Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Asienieboje »

Jak dla mnie ostatnia edycja i zmiany w niej wprowadzone nie powinny być zmieniane. Zamiast wprowadzania uzasadnień przez sędziów, proponowałbym już po ogłoszeniu wyników, publikować pełną punktację sędziów. Jak ktoś będzie wtedy zainteresowany dlaczego sędzia tak ocenił jego pracę, może wtedy kontaktować się już z nim prywatnie.
Co do wzajemnego oceniania prac przez uczestników, to już było coś takiego i z tego zrezygnowaliśmy. Nie pamiętam już dlaczego, trzeba by się cofnąć o kilka edycji.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Telamon »

Sięgam do czeluści czyli roku 2014-stego:

viewtopic.php?f=231&t=13704

Pierwsze posty.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Dostałem właśnie pozytywne wieści od sklepu Bolter co do sponsorowania nagród.

Są z nami także w tej edycji: Modelmania, Black Grom Studio i Micro Art Studio.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Asienieboje »

Telamon pisze: wtorek, 19 maja 2020, 17:59 Sięgam do czeluści czyli roku 2014-stego:

viewtopic.php?f=231&t=13704

Pierwsze posty.
Zaczęło się od merytorycznych uwag a skończyło na wychodku... :lol:
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Torgill »

1. Opinie jury to nie jest dobry pomysł. Pomysł ten pojawił się zapewne dlatego, że nie wszystkim podobają się wszystkie decyzje jury. Niektóre były kontrowersyjne, ale taki urok konkursów i głosowań. Oskary też mają swoje wady, ale dalej są popularne, a głosuje Akademia, a nie widzowie. Uzasadnianie ocen doprowadzi do dyskusji o tym, flejmu, shitstormu i wszystkich innych negatywnych zjawisk. Uważam, że powinno być w najlepszym razie dobrowolne. Co więcej - jest coś ważniejszego. Jednym z celów konkursu jest wartość edukacyjna. Tak, żeby inni mogli zobaczyć jak się maluje i nauczyć się czegoś nowego.
Chcecie wymagać od jury? Wymagajcie najpierw od uczestników. Uważam, że minimum to dodawanie informacji o użytych farbkach i ewentualnie również o użytych technikach (może nie obowiązkowo, ale np. premiowane punktami).
To będzie też bardzo pozytywne z punktu widzenia niektórych sponsorów - będą mogli sobie to podlinkować jako poradniki malowania modeli, które wyprodukowali, lub które sprzedają.

2. Wiem, że konkurs jest historyczny, bo forum jest historyczne (choć nazywamy się strategie, a nie historia), ale uważam, że powinno się rozważyć stworzenie dwóch dodatkowych kategorii - SF i Fantasy. To powinno podwoić liczbę uczestników - może nie w najbliższej edycji, ale w perspektywie. Zachęci też dodatkowych sponsorów.

3. Mój apel i propozycja do organizatorów jako były juror o lepsze zorganizowanie pracy dla obecnych jurorów. Uważam, że powinno się stworzyć jednolity formularz, w którym znajdzie się tabelka z wypisanymi wszystkimi uczestnikami, miejscem na wpisanie ocen oraz linkami do każdej pracy. Formularz może być zrobiony na googledocs online - dostępny tylko dla jurorów i organizatorów. Jurorzy ściągają formularz i odsyłają na maila. Taki tryb sprawi, że o wiele łatwiej będzie jurorom pracować, choć oczywiście wymaga więcej pracy od organizatorów. Jeśli jednak robi się to na bieżąco, to jest łatwiej.
Do rozważenia również, aby w finalnej galerii znalazło się po kilka zdjęć danej pracy (w formie miniaturek, powiększalnych po kliknięciu).
unicorn
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 165 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: unicorn »

Aktualny regulamin podoba mi się w aktualnej wersji i nie widzę pilnej potrzeby jakichkolwiek zmian, aczkolwiek nie jestem też przeciwny niektórym pomysłom.

