15-LECIE FORUM STRATEGIE

Regulamin, ogłoszenia Administracji i ogólne informacje dotyczące forum.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Dziś mija 15 lat od założenia Forum Strategie. Nie wydaje się to znowu tak dużo, ale w świecie internetu czas płynie szybciej. Wrażenie to potęguje postęp techniczny w dziedzinie informatyki, dokonujący się na naszych oczach. Zaczynaliśmy w czasach z dzisiejszej perspektywy zamierzchłych. Fora i strony internetowe poświęcone tematyce, którą się zajmujemy, dopiero powstawały. Internet zaczynał się upowszechniać. Dla wielu, w tym i dla mnie, był to okres odkrywania tego nowego, wirtualnego świata, z jego wszystkimi wadami i zaletami. Zalety chyba przeważały, przynajmniej dawniej. Paradoksem jest, że analogowe hobby historyczne, jakimi są planszówki wojenne, bitewniaki, modelarstwo oraz książki, a po trochu także i inne, jak rekonstrukcja historyczna, potrafiły się w nim odnaleźć i z powodzeniem go wykorzystać. Fora internetowe stały się miejscami spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach i wymiany doświadczeń. Ułatwiły zawiązywanie i realizację różnego rodzaju inicjatyw. Odbyło się wiele wartościowych dyskusji o historii i naszych hobby, które mimo upływu lat czyta się z przyjemnością i które stanowią wartość samą w sobie. Nieraz zdarzały się posty rozmiarami przypominające raczej artykuły niż „zwykłe” komentarze. Wraz z forami powstawały portale, później pojawiły się także blogi. Dziś żyjemy w nieco innej rzeczywistości. Gdy forum rozpoczynało swoją działalność, nie dawano mu zbyt wiele szans. Niektórzy pisali, że jeśli przetrwamy więcej niż 2-3 lata, będzie to sukces. Mimo różnych wyzwań i problemów, z jakimi przyszło nam się mierzyć, udało się przez 15 lat prowadzić aktywną działalność. Zazwyczaj w różnych okresach koncentrowała się ona na wybranych obszarach, przy czym częściej był to wyraz spontanicznych decyzji niż planowania.

Przez forum przewinęło się w ciągu tych 15 lat mnóstwo ludzi. Bez nich... bez Was nie byłoby ono tym czym się stało. W poprzednich latach niejednokrotnie zdarzało mi się wyróżniać konkretne osoby. Z czasem ma to coraz mniejszy sens o tyle, że musiałbym bardzo wiele osób wymienić, a i tak niektórych na to zasługujących prawdopodobnie bym pominął, co mogliby mi poczytywać jako przejaw niewdzięczności bądź zapomnienia. Chciałbym podziękować zarówno tym, którzy napisali wiele postów, nieraz idących w tysiące, jak i tym, którzy piszą i zaglądają tu raczej okazjonalnie. W przeciwieństwie do niektórych administratorów prowadzenie przez lata tego forum nauczyło mnie doceniać wszystkich użytkowników. Chciałbym, aby niezależnie od stopnia zaangażowania i aktywności wszyscy czuli się tutaj dobrze. Pamiętam także o gościach, czyli tych, którzy jedynie czytają forum, nie posiadając na nim kont. Często po latach obserwowania jak ono funkcjonuje decydują się tu zarejestrować i wziąć aktywnie udział w dyskusjach. Nieraz jako administrator zastanawiałem się jaki byłby odbiór tego co się u nas dzieje przez postronnego obserwatora, czyli z punktu widzenia gościa. Wierzę, że takie spojrzenie pomagało mi podejmować właściwe decyzje. Szczególne podziękowania kieruję do tych, którzy wspomagali forum od strony technicznej, do tych, którzy pisali różne teksty bądź tworzyli inne materiały zamieszczane na portalu, jak również do tych, którzy wspierali finansowo działalność forum. Kieruję je także do wszystkich osób, które w inny sposób przyczyniły się do tego, że to forum mimo upływu tylu lat istnieje w sieci i może działać. Jak to już kiedyś pisałem, spośród wielu różnych zdarzeń, które miały miejsce, za jeden z największych sukcesów uważam to, że udało się zgromadzić w jednym miejscu wiele osób o podobnych, ale jednak różniących się między sobą zainteresowaniach. Mam na myśli zwłaszcza to, że w ramach jednego forum potrafili połączyć siły miłośnicy planszówek i bitewniaków, co zazwyczaj w internecie się nie udaje i grupy te funkcjonują jako odrębne plemiona. Na tym nie koniec, bo przewijają się przez forum pasjonaci historii, modelarze, rekonstruktorzy i fani gier komputerowych. Od lat łączy nas historia. Równie ważnym, choć rzadko wspominanym spoiwem jest zamiłowanie do rozrywek umysłowych. Mam nadzieję, że tak zostanie i ta różnorodność oraz otwartość na ludzi niekoniecznie o takich samych, ale pokrewnych zainteresowaniach będzie naszym atutem.

