[Film] The Soviet Story

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

[Film] The Soviet Story

Post autor: Albert Warszawa » sobota, 6 marca 2010, 18:13

Kto by pomyślał, że jako osoba niewierząca kupię kiedyś czasopismo "Polonia Christiana", o którego istnieniu wcześniej zresztą nawet nie wiedziałem. Jednak przeglądając półki w saloniku prasowym In Medio rzuciło mi się ono w oczy. Ten numer może być wyjątkowo interesujący dla naszych forumowiczów, gdyż jego tematem przewodnim jest hasło "Chrześcijanin walczy", w związku z czym w środku znajduje się kilka całkiem ciekawych artykułów na temat wojskowości. Zwraca uwagę potępianie pacyfizmu jako czegoś w praktyce nierealnego i wręcz szkodliwego!
Jednak o kupnie czasopisma przeze mnie zdecydowało co innego - dołączony jest do niego 85-minutowy film na DVD "The Soviet Story". Podobno głośny, ale wcześniej jakoś o nim nie słyszałem, w każdym razie opis był zachęcający. Właśnie obejrzałem i jestem pod wielkim wrażeniem. Nie wiem, czy był wcześniej dostępny w Polsce i czy był w TV, w każdym razie wypowiedzi na Filmwebie świadczą o tym, że przynajmniej kilku naszych rodaków go widziało (może ściągnęli przez internet). Nie będę się może szczegółowo rozpisywał o treści filmu, zamiast tego wrzucę linki, które Was o niej poinformują:

http://www.sovietstory.com/
http://www.filmweb.pl/f479740/Soviet+Story%2C+The,2008
http://www.imdb.com/title/tt1305871/
http://pl.wikipedia.org/wiki/The_Soviet_Story

Treść numeru: http://www.poloniachristiana.pl/spis_tr ... numer.html

Fakt współpracy hitlerowskich Niemiec i ZSRR oraz podobieństwa między tymi totalitaryzmami (główny motyw filmu) są znane dość powszechnie, lecz w filmie mamy wstrząsające szczegóły i pewnie wielu z Was zdziwi się jak bardzo daleko idąca ta współpraca była i jak wielkie były podobieństwa. Do tego inne interesujące drobiazgi, np. pokazanie uderzających podobieństw między plakatami propagandowymi w obu krajach - niektóre wręcz praktycznie identyczne, jakby wzorowane na sobie. Dużo interesujących i wstrząsających szczegółów o wielkim głodzie na Ukrainie, Katyniu, nacjonalizmie w dzisiejszej Rosji (pokazane współczesne egzekucje wykonywane przez nacjonalistów!) i wiele więcej. Wypowiada się wiele znanych osób (w tym Norman Davies, Wiktor Suworow i Wojciech Roszkowski).

Koszt czasopisma - 12 zł. - to nie majątek, warto!
Awatar użytkownika
Szyderca
Caporal-Fourrier
Kontakt:

Post autor: Szyderca » środa, 10 marca 2010, 09:20

Swego czasu "wpadłem" na zapowiedzi tego filmu i zapowiadał się ciekawie. Tylko dystrybucja była beznadziejna (przez łotewską bodaj www), a tu taka niespodzianka. Dzięki za info.
Jeżeli komuś szkoda 12zł, to: http://www.youtube.com/watch?v=K1FFHumH ... re=related.
Ilekroć ludzie się ze mną zgadzają, czuję, że się mylę.
Blog
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa » środa, 10 marca 2010, 10:27

Szkoda tylko, że to pisemko jest chyba słabo rozpowszechniane, prawdopodobnie tylko w salonach prasowych typu Empik, In Medio itd., więc osoby mieszkające na wsi i w małych miastach mogą nie mieć okazji kupienia tego numeru. Ja zresztą zauważyłem go przypadkiem, tylko dlatego, że akurat był dobrze wyeksponowany, gdyby był przykryty obok innych czasopism tego typu to na pewno bym go nie spostrzegł. Prawdopodobnie nakład też nie jest zbyt duży.
Dlatego oraz w związku z faktem, że film jest bardzo dobry dałem znać na forum, bo podejrzewam, że wielu forumowiczów nie zwraca uwagi na takie czasopisma, a o istnieniu tego nawet nie wiedziało, jak ja.
Awatar użytkownika
Szyderca
Caporal-Fourrier
Kontakt:

Post autor: Szyderca » środa, 10 marca 2010, 10:57

Niby to pismo jest słabo rozpowszechnione i nieznane (katolikiem jestem, ale jakoś mi się nie zdarzyło bliżej zapoznać z tym tytułem do tej pory), a w Empiku, w którym je przed chwilą kupiłem już ktoś ukradł jedną płytkę z 3 dostępnych numerów (po moim zakupie już tylko dwóch).