Co do jawnych ocen jury albo komentarzy - z jednej strony fajnie byłoby usłyszeć nie tyle uzasadnienie oceny co porady do tego co mogłoby być zrobione lepiej (i tu zakładam, że nawet 1-sze miejsca miałyby uwagi), z drugiej rozumiem, że to dodatkowa praca ze strony jury i może generować niepotrzebne dyskusje (aczkolwiek gdyby to było na zasadzie porady a nie jak się oceniało, to pole do dyskusji byłoby mniejsze).
Kategorie SF, Fantasy - myślę, że to dobry pomysł, i to mimo tego iż osobiście raczej bym w tej kategorii nie uczestniczył - chyba że z drużną do Blood Bowl - ale to bardziej kategoria sport niż fantasy ;) Natomiast na pewno dodałoby to kolejnych uczestników, którzy przy okazji być może zainteresowaliby się systemami historycznymi oraz być może zapewniło jakiegoś dodatkowego sponsora.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Telamon »

Ja jedynie martwię się tym, że nasz konkurs - w przypadku dopuszczenia SF i Fantasy - w przeciągu kilku lat mógłby zostać w zdominowany przez Warhammery.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Dostałem odpowiedź od sklepu Battle Models, który także będzie naszym sponsorem w tej edycji. Wstępnie pozytywnie odpowiedziały Tereny do Gier i Tank Models, na chwilę obecną czekam tylko na sprecyzowanie nagród. Erica też coś dorzuci ze swoich książek. Tak, że w sumie ze sponsorów wykruszyła się tylko Fundacja Pola Chwały, choć tutaj też nie jest wszystko przesądzone (zależy czy odbędą się Pola Chwały). Niektórzy dadzą trochę mniejsze nagrody, ale biorąc pod uwagę, że do sponsorów dołączyła Bellona, właściwie mamy pulę taką jak w poprzedniej edycji. Tyle jeśli chodzi o nagrody.

Założyłem w osobnym wątku ankietę dotyczącą podawania wyników (pełne czy bez najsłabszych miejsc), zachęcam Was do zagłosowania:
viewtopic.php?f=231&t=18966

Druga sprawa to czarne tło, czy ma być dopuszczalne czy nie. To musimy teraz rozstrzygnąć i jeśli ma być ono zabronione, trzeba to wpisać do regulaminu. Co do ciemnoszarego tła i jego podobieństwa do czarnego, moim zdaniem w takich sytuacjach należy skonsultować się z organizatorem i w ten sposób można to rozwiązać. Ale czekam jeszcze na argumenty ZA i PRZECIW. Umpapa i Warhammster byli zdecydowanie za tym, żeby je wyeliminować, argumentując, że wypacza trochę odbiór prac, nie widać cieni itp.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Torgill »

Raleen pisze: środa, 20 maja 2020, 13:48 Druga sprawa to czarne tło, czy ma być dopuszczalne czy nie. To musimy teraz rozstrzygnąć i jeśli ma być ono zabronione, trzeba to wpisać do regulaminu. Co do ciemnoszarego tła i jego podobieństwa do czarnego, moim zdaniem w takich sytuacjach należy skonsultować się z organizatorem i w ten sposób można to rozwiązać. Ale czekam jeszcze na argumenty ZA i PRZECIW. Umpapa i Warhammster byli zdecydowanie za tym, żeby je wyeliminować, argumentując, że wypacza trochę odbiór prac, nie widać cieni itp.
Malarz sam sobie trochę szkodzi, umieszczając prace na czarnym tle. Poza tym taki zakaz to więcej roboty dla jury i organizatorów - także z ciemnoszarym tłem. Proponuję zapis "wolnościowy", który stwierdzi, że czarne tło jest dopuszczalne, ale z uwagi na to, że wypacza odbiór prac itd., gracz musi mieć świadomość, że jego praca będzie gorzej oceniona". Wilk syty i owca cała.
Ja jedynie martwię się tym, że nasz konkurs - w przypadku dopuszczenia SF i Fantasy - w przeciągu kilku lat mógłby zostać w zdominowany przez Warhammery.
Dwie kategorie kontra 5 kategorii, nie ma takiego zagrożenia. Zresztą można obserwować z konkursu na konkurs jak się rozwija sytuacja.