Okrągła rocznica przypadająca w tym roku to z pewnością dobra okazja by przywołać wspomnienia, których sam mam mnóstwo, zaś dla tych, którzy są od niedawna, do dzielenia się wrażeniami co do forum. Jest co wspominać. Mam nadzieję, że ta rocznica będzie także dobrą okazją do spotkania starych forumowych wiarusów (i wiarusek...), których starałem się zaprosić do zajrzenia w nasze progi. Nie we wszystkich przypadkach mi się udało, choćby z tej przyczyny, że niektóre adresy mailowe i numery telefonów się zdezaktualizowały. Sądzę jednak, że przynajmniej niektórzy do nas trafią. Dziękuję wszystkim jeszcze raz za te 15 lat. Pewien etap działalności za nami. Wierzę, że przed nami jeszcze wiele dobrych dni.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Daniel »

Dla mnie osobiście w ciągu ponad 10 lat mojej skromnej obecności Forum Strategie stanowiło miejsce do interesujących dyskusji, zdobywania wiedzy, rozrywki.
Życzę kolejnych 15 lat rozwoju.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Andy »

Przedstawiciel Starej Gwardii pozdrawia i życzy dalszych sukcesów!
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: xardas12r »

15 lat to jeszcze nie pełnoletniość. Choć ja miałem mniej jak zaczynałem tutaj pisać 🙂
Obrazek
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: teilweise »

Raleen pisze: środa, 23 września 2020, 08:31 Dziś mija 15 lat od założenia Forum Strategie.
2005 r. to jeszcze era "przedfejsbookowa". Dzisiaj wiekszosc ludzi zainteresowanych bitewniakami skupia sie Facebooku, a tradycyjne fora internetowe upadaja. Dlatego, skladam tym wieksze gratulacje, za utrzymanie sie w tej formie, przez tak dlugi czas w tej trudnej rzeczywistosci. Nie uzywam Facebooka i bardzo sie ciesze, ze poprzez to forum moge utrzymywac kontakt z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach.

Dostrzegam jeszcze jedna zalete forum - mianowicie dbalosc o poprawnosc jezyka polskiego. Wpisy na grupach tematycznych na Facebooku sa raczej krotkie, zawierajace duzo skrotkow myslowych. Z kolei posty na forum stwarzaja mozliwosc bardziej uporzadkowanego pisania. Posty moga byc dluzsze, zdania bardziej pelne, czego wynikiem jest bardziej poprawna polszczyzna. (o ironio moj post nie zawiera polskich znakow, ale pisze na niepolskiej klawiaturze, za co przepraszam).

Patrzac na tempo rozwoju nowych technologii, to forum ma szanse za X lat byc internetowa awangarda.
Awatar użytkownika
DYZIO STW
Sierżant
Posty: 125
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 00:57
Lokalizacja: Stalowa Wola - Lublin (studia)

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: DYZIO STW »

15 lat... ho ho ho kawał czasu.

Kawał czasu. Zastanawiam się kiedy to zleciało. Cieszę się bardzo, że ta platforma informacyjno-dyskusyjna przetrwała tyle lat na tym trudnym rynku, jakim jest Internet - gdzie trendy, moda, upodobania potrafią się zmienić szybciej niż humor i nastrój pewnego, na szczęście już martwego, akwarelisty. Pamiętam, że swój pierwszy tekst (tak, tak, wiem - kulawe wtedy recenzje pisałem, jak przystało na młodzieniaszka) dla tego portalu skrobnąłem jeszcze jak byłem na poprzednich studiach (gdzieś w środku 5-letniej mordęgi, teraz za rok będę bronił mgr z historii) - a skończyłem je 8 lat temu... i miałem zgrabną "2" na liczniku z przodu (teraz jest "3", ale na szczęście do "4" wciąż dalej niż bliżej heh). Dzięki soszjalmediom ;) obserwowałem ten portal cały czas, mimo "wygaszenia" swojej aktywności i za każdym razem z uśmiechem konstatowałem, że strategie wciąż żyją, mają się dobrze i pokazują innym internetowym twórcom "jak się robi w te internety". To wielka zasługa redakcji, adminów, ale i użytkowników, bez których nawet najlepsze forum nie istnieje. Wielkie podziękowania z mojej strony dla całej ekipy i każdego, kto napisał tutaj chociaż jednego posta. Dobra robota. A i ja osobiście cieszę się, że z okazji 15-lecia mogłem się przypomnieć braciom kamratom z tej platformy tekstem o "Galii belgijskiej".