Inicjatywa o rozpowszechnianiu wiedzy o tym filmie ze wszech miar słuszna.
Blog
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa » środa, 10 marca 2010, 11:16

Szyderca pisze:Niby to pismo jest słabo rozpowszechnione i nieznane (katolikiem jestem, ale jakoś mi się nie zdarzyło bliżej zapoznać z tym tytułem do tej pory), a w Empiku, w którym je przed chwilą kupiłem już ktoś ukradł jedną płytkę z 3 dostępnych numerów (po moim zakupie już tylko dwóch).

Inicjatywa o rozpowszechnianiu wiedzy o tym filmie ze wszech miar słuszna.
"Buchnięcie" płytki jest banalne - pismo nie jest ofoliowane, płytka jest na jednej ze stron w środku, na dodatek niezbyt mocno przyklejona. Okazja czyni złodzieja. Złodziej wyniósł płytkę, ciekawe czy coś "wyniesie" z filmu ;)

Naprawdę polecam ten film - kupujcie :)
Umpapa
Général de Division
Has thanked: 45 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa » środa, 10 marca 2010, 11:21

na dodatek niezbyt mocno przyklejona. Okazja czyni złodzieja. Złodziej wyniósł płytkę, ciekawe czy coś "wyniesie" z filmu
Grab zagrabione.

Bolszewicy nam rosną. ;)
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Kontakt:

Post autor: Cisza » środa, 10 marca 2010, 11:57

Umpapa pisze:
Grab zagrabione.
Szczytne hasło, ale usprawiedliwione wówczas gdybym np. do jakiegoś tytułu pisał teksty, a oni nie zapłacili wierszówek. :)

Co do tematu filmu - zaczyna mi wychodzić bokiem. Różnych materiałów o sojuszu Hitlera i Stalina jest dziś tyle, że naprawdę trzeba czegoś wyjątkowo odkrywczego aby mnie tym zainteresować.

Poza tym bardzo prymitywna manipulacja wiążąca stalinizm z marksizmem, dowodząca, że chodzi tu o polityczną agitkę, a nie dokument historyczny. Obecna prawica korzysta ze sprawdzonych stalinowskich wzorców wrzucania wszystkich przeciwników do jednego worka.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
Adjoint
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa » środa, 10 marca 2010, 12:10

Cisza pisze:Poza tym bardzo prymitywna manipulacja wiążąca stalinizm z marksizmem, dowodząca, że chodzi tu o polityczną agitkę, a nie dokument historyczny. Obecna prawica korzysta ze sprawdzonych stalinowskich wzorców wrzucania wszystkich przeciwników do jednego worka.
Faktycznie spotkałem się z głosami, że akurat ten fragment filmu jest naciągany. Tak czy inaczej zobaczyć ten film zdecydowanie warto.
Awatar użytkownika
Szyderca
Caporal-Fourrier
Kontakt:

Post autor: Szyderca » środa, 10 marca 2010, 12:14

Cisza pisze:Poza tym bardzo prymitywna manipulacja wiążąca stalinizm z marksizmem, dowodząca, że chodzi tu o polityczną agitkę, a nie dokument historyczny. Obecna prawica korzysta ze sprawdzonych stalinowskich wzorców wrzucania wszystkich przeciwników do jednego worka.
O to dość odkrywcze stwierdzenie, że stalinizm i marksizm nie są ze sobą powiązane. Prosiłbym o jakieś rozwinięcie tej myśli, bo mnie bardzo zaciekawiłeś (co prawda obejrzałem tylko 20 początkowych minut filmu, ale nie zauważyłem tam tej "agitacji", a teza o braku łączności między stalinizmem i marksizmem wydaje mi się nieprawdopodobną więc chciałbym doznać oświecenia - serio).
Blog
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 234 times
Been thanked: 152 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » środa, 10 marca 2010, 12:18

Szyderca pisze:
O to dość odkrywcze stwierdzenie, że stalinizm i marksizm nie są ze sobą powiązane. Prosiłbym o jakieś rozwinięcie tej myśli, bo mnie bardzo zaciekawiłeś.
Powiązane są, ale jednak różnice istotne też były.

