Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Matwiej92
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2020, 14:54
Has thanked: 9 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Matwiej92 »

Pierwszy konkurs malarski w moim życiu zaliczony.
Dziękuję bardzo za możliwość udziału i gratuluję wszystkim zwycięzcom. :)
Awatar użytkownika
Sigwald
Adjudant
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 4 października 2012, 00:05
Has thanked: 245 times
Been thanked: 106 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Sigwald »

Serdeczne gratulacje dla Zwycięzców, szczere podziękowania dla wszystkich Uczestników i Jurorów!!! Ogromny plus za sędziowskie komentarze, ukazują one jakie dylematy mieli nasi Oceniający przy przyznawaniu punktów, a przy tylu fajnych pracach, chyba nie chciałbym znaleźć się na ich miejscu :) Poziom prac na podium jak zawsze coraz lepszy!!! Oby z każdą kolejną odsłoną Konkursu przybywało nam nowych malarzy!!!

PS. Mam przemyślenie jeszcze z poprzedniej edycji Konkursu - ale ze względów technicznych chyba na razie niemożliwe do realizacji - podział na subkategorie między piechotą a kawalerią. Wiadomo, że konni wymagają dużo większego nakładu roboczogodzin (oraz... zużycia farb, washy i varnishy :mrgreen: ) od swoich pieszych kolegów, ale rekompensują to swoją widowiskowością. Moim skromnym zdaniem 10-12 ułanów czy kirasjerów na galopujących wierzchowcach wizualnie prezentuje się znacznie lepiej od oddziału piechoty. Z drugiej jednak strony - kawalerzyści mają wymuszoną swoją rolą dość ograniczoną ilość póz w porównaniu do dynamicznie wyrzeźbionych (biegnących, strzelających, kucających, leżących, rzucających granatem, obsługujących ciężką broń etc) piechociarzy... Niełatwo jest zatem dokonać jednoznacznego wyboru między takimi figurkami w wrzuconymi do jednego amalgamatu..
''A real man makes his own luck, Archie. Right, Dawson?''
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: de Morney »

Sigwald pisze: niedziela, 20 września 2020, 13:03 PS. Mam przemyślenie jeszcze z poprzedniej edycji Konkursu - ale ze względów technicznych chyba na razie niemożliwe do realizacji - podział na subkategorie między piechotą a kawalerią. Wiadomo, że konni wymagają dużo większego nakładu roboczogodzin (oraz... zużycia farb, washy i varnishy :mrgreen: ) od swoich pieszych kolegów, ale rekompensują to swoją widowiskowością. Moim skromnym zdaniem 10-12 ułanów czy kirasjerów na galopujących wierzchowcach wizualnie prezentuje się znacznie lepiej od oddziału piechoty. Z drugiej jednak strony - kawalerzyści mają wymuszoną swoją rolą dość ograniczoną ilość póz w porównaniu do dynamicznie wyrzeźbionych (biegnących, strzelających, kucających, leżących, rzucających granatem, obsługujących ciężką broń etc) piechociarzy... Niełatwo jest zatem dokonać jednoznacznego wyboru między takimi figurkami w wrzuconymi do jednego amalgamatu..
Mówiąc o varnishu i koniach w jednym zdaniu, czuję się niemalże wywołana do tablicy :mrgreen:
Nie wiem, czy wydzielanie jeszcze jednej kategorii będzie możliwe z perspektywy Sponsorów. Wystarczy też popatrzeć na to, że jednak prac z piechotą jest zdecydowanie więcej niż z konnymi. Z kolei wrzucenie konnicy do np.: pojazdów, będzie dla niej krzywdzące, bo nie da się tak dwóch różnych typów modeli, obiektywnie porównać.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Ogmios »

Ehh, nadal trzeba popracować nad liczeniem, tak jak paczę to moje działa mają dwa punkty od Greebo i jeden od SPIDIEGO von MARDER, w sumie trzy, nie dwa. To oczko wyżej w klasyfikacji.

Komentarze IMHO okazały się błędem, mam ochotę na jedną agresywną polemikę, ale się powstrzymam.

