[Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska (1)

PBEM, CB, ACTS, VASSAL i in.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Po 13 etapie. Rosjanie mają 51 PZ (+2 Wystruć, +1 Gąbin, +1 Darkiejmy). Im Osten Nichts Neues. All quiet on the East. Obydwie strony odzyskują wytrzymałość. W okolicach Labiawy pojawiły się transporty przewiezionej ze Szlezwiku Dywizji Landwehry Goltza (Landwehr-Goltz-Division - LDG) Stan do inicjatywy: +1 dla Niemiec.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T31a.jpg
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Raleen »

Coraz ciekawiej to wygląda... :) Twierdza Boyen chyba będzie punktem zaczepienia dla przyszłych niemieckich manewrów. Nic dziwnego, że w pewnym momencie Rosjanie robili zakusy w tę stronę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Cicho! Wróg podsłuchuje!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Stan po 14 etapie. 55 PZ dla Rosjan (+2 Wystruć, +1 Darkiejmy, +1 Gąbin). Kolejny etap manewrów i odzyskiwania siły. 2 Armia rosyjska ruszyła na północ, na kierunku Olsztyna. Obydwa korpusy południowego zgrupowania 8 Armii pauzują odzyskując wytrzymałość. W centrum bez zmian. 13. Korpus rosyjski odbywa kolejną dniewkę. Na północy kawaleria 1 Dywizji niemieckiej ruszyła do przodu rozpoznając teren po osiach Frydland - Iława nad Pregołą - Wystruć, Gierdawy - Wystruć i Dryfort - Darkiejmy.
I Korpus Rezerwowy pauzuje odzyskując wytrzymałość. I Korpus Armijny pospiesznym marszem dotarł do Barcian. Dywizja Landwehry Goltza została wywagonowana w puszczy na wschód od Labiawy.
Stan do inicjatywy: +2 dla Niemców.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T32a.jpg

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T33a.jpg

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T34a.jpg
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Raleen »

Na razie to widzę, że po 2 niemieckie korpusy są naprzeciwko każdej rosyjskiej armii, więc o skrajnej ekonomii sił nie ma mowy ;)
Tylko na północy naprzeciwko 2 Armii głównie niemiecka kawaleria...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: niedziela, 11 października 2020, 21:51 Na razie to widzę, że po 2 niemieckie korpusy są naprzeciwko każdej rosyjskiej armii, więc o skrajnej ekonomii sił nie ma mowy ;)
Tylko na północy naprzeciwko 2 Armii głównie niemiecka kawaleria...
Ekonomia sił zacznie się za 3 etapy, kiedy na mapę wjadą 2 korpusy z Zachodu. Obydwa korpusy na południu są porządnie wymęczone.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: cadrach »

Wielkie dzięki za dzielenie się w ten sposób przebiegiem partii.

Obserwuję rozgrywkę od samego początku, wygląda to interesująco. Wiele rzeczy w Waszej partii jest dość zaskakujących, choć to w związku z konfrontowaniem pokazywanej sytuacji z tymi, których sam doświadczałem grając (jakieś 20 lat temu?). Przede wszystkim rzuca mi się w oczy zupełnie inny styl gry Rosjanami, o wiele bardziej rozważny, od tego, który sam kiedyś praktykowałem ze znajomymi... krótko mówiąc: pouczająca rozgrywka, aż chce się do tej gry wrócić.

Czy armia Rennenkampfa osiągnęła już maksimum tego, co mogła osiągnąć? Cisza na północnym odcinku frontu dla postronnego obserwatora jest zagadkowa, zwłaszcza wobec rozpoczętego ruchu armii Samsonowa na południu. Czy Rennenkampfa stać na jeszcze jedno uderzenie i wsparcie Samsonowa, czy wydaje się raczej szykować do obrony zajętych miasteczek/skarbnic z punktami zwycięstwa, a jego armia jest już zbyt wyczerpana na ofensywę?
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

cadrach pisze: poniedziałek, 12 października 2020, 09:14 Wielkie dzięki za dzielenie się w ten sposób przebiegiem partii.

Obserwuję rozgrywkę od samego początku, wygląda to interesująco. Wiele rzeczy w Waszej partii jest dość zaskakujących, choć to w związku z konfrontowaniem pokazywanej sytuacji z tymi, których sam doświadczałem grając (jakieś 20 lat temu?). Przede wszystkim rzuca mi się w oczy zupełnie inny styl gry Rosjanami, o wiele bardziej rozważny, od tego, który sam kiedyś praktykowałem ze znajomymi... krótko mówiąc: pouczająca rozgrywka, aż chce się do tej gry wrócić.