Natomiast mnie martwi to, że nikt jeszcze nie odniósł się do tego, co napisałem o warstwie edukacyjnej w konkursie, co uważam za absolutnie priorytetowe.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Telamon »

Nie widzę sensu w eliminacji czarnego tła.

Każde tło można dobrać tak aby uwydatnić zalety figurki. Jedne lubią biel, inne czerń, turkus, szkarłat itd. Wystarczy sięgnąć po dowolne pismo o figurach (np. Figurines).
Dwie kategorie kontra 5 kategorii, nie ma takiego zagrożenia. Zresztą można obserwować z konkursu na konkurs jak się rozwija sytuacja.
Ja raczej bym patrzył na popularność systemów. Co z tego, że będzie 5 kategorii dla historycznych skoro (teoretycznie) połowa prac w galerii będzie należała do dwóch kategorii fantasy. Co się stanie jeżeli nasi sponsorzy (np. historyczna Bellona) uzna iż nie jesteśmy już ich grupą docelową?
Poza tym znów pojawi się problem wpychania do jednego wora pojazdów i figurek... Chyba, że figurki SF i Fantasy będą w jednej, a pojazdy w drugiej kategorii.

Nie mówię "Nie". Jedynie wskazuję potencjalne zagrożenie.

Natomiast mnie martwi to, że nikt jeszcze nie odniósł się do tego, co napisałem o warstwie edukacyjnej w konkursie, co uważam za absolutnie priorytetowe.
To ja pokażę jaki byłby mój ideał:

https://modelwork.pl/forum/33-mwarsztat/

Warto zobaczyć kilka z tematów warsztatowych. Krok po kroku, z historycznym opisem oraz licznymi zdjęciami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Torgill pisze:Natomiast mnie martwi to, że nikt jeszcze nie odniósł się do tego, co napisałem o warstwie edukacyjnej w konkursie, co uważam za absolutnie priorytetowe.
Co do mnie, na pewno się odniosę, także do innych kwestii. Na razie wolałbym poczytać co inni mają do powiedzenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: de Morney »