Mimo wszystko w pełni zasłużone gratulacje dla zwycięzców, jak również dziękuję uczestnikom, jury i organizatorom.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

Ogmios pisze: niedziela, 20 września 2020, 15:24 Ehh, nadal trzeba popracować nad liczeniem, tak jak paczę to moje działa mają dwa punkty od Greebo i jeden od SPIDIEGO von MARDER, w sumie trzy, nie dwa. To oczko wyżej w klasyfikacji.

Komentarze IMHO okazały się błędem, mam ochotę na jedną agresywną polemikę, ale się powstrzymam.

Mimo wszystko w pełni zasłużone gratulacje dla zwycięzców, jak również dziękuję uczestnikom, jury i organizatorom.
Co do sumowania, masz rację, to moja wina. Umpapa dobrze zsumował, natomiast mi umknęło i nie naniosłem poprawki po moim wstępnym podliczeniu. Na szczęście nic to nie zmienia. Tyle, że anonim spada na 8 miejsce, a wcześniej był równo z Tobą na 7, więc miejsce masz to samo tylko samodzielnie.

Co do komentarzy, jeden z jurorów rzeczywiście wszedł trochę w rolę złego policjanta. Cóż, forma komentarzy dopiero się kształtuje, rozumiem też, że nie wszyscy muszą się z nimi zgadzać - to normalne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Ogmios »

Raleen pisze: niedziela, 20 września 2020, 17:39 Tyle, że anonim spada na 8 miejsce, a wcześniej był równo z Tobą na 7, więc miejsce masz to samo tylko samodzielnie.
No raczej nie, bo Elt też ma trzy punkty (i faktycznie ma 3x po jednym za tą kategorię), tak jak i ja po poprawce, to jesteśmy razem na 6-tym? A Anonim na 7 albo i 8, zależy jak to liczycie przy ex aequo.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

Rzeczywiście na 6 ex aequo z Eltem. Poprawiłem, żeby było tak jak powinno być. Tamto miejsce jest podwójne, więc anonim jest na 8.

Przepraszam za niedopatrzenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: rilian »

Dziękuję za organizację i pracę sędziów i organizatorów. Miło mi, że zostałem doceniony po raz kolejny. Chwilowo wyczerpał mi się wachlarz technik, także muszę wymyślić coś nowego, żeby wrócić z czymś innym w kolejnej edycji (czeka mnie sporo lektury i tutoriali) :)
Sigwald pisze: niedziela, 20 września 2020, 13:03 PS. Mam przemyślenie jeszcze z poprzedniej edycji Konkursu - ale ze względów technicznych chyba na razie niemożliwe do realizacji - podział na subkategorie między piechotą a kawalerią. Wiadomo, że konni wymagają dużo większego nakładu roboczogodzin (oraz... zużycia farb, washy i varnishy :mrgreen: ) od swoich pieszych kolegów, ale rekompensują to swoją widowiskowością. Moim skromnym zdaniem 10-12 ułanów czy kirasjerów na galopujących wierzchowcach wizualnie prezentuje się znacznie lepiej od oddziału piechoty. Z drugiej jednak strony - kawalerzyści mają wymuszoną swoją rolą dość ograniczoną ilość póz w porównaniu do dynamicznie wyrzeźbionych (biegnących, strzelających, kucających, leżących, rzucających granatem, obsługujących ciężką broń etc) piechociarzy... Niełatwo jest zatem dokonać jednoznacznego wyboru między takimi figurkami w wrzuconymi do jednego amalgamatu..
Osobiście uważam, że dużo większy rozstrzał jest pomiędzy czołgiem, a żaglowcem, albo niemieckim żołdakiem w szarym mundurze, a kolorową ekipą na słoniu bojowym. Nie można tak mnożyć kategorii bo byłoby ich 50 i nadal pojawiały by się modele nieporównywalne ze sobą (jak choćby mój i dwa pozostałe w tej samej kategorii, a w sumie wszystkie trzy to pojazdy pancerne, ale kwestią gustu jest, czy wolisz i bardziej docenisz mój model polegający tylko i wyłącznie na efektach specjalnych, czy czyste, prawilne malowanie jak w wypadku pozostałych dwóch wozów. Widać to z resztą po ocenach sędziów, u jednych udało mi się wybić na miejsce pierwsze, u innych byłem najgorszy).
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Telamon »

