Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

Wyniki XVIII edycji Konkursu Modelarskiego Forum Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=127

Gratulacje dla zwycięzców. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej edycji Konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

Poniżej szczegółowe informacje jak głosowali poszczególni jurorzy i ich komentarze do prac. Te ostatnie pojawiają się po raz pierwszy w historii konkursu. Niestety nie w pełni udało nam się przygotować te komentarze w sposób jednolity i było z tym trochę zamieszania. Pierwotnie każdy z jurorów miał skomentować dwie kategorie, z różnych względów, po części niezależnych, nie do końca się to udało. W kategorii pierwszej i drugiej jeden z jurorów ma przygotować szerszy komentarz do końca weekendu. Najważniejsza rzecz dla uczestników zanim zaczniecie czytać komentarze: jurorzy komentowali prace kierując się punktacją, którą sami przyznali, stąd jeśli chodzi o miejsca punktowane one są uszeregowane według ich własnych ocen. Oczywiście mogą i w wielu przypadkach będą odbiegać one od ocen końcowych. Czytając komentarze i przeglądając oceny łatwo zauważycie, że często co do tych samych prac bardzo się one różnią. Dla nas jako organizatorów śledzących od lat przebieg tych głosowań nie jest to nic nadzwyczajnego. Wierzymy, że miarodajna jest ocena komisyjna, to znaczy jak łącznie daną pracę oceniło kilka osób. Różni jurorzy, co jest naturalne, zwracają bowiem uwagę na różne rzeczy. Pamiętajcie też, że te oceny zawsze są mniej lub bardziej subiektywne.

Oceny i komentarze Maciejusa

/pełny komentarz do prac w kategoriach 3 i 5, dodatkowe komentarze do innych kategorii/


Kategoria 1

4 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn
Tutaj zastanawiałem się która praca ma dostać 4 punkty, ale w końcu przeważyły ręcznie malowane tarcze. Praca prezentuje się ogólnie ładnie.

3 pkt – Skutatoi (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle) malowanie: sgr
Całość prezentuje się bardzo dobrze. Kolory ze sobą współgrają, a podstawki są schludne.

2 pkt – Tatarzy (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: arekarkadiusz
1 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt

Kategoria 2

W tej kategorii przyznałem 4 pkt pracy Sigwalda. Dzięki wyraźnym zdjęciom mogłem zwróciłem uwagę na dokładne malowanie. Farba z jednego elementu nie wychodziła na drugi itp., a w niektórych pracach zdarzały się tego typu rzeczy.

4 pkt – Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
3 pkt – Armia Kartaginy (skala: 20 mm, producent: Zvezda, Italeri, HaT) malowanie: Malory
2 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
1 pkt – Teutońscy rycerze (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: plusman

Kategoria 3

4 pkt – Kawaleria do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games)
malowanie: de Morney
W tej pracy urzekła mnie jakość rozjaśnień (np. buty postaci), a także sposób malowania końskiej sierści. Szczególnie spodobał mi się „szary koń”. Pięknie się prezentuje. Przedstawiony poradnik będzie bardzo pomocny, pewnie dla niejednego malarza. Jeżeli coś mógłbym doradzić, to bardziej skontrastowałbym szable, bo trochę odstają od reszty.

3 pkt – Volkssturmiści z Königsberga (skala: 28 mm, producent: Westwind Productions, MicroArt Studio)
malowanie: Icmrg
Bardzo spodobał mi się dobór kolorów, dzięki czemu wszystko jest spójne. Spodobały mi się delikatne rozjaśnienia a także same podstawki. Zdjęcia nie były tak dokładne jak w przypadku pracy za 4 pkt, a miałem wielką ochotę przyjrzeć się figurkom dokładniej.

2 pkt – 7 samurajów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: unicorn
Przy tej pracy zwróciłem uwagę na dokładność i ładnie zrobione podstawki. Myślę, że jeszcze lepszy efekt dałoby zwiększenie kontrastu, ale może zamysł autora pracy był inny.

1 pkt – Wojownicy sascy (skala: 28 mm, producent: Gripping Beast)
malowanie: Sigwald
Na końcu praca, gdzie spodobało mi się to, że autor nie bał się malowania wzorków na tarczach. Ponadto starał się zrobić rozjaśnienia. Ogólnie w stosunku do prac, którym nie przyznałem punktów, ta wyróżniła się wyraźniejszymi zdjęciami, dokładniejszym malowaniem (farba z jednego elementu nie wchodziła na drugi itp.), a także rozjaśnieniami. Mały minus za nieoczyszczone modele, na których gdzieniegdzie pozostały resztki traw.

Afrika Korps (skala: 28 mm, producent: Matchbox)
malowanie: Ogmios
Wydaje mi się, że można by się bardziej pobawić z rozjaśnieniami, dobry efekt dałoby robienie linii podziału między elementami. Zastanawiałem się czy farba nie jest położona za grubo, ale z tego co widzę to chyba wina samych figurek.

Weterani spartańscy (skala: 28 mm, producent: Victrix Miniatures, Footsore Miniatures)
malowanie: gervaz
Podobają mi się ładne podstawki, boki są gładkie i nie są upaćkane. Tutaj również linie podziału na figurkach polepszyłyby odbiór prac. Ponadto nie zauważyłem, aby farba wychodziła na inne elementy, więc jest dokładnie.

Dragoni francuscy (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures)
malowanie: Schtrasny
Tutaj ogólnie cała praca wygląda ładnie. Chciałbym coś więcej powiedzieć, ale zdjęcia są bardzo małej rozdzielczości, ciężko jest mi dojrzeć szczegóły.

Legiony Cezara – bohaterowie (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Myks
Po przyjrzeniu się szczegółom widzę, że dokładność już jest, więc pora przejść na kolejny poziom i zacząć zabawę z odważniejszymi rozjaśnieniami i oczywiście liniami podziału.

Powstańcy warszawscy (skala: 28 mm, producent: Infamous JT)
malowanie: ink
Ogólnie jest dobrze, ale skupiłbym się jeszcze na dokładności. W niektórych miejscach farba wychodzi na inny element np. z pomarańczowego sweterka na koszulę, z białego kołnierzyka na sweter itp.

Dowództwo Anglosasów (skala: 28 mm, producent: V&V Miniatures)
malowanie: Jeyo4
Tutaj widzę, że pojawiają się rozjaśnienia, więc jest ok. Tylko zwróciłbym uwagę na dokładność. W niektórych miejscach np. farba z ubrań zachodzi na kolczugę, czy z tarczy na metalowe obicie.

Kategoria 4

4 pkt – Jagdtigery (skala: 15 mm, producent: Zvezda) malowanie: sgr
3 pkt – Wóz taborowy oraz wsparcie artyleryjskie większego kalibru (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu
2 pkt – Bryg HMS Beagle (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: Myks
1 pkt – Artyleria Konfederatów (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt

Kategoria 5

4 pkt – StuG III/StuH 42 (skala: 28 mm, producent: Italeri)
malowanie: rilian

Dokładne malowanie. Dbałość o szczegóły, bardzo dobre i wyraźne zdjęcia. Opis etapów malowania bardzo rzeczowy, widać ile pracy zostało w to włożone. Praktyczny poradnik malowania pojazdu. Tutaj nie miałem wątpliwości.