Torgill pisze: środa, 20 maja 2020, 01:50 1. Opinie jury to nie jest dobry pomysł. Pomysł ten pojawił się zapewne dlatego, że nie wszystkim podobają się wszystkie decyzje jury. Niektóre były kontrowersyjne, ale taki urok konkursów i głosowań. Oskary też mają swoje wady, ale dalej są popularne, a głosuje Akademia, a nie widzowie. Uzasadnianie ocen doprowadzi do dyskusji o tym, flejmu, shitstormu i wszystkich innych negatywnych zjawisk. Uważam, że powinno być w najlepszym razie dobrowolne.
Z drugiej strony opinie jury mogłyby pomóc w szlifowaniu technik. Komentarz w stylu jak poniżej, mógłby pomóc w rozwoju.
<<Dobre cieniowanie na mundurach ale detale wymagają dopieszczenia (za mało uwagi im poświęcasz), popracuj nad malowaniem skóry, gdyż ta tutaj wydaje się nienaturalna, jakby opalona. Może spróbuj rozjaśniać farbkami XYZ zamiast farbkami ABC, które podałeś.>>
Co więcej - jest coś ważniejszego. Jednym z celów konkursu jest wartość edukacyjna. Tak, żeby inni mogli zobaczyć jak się maluje i nauczyć się czegoś nowego.
Chcecie wymagać od jury? Wymagajcie najpierw od uczestników. Uważam, że minimum to dodawanie informacji o użytych farbkach i ewentualnie również o użytych technikach (może nie obowiązkowo, ale np. premiowane punktami).
To będzie też bardzo pozytywne z punktu widzenia niektórych sponsorów - będą mogli sobie to podlinkować jako poradniki malowania modeli, które wyprodukowali, lub które sprzedają.
Dla mnie jest to w porządku propozycja tylko pytanie jak rozwiązać to w przypadku osób, które mają rozpoczęte prace w ubiegłej edycji i będą je kończyć w nadchodzącej? Jak ktoś ma pamięć tytana albo spisuje sobie wszystko to nie ma problemu. Gorzej jak ktoś ma pamięć jak sito - wtedy nie da rady spełnić wymogów. Osobiście proponuję dać w następnej edycji zapis mówiący o spisie farbek (+ewentualnie technik) jako opcjonalny a dopiero od jeszcze kolejnej wprowadzić go jako obowiązkowy. Pozytywny aspekt takiego dodatku do regulaminu jest taki, że jak się po kilku miesiącach wraca do projektu to ma się samodzielnie napisany tutorial i łatwiej jest odtworzyć wszystko na kolejnych modelach.  :D
2. Wiem, że konkurs jest historyczny, bo forum jest historyczne (choć nazywamy się strategie, a nie historia), ale uważam, że powinno się rozważyć stworzenie dwóch dodatkowych kategorii - SF i Fantasy. To powinno podwoić liczbę uczestników - może nie w najbliższej edycji, ale w perspektywie. Zachęci też dodatkowych sponsorów.
Tutaj chyba mam podobne obawy co Telamon, pytanie czy wydawnictwa strickte historyczne będą wtedy chciały wspierać konkurs jako sponsorzy. Nie ukrywam, że z chęcią pomalowałabym coś tutaj na forum z kategorii fantasiaka ale zdecydowanie nie jest to moim nadrzędnym priorytetem. Dobrze się bawiłam biorąc udział ze 101 DPD.  :geek:

3. Mój apel i propozycja do organizatorów jako były juror o lepsze zorganizowanie pracy dla obecnych jurorów. Uważam, że powinno się stworzyć jednolity formularz, w którym znajdzie się tabelka z wypisanymi wszystkimi uczestnikami, miejscem na wpisanie ocen oraz linkami do każdej pracy. Formularz może być zrobiony na googledocs online - dostępny tylko dla jurorów i organizatorów. Jurorzy ściągają formularz i odsyłają na maila. Taki tryb sprawi, że o wiele łatwiej będzie jurorom pracować, choć oczywiście wymaga więcej pracy od organizatorów. Jeśli jednak robi się to na bieżąco, to jest łatwiej.
Do rozważenia również, aby w finalnej galerii znalazło się po kilka zdjęć danej pracy (w formie miniaturek, powiększalnych po kliknięciu).
Nie jestem jurorem tego konkursu ale! brałam kilkukrotnie udział w ocenianiu prac jako organizator konkursów literackich. Arkusz kalkulacyjny google i prace w dropboxie to było cudowne narzędzie ułatwiające pracę. Wątpię, by dropbox był w tym konkretnym przypadku dobrym narzędziem ale arkusz kalkulacyjny, który mogą edytować jurorzy - wydaje się bardzo dobrym pomysłem.


Co do kwestii zdjęć na tle. A może wystarczy zapis, że juror ma prawo poprosić o wykonanie zdjęć na czarnym-szarym-białym tle dla lepszego wglądu w ocenianą pracę? Celowo nie napisałam "dowolnego koloru tło", by nie powstały w dyskusji niepotrzebne paradoksy "a co jak ktoś zachce na turkusowym?".