IMO Ci sędziowie docenili przede wszystkim rozbudowany i przydatny poradnik "krok po kroku". Bez niego sytuacja wyglądałaby inaczej. ;)
Zresztą wystarczyłby jeden głos aby wszystko ułożyło się inaczej - dość prawdopodobny był potrójny remis w tej kategorii. 19,18,17 - drugi raz w życiu widzę coś takiego w tej kategorii.
Tak nawiasem mówiąc mój czołg czysty nie był co zresztą zostało zauważone w komentarzach. Raczej coś pomiędzy (ale bez poradnika na którego pisanie nie miałem niestety czasu). :P
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

de Morney pisze: Dziękuję ślicznie Organizatorom za to, że można było wziąć udział w tak zacnym, pełnym emocji konkursie. Dziękuję też Sędziom za ich wkład i komentarze. Jak pisałam gdzieś to w wątkach konkursowych, gdy sami patrzymy na model, często już nie widzimy gdzie są niedoróbki. Teraz przynajmniej wiem, co mogę poprawić przy następnych jeźdźcach, których mam nadzieję dokończyć jeszcze w tym roku. Ogromne podziękowania należą się również Sponsorom. Nagrody o które wszyscy walczymy są wspaniałe i gorąco zachęcają do zaciętej rywalizacji.

Na koniec chciałabym od siebie dodać tylko kilka słów. Trochę jak sgr, tak i ja nie wierzyłam we własne możliwości. Mam okrutnie niską samoocenę i patrząc na te modele, wiedząc ile walki było, ile po drodze rzeczy się zepsuło przy tej konnicy, eh. Liczyłam na walkę, zawziętą, brutalną. Ogrom prac w kategorii trzeciej był bardzo dobry a poziom niesamowicie wyrównany. Wiele modeli było takich, którymi sama chętnie bym pograła na stole! Jestem naprawdę solidnie zaskoczona swoim zwycięstwem i jeszcze nie do końca to do mnie dociera :D

Dziękuję ogromnie wszystkim Uczestnikom konkursu. Walka do samego końca a na jej finiszu - pomalowane modele! Gratulacje dla wszystkich!
Bardzo Ci dziękuję za te miłe słowa. My też się czasem zastanawiamy czy i jak prowadzić ten konkurs (różne głosy już do mnie docierały na przestrzeni ostatnich lat... ). Po takich komentarzach jak Twój naprawdę chce się go organizować. W ogóle fantastycznie potrafisz motywować do działania i dodawać ludziom pozytywnej energii, powiedziałbym nawet, że masz do tego prawdziwy dar :D