Jeżeli chodzi o dwie pozostałe prace, ciężko było mi wybrać która jest lepsza. Uważam że obie prace są na podobnym poziomie. Telamon zrobił ładniejsze zdjęcia, za to sgr opisał przebieg prac nad swoim modelem i dzięki temu można było dowiedzieć jak doszedł do danego efektu. Musiałem jakoś rozdzielić te punkty dlatego zdecydowałem się tak:

3 pkt – „Kubuś” (skala: 28 mm, producent: Infamous JT)
malowanie: sgr

2 pkt – T-34/76 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Telamon


Oceny i komentarze Szkockiego

/pełny komentarz do prac w kategorii 3/


Kategoria 1
4 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn
3 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt
2 pkt – Chorągiew hetmańska Janusza Radziwiłła (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu
1 pkt – Moździerz Ordnance ML 3" (skala: 15 mm, producent: Plastic Soldier Company, Forged in Battle) malowanie: Matwiej92

Kategoria 2
4 pkt – Armia Kartaginy (skala: 20 mm, producent: Zvezda, Italeri, HaT) malowanie: Malory
3 pkt – Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
2 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
1 pkt – Pruscy dragoni (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: Domel82

Kategoria 3
4 pkt – Kawaleria do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games) malowanie: de Morney
3 pkt – Wojownicy sascy (skala: 28 mm, producent: Gripping Beast) malowanie: Sigwald
2 pkt – Volkssturmiści z Königsberga (skala: 28 mm, producent: Westwind Productions, MicroArt Studio) malowanie: Icmrg
1 pkt – 7 samurajów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: unicorn

Kategoria 4
4 pkt – Buccentaure (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: unicorn
3 pkt – Jagdtigery (skala: 15 mm, producent: Zvezda) malowanie: sgr
2 pkt – Bryg HMS Beagle (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: Myks
1 pkt – Wóz taborowy oraz wsparcie artyleryjskie większego kalibru (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu

Kategoria 5
4 pkt – „Kubuś” (skala: 28 mm, producent: Infamous JT) malowanie: sgr
3 pkt – StuG III/StuH 42 (skala: 28 mm, producent: Italeri) malowanie: rilian
2 pkt – T-34/76 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: Telamon


Kategoria 3

4 pkt – Kawaleria do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games)
malowanie: de Morney
Przy ocenie figur wygrywających w tej edycji konkursu zaufałem swojemu pierwszemu wrażeniu, a oglądanie dalszych zdjęć na forum tylko potwierdziło decyzję. Bardzo dobre wyczucie koloru, konie pomalowane rewelacyjnie – przejścia odcieni brązów i szarości – super. Cieniowanie czerwonych kurtek również bardzo dobre. Z mojego doświadczenia nie jest prosto dobrze wycieniować czerwony kolor (Angole do Napoleonki dali mi trochę popalić w czasach, gdy jedyną firmą był Humbrol z ich paletą pod modele). Ciekawie wyszły też podstawki. Plastycznie – bardzo dobrze pomalowane figury. Figury, jak na dzisiejsze standardy, nie mają szczególnie imponującej rzeźby (chociaż pozy są dynamiczne), ale malowanie podciągnęło je znacząco. Malując takie kolorowe epoki (XVII-XIX wiek) warto pamiętać by podkreślać drobne szczegóły takie jak guziki (tu widziałbym je przy mankietach). Taki drobiazg bardzo ożywia figurę.
Formalnie mam pewien kłopot z „historycznością” tych figur. Firma wypuściła ich jako kawalerię XVII wieku (na stronie nazywają European Militia Cavalry) i pod tym względem są w porządku, ale dla purystów „czepiających się numerów i nazw regimentów” to trochę mało (w figurach 25/28 mm to się już można trochę wyżyć twórczo i takie detale uchwycić). Kolorystyka wyłogów, czapraków i obszyć – zakładam, że to inwencja własna, a figury stylizowane pod Anglików na potrzeby systemu bitewnego.

3 pkt – Wojownicy sascy (skala: 28 mm, producent: Gripping Beast)
malowanie: Sigwald
Solidna robota w dobrym standardzie wargame’owym. Na wstępie trzeba docenić pracę z green stuffem (kolczuga szefa i inne dodatki). Dobry dobór odcieni na ciuchach. Wyraziste twarze. Jak widać, nie zawsze trzeba się babrać z białkami oczu by dostać zadowalający efekt (gościu w niebieskiej bluzie oraz wymalowany klient). Stopniowanie kolorów od brązu do przejaśnień cielistego załatwia sprawę. No i oczywiście tarcze – wzory bardzo fajnie zrobione. Przydałoby się troszkę więcej staranności na okuciach (metalik lub kolor z krawędzi wchodzi czasami na pole tarczy). Podstawki z kompletem dekoracji, są kamyczki i krzaczki, jest i trawka. Ja bym jeszcze zrobił przed trawką jakąś przecierkę bardziej kontrastującym kolorem samego gruntu by wydobyć teren. Ale to takie moje fanaberie. Co do historyczności się nie wypowiadam – nie moje czasy.

2 pkt – Volkssturmiści z Königsberga (skala: 28 mm, producent: Westwind Productions, MicroArt Studio)
malowanie: Icmrg
Tak nieatrakcyjny temat, do tego figury o stylistyce, za którą nie przepadam. A tu malowanie uratowało wszystko. Bardzo fajne cieniowanie – trochę pastelowe. Zupełnie nie mój styl, którego, nie wybrałbym do malowania WWII (chociaż najpierw musiałbym się go nauczyć). Za to wyszło bardzo dobrze. Pewnie wyżej bym ocenił gdyby podstawki były robione od zera, a nie gotowce (nie żeby to było coś złego, ale dodatkowy wysiłek też doceniam). Ale podstawki też wyszły dobrze tylko takie pomarańczowo jednolite. Ogólnie całość cieszy oczy. Ja osobiście lubię szukać detalu i go wydobywać np. podkreślając metaliczność części broni, czy ekwipunku – tutaj to trochę zniknęło (lufy nie wyróżniają się od drewna). Co do historyczności – w sumie to volkssturm i to powinno wystarczyć za odpowiedź. Ale łysego klienta z panzerfaustem zrobiłbym w płaszczu feldgrau (wygląda na wojskowy), także feldmutze pomalowałbym na feldgrau lub na czarno (częste w volkssturmie).

1 pkt – 7 samurajów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: unicorn
Kolejny przypadek figur z prostą rzeźbą, które bardzo mocno zyskały po pomalowaniu. Przejrzałem im się na stronie producenta i daleko im do wiodących produktów na rynku – prosta, podstawowa rzeźba i statyczne pozy. W sumie do Japończyków to nawet pasuje. Jeżeli chodzi o malowanie, starałbym się mimo wszystko skontrastować bardziej detal i głębię ciuchów. Czasami, gdy nie ma fałd na ciuchach, można je namalować – ważne, żeby dobrać zbliżone kolory (na figurach da się dostrzec delikatne malowanie w tym stylu na spodniach). Nałożenie wzorów na tkaniny nadało bardzo fajny wygląd. Rzeczą, którą bym poprawił, są oczy. Jeżeli rzeźba na to nie pozwala, nie malowałbym białek, a tylko wycieniował w okolicach oczu. Figury pomimo swej prostoty sprawiają miłe wrażenie. Kurosawa byłby dumny.

Legiony Cezara – bohaterowie (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Myks
Generalnie figurki OK, ale coś w nich „nie stykło”. Jak na mój skromny gust kolory troszeczkę za bardzo jaskrawe. Zwłaszcza ten niebieski – strasznie bije po oczach. A kontynuując wątek oczu – to niestety trzeba na nie uważać. Ostrożnie z białym, bo można przedobrzyć (centurion). Sam się tego oduczyłem (tak mi się przynajmniej wydaje) po tym jak zacząłem swoje figsy fotografować. Po pomalowaniu niby wszystko było OK, a na zdjęciu wyglądali jakby wszyscy dyskretnie rozglądali się za wychodkiem. Cieniowanie ciuchów poprawne w standardzie wargame’owym – wygląda przyzwoicie.

