Kategoria terenowa w konkursie

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: Raleen »

Co prawda kurz po XVIII edycji konkursu jeszcze nie opadł, ale powoli można rozpocząć przymiarki do kolejnej.

Mamy dużo czasu, więc można spokojnie podyskutować i wiele osób może się wypowiedzieć.

Pytanie jest czy byliby chętni na zrobienie prac w kategorii terenowej? Oczywiście przy założeniu, że taka kategoria się pojawi. Kiedyś już była w konkursie, nie raz. Niektórzy myślę, że dobrze ją pamiętają. Natomiast różnie było z zainteresowaniem. Stąd moje pytanie. Jeśli to ma być tak, że byłyby łącznie 2-3 prace, to nie wiem czy jest sens. Zastrzegam się, że nie rozmawiałem jeszcze ze sponsorami, więc na razie są to tylko wstępne przymiarki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: sgr »

A jak by to wyglądało? Scratch build tylko czy malowanie na przykład laserowo wyciętych budynków też? Jakieś wielkości minimalne? Tylko teren do oceny? Bo ktoś zrobi barykadę, która głównie będzie pojazdem z odrobiną cegieł dookoła albo wrak samoloty jako przeszkadzajkę do gry. Wydaje mi się, że to może być trochę kategoria pay to win, bo za duże pieniądze można kupić super drzewka na przykład, świetną matkę do kolejki, złożyć do kupy i voila - piękny teren za duże pieniądze bez wkładu własnego :).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: Raleen »

W XII edycji była diorama secesyjna - tu było zawężenie, więc to nie jest typowa kategoria terenowa:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=137
Właściwie to była mini-diorama.

W X i IX edycji była diorama napoleońska - na analogicznej zasadzie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=137
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=137

"Klasyczna" kategoria terenowa była ostatnio w VIII edycji:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=137
Prace: domek, osada, parowiec rzeczny (tu pamiętam, że były dyskusje), teren heksowy do małej skali.

Była też w VII edycji:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=137
Tam królowały domki i zabudowania, ale był też wspaniały akwedukt (!) Tutaj możecie obejrzeć go w pełnej krasie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=237
Moim zdaniem jedna z najlepszych prac w historii konkursu.

To tyle, czyli tak naprawdę była w 2 edycjach dawno temu, a później to były mini-dioramki do systemów GM Boardgames i oni też sponsorowali te kategorie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: rilian »

Jakie zasady by nie były, ja na tereny na pewno byłbym chętny.

Faktycznie rozstrzał prac może być ogromny, ale porównywanie przez sędziów eskadry Mi-24 z żaglowcem też łatwe nie jest. Trzeba by moim zdaniem bardzo uczciwie i dokładnie robić zdjęcie początkowe, w tym sensie, że jeśli wykorzystujemy jakiekolwiek elementy gotowe, jak drzewka, czy laserowo wycinany domek, trzeba to wyraźnie zaznaczyć i sędzia na pewno weźmie pod uwagę ile pracy włożył uczestnik w samo stworzenie modelu, jeszcze przed jego malowaniem...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: Telamon »

Ja może... może... ale mówiąc szczerze to raczej nic nadzwyczajnego w planach nie mam.
Tak nawiasem mówiąc część modeli (np. rozmaite działa) spełniają z reguły kryteria określające "dioramę".
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: de Morney »

Myślę, że jak czas tylko pozwoli to chętnie bym wzięła udział :-) Co prawda w robieniu terenów nie czuję się mocna ale może to być ciekawa okazja do spróbowania się z własnymi słabościami :lol:
unicorn
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 165 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: unicorn »

Planowałem w następnej edycji pociągnąć leżący dłuższy czas projekt Hougoumont - Francuzów już mam w komplecie, w planach była strona brytyjska, a jak będą tereny to zabudowania też bym zrobił :)
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: miszczu »

Brałbym udział. I byłaby to moja ulubiona kategoria ;)
Z tym że nie mam pojęcia jakby miało być to oceniane i jak stworzyć sensowne ramy;/
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: de Morney »

Chciałabym zaproponować od siebie dodanie w kategorii terenowej np.: obostrzeń co do wielkości dioramy.
Przykładowo nie większe niż mieszczące się w wymiarach 20x20x20 cm. Każdy jest w stanie zmierzyć taki "ogólny" sześcian dookoła terenu więc nie powinno stanowić to problemu. Aby nie było podejrzeń można poprosić zawsze o to aby każdy uczestnik wykonał zdjęcia z każdej strony dioramy, umieszczając ją na kartce w kratkę, obok rozsuniętej miarki albo czegoś co pozwoli na sprawdzenie takich wymiarów.

Drugim pomysłem jest to, aby jak Raleen wspomniał- kat. miała swój motyw przewodni. Np.: kapliczka, zabudowa wiejska, droga, jesień.

Oceny tej kategorii można by zrobić w nieco inny spsób. Każdy z sędziów daje każdej pracy z kategorii ocenę, która mogłaby wyglądać następująco:
0-1 pkt za pomysł
0-1 za ogólny wygląd
0-1 za wykonanie i estetykę pracy
0-1 za wkład własny

Można to rozbudować i np.: za estetykę oraz wkład własny zrobić większe widełki punktowe (co byłoby sensowne).
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: Icmrg »

Jakby kategoria była, to pewnie wziąłbym udział. I byłby to wrak samolotu.
Myks
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 22 lipca 2019, 16:03
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: Myks »

Mam do zrobienia ruiny katedry, które czekają już zdecydowanie za długo na odpowiedni moment. Taka kategoria by była miła motywacją żeby wreszcie to zrobić :)
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: miszczu »

Ograniczył bym wymiary ale nie ograniczył bym formy.
W końcu to może być po prostu teren do gry a nie dioramka
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: Raleen »

Pierwotne założenie kiedyś było właśnie takie, że to miały być większe elementy terenu do gry.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: rilian »

Mi, osobiście przeszkadzałoby ograniczanie wielkości, ale faktycznie trudno porównać, czy więcej pracy wymaga makieta całego gospodarstwa z zabudowaniami (prawdopodobnie to właśnie mój temat ;)), zrobiona przeciętnie, czy wrak samochodu, ale z bardzo dopracowanymi szczegółami.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Kategoria terenowa w konkursie

Post autor: rilian »

Tak mi jeszcze przyszło do głowy, odnośnie ograniczenia wielkości, że w pozostałych kategoriach również zdarzają się prace składające się z kilkudziesięciu figurek oraz takie, gdzie figurek jest trzy, czy Dingo i dwa Jagdtigery, tak że różnica wielkości chyba nie byłaby nowością dla sędziów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”