
Rosjanie pospiesznie wycofują się spod Szczytna, jednak NATO nie pozwala im na przeprowadzenie takiego manewru. Polsko-niemiecko-duńskie uderzenie dosłownie rozbija resztę rosyjskich sił w tej okolicy. Zostają oswobodzone pierwsze polskie miasta okupowane przez Rosjan – Kętrzyn i Mrągowo. Rosjanie starają się z resztek pobitych jednostek stworzyć linię obrony opartą o Giżycko, Pisz i Stawiski, ale skromna ilość środków nie wróży tu nic dobrego. Jedyną opcją pozostaje wycofanie sił z 41 i 58 Armii, a to definitywnie przekreśla ostatnie szanse zdobycia Warszawy lub choć zachowania inicjatywy na froncie.

Mimo szeroko zakrojonej cenzury, w Rosji pojawiają się pierwsze informacje o niepowodzeniach na froncie. Docierają one ze zdwojoną siłą na Białoruś, której armia poniosła procentowo bardzo poważne straty. Notowane są coraz częstsze przypadki ucieczek na Ukrainę, by ukryć się przed poborem. Przełomem staje się wyzwolenie Rygi przez wojska amerykańskie – tej informacji nie daje się już ukryć, szczególnie w obliczu zagłady walczących tam sił rosyjskich. Prowadzi to także do rozpołowienia pozycji wojsk Federacji w krajach bałtyckich. W Kurlandii lądują nowe jednostki NATO z Włoch i Hiszpanii, zaś na Bornholm płyną kolejne statki z jeńcami wojennymi.

W polskich i niemieckich mediach trwa spór, czy kluczowa bitwa ma być nazywana „Ofensywą wschodniopruską” czy też „Ofensywą mazurską”? W tym samym czasie rozpoczyna się uderzenie na skrzydło 58 Armii, przeprowadzone siłami niedawno przybyłych do Polski brygad amerykańskiej 1 Dywizji Kawalerii. Wyzwalają one Ostrów Mazowiecki i zagrażają spójności głównego rosyjskiego zgrupowania w Polsce. Francuzi przeprowadzają natarcie na Rosjan stacjonujących pod Węgrowem, spychając ich na wschód.

Polski rząd zapowiada walkę aż do momentu opuszczenia przez okupantów terytoriów państw NATO. W polskiej prasie pojawiają się sugestie o konieczności likwidacji obwodu kaliningradzkiego i przyłączenia go do Polski. Podobnie głosy słychać także w mediach litewskich, a nawet w niektórych mediach niemieckich. W każdym z przypadków argumentami mają być historyczne prawa narodów do tych ziem. Zgoda panuje tu tylko w jednym punkcie – Rosjanie takowych nie posiadają.

Wejście do akcji kolejnych brygad wojsk USA i uderzenia na wszystkich kierunkach sprawiają, ze rosyjska lina, rozciągająca się od Siematycz po Giżycko, zaczyna pękać. NATO wyzwala Giżycko, Zambrów i Smiemiatycze, grupa wojska białoruskich w Sokołowie Podlaskim jest bliska okrążenia. Wyzwolone też zostaje całe terytorium Łotwy. Jej władze wracają do Rygi, rozpoczyna się natychmiast śledztwo w sprawie zbrodni popełnianych na łotewskich cywilach.

Białoruś ogłasza rozpoczęcie rozmów z NATO. W obliczu pojawienia się na granicy odwodu kaliningradzkiego wojsk polskich i niemieckich, a także rosnącego niezadowolenia, Rosja składa propozycję zawieszenia broni przy zachowaniu statusu terytorialnego sprzed rozpoczęcia działań wojennych. Chociaż rządy Polski i krajów bałtyckich wzywają do kontynuowania walki i zajęcia Kaliningradu, to naciski dyplomatyczne większości państw NATO, a także decyzja USA, które chce możliwie szybko zakończyć ten konflikt, sprawiają, że propozycja prezydenta Putina zostaje przyjęta. Nie bez znaczenia są tu także niedwuznaczne sugestie dotyczące możliwości użycia przez Rosję broni atomowej w przypadku wkroczenia wojsk NATO do Kaliningradu. Rozpoczyna się wymiana jeńców oraz rokowania pokojowe. Pół roku po ich zakończeniu Michael Bay ogłasza, że kolejna część "Transformers" będzie rozgrywała się w trakcie tej wojny, zaś Deceptikony walczyć w nim będą po stronie Rosji. Netflix zapowiada serial, w którym rolę żołnierza 17 Brygady Zmechanizowanej ma otrzymać Tomasz Karolak.
Punkty zwycięstwa po etapach siódmym-ósmym:
Rosjanie: 64
NATO: 86