Dowództwo Anglosasów (skala: 28 mm, producent: V&V Miniatures)
malowanie: Jeyo4
Scenka bardzo fajna i długo się nad nią zastanawiałem. W jednym podejściu walczyła nawet u mnie o drugie miejsce, ale niestety w kolejnych porównaniach z konkurencją przegrywała. Naprawdę dobry standard wargame’owy. Dobrze wycieniowane zarówno tkaniny, jak i kolczuga. Ogólna kompozycja też OK. Drobne niedociągnięcia, które wyszły na zdjęciach oraz wrażenie, że figurki się lekko błyszczą (czym były konserwowane?) chyba przesądziły o mojej ocenie końcowej (ewidentnie za mało miejsc na podium).

Weterani spartańscy (skala: 28 mm, producent: Victrix Miniatures, Footsore Miniatures)
malowanie: gervaz
Z nimi mam podobny problem jak z bohaterami od Cezara – niby wszystko jest OK, a jednak coś nie tak. Kolorystyka bardziej stonowana. Generalnie dobrze się prezentują ale … znowu wszyscy zdziwieni (oczy – wiem, mam obsesję). Bardzo fajnie wyszły podstawki. Dobry poziom wargamingowy, trochę za mało na podium przy takiej konkurencji.

Powstańcy warszawscy (skala: 28 mm, producent: Infamous JT)
malowanie: ink
Nieźle zrobione figury w dobrym standardzie wargame’owym. Ciuszki fajnie wycieniowane. Trochę razi mnie dobór niebieskiego na spodnie – wyglądają jak jeansy. Jaskrawy kolor swetra też nie za bardzo pasuje – mamy apogeum wojny totalnej, takie drogie barwniki na potrzeby cywilne to ekstrawagancja. Fajnie wyszły podstawki i gościu w skórze.

Afrika Korps (skala: 28 mm, producent: Matchbox)
malowanie: Ogmios
Matchbox – wspomnień czar. Figury pamiętam, ciągle gdzieś jakieś mam. Ich jakości nie da się porównać do współczesnych produkcji. Rzeźba jest płytka i washowanie daje taki sobie efekt. Jeżeli chce się osiągnąć dobry rezultat, to wszystko kończy się na gruntownym podmalowywaniu figur i poprawianiu cieni. Poza tym są to duże figury (skala 1:32) – każde niedociągnięcie jest widoczne i wymaga staranności, a tym samym sporego nakładu czasu. Z tego względu są to dość wymagające i trudne figury, a metody z 20 mm lub 28 mm nie działają tak dobrze. Od siebie dodam to, że od takich figur zaczynałem. W ich przypadku odpuszczałem sobie cieniowanie, a skupiłem się na dokładnym malowaniu powierzchni (co też spełniło rolę dydaktyczną – równe kładzenie farby i takie tam…). Za cieniowanie zabrałem się dopiero przy figurach Tamiyi (skala 1:35), bo były bardziej 3D (kilkuczęściowe + doklejany ekwipunek).

Dragoni francuscy (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures)
malowanie: Schtrasny
Moja ulubiona epoka i jeden z moich ulubionych producentów figur. Mamy tu solidny poziom wargame’owy – jako oddział prezentują się bardzo dobrze, ale w detalu troszkę gorzej. Coś nie pasuje mi dobór kolorów przy cieniowaniu kurtek – zarówno zieleni, jak i różu na wyłogi. Stopniowanie odcieni jest zbyt gwałtowne jak na mój gust. Końcówki kit zbyt rozjaśnione co trochę psuje efekt. To co lubię w Napoleonce to ta wyrazista barwa dodatków: epoletów, kit, wyłogów. Jakość zdjęć nie pozwala na ocenę detalu. Dobrze zrobione podstawki.


Oceny i komentarze SPIDIEGO von MARDER

/pełny komentarz do prac w kategoriach 4 i 5/


Kategoria 1
4 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt
3 pkt – Skutatoi (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle) malowanie: sgr
2 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn
1 pkt – Chorągiew hetmańska Janusza Radziwiłła (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu

Kategoria 2
4 pkt – Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
3 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
2 pkt – Teutońscy rycerze (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: plusman
1 pkt – Pruscy dragoni (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: Domel82

Kategoria 3
4 pkt – Wojownicy sascy (skala: 28 mm, producent: Gripping Beast) malowanie: Sigwald
3 pkt – Kawaleria do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games) malowanie: de Morney
2 pkt – Dragoni francuscy (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures) malowanie: Schtrasny
1 pkt – Volkssturmiści z Königsberga (skala: 28 mm, producent: Westwind Productions, MicroArt Studio) malowanie: Icmrg

Kategoria 4
4 pkt – Wóz taborowy oraz wsparcie artyleryjskie większego kalibru (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu
3 pkt – Jagdtigery (skala: 15 mm, producent: Zvezda) malowanie: sgr
2 pkt – Bryg HMS Beagle (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: Myks
1 pkt – Średniowieczna artyleria (skala: 15 mm, producent: Mirliton (bombarda) i produkcja własna) malowanie: Ogmios

Kategoria 5
4 pkt – „Kubuś” (skala: 28 mm, producent: Infamous JT) malowanie: sgr
3 pkt – T-34/76 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: Telamon
2 pkt – StuG III/StuH 42 (skala: 28 mm, producent: Italeri) malowanie: rilian


Kategoria 4

4 pkt – Wóz taborowy oraz wsparcie artyleryjskie większego kalibru (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
malowanie: miszczu
Absolutny majstersztyk, szczególnie w detalach i cieniowaniu szańca. Figurki oraz sama płaszczyzna podstawek wyszły również bardzo dobrze, ale najbardziej moją uwagę przykuł misterny weathering wszystkich zakamarków koszy, ich zawartości, a także wszelkich skrzynek czy samego wozu taborowego. Oczywiście i samo działo jest świetne, szczególnie boki i ich highlight.

3 pkt – Jagdtigery (skala: 15 mm, producent: Zvezda)
malowanie: sgr
Widziałem trochę całkiem nieźle zrobionych modelików od Zvezdy, ale te Jagdtigery to awangarda! Aż ciężko uwierzyć, że to 1:100, a nie coś większego. Fajny kamuflaż, świetne otarcia, weathering podwozia też dobrze siedzi w proporcjach. Zapiaszczenie gąsienic również mnie ujęło. Jedynie przy narzędziach na bocznym pancerzu tego brudu chyba zaczęło się gromadzić za dużo, jak w czołgu stojącym w muzeum (działo 323, lewa burta). Doceniam, że oba pojazdy mają inne malowania i oznaczenia. Może byłoby jeszcze genialniej spróbować im trochę pozmieniać ekwipunek lub inne indywidualne detale, no ale to takie gdybanie. Wiem też, że przy tych konkretnych modelach podobna akcja wiązałaby się ze sporymi przeróbkami.

2 pkt – Bryg HMS Beagle (skala: 1:700, producent: Warlord Games)
malowanie: Myks
W wielu konkursach modelarskich okazuje się, że serce skrada jeden z najmniejszych modeli. Tak jest i tym razem. Tak ujęte cienie pokładu, „herbaciany” bród na żaglach i dobrze oddana falami dynamika makietki to mistrzostwo. Choć same bandery i flagi już trochę wydają się za sztywne i tutaj chyba skala wymusiła ich uproszczenie. Trochę szkoda. Za to daję dużego plusa za falę, która obmywa bakburtę. Oraz za takielunek!

1 pkt – Średniowieczna artyleria (skala: 15 mm, producent: Mirliton (bombarda) i produkcja własna)
malowanie: Ogmios
Przyznam szczerze, że zarówno do podstawek, jak i do figurek miałbym trochę uwag. Jednak zachwycił mnie pomysł i samodzielne wykonanie machin i efekt końcowy. Ponieważ nie mamy kategorii „open” ani wyróżnienia, uznałem, że ta koncepcja i jej realizacja zasługują na ten punkt.