To że ktoś widzi słabe punkty tego co robi, ma wątpliwości, dobrze o nim świadczy. Tak przynajmniej słyszałem od kilku mądrych ludzi :ugeek: . Natomiast mnie też to co zawsze najbardziej podobało się w tym konkursie to dobra atmosfera, która mu towarzyszyła (tak mi się przynajmniej wydaje...). Jeśli tak jest Waszym zdaniem, to znaczy, że warto go organizować. Wiadomo, że nigdy wszyscy nie będą w pełni usatysfakcjonowani z ocen, bo jak to bywa w konkursach i wszelkiej rywalizacji, ktoś musi przegrać, żeby ktoś mógł wygrać, ale nie to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Jeszcze raz wielkie dzięki nie tylko za ten komentarz, ale także za inne komentarze, które zamieszczałaś w trakcie trwania konkursu.
miszczu pisze:Dziękuję bardzo za organizacje konkursu. Z utęsknieniem czekam na kolejną edycję (kiedy można spodziewać sie startu?)
Kolejna edycja zapewne w listopadzie. Może sama końcówka października, ale to najwcześniej. Zależy jak długo pójdą rozmowy ze sponsorami i chciałbym uporać się z rozdaniem nagród za tą edycję zanim wystartujemy z kolejną, a dotychczasowe doświadczenia pokazują, że to trochę schodzi.
rilian pisze:Dziękuję za organizację i pracę sędziów i organizatorów. Miło mi, że zostałem doceniony po raz kolejny. Chwilowo wyczerpał mi się wachlarz technik, także muszę wymyślić coś nowego, żeby wrócić z czymś innym w kolejnej edycji (czeka mnie sporo lektury i tutoriali) :)
Sigwald pisze:PS. Mam przemyślenie jeszcze z poprzedniej edycji Konkursu - ale ze względów technicznych chyba na razie niemożliwe do realizacji - podział na subkategorie między piechotą a kawalerią. Wiadomo, że konni wymagają dużo większego nakładu roboczogodzin (oraz... zużycia farb, washy i varnishy :mrgreen: ) od swoich pieszych kolegów, ale rekompensują to swoją widowiskowością. Moim skromnym zdaniem 10-12 ułanów czy kirasjerów na galopujących wierzchowcach wizualnie prezentuje się znacznie lepiej od oddziału piechoty. Z drugiej jednak strony - kawalerzyści mają wymuszoną swoją rolą dość ograniczoną ilość póz w porównaniu do dynamicznie wyrzeźbionych (biegnących, strzelających, kucających, leżących, rzucających granatem, obsługujących ciężką broń etc) piechociarzy... Niełatwo jest zatem dokonać jednoznacznego wyboru między takimi figurkami w wrzuconymi do jednego amalgamatu..
Osobiście uważam, że dużo większy rozstrzał jest pomiędzy czołgiem, a żaglowcem, albo niemieckim żołdakiem w szarym mundurze, a kolorową ekipą na słoniu bojowym. Nie można tak mnożyć kategorii bo byłoby ich 50 i nadal pojawiały by się modele nieporównywalne ze sobą (jak choćby mój i dwa pozostałe w tej samej kategorii, a w sumie wszystkie trzy to pojazdy pancerne, ale kwestią gustu jest, czy wolisz i bardziej docenisz mój model polegający tylko i wyłącznie na efektach specjalnych, czy czyste, prawilne malowanie jak w wypadku pozostałych dwóch wozów. Widać to z resztą po ocenach sędziów, u jednych udało mi się wybić na miejsce pierwsze, u innych byłem najgorszy).
Odnosząc się do propozycji Sigwalda, zgadzam się z rilianem. Zobaczcie na to jakie prace walczyły o podium w czwartej kategorii: 1) Jagdtigery, 2) XVII-wieczna armata z obsługą, wozem taborowym i dodatkami, 3) okręty żaglowe. Jak tu porównywać żaglowiec do Jagdtigerów albo do XVII-wiecznej armaty z dodatkami? A przecież były tam jeszcze samoloty, tylko trochę słabiej wypadły. Rozróżnienie na piechotę i kawalerię nie ma większego znaczenia. Jeśli coś będziemy rozdzielać to co najwyżej pomyślimy, żeby kategorię sprzętową (4) rozdzielić dwie: 1) skala do 15 mm, 2) skala 20 mm, tak jak jest w figurkach. Jak tylko będą nagrody i musimy się trochę rozejrzeć ile byłoby prac.

Co do komentarzy i tego czy będą w następnej edycji, dzięki za Wasze opinie. Widzę, że w większości są na tak. Będę rozmawiał niedługo z jury, jak tylko kurz trochę opadnie. Wśród nich oczywiście także nie wszyscy są ich entuzjastami, bo to dodatkowa robota, dość wymagająca. Czas pokaże... Na dziś dzień wszystko wskazuje, że komentarze będą, przynajmniej w najbliższej edycji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: anonim »

Problem z pojazdem riliana jest taki że niby skala do gry jest ok, ale malowanie jest typowe do gablotki bo do gry większość graczy preferuje malowanie historyczne a tu mamy fantazje. Czołg w takim stanie byłby wrakiem. I jak tu taki wybryk oceniać: Jeśli uwzględnimy że to konkurs modeli do grania to rilian powinien być na końcu za fikcyjne malowanie a jeśli pominiemy historyczność modelu to faktycznie zasłużył na pierwsze miejsce.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

Telamon pisze: niedziela, 20 września 2020, 20:16 IMO Ci sędziowie docenili przede wszystkim rozbudowany i przydatny poradnik "krok po kroku". Bez niego sytuacja wyglądałaby inaczej. ;)
Zresztą wystarczyłby jeden głos aby wszystko ułożyło się inaczej - dość prawdopodobny był potrójny remis w tej kategorii. 19,18,17 - drugi raz w życiu widzę coś takiego w tej kategorii.
Tak nawiasem mówiąc mój czołg czysty nie był co zresztą zostało zauważone w komentarzach. Raczej coś pomiędzy (ale bez poradnika na którego pisanie nie miałem niestety czasu). :P
Zrobiliście w zasadzie równorzędne prace. Różnice były minimalne, więc masz prawo być dumny Telamonie ze swojego T-34.