Jeszcze tak odnosząc się do autocontrastu zdjęć. Jedynie co mi przychodzi do głowy po przemyśleniach tematu to zostawić zapis jak jest a wszelkie problemy rozstrzygać indywidualnie w wątku z pracą, gdzie autor ma wątpliwości, czy użył poprawnych funkcji. Aczkolwiek to tylko moja propozycja.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: sgr »

Przemyślałem sprawę komentarzy sędziów i wydaje mi się, że to może być za trudne - o ile łatwo zrecenzować pracę dobrą lub bardzo dobrą, zdarzają się w konkursie (i bardzo dobrze) prace początkujących lub malowane przez osoby, które czerpią z malowania frajdę bez wchodzenia w tematy czy olejny pinwash na satynie czy błyszczącym i współczułbym trochę jurorowi, który ma znaleźć miłe słowa i dobre rady dla pracy i malarza, który średnio sobie radzi z rozcieńczaniem farby i kładzeniem cienkich warstw. Musiałaby to być recenzja rzetelna i szczera w dodatku zachęcajaca do dalszej pracy i rozwijania umiejętności - to trudne do połaczenia czasami. Jest za to na forum parę osób (i duża ich część weźmie udział w konkursie), która radzi sobie z malowaniem jako-tako i wie, którą stroną aerograf pryska farbą - może niech takie osoby i wszystkie, które czują się na siłach dopiszą coś jako komentarz do prac po podaniu wyników, żeby nie wpływać na jury?

Co do podawania farb i technik - jestem za, staram sie zresztą to robić zawsze (szczególnie, że to jedyny sposób, żeby spamiętać czym malowałem ;) ), tyle tylko, że czasami to trudne - "jak uzyskałeś ten błękit? - mieszałem kilka farb Kimery aż wyszło coś co mi się spodobało". Poza tym, może to tez trochę onieśmielać osoby poczatkujące, bo kolekcja farb rośnie czasami dużo szybciej niż kolekcja figurek i fakt, że do pomalowania modelu skorzystałem z farb od 10 różnych producentów nie oznacza, że to jedyny sposób.

Co do Fantasy/SF - nie wiem, czy obawy o zdominowanie konkursu nie są przedwczesne. Jaką forum ma popularność wśród graczy 40k? Podejrzewam, że niezbyt wielką. Będzie to raczej kategoria dla użytkowników forum, którzy poza Janczarami maluja czasami też nurglowych marinesów. Nie wiem tylko czy jest sens robić z tego 2 kategorie. Skoro w jednej kategorii może być rydwan i Merkava, to czemu Elfy nie mogą konkurować z Tyranidami?
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: de Morney »

Co do podawania farb i technik - jestem za, staram sie zresztą to robić zawsze (szczególnie, że to jedyny sposób, żeby spamiętać czym malowałem ;) ), tyle tylko, że czasami to trudne - "jak uzyskałeś ten błękit? - mieszałem kilka farb Kimery aż wyszło coś co mi się spodobało". Poza tym, może to tez trochę onieśmielać osoby poczatkujące, bo kolekcja farb rośnie czasami dużo szybciej niż kolekcja figurek i fakt, że do pomalowania modelu skorzystałem z farb od 10 różnych producentów nie oznacza, że to jedyny sposób.
Myślę, że aby uniknąć takich sytuacji regulamin musiałby zakładać, że wystarczy podać spis farbek + ew. nazwa techniki. Wtedy stwierdzasz, że użyłeś farbek Z, Y, X stosując blendowanie i mokrą paletę. Jak chcesz to sam dokładasz opis. Myślę, że im bardziej dokładnie się to opisze tym bardziej zrozumiałe to będzie dla użytkowników jak i dla jury (zwłaszcza, jakby za takie opisy miały być przyznawane "ekstra punkty".
Co do Fantasy/SF - nie wiem, czy obawy o zdominowanie konkursu nie są przedwczesne. Jaką forum ma popularność wśród graczy 40k? Podejrzewam, że niezbyt wielką. Będzie to raczej kategoria dla użytkowników forum, którzy poza Janczarami maluja czasami też nurglowych marinesów. Nie wiem tylko czy jest sens robić z tego 2 kategorie. Skoro w jednej kategorii może być rydwan i Merkava, to czemu Elfy nie mogą konkurować z Tyranidami?
Zwłaszcza, że oceniane jest malowanie a nie sympatia dla frakcji ;-) Chociaż rozdział na fantasy/sci-fi może potencjalnie zwiększyć pulę chętnych.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Zmiany regulaminowe & XVIII edycja konkursu