Lekki samochód pancerny SdKfz 223 (skala: 20 mm, producent: First to Fight)
malowanie: anonim
Nie chciałbym oceniać poprawności tego kamuflażu i na ogół w swoich ocenach staram się nie wchodzić w niepotrzebną polemikę i punktować kwestii poprawności historycznej, gdyż zakładam, że druga osoba wie więcej ode mnie. Tutaj sam model moim zdaniem w ograniczony sposób pozwalał modelarzowi zaprezentować swoje umiejętności, co widać np. po narzędziach saperskich. Ponadto trochę za świeżo wygląda krzyż, co kontrastuje z ogólnie brudnym modelem. Kolor tego kurzu mógłby sprowokować kilka pytań, niemniej sposób jego nałożenia, zasięg i fakturę jak najbardziej mogę pochwalić. Ogólne wrażenie wywoływane przez model jest pozytywne.

Pruska artyleria (skala: 20 mm, producent: HaT)
malowanie: Domel82
Tutaj zauważam pewien kontrast między armatami a figurkami. Figurki są całkiem precyzyjne i drobiazgowe (guziki, pagony, obszycia!), ale zdecydowanie bardziej zachwyciło mnie uzyskanie metalicznych refleksów na obręczach kół lub samych lufach. Powierzchnia podstawek też świetna, ale mam pewne wątpliwości przy roślinności. O ile trawa jest ok, o tyle z mchem ciężko mi się pogodzić, gdyż po prostu wygląda jak mech, a nie do końca krzak. Być może lepiej wyglądałyby jakieś zielska od Polaka, Fallera. Wydaje mi się, że brązowo-żółty mech lepiej oddaje całkowicie wyschnięte krzaki, niż zielone świeżą roślinność.

Artyleria Konfederatów (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)
malowanie: elt
Tutaj miałem podobne odczucia, co przy pruskiej artylerii. Świetne podstawki. Rewelacyjne, misterne figurki. Ale zieleń nie posiada cieniowania (liście są faktycznie problematyczne, ale na pniach już łatwiej pracować), a krawędzie zdecydowanie zdradzają swoją plastikowość. Jednak do plusów całej pracy konkursowej chciałbym zaliczyć absolutnie świetne highlightowanie kół w armatach i fantastyczne cieniowanie kamieni. Przy figurkach nakrycia głowy zbierają punkty, dzięki tym wyrazistym cieniom.

Ju 88 (skala: 1:300, producent: Plastic Soldier Company)
malowanie: Gotteskneht
Pojedynczy samolot prezentuje się całkiem nieźle. Kołpaki śmigieł to chwytający uwagę detal, kolory też w porządku, a także dobry freehanding przy malowaniu krzyży. Problem w tym, że to dość powtarzalny motyw i samoloty nie mają oznakowania. Indywidualizacja każdej maszyny robi robotę. Spekuluję, że skoro tak dobrze wyszły krzyże, to jakieś nawet symboliczne litery również prezentowałyby się dobrze.

Hind Commander Force (skala: 3 mm, producent: Oddział Ósmy)
malowanie: ink
Tutaj mam ten problem, że mikroskopijna skala radykalnie obniża ilość detali, co skutkuje pewnymi brakami w efekcie końcowym. Maszyny mają kamuflaż, bardzo drobne oznakowanie przynależności narodowej, lecz nie mają śmigieł. O ile w drobnych samolotach nie rzuca to się aż tak bardzo w oczy, o tyle przy helikopterach już jest trudne do zignorowania. Może warto było je dorobić z dosłownie czegokolwiek, jakichś blaszek fototrawionych chociażby? Ciężko mi powiedzieć, lecz po prostu trochę mi to psuło odbiór. Niemniej robią wrażenie te tycie szachownice oraz wspomniany kamuflaż, a także drybrush, który w tej skali jest już niebezpieczny, aby nie przesadzić.

Daimler Dingo (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
malowanie: Matwiej92
Rozmiar modelu ponownie wymusił pewną ucieczkę detali, które starano się uzupełnić. Insygnia zostały namalowane niesamowicie i w tej skali budzą podziw. Moim zdaniem to one są najsilniejszym atutem pracy, podczas gdy zarówno figurki, jak i reszta transportera są dobre, ale nie mogę w nich dostrzec czegoś więcej. Może to po prostu kwestia skali, ale z tego powodu mogę pochwalić raczej tylko charakter wyzwania i ogólną realizację.

Buccentaure (skala: 1:700, producent: Warlord Games)
malowanie: unicorn
Przy tym modelu potwornie się gryzłem, aby go nie wrzucić na podium. Ma perfekcyjnie zrobione detale i też dobrze odtworzone fale. Brudzenie na żaglach jest fajne, ale nieco zabrakło mi go gdzie indziej. Może dobrze by wyszedł mocno rozcieńczony panel liner na deskach pokładu? Zachwycają reje i misterny takielunek.


Kategoria 5

4 pkt – „Kubuś” (skala: 28 mm, producent: Infamous JT)
malowanie: sgr
W modelu wyróżnia się bardzo dobrze uchwycona, pomimo małej skali, pewna nierówność malowania historycznego kamuflażu oraz perfekcyjnie oddane zarysowania farby na płytach pancernych. Pomimo użycia masy maskującej, zapewne i tak trzeba było wykazać się niezłą ostrożnością, aby oddać tak dobrze granicę barw oraz dobrze stopniować wszelki kurz, pył oraz zwykłe, losowe zabrudzenia w różnych miejscach. I to się w pełni udało! Dobrze też wyszedł wash w zakamarkach spawów. Równolegle kieruję słowa pochwały za dobrze zrobiony gradientowy kurz schodzący ku podwoziu oraz subtelnie zabrudzone opony (one w sumie mogłyby być jeszcze brudniejsze, ale nie muszą). Jeśli już miałbym się czegoś czepiać, to przedni CKM wydaje mi się za matowy. Za to PIAT na górze pierwsza klasa.

3 pkt – T-34/76 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
malowanie: Telamon
Model ma fantastycznie zrobione gradienty i przejścia kolorów. Zachwyca też rozchlapane błoto, delikatnie dozowane i bardzo realistycznie dostosowane do skali. Figurka również jest jak najbardziej pro, szczególnie detale twarzy. Plus również za filigranowe cieniowane wszelkich zakamarków. Trochę jednak zastanawia sam kolor teciaka, którzy nieco limonkowo bije po oczach. Tak samo skrzynki są bardzo jasne, a to nadaje ciutkę komiksowy wygląd (w sumie zabrązowiona lufa też się w to wpisuje). Jednak kłoda, zielenina i weathering niższych partii czołgu (z wyróżnionym wcześniej błotem) robią wrażenie.

2 pkt – StuG III/StuH 42 (skala: 28 mm, producent: Italeri)
malowanie: rilian
Efekt tego całego „pordzewiano-zabrudzenia-braku farby” jest przeintrygujący i imponuje zegarmistrzowską dokładnością. Wymagał na pewno dobrego wyczucia, aby nie było go za mało, ale też żeby nie przedobrzyć. W moim odczuciu trochę to już wkroczyło na to drugie pole, szczególnie w okolicach gąsienic… ale w sumie takie założenie modelu, że ma prezentować absolutną degenerację III Rzeszy. Gdzieniegdzie niektóre plamy miały bardzo wyraźny kształt i odcinały się od sąsiedniej przestrzeni, dając efekt regularnej, jakby celowo malowanej plamy, jakby to był kamuflaż. Jednak dodatkowy plus za żółty „prawilny” ekran pancerny oraz cały ekwipunek (i krzesło) na płytach silnika. No i te cegły i wszędobylski ceglany pył. Super!


