Konkurs Strategosa (I edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Istotnie pytanie było dwuczęściowe i pełnej odpowiedzi udzielił Witold. W tej sytuacji to On zadaje pytanie. Przepraszam za pośpiech i nieuwagę(przyczyny jak wyżej).

Dzięki za sprostowania co do losów i składu Legionu :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Kolega, śledząc wyniki konkursu, do mnie przez ramię: "Dobra, dobra, wal pytanie..." :D
Ino, szczerze mówiąc, nie mam takiegoż na podorędziu, co by tu umysły
Wasze giętkie w ruch wprawiły... Mam nadzieję, że Waszmościowie wybaczą i wykażą się odrobiną cierpliwości... Sam nie wiem - chyba prościej jest odpowiadać, niż wymyślać zagadki :)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Okej...

Zagadka już ułożona - lecz zanim zadam parę refleksji.
1. Niestety - nie wiem czemu, czyżby to jednak efekt końca wakacji i urlopów, ale ostatnio w "naszym" (mam nadzieję, że nie zostanie to odczytane jako mała uzurpacja :wink: ) konkursie uczestniczy z 5 osób na krzyż :( przy czym nasz Archont :wink: najaktywniej :)
2. Co do zagadek - bardzo fajnie, że są tak urozmaicone, każdy chyba może znaleźć coś dla siebie. Powiem jednak, że pytanie Strategosa o spisek Katyliny wydawało mi się - prócz wątku Numibii, z którego nie skorzystałem ale o tym później :D - być dość odległe od historii wojen i wojskowości... Forum mamy w końcu dość "zmilitaryzowane" :D Nie mówię, że to źle ale to był dodatkowy poziom trudności :twisted:
3. Właśnie - Strategos zadaje trudne zagadki, ale to chyba najbardziej lubimy, co nie :?: :twisted:
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10557
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2095 times
Been thanked: 2825 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Strategos nie uwzględnia, że nie każdy ma taką wiedzę jak on.
Ale przynajmniej można się czegoś dowiedzieć.
To gdzie ta zagadka? :wink:
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Oceniając naszego bohatera współczesnymi nam kryteriami można by pokusić się o zdanie, że był kosmopolitą. Jego biografia jest bardzo interesująca: kształcił się w Paryżu, potem odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej gdzie został się Rycerzem Jerozolimskim; był dworzaninem Franciszka I, brał udział w bitwie pod Pawią. Wielokrotnie był wybierany posłem - a to od króla francuskiego do stanów czeskich, a to wyruszył wraz z poselstwem do Stambułu (wraz ze swym bratem Hieronimem), a to znowuż jako poseł wyruszył by stanąć przed Karolem V na sejmie Rzeszy w roku pańskim 1547. Dopiero pod koniec życia osiadł w kraju na stałe, sprawując urzędy ziemskie. Kim był ów człowiek i jaki ma on związek - prócz wyżej wymienionych - z wojskowością?

Staram się - jak już wyżej wspomniałem - nadać zagadkom walor edukacyjny :)
Proponowałbym koledze Autokratorowi "spauzowanie: do jutra do 10 rano, może ktoś inny odpowie? Może być? OK? :)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Jenerał von Auffenberg pisze:Strategos nie uwzględnia, że nie każdy ma taką wiedzę jak on.
Ale przynajmniej można się czegoś dowiedzieć.
To gdzie ta zagadka? :wink:
Z tych samych względów miło czytać Twoje ciekawe zagadki marynistyczne.
:D
Staram się wymyślać zagadki z różnych epok a nie tylko z moich ulubionych i trochę trafiałem w gusta i zainteresowania Kolegów - mam nadzieję ale jak chcecie mogą być łatwiejsze albo z większymi ułatwieniami. Time out też może być nawet na dłużej jeśli taki jest Vox Populi :)
Katylina stworzył armię która przegrała pod Pistorią, a więc związek z militariami jest choć założenia konkursu są takie, że nie musi być zachowany (trochę pacyfizmu :wink:)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10557
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2095 times
Been thanked: 2825 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Strategosie, nawet się nie wygłupiaj z ułatwieniami.

Ja jestem trochę z boczku, bo niestety starożytność mnie wnerwia, a nie interesuje.
No a zadali jedną zagadkę z Czechami Svodoby i wymiękłem.

Miałbym zagadkę z inną nacją, walczącą we Wrześniu, ale jestem na razie poza kolejką.
Jak dojdzie do czego, to ją zadam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Własnie - co do podpowiedzi Autokratosa, to w przypadku Katyliny...

Może w przerwie, jeśli nikt nie odpowiada, przedstawię swój tok myślenia i poszukiwań - choć z drugiej strony nie chciałbym nikogo zanudzać :D

1. Huragan Andrew - ludzi nie bojący się Sądu Bożego, a więc bojący się sądu ludzkiego -> Rzym.

2. Pomyślałem o Swetoniuszu i jego "Żywotach Cezarów" ale ukazała się podpowiedź i...

3.
Autor jak napisałem osoba publiczna wystepował przeciw Cyceronowi i Milonowi,Usunięty z senatu pod zarzutem niemoralnego życia ale najprawdopodobniej z uwagi na to ,że był przeciwnikiem Pompejusza.
Był namiestnikiem zachodniej części Numidii zamienionej na prowincje rzymską.
Za bogactwa zdobyte w okresie namiestnictwa założył wspaniałe ogrody w Rzymie....