Tak samo w zasadzie równorzędne były prace walczące o pierwsze miejsca w kategoriach 1 i 4, co pokazują remisy, jakie tam się pojawiły. Dopiero dodatkowy juror rozstrzygnął. Jurorzy zresztą pisali w komentarzach i mnie także niezależnie od komentarzy, proponując przyznanie równorzędnych miejsc. Sęk w tym, że byłby problem z nagrodami, i tylko z tego względu na podium nie ma remisów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

anonim pisze: niedziela, 20 września 2020, 20:37 Problem z pojazdem riliana jest taki że niby skala do gry jest ok, ale malowanie jest typowe do gablotki bo do gry większość graczy preferuje malowanie historyczne a tu mamy fantazje. Czołg w takim stanie byłby wrakiem. I jak tu taki wybryk oceniać: Jeśli uwzględnimy że to konkurs modeli do grania to rilian powinien być na końcu za fikcyjne malowanie a jeśli pominiemy historyczność modelu to faktycznie zasłużył na pierwsze miejsce.
Kiedyś, dawno temu, bo w 4 edycji (2012 rok), była taka praca:

Obrazek

więc wraki się pojawiały. Pamiętam, że temu koledze też wytykano, że Pantera jest w klimacie pustynnym, a w Afryce historycznie żadnych Panter nie było itd. albo żartowali, że wygląda jak by była na Marsie (Pantera z Marsa...). Ostatecznie Umpapa jednak ją przepuścił. Chłopak trafił do nas ze świata Warhammera i pomalował chyba swój pierwszy model historyczny. Potem mi napisał, że dla ojca chorego na raka. Stąd zapamiętałem tę pracę.

Nie wiem, można dyskutować, ale raczej na przyszłość, natomiast jak zaczniemy dyskwalifikować prace za zły kamuflaż, to ogólnie przestanie być fajnie. I nie chodzi o sytuacje, że ktoś pomalował czołg na różowo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Telamon »

Raleen pisze: niedziela, 20 września 2020, 20:53 Potem mi napisał, że dla ojca chorego na raka.
:(

PS. Z mojego T-34 istotnie jestem dumny. ;) Do jego wykonania inspirowała mnie wcześniejszy T-34, którego zrobiłem w maju:

https://vaevictis15mm.blogspot.com/2020 ... a-gen.html

Takie samo malowanie ale ładniejszy model.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: rilian »

anonim pisze: niedziela, 20 września 2020, 20:37 Problem z pojazdem riliana jest taki że niby skala do gry jest ok, ale malowanie jest typowe do gablotki bo do gry większość graczy preferuje malowanie historyczne a tu mamy fantazje. Czołg w takim stanie byłby wrakiem. I jak tu taki wybryk oceniać: Jeśli uwzględnimy że to konkurs modeli do grania to rilian powinien być na końcu za fikcyjne malowanie a jeśli pominiemy historyczność modelu to faktycznie zasłużył na pierwsze miejsce.
Trochę będę się bronił. Nie ma zdjęć takich wozów, bo pojawiały się w czasach największej desperacji, kiedy nie dokumentowano wszystkiego i są trochę w strefie domysłów, ale w wielu opisach historycznych pojawiają się wzmianki o wozach, które wyjeżdżały do walki bez farby, bez osprzętu, prosto z linii produkcyjnej. Głównie jest to kojarzone z fabryką traktorów w Stalingradzie, ale podobne opisy tyczą się desperackiego oporu Niemców pod koniec wojny. Wóz nie jest wrakiem, tylko nie ma na sobie farby. Płyty pancerne, tak, jak płyty poszycia w stoczni, czy pręty zbrojeniowe na budowie są trzymane pod chmurką. Tam rdzewieją, co jest zamierzonym procesem, bo lekko utleniony metal ma fakturę, która dobrze trzyma farbę (w wypadku stoczni), lub beton (w wypadku budowy). Jeśli malowanie historyczne to tylko takie, na jakie dowodem są plansze kolorystyczne i zdjęcia, to cala starożytność (z której przecież nie przetrwały barwy, nawet na ceramice), wszyscy barbarzyńcy i spora część średniowiecza to fantastyka.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”