Oceny i komentarze Paul Yank

/pełny komentarz do prac w kategoriach 1 i 4/


Kategoria 1
4 pkt – Skutatoi (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle) malowanie: sgr
3 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn
2 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt
1 pkt – Chorągiew hetmańska Janusza Radziwiłła (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu

Kategoria 2
4 pkt – Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
3 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
2 pkt – Armia Kartaginy (skala: 20 mm, producent: Zvezda, Italeri, HaT) malowanie: Malory
1 pkt – Pruscy dragoni (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: Domel82

Kategoria 3
4 pkt – Kawaleria „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games) malowanie: de Morney
3 pkt – Volkssturmiści z Königsberga (skala: 28 mm, producent: Westwind Productions, MicroArt Studio) malowanie: Icmrg
2 pkt – Dowództwo Anglosasów (skala: 28 mm, producent: V&V Miniatures) malowanie: Jeyo4
1 pkt – 7 samurajów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: unicorn

Kategoria 4
4 pkt – Wóz taborowy oraz wsparcie artyleryjskie większego kalibru (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu
3 pkt – Hind Commander Force (skala: 3 mm, producent: Oddział Ósmy) malowanie: ink
2 pkt – Sdkfz 223 (skala: 20 mm, producent: First to Fight) malowanie: anonim
1 pkt – Jagdtigery (skala: 15 mm, producent: Zvezda) malowanie: sgr

Kategoria 5
4 pkt – Stug III/StuH 42 (skala: 28 mm, producent: Italeri) malowanie: rilian
3 pkt – T-34/76 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: Telamon
2 pkt – „Kubuś” (skala: 28 mm, producent: Infamous JT) malowanie: sgr


Kategoria 1

4 pkt – Skutatoi (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle) malowanie: sgr – uzasadnienie: ciekawy wybór tematu pracy – formacja znana tylko nielicznym miłośnikom historii, wykonanie bardzo dobre – żywa kolorystyka podkreślająca głębię postaci, skomplikowane wzory namalowane na tarczach (ja bym tak nie potrafił), świetnie wykonany sztandar z dużą ilością szczegółów.

3 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn – uzasadnienie: ciekawy wybór tematu pracy, interesująca kolorystyka, złożone malowanie wzorów na tarczach, ładnie wykończona podstawka. Mały minus, który zadecydował o tym, że nie jest to miejsce pierwsze – za wykończenie koni o jasnej sierści (efekt spłaszczenia figurki), ale być może zawiniło takie, a nie inne wykonanie figur koni przez producenta.

2 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt – uzasadnienie: za pomalowanie figurek w skali 6 mm w sposób, który oddał różnorodność ubioru tej armii.

1 pkt – Chorągiew hetmańska Janusza Radziwiłła (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu – uzasadnienie: nie podobają mi się figurki tego producenta, więc „baza” pracy w mojej ocenie jest trudna. Malowanie oceniam jako poprawne.

Tatarzy (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: arekarkadiusz – nie podobają mi się figurki tego producenta, więc „baza” pracy w mojej ocenie jest trudna. Co do malowania dwie uwagi – konie nie mają takich samych oczu jak ludzie, a te ewidentnie mają (konie mają ciemne oczy z niewielką białą obwódką), i kolor twarzy postaci jest jakiś „trupi”, nierealistyczny.

Gwardia – „Czarne płaszcze” (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: gervaz – nie podobają mi się figurki tego producenta, więc „baza” pracy w mojej ocenie jest trudna. Co do malowania chciałbym wiedzieć czy użyto washa? Płaszcze są jednolitą, ciemną plamą bez żadnych załamań, więc w to powątpiewam.

Moździerz Ordnance ML 3" (skala: 15 mm, producent: Plastic Soldier Company, Forged in Battle) malowanie: Matwiej92 – niektóre części mundurów są błyszczące (np. nakrycia głowy), nie rozumiem dlaczego plecaki obsług mają taki kolor? Na podstawkach przedstawiono ziemię, ale użyto zbyt ciemnej farby lub niedostatecznie ją rozjaśniono.

Anglicy z Wojny Dwóch Róż (skala: 15 mm, producent: Miniature Figurines) malowanie: Ogmios – dlaczego drzewce sztandarów i kopie są krzywe? Rozumiem błyszczące pancerze, ale dlaczego płótno ubrań niektórych postaci zostało pomalowane błyszczącymi farbami? Podstawki ewidentnie niedopracowane – jeśli to kolor ziemi, to jest zbyt jasny, jeśli to piach, to skąd tyle krzewów na nim? To nielogiczne.

Czarne płaszcze (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: plusman – tutaj na wstępie mam podobną uwagę co do wcześniejszej pracy bazującej na tych samych figurkach. Malowanie zdecydowanie lepsze niż w wyżej opisanej pracy na ten temat.


Kategoria 4

4 pkt – Wóz taborowy oraz wsparcie artyleryjskie większego kalibru (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu – uzasadnienie: chociaż nie jestem fanem figurek z tej firmy, to wrażenie robi na mnie umiejętne zestawienie elementów oraz dbałość o szczegóły: armata, wóz taborowy z wyposażeniem, fortyfikacje, interesująco dobrane figurki obsług, ciekawe wykończenie podstawek. Wszystkie te elementy zostały ładnie pomalowane, a postacie są ubrane realistycznie, a nie np. w jednolite stroje, co wskazuje, że autor zna się na strojach z epoki.

3 pkt – Hind Commander Force (skala: 3 mm, producent: Oddział Ósmy) malowanie: ink – uzasadnienie: wykonanie w skali 3 mm modeli, na których da się odróżnić nie tylko elementy konstrukcyjne czy kamuflaż, ale także znaki przynależności państwowej zasługuje na wyróżnienie. Do tego ładnie zrobione podstawki.

2 pkt – SdKfz 223 (skala: 20 mm, producent: First to Fight) malowanie: anonim – uzasadnienie: dobrze sklejony i pomalowany model w interesującym i rzadko występującym kamuflażu (Wrzesień 1939). Dbałość o szczegóły wykończenia: bardzo dobrze oddano błoto/kurz na podwoziu.

1 pkt – Jagdtigery (skala: 15 mm, producent: Zvezda) malowanie: sgr – uzasadnienie: modele Zvezdy w tej skali są w mojej subiektywnej ocenie wypadkową ceny i jakości, więc dobór takiej „bazy” uważam za optymalny. Malowanie jest wykonane poprawnie, może zbyt mało wash dla podkreślenia elementów sylwetki. Zaciekawiło mnie dlaczego jeden z modeli ma pozbawioną kamuflażu lufę, ale biorąc pod uwagę kiedy wprowadzano do użycia te pojazdy, mogły być tylko w malowaniu fabrycznym lub częściowym kamuflażu. Nie jest to zaniedbanie autora, bo lufa jest wykończona kopciem od wystrzałów. Elementy gąsienic na pojazdach pomalowane dziwnym kolorem, ale być może to ma imitować zabłocone gąsienice umieszczone w celach zwiększenia odporności, więc nie będę się czepiał.

Pruska artyleria (skala: 20 mm, producent: HaT) malowanie: Domel82 – firma HAT i wszystko jasne. Trudne figurki do malowania. Brak głębi postaci, wszystko się zlewa. Lufy dział wyglądają jak świeżo wypolerowane. Jeśli to scena w boju, to przydałby się dać chociaż kopeć przy wylotach luf.

Artyleria Konfederatów (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt – szacunek za wybór skali, ale wykonanie już mnie nie satysfakcjonuje. Oddano różnorodność mundurów, ale aż połowa obsługi w czerwonych kurtkach wskazuje na jakąś regularność. Wiem co nieco o wojnie secesyjnej. Nie pamiętam, aby któraś z baterii miała czerwone kurtki. Nie wiem jaki to typ armat, ale jeśli „Napoleony”, to one były wykonywane z brązu, a te wyglądają jak żelazne. Całość zdominowały drzewa dodane do podstawek, a przecież to bateria jest głównym elementem pracy. Podstawki wykonane niezbyt starannie: widać linie podziału pomiędzy ich elementami i w jednym przypadku niestaranne malowanie.

