Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

Maciej94 pisze: środa, 8 marca 2023, 21:29Kolejna rzecz to ruszanie się przeziernika i muszki. Pominę milczeniem, gdyż sam na wspomnianych zawodach sam dokręcałem na chama obydwie części nożem (nie miałem wtedy swojej broni tylko z łapanki dostałem) i wykręciłem wcale niezły wynik.
Cóż tu warto przypomnieć, iż Grot został zaprojektowany w błędnym (tj. oderwanym od realiów użytkownika) założeniu, iż przyrządy mechaniczne są (będą) używane jako awaryjne - a zasadniczym będzie kolimator mocowany do szyny...

Co do zacięć - ja z Grotem do czynienia nie miałem, ale z doświadczenia z bronią jakieś mam i wiem ze na to wpływ może mieć
- jakość amunicji. tu polska amunicja strzelecka to nie jest powód do "dumy"
- jakość magazynka - tak, jak magazynek jest kijowy to i broń się tnie...

Co do WS - wiadomo ze chcą HK416...
Z różnych powodów...
I być może jakąś notatka powstała i być może właśnie po to by WS mogło sobie kupić HK416...
RAJ pisze: środa, 8 marca 2023, 22:27 Ogólnie oznacza to, że w obecnej konstrukcji grot nie bardzo nadaje się do intensywnej długotrwałej eksploatacji w warunkach bojowych...
A znasz nową konstrukcje, która się sprawdza w takich warunkach?
Nową - nie konstrukcje mające za sobą bo 70 i więcej lat jak kałach czy MG-3....

Nowoczesna broń strzelecka była projektowana przy nieco innych założeniach - odległych od tego co mamy na UA.
I to jest fakt...
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

Ja tylko przypomnę, jakie były swego czasu cyrki z FAMASEM a potem brytyjskim SA-80, gdzie Herbaciarze płakali za starym dobrym FAL-em/L1A1... A wcześniej z M16 i M60...
Poza tym o ile pamiętam to na Ukrainę poszły GROTy z partii wdrożeniowej i pierwszej serii, która została zwrócona do Radomia celem remontów i przeróbek/modernizacji - ale najwyrażniej nie przeszły ani jednego ani drugiego - więc nic dziwnego, że rzęchy...
A znasz nową konstrukcje, która się sprawdza w takich warunkach?
Nową - nie konstrukcje mające za sobą bo 70 i więcej lat jak kałach czy MG-3....
Nowoczesna broń strzelecka była projektowana przy nieco innych założeniach - odległych od tego co mamy na UA.
I to jest fakt...
Bo te konstrukcje nie były projektowane pod pole walki, gdzie giwera jest na froncie przez rok albo dwa... w odróżnieniu od MG3/MG42 i AK (dodatkowo dopasowanego nie tylko do warunków frontu, ale także użytkownika).
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Darth Stalin pisze: czwartek, 9 marca 2023, 08:21 na Ukrainę poszły GROTy z partii wdrożeniowej i pierwszej serii, która została zwrócona do Radomia celem remontów i przeróbek/modernizacji - ale najwyrażniej nie przeszły ani jednego ani drugiego - więc nic dziwnego, że rzęchy...
Z tego co czytałem to poszły A1 (czyli zmodernizowane A0) oraz A2.
Pytanie jaką wersją posługiwali się specjalsi na poligonie. Bo jeżeli to były A1, to wiele by wyjaśniało.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Ciekawostka:
https://twitter.com/DRatka1/status/1636447266218147841
Okazuje się że K2 oferowany Norwegii był zdecydowanie tańszy od Leoparda 2A7, oczywiście również lżejszy, co więcej, Forsvarsmateriell wydał rekomendację zakupu K2 dwukrotnie!
A później politycy zdecydowali, że wolą Niemiaszków.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

Tak jak u nas - kuriozum śmigłowcowe c.d.
Nie dość że wybrali niesprawdzoną maszynę (AW-149) od nierzetelnego dostawcy, to jeszcze mają zamiar integrować go z Hellfire.
Czyli najbardziej przestarzałym pociskiem ze stawki...
https://defence24.pl/sily-zbrojne/polsk ... -smiglowce
No bo wiadomo - WL dostaną Brimstone - to śmigłowce muszą mieć coś innego..
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1901
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

"Czelfajer" jako nieco bardziej ekonomiczne uzupełnienie dla pocisków ppanc nie jest takim złym pomysłem. Kupić same Brimstone a potem 2/3 z nich ich użyć z naprowadzaniem laserowym to może nie być optymalne rozwiązanie. O ile oczywiście dokupimy ze 400 Brimstone do tych ptaszków...
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

TKS pisze: piątek, 17 marca 2023, 09:32 No bo wiadomo - WL dostaną Brimstone - to śmigłowce muszą mieć coś innego..
Tu może chodzić o coś zupełnie innego - pytanie klucz: Jak wielkie są zapasy pocisków Hellfire w magazynach USA?
Może chodzić o zabezpieczenie przyszłych masowych dostaw na wypadek konfliktu z Rosją...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

jimmor pisze: piątek, 17 marca 2023, 10:27 "Czelfajer" jako nieco bardziej ekonomiczne uzupełnienie dla pocisków ppanc nie jest takim złym pomysłem. Kupić same Brimstone a potem 2/3 z nich ich użyć z naprowadzaniem laserowym to może nie być optymalne rozwiązanie. O ile oczywiście dokupimy ze 400 Brimstone do tych ptaszków...
Tak a za integracje zapłaci kto?
Nonsens... Będzie 1 pocisk...
Naprowadzenie na laser ppk dla delikatnego śmigłowca - widać UA wieeeele nauczyła...
Pociski NLOS to jedyna szansa by to nie były latające trumny...

