Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Dziękuję za obszerne komentarze. Już zaczynam się rozglądać za Ludwikiem XI.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Nie wiem, czy te książki są interesujące, ale tak się zapowiadają (czytałem tylko krótkie informacje):

:arrow: John Haldon, "Bizancjum. Zarys dziejów", Libridis Netmarket Sp. z o.o. 2006
:arrow: Adrienne Mayor, "Grecki ogień, zatrute strzały, bomby skorpionów. Broń chemiczna i biologiczna w świecie starożytnym", Amber 2006.

Z tej drugiej smakowity przepis na supertoksynę scytyjskich szamanów z V w. p.n.e., skytikon. Ciała żmij gniły, zakopane w ziemi. Dodawano do nich miksturę z osocza ludzkiej krwi, pomieszanego z odchodami zwierząt i całość ponownie na długo zakopywano, aby przegniła. Efekt podobno był gwarantowany: nagła śmierć od zatrucia, albo powolne konanie wskutek zakażenia.
Przyjemnej lektury! :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Scytyjska broń B .
Cud ,że nie podbili całego świata.
To tak się kończy kiedy decydentom nie udaje się wdrozyć wunderwaffe :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Antoni Sobański " Cywil w Berlinie " Wydawnictwo Sic ! Warszawa 2006 .

Żyjący w latach 1898 - 1941.Hrabia " Tonio" , dziennikarz wspólpracownik "Timesa " 'Wiadomości Literackich" .Ksiazka to cykl niezykłych reportaży z Trzeciej Rzeszy .Miał wielu przyjaciół w Niemczech i lubił ten kraj . Nie akceptował jednak nazizmu. Autor był np . świadkiem palenia książek , słuchał przemówienia Wodza na Parteitagu , był obecny na konferencji prasowej Juliusa Streichera.

Niektóre fragmenty są zabawne.
O życiu nocnym w Berlinie .
s 35-36
" Od czasu do czasu do lokalu wchodzi patrol SA lub SS ( Schutzstafel) . Bojówkarze hitlerowscy nie mają prawa przebywać w lokalach po ósmej wieczór , jeżeli są w mundurach. Mają oni swoje kawiarnie, piwiarnie i restauracje , tak zwane Sturmlokale. Są to przedsiębiorstwa , których właściciele uznani zostali za wyjątkowo prawomyślnych. U wejścia do takiego Sturmlokalu wisi choragiew ze swastyką. Jest to zwykle lokal tańszy , do którego zresztą każdemu wolno wejść. Muzyka gra tam marsze oraz pieśni patriotyczne i wojenne. Znana żydowska koszerna restauracja w pasażu Unter den Linden jest obecnie Sturmlokalem a szyld zapewnia ,że zarząd jest "czysto narodowy" . W Sturmlokalach goście często powstają i stojąc piją piwo. Jest to skomplikowany rytuał. Nie zdołałem zbadać wszystkich jego tajemnic . Jest to trochę jak u poboszcza na odpuście. nigdy nie wiadomo , kto kogo i dlaczego ma po obiedzie całować w łokieć"
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

Ja ze swojej strony polecam Mariana Kukiela "Wojna 1812 roku" reprint I wydania z 1937 popełniło wydawnictwo Kurpisz.
Cena mnie nie odstraszyła bo za takie dzieło to są grosze.

Dostajemy dwa tomy poezji (piękny POLSKI język), zresztą to jest stara szkoła pisania i wydawania książek o tematyce wojskowej.

Wszystko okraszone mapami i szkicami sytuacyjnymi, każdy wywód autora można prześledzić na dużych rozkładanych mapach.
To nie to co dzisiaj jest wydawane, choćby te HB-ki np. Smoleńsk Pana Dusiewicza. Genialna książka napisana również pięknym językiem, ale... spaprana jeżeli chodzi o mapy.
Dlaczego nie dano tam mapy Teatru Operacji Smoleńskiej?
Przecie początkująca osoba,(ba jakakolwiek i też ta co siedzi w temacie) która jeszcze nie dysponuje odpowiednimi zasobami może mieć gigantyczne problemy z wyobrażeniem sobie sytuacji.
A wojen bez map nie da się studiować.
Wolałbym dopłacić do HB-ka te 7zeta i mieć mapy jak należy a nie jakieś ochłapy, często nieczytelne i skrojone na małej kartce.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Bavarsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

Muszę powiedzieć że mile mnie zaskoczyło nowe wydawnictwo EURO-MEDIA, które wydało w tym roku reprint z 1932 "Bitwa pod Lwowem" Kpt. Dypl. Tadeusza Pawlika. Książkę właśnie zacząłem czytać i jest napisana językiem sztabowym, ładnie i zwięźle, masę map i szkiców sytuacyjnych jak i 5 dużych rozkładanych i kolorowych! :)
Ahh ta Wielka Wojna urzeka jak nigdy za sprawą takich pozycji. Zresztą to wydawnictwo planuje wydać za niedługo -Komarów- Izebskiego !!!