Ju-88 (skala: 1:300, producent: Plastic Soldier Company) malowanie: Gotteskneht – niestety nie potrafię określić jaki to kamuflaż, na myśl przychodzi mi, że może nocny, ale wtedy błędem są krzyże – na górnych powierzchniach były zamalowane. Do tego krzyże naklejono lub namalowano niezbyt równo. Podstawki chyba prosto z pudełka – nie można było ich pomalować?

Daimler Dingo (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures) malowanie: Matwiej92 – model robi wrażenie jakby zalano go zbyt dużą ilością farby, ale być może „baza” miała takie rozmyte kształty. Błyszczą się hełmy załogi i co gorsza opony pojazdu, czyli wskazane byłoby użycie farby imitującej kurz lub błoto. Szacunek za ręczne namalowanie insygniów dywizyjnych.

Bryg HMS Beagle (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: Myks – malowanie poprawne, ładnie wykończono żagle, imitując ich zużycie, świetnie wykonana podstawka daje efekt trójwymiarowości wody.

Średniowieczna artyleria (skala: 15 mm, producent: Mirliton (bombarda) i produkcja własna) malowanie: Ogmios – nawet fajny dobór dział/katapult, obsług i elementów dodatkowych, ale dlaczego odzież się błyszczy? Szlachta może nosiła jedwabie, ale obsługi dział na pewno nie.

Buccentaure (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: unicorn – poprawnie pomalowany model, sterylny wygląd, zabrakło mi jakiejś finezji.


Oceny i komentarze Greebo

/komentarze do prac, którym juror przyznał punkty, ze wszystkich kategorii oraz pełny komentarz do prac w kategoriach 1 i 2/


Kategoria 1
4 pkt – Skutatoi (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle) malowanie: sgr
Po pierwsze chciałbym podkreślić, że bardzo się wahałem czy pierwsze miejsce nie powinno przypaść elt za Konfederatów. Przy jego ocenie powiem dlaczego. Ostatecznie zdecydowałem, że przeważy ładne cieniowanie „przeszywanic” i „turbanów” oraz bardzo fajne modyfikacje na tarczach (ślady po walce).

3 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt
Biorąc pod uwagę skalę, malowanie jest moim zdaniem bardzo dobre, więc miałem bardzo duży problem czy nie dać pierwszego miejsca. Ostatecznie zadecydowała skala. W 15 mm można troszkę więcej.

2 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn
Gdyby nie bardzo wyrównane prace Sgr i Elt, to pewnie byłoby moje 2 miejsce. Choćby ze względu na ręcznie malowane tarcze, które są moim zdaniem dobre. Niestety widać jeszcze, że biały kolor jest tu trochę problemem, który najbardziej rzuca się w oczy na koniach. Gdyby nie białe „skarpetki” i białe łatki na głowach końskich, naprawdę nie wiedziałbym jak ustalić kolejność trzech pierwszych miejsc.

1 pkt – Chorągiew hetmańska Janusza Radziwiłła (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu
Tu moim zdaniem malowanie jest dość typowe i poprawne. Nie mam czym szczególnie się zachwycić. Ale na pewno ze wszystkich pozostałych prac w tej kategorii ta wydaje mi się najlepsza.

Kategoria 2
4 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
Ta praca jest dla mnie klasą samą w sobie. To prawie nie wygląda na malowane figurki. Zwróćcie uwagę choćby na cieniowanie spodni czy na bardzo trudne białe oporządzenie i lamówki/obszycia.

3 pkt – Armia Kartaginy (skala: 20 mm, producent: Zvezda, Italeri, HaT) malowanie: Malory
Przede wszystkim świetne cieniowanie skóry ludzkiej (poza kornakiem niestety). Świetny „kropierz” na słoniu i „białe ubrania”.

2 pkt – Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
Przede wszystkim wspaniały kamuflaż na mundurach, ale twarze i skóra ludzka trochę psują ten świetny efekt.

1 pkt – Pruscy dragoni (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: Domel82
Początkowo myślałem, że nie przyznam 4 miejsca, ale ostatecznie zdecydowałem się, że choć ta praca trochę odstaje od pozostałych, które nominowałem, zasługuje na uwagę.

Kategoria 3
4 pkt – Volkssturmiści z Königsberga (skala: 28 mm, producent: Westwind Productions, MicroArt Studio) malowanie: Icmrg
Tu już tylko krótko: świetne cieniowanie!

3 pkt – Kawaleria do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games) malowanie: de Morney
Świetnie cieniowanie i nominacja na 2 miejsce tylko ze względu na malowanie środkowego konia. Dwa pozostałe konie są dla mnie perfect.

2 pkt – Dowództwo Anglosasów (skala: 28 mm, producent: V&V Miniatures) malowanie: Jeyo4
O nominacji na 3 miejsce zadecydowała u mnie twarz mnicha. Poza tym świetnie.
Gdyby de Morney nie zrobiła tak wspaniale koni, na pewno dałbym lepszą nominację.

1 pkt – Wojownicy sascy (skala: 28 mm, producent: Gripping Beast) malowanie: Sigwald
Tu szczególne uznanie za tarcze!

Kategoria 4
4 pkt – Jagdtigery (skala: 15 mm, producent: Zvezda) malowanie: sgr
Te niszczyciele wyglądają jak prawdziwe. Nic więcej do dodania.

3 pkt – Wóz taborowy oraz wsparcie artyleryjskie większego kalibru (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu
Bardzo ładne malowanie osłon dla artylerii i wozu.

2 pkt – Średniowieczna artyleria (skala: 15 mm, producent: Mirliton (bombarda) i produkcja własna) malowanie: Ogmios
Nad malowaniem i podstawkami można by jeszcze troche popracować, choć jest nieco lepsze niż w Wojnie Dwóch Róż, ale szacunek za zrobienie foglerza i onagera.

1 pkt – Artyleria Konfederatów (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt
Bardzo fajna praca, ale w porównaniu z większymi modelami i rękodziełem zmieściła się u mnie tylko na 4 nominacji.

Kategoria 5
4 pkt – Stug III/StuH 42 (skala: 28 mm, producent: Italeri) malowanie: rilian
Mogę tylko jeszcze raz powiedzieć, że nie widać, iż to malowany model. Świetny efekt ze spływającą farbą z napisu!

3 pkt – T-34/76 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: Telamon
Świetnie zrobiony dół z efektami błota, ale czyściutka wieża z lufą ni to okopcona ni to przypalona trochę psuje efekt.

2 pkt – „Kubuś” (skala: 28 mm, producent: Infamous JT) malowanie: sgr
Trochę trudno wskazać coś szczególnego.


Kategoria 1
4 pkt – Skutatoi (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle) malowanie: sgr
Po pierwsze chciałbym podkreślić, że bardzo się wahałem czy pierwsze miejsce nie powinno przypaść elt za Konfederatów. Przy jego ocenie powiem dlaczego. Ostatecznie zdecydowałem, że przeważy ładne cieniowanie „przeszywanic” i „turbanów” oraz bardzo fajne modyfikacje na tarczach (ślady po walce).

3 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt
Biorąc pod uwagę skalę, malowanie jest moim zdaniem bardzo dobre, więc miałem bardzo duży problem czy nie dać pierwszego miejsca. Ostatecznie zadecydowała skala. W 15 mm można troszkę więcej.

2 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn
Gdyby nie bardzo wyrównane prace Sgr i Elt, to pewnie byłoby moje 2 miejsce. Choćby ze względu na ręcznie malowane tarcze, które są moim zdaniem dobre. Niestety widać jeszcze, że biały kolor jest tu trochę problemem, który najbardziej rzuca się w oczy na koniach. Gdyby nie białe „skarpetki” i białe łatki na głowach końskich, naprawdę nie wiedziałbym jak ustalić kolejność trzech pierwszych miejsc.