Pozdrawiam gorąco każdego i jestem przekonany, że za 5 lat pojawi się na tym portalu kolejny taki temat, tylko z ok. 20-lecia, a potem będą kolejne rocznice. Bo to, co dobre - trwa i ma się dobrze, a takim czymś jest to forum.

Damian Michał Szewczyk
"Nie boli ta rana, która jest ceną zwycięstwa"
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: dbj »

Jedno z niewielu medium umożliwiające wymianę informacji o grach, graczach i imprezach dotyczących naszego hobby. Istotna też rola w pomocy podtrzymania znajomości zawartych na konwentach. I te dyskusje... mimo, że nieczęsto uczestniczyłem w nich aktywnie, to z zapartym tchem czytałem.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Wilk »

Gdy Rysiek ostatnio po grze zapraszał do wejścia dziś na forum, odgrażałem się, że będę trollował, ale nie mam serca. :) Serdecznie gratuluję i życzę jeszcze wielu długich lat działalności. :)
Awatar użytkownika
jabu
Chu-i
Posty: 757
Rejestracja: niedziela, 12 marca 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa/Płock
Has thanked: 7 times
Been thanked: 41 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: jabu »

Stary leśny dziadek pozdrawia zza drzewka Bonsai. Użytkowników całego Forum. Grupowo i z osobna. Dawniej aktywny, teraz zaglądający incydentalnie, ale zawsze ciepło myślący o tym Forum. To w sumie swego rodzaju zagadka dla specjalistów od głowy jeśli się weźmie pod uwagę, że chyba nigdy… nie rozegrałem jednej pełnej planszówki :oops: (nie wiem czy tu wolno tak to nazywać, czy zaraz nie posypie się w moją stronę grad kamieni… :o Jeśli nie wolno to przepraszam i celujcie w brzuch, nie w siwe włosy. Brzuch w moim wydaniu sporo przyjmie bo sporo osłania i szacuję, że będzie amortyzował nawet rzuconą płytę chodnikową).
Jako modelarz przeszedłem w stan spoczynku przed pojawieniem się Forum a jako wargamer właściwie też już się wypalałem.
Wniosek: Forum musi być tak dobre – że mimo wygaszania zainteresowań zdecydowałem się nań zaglądać.
Mam nadzieję, że spotkamy się znowu na 20-lecie i nie będziemy wówczas do siebie pisać cyrylicą (to w nawiązaniu do moich przeżyć i obserwacji z ostatnich m-cy; nie zwracajcie uwagi).

Reasumując: chciałoby się napisać – 100 lat! Czego Wam jako społeczności forum i samemu Forum serdecznie życzę!
Wszystkiego nie napiszesz. O wszystkim można tylko pomarzyć - Szamil Basajew.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Silver »

No to już okrągły mendel, więc życzę kopy lat forum.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Szary »

Moje gratulacje, choć ostatnio mam mało czasu na granie, a i sytuacja niezbyt temu sprzyjała, to zaglądam od czasu do czasu. Może przyszły rok będzie bardziej szczęśliwy i będzie bardziej o czym pisać. ;) Do zobaczenia nad planszą.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: DT »

xardas12r pisze: środa, 23 września 2020, 09:26 ...Choć ja miałem mniej jak zaczynałem tutaj pisać 🙂
Tak, tak pamiętam... Wszystkiego najlepszego wszystkim "grajkom".... i do zobaczenia może wkrótce (jestem na etapie pakowania się... i już za parę dni, za dni parę... plecak to na pewno wezmę, gorzej z gitarą).

:D
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Strategos »

Gratulacje! Jeden z wciąż niewielu bardzo znaczących elementów składających się na... polskie BGG :) , możliwości poznania zacnych hobbystów, rola edukacyjna nie do przecenienia, wiele naprawdę miłych wspomnień (są tu przecież nawet archiwizowane posty z Forum Ścieżek Chwały, gdzie zaczęła się moja przygoda hobbystyczna w wersji on line). Forum zawsze pozostaje w mojej pamięci. Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony środa, 23 września 2020, 12:45 przez Strategos, łącznie zmieniany 4 razy.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

100 lat!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
chrup
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: środa, 24 czerwca 2020, 16:18
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: 15-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: chrup »

Raleen pisze: środa, 23 września 2020, 08:31 Dziś mija 15 lat od założenia Forum Strategie.
Gratuluję!!!

Dziękuję za Twój, Wasz wysiłek.

Życzę owocnych kolejnych 15 lat (I więcej oczywiście)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ważne ogłoszenia”