Jeśli dla MON to "za drogo" to strach się bać w co będzie zintegrowany FA-50.

Argument o zapasach miałby sens - jeśli niszczyciel czołgów byłby na Hellfire...
Utrata jednego śmigłowca niweluje te "pozorne" oszczędności.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1901
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Myślę, że MON ma jednak dostęp do danych z Ukrainy - np. jaki procent Brimstone jest wywalany z NLOS a jaki jest naprowadzany laserowo i na tej podstawie podejmuje takie decyzje. Do tego głowica Hellfire jest bardziej uniwersalna niż tandemowy kumul w Brimstone. Chciałbym wierzyć, że hellfire na AW-149 będą bronią współpracującą z UAV / Tagami piechoty a podświetlanie sobie przez śmigłowiec będzie ostatecznością. No ale chyba liczę na za dużo...
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1901
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Płatek: zapomnijcie o Brimstone na śmigłowcach, docelowo będą JAGM
Czy śmigłowce Lotnictwa Wojsk Lądowych będą operowały wspólnie z niszczycielami czołgów, czy ze śmigłowcami sił sojuszniczych? Dlaczego Armia Brytyjska postawiła na JAGM? Czy integracja śmigłowców z pociskami BRIMSTONE nie generuje przypadkiem dodatkowych kosztów i czasu?
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1901
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Swoją drogą... czy JAGM to nie korpus of Hellfire'a -R przypadkiem?

Edit:
a i owszem:
https://www.janes.com/defence-news/news ... m-variants
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

jimmor pisze: piątek, 17 marca 2023, 11:41 Myślę, że MON ma jednak dostęp do danych z Ukrainy - np. jaki procent Brimstone jest wywalany z NLOS a jaki jest naprowadzany laserowo i na tej podstawie podejmuje takie decyzje. Do tego głowica Hellfire jest bardziej uniwersalna niż tandemowy kumul w Brimstone.
Chciałbym wierzyć - ale nawet podstawowe "dane" z UA pozwalałby na poprzestaniu uprawiania gawędziarstwa o 96 Krukach...
Więc...

Owszem Hellfire jest też na Reaperach... No ale S70i ma od wielu lat Hellfire - i co z tego?

Brytole po lekcjach z WAH-64 chcą maszyny identycznej jak USA (no bo to redukuje koszty).
U nas takie myślenie (o kosztach) to marzenie...

P.S. Niech nie pitolą o sojuszniczych - co z Tigerami i NH90 będą latać?
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1901
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Im dłużej na to patrzę tym bardziej mi wychodzi, że Hellfire to pomostówka przed wdrożeniem JAGM'a. Na wdrożenie JAGM'a nie jesteśmy dzisiaj gotowi ale docelowo to, że na śmigłowcach będą te pociski może być krytyczne przy współpracy z sojusznikami. Nie chodzi nawet o wspólną logistykę tylko o wykorzystanie możliwości pocisku... zarówno przez naszych żołnierzy wspieranych przez lotnictwo US Army jak i wojska sojuszników wspierane przez nasze śmigła...
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: TKS »

A ja widzę cały czas wałek...
Wałkiem w programie następcy Mi-2 (kryptonim Perkoz) MON wybiera się AW149 - co jest wybitnie na rękę wyłącznie producenta...
Teraz powielają koncepcje Huzara / Głuszcza (uzbrojonych Sokołów) w której to integrują pocisk którego następca jest wdrażany do "macierzystej armii" i którego produkcja powoli wygaśnie... Nic nie stoi na przeszkodzie by zamówić JAGM (prócz potencjalnie tego że LM mógł powiedzieć, że JAGM to na S70i może dać a nie na jakiegoś italiańca...)

To nie ma rak i nóg... Gdyby to brzoza miała Hellfire i Hellfire trafiłby na UAV - to O.K. ma to sens (choćby taki że pociski z wylatanymi h mogą być użyte w wyrzutniach lądowych)
A tak w przedmiocie śmigłowców robimy wszystko na opak...

Jeśli priorytet to interoperacyjność to powinniśmy kupić S70i...
I tu cała misterna konstrukcja się sypie...
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1901
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Musieli kupić coś, bo mieliby nieuzbrojone śmigła. Milnet płacze, że nie integrują Brimstone... tyle że jeżeli plan zakupu papaczy jest realny to Brimstone i tak nie mógłby zostać docelowym pociskiem, będzie nim JAGM. Tylko, że ma wdrożenie JAGM nie będziemy gotowi jeszcze z 10 lat...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”