1 pkt – Chorągiew hetmańska Janusza Radziwiłła (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: miszczu
Tu moim zdaniem malowanie jest dość typowe i poprawne. Nie mam czym szczególnie się zachwycić. Ale na pewno ze wszystkich pozostałych prac w tej kategorii ta wydaje mi się najlepsza.

Tatarzy (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: arekarkadiusz
Jak ktoś już to skomentował w czasie malowania ci Tatarzy bardziej przypominają orki – kolorem skóry i oczu. Malowanie koni generalnie nie jest proste, a w tym wypadku zwłaszcza na biało, mając na uwadze, że malowanie na biało jest bardzo trudne. Popracował bym nad tym jeszcze. Na marginesie nie wiem czy już dobrze pamiętam, ale w XVII wieku nie było jeszcze zdaje się takich łaciatych krów, bo to chyba rasa z XVIII wieku. Tak coś sobie przypominam z czasów kiedy sprawdzałem to dla swojego malowania.

Gwardia – „Czarne płaszcze” (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: gervaz
Malowanie jest poprawne, ale moim zdaniem co najmniej konie są do dopracowania.

Moździerz Ordnance ML 3" (skala: 15 mm, producent: Plastic Soldier Company, Forged in Battle) malowanie: Matwiej92
Rozważałem tę pracę na 4 miejsce, ale ostatecznie stwierdziłem, że dla mnie to raczej 5 praca w kolejności. Moździerz mi się podoba, figurki też są dość poprawne, ale mapa oficera i malowanie beretów obniżyło ogólne wrażenie. Nie do końca przekonuje mnie również ziemno-błotnisty teren bez źdźbła trawy.

Anglicy z okresu Wojny Dwóch Róż (skala: 15 mm, producent: Miniature Figurines) malowanie: Ogmios
Bardzo ciekawie pomalowane flagi, tym bardziej zastanawia mnie bardzo proste malowanie figurek bez najmniejszej próby cieniowania, które zdecydowanie odwraca uwagę od tych dość fajnych flag. Choć też trochę zbyt jaskrawych.

Czarne płaszcze (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: plusman
Pomijając, że malowanie jest jeszcze bardzo nieprecyzyjne, to zniechęciły mnie detale w stylu czarne wąsy przy rudych włosach oraz zielone i jeden niebieski pendent do szpady. Kolorowe pendenty do szpad może przełknąłbym przy oficerze, ale nie u zwykłych żołnierzy. Podobnie zielony i niebieski kapelusz.


Kategoria 2
4 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
Ta praca jest dla mnie klasą samą w sobie. To prawie nie wygląda na malowane figurki. Zwróćcie uwagę choćby na cieniowanie spodni czy na bardzo trudne białe oporządzenie i lamówki/obszycia.

3 pkt – Armia Kartaginy (skala: 20 mm, producent: Zvezda, Italeri, HaT) malowanie: Malory
Przede wszystkim świetne cieniowanie skóry ludzkiej (poza kornakiem niestety). Świetny „kropierz” na słoniu i „białe ubrania”.

2 pkt – Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
Przede wszystkim wspaniały kamuflaż na mundurach, ale twarze i skóra ludzka trochę psują ten świetny efekt.

1 pkt – Pruscy dragoni (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: Domel82
Początkowo myślałem, że nie przyznam 4 miejsca, ale ostatecznie zdecydowałem się, że choć ta praca trochę odstaje od pozostałych, które nominowałem, zasługuje na uwagę.

Drużyna niemieckich moździerzy 81 mm (skala: 20 mm, producent: First to Fight) malowanie: anonim
Bardzo fajne próby cieniowania, ale jeszcze trochę przyda się popracować nad tym.

Teutońscy rycerze (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: plusman
Wbrew pozorom biały jest bardzo trudny do malowania, a tu zdecydowanie przeważa. Ponadto może i tak są zrobione figurki, ale złote krzyże na czarnych były chyba wyróżnikiem dla wielkiego mistrza, a tu mają to aż 4 figurki. Trzeba pamiętać, że wszystkie zakony rycerskie z Ziemi Świętej miały w swoich zasadach ubóstwo, więc zwykli zakonnicy nie mogli sobie pozwolić na taki przepych.


Oceny i komentarz Inkuba

Kategoria 1
4 pkt – Konfederaci (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt
3 pkt – Skutatoi (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle) malowanie: sgr
2 pkt – Jazda Galów w służbie Kartaginy (skala: 15 mm, producent: Magister Militum) malowanie: unicorn
1 pkt – Gwardia – „Czarne płaszcze” (skala: 15 mm, producent: Wargamer) malowanie: gervaz

Kategoria 2
4 pkt – Armia Kartaginy (skala: 20 mm, producent: Zvezda, Italeri, HaT) malowanie: Malory
3 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
2 pkt – Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
1 pkt – Teutońscy rycerze (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: plusman

Kategoria 3
4 pkt – 7 samurajów (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: unicorn
3 pkt – Kawaleria do „Blood and Plunder” (skala: 28 mm, producent: Firelock Games) malowanie: de Morney
2 pkt – Volkssturmiści z Königsberga (skala: 28 mm, producent: Westwind Productions, MicroArt Studio) malowanie: Icmrg
1 pkt – Dragoni francuscy (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures) malowanie: Schtrasny

Kategoria 4
4 pkt – Buccentaure (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: unicorn
3 pkt – Hind Commander Force (skala: 3 mm, producent: Oddział Ósmy) malowanie: ink
2 pkt – Bryg HMS Beagle (skala: 1:700, producent: Warlord Games) malowanie: Myks
1 pkt – Artyleria Konfederatów (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames) malowanie: elt

Kategoria 5
4 pkt – T-34/76 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games) malowanie: Telamon
3 pkt – „Kubuś” (skala: 28 mm, producent: Infamous JT) malowanie: sgr
2 pkt – StuG III/StuH 42 (skala: 28 mm, producent: Italeri) malowanie: rilian

Komentarz
Jedna uwaga ogólna, konkurs oceniany jest oczami, warto więc zadbać o możliwie efektowne elementy widoczne na zdjęciu i oczywiście o same zdjęcia, nie tylko w tej edycji, ale i w poprzednich były i są prace, które otrzymują nie największą możliwą liczbę punktów ze względu na słabą prezentację gotowych prac. Ciemne, niewyraźne zdjęcie, słabo albo w ogóle niewykończone podstawki. Przykładem słabych fot psujących niezły efekt ogólny może być praca Matwieja92, całkiem fajne figurki giną ze względu na nieprzemyślaną prezentację podstawek zlewających się z tłem. Liczy się też wybór tematu pracy. Wybór mało interesujących, słabej jakości figurek, w nieciekawym schemacie kolorystycznym, utrudnia wyróżnienie się na tle konkurencji, po co utrudniać sobie zadanie?