Post autor: Ogmios »

Farbek nie rozcieńczam jak nie muszę; trochę flirtowałem z mokrą paletą, ale na razie wygrywa blister po polopirynie; odcieni kolorów w zasadzie nie robię za wyjątkiem białego i stalowego, kontrastuję na wyczucie, o niektórych tu podanych nazwach nie słyszałem jeszcze; najbardziej zaawansowaną techniką u mnie jest Quickshade nakładany pędzlem, nieudolny drybrush i ew. wash z Ludwikiem. Powoli dogorywa u mnie druga generacja pędzli. Podstawkowania nie lubię, odrzuca mnie nadmiar "sałaty" jaki czasem widzę, zdjęcia też dużo lepsze nie będą, bo taki mam sprzęt.
Tak więc nawet jak dostanę jakieś rady, to jeszcze długa droga przede mną do ich wykorzystania.

W tej edycji będę badał techniki malowania na dużych afrykańskich szkopach, normalnie w skalach powyżej 20mm nie zamierzam startować. Czego się nauczę, to zastosuję do niedokończonych Anglików - pole do zmian jest niewielkie, mogę niektóre flagi poprawić, dodać świadome cieniowanie i troszkę podstawki ulepszyć. Bez konkursu byłby pewnie generyczny quick painting (zwłaszcza, że figurki były dla mnie i tak paskudne), a tak wgryzłem się w warstwę historyczną i udało się sensownie wpasować z kolorystyką w jedną frakcję. Ambitniejsze malowanie też przydało im urody i aktualnie są w czołówce moich armii pod tym względem. Opóźnienie miało też ten plus, że udało mi się ich już przetestować w bitwie, jak się sprawdzą w ustawieniu z tymi wystającymi broniami drzewcowymi; jest w miarę ok, nie ma potrzeby ingerencji w elementy.

Komentarze jury dlaczego wybrali te konkretne prace mogłyby być, ale nie trzeba się mocno rozpisywać (może za wyjątkiem maksa punktów). Równie dobrze możemy my to robić - na bieżąco napisać co się podoba, jak to zrobione, co można ulepszyć itp. Plusem wtedy byłaby możliwość wprowadzenia poprawki jeszcze w tej pracy.

Warstwa edukacyjna mogłaby być; np. przy robieniu Anglików dość mocno zagłębiłem się w tematykę i mogę podać źródła, na pewno komuś się przydadzą. Z drugiej strony jak ktoś maluje minimum figurek, to raczej tak się nie skoncentruje. Myślę to może być opcjonalne i nie powinno wpływać na ocenę. Podobnie podawanie technik/farbek. Dla mnie nie będzie problemu cofnąć się pamięcia, bo mam ograniczoną pulę zarówno farbek jak i technik. Zresztą starałem się robić zdjęcia na bieżąco.

Dodatkowe kategorie SF i fantasy jak dla mnie mogą być, będę miał pretekst do wejścia w HoTT; z SF gorzej, może coś do Battletecha; awaryjnie mam jakieś stare Ultramarinsy czekające na renowację. Ale nie sądzę aby jakoś je strasznie rozbijać na podkategorie, może wystarczy na początek właśnie cokolwiek fantasy i cokolwiek SF? W każdym razie obie kategorie jako tako wpisują sie w strategie, pełno też tego po sklepach (nad czym ubolewam, bo tymczasem 15mm historycznych prawie nie ma). Zresztą może trzeba by zacząć od ankiety, czy będą chętni na te kategorie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”