Przykład: ideologia marksistowska zakładała wybuch rewolucji najpierw w najbardziej uprzemysłowionych krajach. Natomiast leninizm, a później stalinizm, racjonalizując fakt, że rewolucja wybuchła jednak najpierw w słabo uprzemysłowionej Rosji, gdzie robotników nie było za wielu, a w zachodnich krajach nie za bardzo chciała wybuchnąć, tezę tę odrzucił. Takie rzeczy miał jak sądzę Cisza na myśli.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa » środa, 10 marca 2010, 12:21

Cisza użył prawdopodobnie skrótu myślowego. Pewnie chodziło mu o kontrowersyjną tezę, że Marks popierał masowe ludobójstwo i od niego wywodzi się ta idea, którą w zycie wprowadzili Lenin i, szczególnie, Stalin. Tak mniej więcej jest powiedziane w filmie.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Kontakt:

Post autor: Cisza » środa, 10 marca 2010, 12:28

Albert Warszawa pisze:Cisza użył prawdopodobnie skrótu myślowego. Pewnie chodziło mu o kontrowersyjną tezę, że Marks popierał masowe ludobójstwo i od niego wywodzi się ta idea, którą w zycie wprowadzili Lenin i, szczególnie, Stalin. Tak mniej więcej jest powiedziane w filmie.
Faktycznie użyłem skrótu myślowego.

Jako politolog jestem wyczulony na manipulacje polityczne w tego typu dokumentach. Swego czasu analizowałem np. różne takie propagandowe wtręty w literaturze PRLowskiej.

O tym czym różni się marksizm od marksizmu-leninizmu a następnie stalinizmu można napisać całą naukową pracę i trudno w dyskusji na forum przytaczać kolejno wszystkie argumenty.

Największym przekłamaniem wydaje mi się sugerowanie że Marks popierał ludobójstwo. Trochę tekstów różnych ideologów czytałem i nie przypominam sobie aby w jakimkolwiek z tekstów Marksa czy Engelsa pojawiało się przytaczane przez autorów filmu stwierdzenie.

Przepraszam, ale nawet jeden taki wyskok podważa wiarygodność całego dokumentu jak dobrze nie byłaby przygotowana cała reszta filmu, bo dowodzi, że cel nie jest historyczno naukowy a polityczny.
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Adjoint
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa » środa, 10 marca 2010, 12:37

Cisza pisze:Największym przekłamaniem wydaje mi się sugerowanie że Marks popierał ludobójstwo. Trochę tekstów różnych ideologów czytałem i nie przypominam sobie aby w jakimkolwiek z tekstów Marksa czy Engelsa pojawiało się przytaczane przez autorów filmu stwierdzenie.

Przepraszam, ale nawet jeden taki wyskok podważa wiarygodność całego dokumentu jak dobrze nie byłaby przygotowana cała reszta filmu, bo dowodzi, że cel nie jest historyczno naukowy a polityczny.
Wydaje mi się, że w filmie cytowano konkretne teksty lub wystąpienia Marksa i na podstawie tego, co przedstawiono faktycznie można było odnieść wrażenie, iż popierał ludobójstwo. Możesz ocenić, czy i jak manipulowali w tym momencie twórcy filmu?
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Kontakt:

Post autor: Cisza » środa, 10 marca 2010, 13:58

Albert Warszawa pisze: Wydaje mi się, że w filmie cytowano konkretne teksty lub wystąpienia Marksa i na podstawie tego, co przedstawiono faktycznie można było odnieść wrażenie, iż popierał ludobójstwo. Możesz ocenić, czy i jak manipulowali w tym momencie twórcy filmu?
Znam się trochę na Marksie i nigdy nie zetknąłem się z tymi "cytatami". Nie podano nawet kiedy coś takiego miał mówić co dodatkowo powiększa moje wątpliwości. Pojawiają się jakieś wyrwane z kontekstu zdania co jest właśnie nawiązaniem do stalinowskich praktyk oskarżania osób niewygodnych o różne absurdalne rzeczy.

mamy więc film kończący się w iscie stalinowskim stylu.
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Adjoint
Kontakt:

Post autor: Albert Warszawa » środa, 10 marca 2010, 14:03

Cisza pisze:mamy więc film kończący się w iscie stalinowskim stylu.
Chyba akurat ten fragment, o ile dobrze pamiętam, nie był na końcu filmu ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”