Oceny i komentarz Sławka Rakowieckiego

/Oceny i komentarz ograniczają się do kategorii 2/


Kategoria 2
4 pkt – Brytyjska piechota liniowa (skala: 20 mm, producent: Germania Figuren) malowanie: arekarkadiusz
3 pkt – Teutońscy rycerze (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: plusman
2 pkt – Armia Kartaginy (skala: 20 mm, producent: Zvezda, Italeri, HaT) malowanie: Malory
1 pkt – Pruscy dragoni (skala: 20 mm, producent: Italeri) malowanie: Domel82

Dalsze miejsca:
Amerykańscy spadochroniarze (skala: 20 mm, producent: ESCI) malowanie: Sigwald
Drużyna niemieckich moździerzy 81 mm (skala: 20 mm, producent: First to Fight) malowanie: anonim

Komentarz
W figurkach miałem nieco „rozjechania”. Szybko uznałem, że moździerze i spadochroniarze wyraźnie ustępują pozostałym. Z szacunku dla wykonawców poniecham oceny opisowej, bo moją rolą jest zachęcać i wspierać, nie krytykować czy jeszcze gorzej, dotknąć kogoś. Co do wygranej, to tzw. całokształt pracy jest zdecydowanie najbardziej przekonujący z wyjątkiem… nazwy. W tym okresie określenia „piechota liniowa” wobec tych figur już się nie stosowało, ani kiedyś, ani dziś. Wspomnę, że w PMiHW, jak również w moich kolekcjach są liczne – a tak się składa, że wszystkie – z prezentowanych formacji. Mamy zrobione i lepiej i znacznie słabiej od prac konkursowych, co już samo w sobie jest podstawą dla ukłonu i gratulacji wobec wszystkich autorów konkursowych figur. Brawo Panowie! Teutońscy wymagali, a zaraz po nich również Kartagińczycy, nieporównanie większej ilości szczegółów na tarczach i ubiorach, co stanowi o decyzji lokującej w kolejności na podium. Extra słowo dotyczące piechoty na 1920 rok. Gość, który musiał zacząć od remejków figur i doboru figur, dołożył sobie już „na starcie” dużo wymagającej wiedzy i umiejętności pracy czego nie da się nie docenić. Trudno przewidzieć ostateczny efekt, ale już ten fakt każe okazać szacunek. Pozdrawiam szczerze wszystkich autorów oraz osoby zaangażowane w sam konkurs.

Uwagi: Rano 21.09.2020 dodano pełne komentarze Greebo do prac w kategorii 1 i 2.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Raleen »

Dodałem komentarz od Inkuba
Komentarz
Jedna uwaga ogólna, konkurs oceniany jest oczami, warto więc zadbać o możliwie efektowne elementy widoczne na zdjęciu i oczywiście o same zdjęcia, nie tylko w tej edycji, ale i w poprzednich były i są prace, które otrzymują nie największą możliwą liczbę punktów ze względu na słabą prezentację gotowych prac. Ciemne, niewyraźne zdjęcie, słabo albo w ogóle niewykończone podstawki. Przykładem słabych fot psujących niezły efekt ogólny może być praca Matwieja92, całkiem fajne figurki giną ze względu na nieprzemyślaną prezentację podstawek zlewających się z tłem. Liczy się też wybór tematu pracy. Wybór mało interesujących, słabej jakości figurek, w nieciekawym schemacie kolorystycznym, utrudnia wyróżnienie się na tle konkurencji, po co utrudniać sobie zadanie?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: sgr »

Dziękuję za świetną zabawę, fajnie, że różnorodne kategorie zmuszają trochę do przewietrzenia szuflad i pomalowania czegoś trochę innego niż się maluje na co dzień. Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników, podejrzałem kilka patentów, będę kopiował bezczelnie. Jedyne co mnie trochę dziwi, to to, że najlepiej w konkursie wypadła moja praca, która w moim osobistym rankingu jest najgorsza. Przydaje się czasem takie spojrzenie z zewnątrz. Gratulacje także dla jurorów - macie to już za sobą ;).
Co do komentarza Inkuba - racja, ale czasami warto też pomalować coś co się bardzo chce pomalować, nawet jeśli malowanie jest nudne, mało fotogeniczne, itp.
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 157 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Malory »

Gratulacje dla wszystkich. :) I dzięki dla sędziów za poświęcony czas i konstruktywną krytykę.
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: de Morney »

Dziękuję ślicznie Organizatorom za to, że można było wziąć udział w tak zacnym, pełnym emocji konkursie. Dziękuję też Sędziom za ich wkład i komentarze. Jak pisałam gdzieś to w wątkach konkursowych, gdy sami patrzymy na model, często już nie widzimy gdzie są niedoróbki. Teraz przynajmniej wiem, co mogę poprawić przy następnych jeźdźcach, których mam nadzieję dokończyć jeszcze w tym roku. Ogromne podziękowania należą się również Sponsorom. Nagrody o które wszyscy walczymy są wspaniałe i gorąco zachęcają do zaciętej rywalizacji.

Na koniec chciałabym od siebie dodać tylko kilka słów. Trochę jak sgr, tak i ja nie wierzyłam we własne możliwości. Mam okrutnie niską samoocenę i patrząc na te modele, wiedząc ile walki było, ile po drodze rzeczy się zepsuło przy tej konnicy, eh. Liczyłam na walkę, zawziętą, brutalną. Ogrom prac w kategorii trzeciej był bardzo dobry a poziom niesamowicie wyrównany. Wiele modeli było takich, którymi sama chętnie bym pograła na stole! Jestem naprawdę solidnie zaskoczona swoim zwycięstwem i jeszcze nie do końca to do mnie dociera :D

Dziękuję ogromnie wszystkim Uczestnikom konkursu. Walka do samego końca a na jej finiszu - pomalowane modele! Gratulacje dla wszystkich!
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: ink »

Wielkie dzięki za konkurs. Cieszę się że komentarze się pojawiły, wnoszą naprawdę sporo i na pewno wezmę je pod uwagę w kolejnych edycjach. Gratulacje dla wygranych!
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Awatar użytkownika
Gotteskneht
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 1 sierpnia 2011, 09:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Gotteskneht »

Gratulacje zwycięzcą :) Jak zawsze wysoki poziom prac :)
Myks
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 22 lipca 2019, 16:03
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Myks »

Dzięki za konkurs i gratulacje dla wszystkich zwycięzców :) Świetnie, że pojawiły się komentarze i mam nadzieję, że w kolejnych edycjach również będą :)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Telamon »

Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla sponsorów. Cieszę się, że mój czołg został doceniony w komentarzach. Zwłaszcza iż to był tylko mój poziom "średni" (zabrakło mi czasu na coś więcej). Mam już pomysł na następną edycję. ;)

Ps. Kolor jest prawidłowy... bo w RKKA nie przykładano należytej wagi do jakości farb i ich odcieni. Co zresztą widać po ofercie producentów - jest wiele farb, które mają w nazwie "4BO". Żadna nie jest taka sama. ;)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: sgr »

Ty malowałeś na średnio, a ja dla utrudnienia sobie malowałem lewą ręką. "Prawom" to bym zmalował poziom olimpijskie pewnie ;).
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: Telamon »

Super. Chciałbym mieć taką "prawom" w zanadrzu. ;)
Ja póki co mam na warsztacie głównie czołgi malowane na ten poziom średni. Wszystko na wyższym leży w warsztacie i czeka na październik. :(
Ale "średni" bardzo lubię. Zamiast wysiłku mogę się pobawić, wypróbować różne sztuczki i pomysły. Czysty fun.
unicorn
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 164 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: unicorn »

Gratulacje dla wszystkich, poziom prac jak zwykle był bardzo wysoki.
Dziękuje za wyróżnienie, dziękuję również za dodatkowe komentarze do ocen - myślę, że to był bardzo dobry pomysł.
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: miszczu »

Dziękuję bardzo za organizacje konkursu. Z utęsknieniem czekam na kolejną edycję (kiedy można spodziewać sie startu?)

Komentarze sprawiają więcej frajdy niż same miejsce ;) dziękuję za mile słowa sędziów i krytykę tam gdzie było to potrzebne ;)

Miło się patrzy jak konkurs z edycji na edycję się rozwija ;)
Awatar użytkownika
War Elephant
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 13 września 2014, 22:54
Lokalizacja: Warszawa - Nowe Włochy
Has thanked: 18 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XVIII edycji

Post autor: War Elephant »

Ja również dziękuję - udało mi się zdobyć punkty, a to już jest dla mnie duży sukces i zachęta na przyszłość :)
Komentarze to super rozwiązanie.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”