PS tu podaje meil do wydawnictwa
euro-media.chelm@wp.pl

a poniżej sklep internetowy:

http://historyton.pl/catalog/product_in ... ts_id=4838
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Bavarsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

Mam duże zielone tomisko wydane w serii (WB-WD), autor we wstępie zaznacza: "Niniejsza monografia jest, jak pisano, rozbudowaną wersją książki pt. Bitwa na Przedpolach Warszawy...."
Przeczytałem ją i powiem że mnie też nie zachwyciła, aczkolwiek kilku ciekawych rzeczy się dowiedziałem i jakby natchnęła mnie do zbierania i konsumowania nowych kartek o tejże wojnie.
A i bibliografię autor ma porządną, więc na pewno fundamenty tejże pozycji są w miarę dobre.
Polecam Wybór dokumentów do bitwy warszawskiej. Działania 13-27.08.1920, "Wojskowy Przegląd Historyczny" 1991, nr 1, 2, 3 i 4
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Bavarsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Tutaj:
http://cgsc.cdm.oclc.org/cdm4/search.php
sporo interesujących książek. Trzeba tylko poszukać na temat, który nas interesuje. Ja na przykłada znalazłem fajna rzecz o Wzgórzach Golan w 1973 roku :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Kiedy pokazuje Ci się lista książek na wybrany temat, klikasz na okładkę danej książki. U góry masz wtedy opcje access this item - klikasz na to prawym przyciskiem myszy, 'save as' na swoim kompie i masz PDF :)

Najlepiej zawsze wpisać w pole poszukiwań 'Any of the words ', wybierając oczywiście wszystkie źródła.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Zmarł Kurt Vonnegut, wg mnie jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, weteran bitwy w Ardenach, w czasie której dostał się do niemieckiej niewoli, świadek bombardowania Drezna w 1945. Te przeżycia stały się kanwą najsłynniejszej powieści Vonneguta - "Rzeźni nr 5".

Jego twórczość towarzyszyła całemu mojemu dorosłemu życiu. Wielki żal.

[']
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Cytując jeden z Jego najlepszych tekstów:
No i gówno wpadło w wentylator :(

[']
Kontakt tylko na maila
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Właśnie sie dowiedziałem o Vonnegucie. Bardzo smutne, półka z jego książkami jest jedną z najważniejszych jakie mam.
Zeka

Post autor: Zeka »

Smutne :( Jeden z moich ulubionych pisarzy...
[']
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Aleksander Swieżawski 'Przemysł król Polski" Wydawnictwo DiG Warszawa 2006 stron 324.
Druga naukowa biografia tej zapomnianej i tragicznej postaci historycznej.
Godna polecenia twórcom gier o Piastach :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Darth Stalin pisze:
orkan pisze:"ARMIA CZERWONA W PRZEDEDNIU PRÓBY" - MATERIAŁY Z POSIEDZENIA GŁÓWNEJ RADY WOJENNEJ I WYŻSZEJ KADRY DOWÓDCZEJ RCHACz 23-31 grudnia 1940.
Tzw goła historia. Czyli przetłumaczone stenogramy z posiedzenia a w nich referaty i wystąpienia dow. ACz o doktrynie taktyce i problemach ich armii. Na podstawie tego łatwiej będzie wam zrozumieć przyczyny sukcesu i porażki Barbarossy.
Na podstawie komentarzy z Forum DWŚ radziłbym raczej zassać oryginały po rosyjsku z militera.lib.ru - ewentualnie skupić się w wydaniu polskim tylko na samym tekście, darowując sobie polskie przypisy odredakcyjne.
Ale wytłuszczenia druku bywają całkiem sensowne :

Tam gdzie , drwa rąbią tam wióry lecą . Ale trzeba ,żeby wiórów było jak najmniej. Płakać nad tym ,że gdzieś tam , kogoś zastrzelili nie warto .


G.I Kulik ,Marzałek Związku Sowieckiego ,zastępca komisarza obrony , szef Głównego Zarządu Artylerii Armii Czerwonej .

Żeby wiórów bylo jak najmniej ...toż to prawdziwy humanista w sowieckiej armii ...
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”