Czy armia Rennenkampfa osiągnęła już maksimum tego, co mogła osiągnąć? Cisza na północnym odcinku frontu dla postronnego obserwatora jest zagadkowa, zwłaszcza wobec rozpoczętego ruchu armii Samsonowa na południu. Czy Rennenkampfa stać na jeszcze jedno uderzenie i wsparcie Samsonowa, czy wydaje się raczej szykować do obrony zajętych miasteczek/skarbnic z punktami zwycięstwa, a jego armia jest już zbyt wyczerpana na ofensywę?

Dzięki serdeczne za ciepłe słowo.
Także mnie Rosjanin zaskoczył. Sam zrobiłem durny błąd, bo byłbym poturbował, a może i zniszczył 1. Korpus Armijny. Na mapie jest cisza przed burzą. Tego nie widać, ale obaj się nieco zmęczyliśmy. Ja nieudanymi atakami, Michał i walką i marszami bez zaopatrzenia. Jeszcze jeden, dwa etapy i znowu dojdzie do ostrych walk. Swoją drogą teraz czekam, aż łaskawie 2 Armia wejdzie na teren Rzeszy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: cadrach »

Dwie drobne dygresje:

1.
Swoją drogą teraz czekam, aż łaskawie 2 Armia wejdzie na teren Rzeszy.
Jako Mazur duchem i sercem (bo Ślązak zaledwie z urodzenia), uśmiecham się pod nosem, gdy jedna bądź druga, bądź trzecia administracja, rości sobie prawa terytorialne do tego, co należy do ludzi lasów i jezior. ;-)

2. Do rozgrywki i dla załapania pełnego klimatu ziem, na których toczy się bitwa, polecam książki Ernsta Wiecherta, niemal zapomnianego pisarza, ale znakomitego. Zwłaszcza jeśli waszmość znasz biegle niemiecki, możesz poszukać oryginałów. "Dzieci Jerominów" to prawdziwa perła o lasach i ludziach ze wsi (w Puszczy Piskiej), którą można by zestawiać z "Chłopami" Reymonta, choć niemająca takiego rozmachu.

Czekam na kolejne raporty!
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

cadrach pisze: poniedziałek, 12 października 2020, 17:26
1.
Swoją drogą teraz czekam, aż łaskawie 2 Armia wejdzie na teren Rzeszy.
Jako Mazur duchem i sercem (bo Ślązak zaledwie z urodzenia), uśmiecham się pod nosem, gdy jedna bądź druga, bądź trzecia administracja, rości sobie prawa terytorialne do tego, co należy do ludzi lasów i jezior. ;-)
O to Wy tacy jak Ślązakowcy! Teren Rzeszy czyli teren wchodzący w skład Rzeszy, bez względu na to, czy to obszar Mazowsza, Mazur, Warmii czy Powiśla.
Czekam na kolejne raporty!
Wiem od Zbigniewa Nienackiego (Pan Samochodzik i...) o pracy Wiecherta, ale polskie tłumaczenie kosztuje majątek, a niemiecki mój jest za słaby na literaturę piękną.

Raporty będą, a jakże!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: TommyGn »

Karel W.F.M. Doorman pisze: poniedziałek, 12 października 2020, 11:01
cadrach pisze: poniedziałek, 12 października 2020, 09:14 Wielkie dzięki za dzielenie się w ten sposób przebiegiem partii.

Obserwuję rozgrywkę od samego początku, wygląda to interesująco. Wiele rzeczy w Waszej partii jest dość zaskakujących, choć to w związku z konfrontowaniem pokazywanej sytuacji z tymi, których sam doświadczałem grając (jakieś 20 lat temu?). Przede wszystkim rzuca mi się w oczy zupełnie inny styl gry Rosjanami, o wiele bardziej rozważny, od tego, który sam kiedyś praktykowałem ze znajomymi... krótko mówiąc: pouczająca rozgrywka, aż chce się do tej gry wrócić.

Czy armia Rennenkampfa osiągnęła już maksimum tego, co mogła osiągnąć? Cisza na północnym odcinku frontu dla postronnego obserwatora jest zagadkowa, zwłaszcza wobec rozpoczętego ruchu armii Samsonowa na południu. Czy Rennenkampfa stać na jeszcze jedno uderzenie i wsparcie Samsonowa, czy wydaje się raczej szykować do obrony zajętych miasteczek/skarbnic z punktami zwycięstwa, a jego armia jest już zbyt wyczerpana na ofensywę?