X mentor "złotej " zdemoralizowanej młodzieźy i zadłużonych żądnych władzy ludzi ...
Najpierw szukałem wszystkiego co by miało związek z działalnością polityczną (w ZSRR lat 30. mówiło się "działalność potyliczna" :wink: ) Cycerona i Milona... Co mogło być powiązane z walką polityczną przeciwko Pompejuszowi... Trop do niczego nie doprowadził...

4. Numibia - następna rama czasowa, prowincja nazwana Africa Nova... Poszukiwania w Googlu... Żadnych efektów :(

5. Sięgnąłem po atlas historyczny... Plan strożytnego Rzymu..... i BONGO :twisted: Czyje tam ogrody były? :D Sprawdziłem tylko (w głupiej Jaczynowskiej :oops: ) czy biografia się mniej-więcej zgadza i już :)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

:lol: :lol: :lol:
zabawne bo huragan Andrew to aluzja do znanego polityka samoobrony i przygarniania przez jego partię ludzi chcących uniknąć odpowiedzialności karnej, skazanych, zadłużonych. Ewentualne dojście do władzy tej partii opisywano w niektórych kręgach jako huragan Andrew - silny katastroficzny, przemijający wstrząs o skutkach niszczących... (to był tylko niewinny żart :wink:).

Numidia naprowadzała na na inne słynne dzieło Sallustiusza Wojna z Jugurtą - wojna rozgrywająca się właśnie w Numidii.
Politycy wymienieni określali dokładnie czas twórczości autora a brak Cezara wskazywał w kontekście wypowiedzi na związki miedzy nim a Sallustiuszem.
Cieszę się, że piękne ogrody zadziałały inspirująco :D
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Piter
Sergent
Posty: 109
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piter »

Wittmann pisze:Oceniając naszego bohatera współczesnymi nam kryteriami można by pokusić się o zdanie, że był kosmopolitą. Jego biografia jest bardzo interesująca: kształcił się w Paryżu, potem odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej gdzie został się Rycerzem Jerozolimskim; był dworzaninem Franciszka I, brał udział w bitwie pod Pawią. Wielokrotnie był wybierany posłem - a to od króla francuskiego do stanów czeskich, a to wyruszył wraz z poselstwem do Stambułu (wraz ze swym bratem Hieronimem), a to znowuż jako poseł wyruszył by stanąć przed Karolem V na sejmie Rzeszy w roku pańskim 1547. Dopiero pod koniec życia osiadł w kraju na stałe, sprawując urzędy ziemskie. Kim był ów człowiek i jaki ma on związek - prócz wyżej wymienionych - z wojskowością?

Staram się - jak już wyżej wspomniałem - nadać zagadkom walor edukacyjny :)
Proponowałbym koledze Autokratorowi "spauzowanie: do jutra do 10 rano, może ktoś inny odpowie? Może być? OK? :)
Stanisław Łaski, 1500-1550, brat Hieronima :D i nieporównanie bardziej od obu znanego, Jana (jednego z przywódców polskich protestantów). Stanisław podróżował dużo (Islandia.Grenlandia,Afryka), jeśli zaś idzie o związek z militariami, to był "teoretykiem wojskowości", jak informuje jedna z notek. Niestety nie byłem w stanie dowiedzieć się na czym dokładnie to polegało, przypuszczam wszakże, iż mógł tłumaczyć dzieła starożytne dotyczące tego właśnie tematu(i opatrywać je komentarzami). (Tłumaczenie pasowałoby doń, ze względu na fakt, iż Stanisław przekładał na polski niektóre dzieła Erazma z Rotterdamu).
pozdrawiam.
Ptr.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Oj, gorąco, gorąco, parzy...

Jest to oczywiście Stanisław Łaski. Wszystko było by pięknie, gdyby nie fakt, że chodzi mi tu o pracę teoretyczną jego autorstwa (ach, te pytania wielocześciowe :roll: ) - nie mającą związku z żadnymi tłumaczeniami, gdyż dotyczy konkretnie polskich realiów, jeśli chodzi o obronność państwa...

Więcej już nic nie powiem.
Życzę Piterowi, żeby szybko sprawdził to, może gdzieś to jest :) Nie musi być tytuł dokładny... O CZYM JEST TA PRACA?

Aha - propozycja dotycząca konkursu. Żeby nie było "odbijania piłeczki" może, czyli żeby można było odpowiedzieć na pytanie, dopiero jeśli się odpowiedziało najwcześniej na przedostatnie... Może trochę zagmatwałem, ale może ktoś zrozumie :wink:
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Całe szczęście, że zawsze pozostają zagadki Zulu, tam nie ma warunków wstępnych co do odpowiedzi ... :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Konkurs 6

Post autor: Witold Janik »

Strategosie, czyśmy sobie nie zrazili sobie wszystkich poziomem zagadek? :wink: :lol:

Nie, no oczywiście do Miszcza mi daleko Brak wiedzy nadrabiam animuszem bojowym :wink:
Ale pół zagadki już mamy... Strategosie, chyba nie jest to już takie trudne, prawda? :)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Hmm... nie korzystam z komputera w domu, wiec nie mam dostepu do ksiazek i z zasady przegrywam nawet gdy cos pamietam (vide Legion Czeski) bo nie chce mi sie w googlu szukac... :wink:
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Hm....

Jakoś nikt nie chce odpowiadać :( Wydaje mi się, że to nie takie trudne, no ale... Zostały jeszcze 3 godziny. Poczekamy, zobaczymy.
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”