Dzięki serdeczne za ciepłe słowo.
Także mnie Rosjanin zaskoczył. Sam zrobiłem durny błąd, bo byłbym poturbował, a może i zniszczył 1. Korpus Armijny. Na mapie jest cisza przed burzą. Tego nie widać, ale obaj się nieco zmęczyliśmy. Ja nieudanymi atakami, Michał i walką i marszami bez zaopatrzenia. Jeszcze jeden, dwa etapy i znowu dojdzie do ostrych walk. Swoją drogą teraz czekam, aż łaskawie 2 Armia wejdzie na teren Rzeszy.
Tak patrząc to chyba największe szanse na sukces miałeś właśnie z XVII i XX korpusem przeciw siedmiu dywizjom 2 armii, ale nie wyszło. Plus jest, że przynajmniej Samsonow ma zniszczony jeden tabor i im głębiej wejdzie tym gorzej dla niego. Inne już w gorszych proporcjach I kopał pośrodku rosyjskie II i XIII. One bez dowództwa więc coś można też było ugrać, ale jeden korpus to za mało, a i kierunek drugorzędny. Bo I rezerwowy nawet z jakąś trzecią dywizją to przeciw trzem korpusom 1 Armii to już całkiem za mało.
Jak grałem dawno, dawno temu, to plan był historyczny. Nastukać 1 Armii trzema korpusami ile można, a potem zwrot przeciw 2 armii. Ale nie dograliśmy. Lubię ten system z kartami.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: cadrach »

Ja również lubię tę decyzyjność, którą karty dają przy prowadzeniu każdego starcia. Świetna rzecz. Ponadto moment przybycia korpusów z Zachodu, dowolność dysponowania nimi, kolejny atut gry. To duża siła, ale do użycia jej trzeba mieć jakiś pomysł. Ważna decyzja wkrótce przed Hindenburgiem.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

cadrach pisze: wtorek, 13 października 2020, 09:33 Ja również lubię tę decyzyjność, którą karty dają przy prowadzeniu każdego starcia. Świetna rzecz. Ponadto moment przybycia korpusów z Zachodu, dowolność dysponowania nimi, kolejny atut gry. To duża siła, ale do użycia jej trzeba mieć jakiś pomysł. Ważna decyzja wkrótce przed Hindenburgiem.
Hindenburg czeka z decyzją do ostatniego etapu przed wjazdem posiłków. W 15 etapie atakowałem i znowu poniosłem większe straty niż przeciwnik mimo, że miałem 4/1.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Stan po 15 etapie. 59 PZ dla Rosjan (+2 Wystruć, +1 Darkiejmy, +1 Gąbin). Na północy 1 DKaw i I Korpus Armijny wzmocniony brygadą Landwehry z Królewca ruszyły do ataku na Rosjan. Korpus atakował po osi Gierdawy - Wystruć. Atak na jedną z dywizji 4. Korpusu rosyjskiego skończył się połowicznym sukcesem. Rosjanie wykonali ucieczkę zamiast straty po 2 punkty wytrzymałości, zaś moje 5 brygad także straciło po 2 punkty. Żałosny wynik przy ostatecznym stosunku sił 4/1. Atak rosyjskiej 27 Dywizji 3. Korpusu na mieszane zgrupowanie brygady 3 Dywizji Rezerwowej i 41 Brygady Kawalerii skończył się rosyjskim sukcesem. Moje brygady zmuszone zostały do ucieczki. Rosyjska 1 Armia przegrupowuje się na obszar między Wystruciem a Węgorzewem. Do armii dołączył 2. Korpus Scheidemanna.
Na południu gros 2 Armii rosyjskiej maszeruje po osi Ciechanów - Działdowo. Niemieckie XVII i XX Korpusy Armijne nadal wypoczywają.
Stan do inicjatywy: +0.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T35a.jpg

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T36a.jpg

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T37a.jpg
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: [Dragon] Tannenberg 1914. Rozgrywka Admiralska

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Stan po 16 etapie. 63 PZ dla Rosjan (+2 Wystruć, +1 Darkiejmy, +1 Gąbin). I Korpus Armijny uderzył na Rosjan na kierunku Wystrucia, zmuszając rosyjską 40 Dywizję Piechoty z 4. Korpusu do panicznej ucieczki o 4 heksy.
Rosyjski 20. Korpus jest rozdzielony i pilnuje północnego skrzydła 1 Armii, na którym coraz bardziej pozwalają sobie niemiecka piechota i niedługo kawaleria.
W centrum Niemcy zaszaleli i skończyło się to atakiem rosyjskiej 57. Dywizji Piechoty po osi Ełk-Grajew. W ten sposób banalnie straciłem 2 punkty do inicjatywy (jedna ucieczka i jeden odwrót ze stratami).
2 Armia rosyjska prze twardo na rubież Olsztyn-Iława. Tutaj także straciłem 1 punkt do inicjatywy. XVII i XX Korpusy Armijne nadal wypoczywają. Stan do inicjatywy: +2 dla Rosjan.

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T38a.jpg

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T39a.jpg

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T40a.jpg

Obrazek
http://portal.strategie.net.pl/PortalIm ... a/T41a.jpg
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozgrywki w sieci”