War in the Pacific: Studium Porażki :)

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Hiena
Sous-lieutenant
Posty: 471
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 00:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 109 times
Been thanked: 78 times

Re: War in the Pacific: Kanadyjczycy :)

Post autor: Hiena »

Cheesus, to się czyta lepiej niż niejedną książkę historyczną! Więcej!
Alf
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: środa, 13 lutego 2019, 18:48
Been thanked: 5 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Alf »

Spojrzałem na AAR przeciwnika. Cesarz nie będzie zadowolony, oj nie będzie. Kiedy harakiri? :)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: RAJ »

holy shit... USN miała mnóstwo szczęścia
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

https://www.youtube.com/watch?v=29FFHC2D12Q

Światło przemykało od pomieszczenia do pomieszczenia, w różnym tempie i bez żadnego określonego porządku i ładu. To już trzecia noc z rzędu. Większość pałacowej służby na widok światła sączącego się z okien czyniła znak ochrony przed Oni, gdyż tylko demony mogły rozświetlać sale pałacowe wydając przy tym takie jęki, które u najodważniejszych powodowały gęsią skórkę i nieokreślone trzęsienie rąk. Zwyczajnie pałac w nocy, nie pozostawał wymarły, krzątała się tam służba, pałacowi strażnicy odbywali patrole, z cesarskich kuchni dochodziły apetyczne zapachy potraw, które były przygotowywane na śniadanie dla boskiego cesarza. Od trzech dni jednak panowała większa cisza, ostrożność, strach i unikanie wszelkich nocnych kontaktów z mieszkańcami cesarskich komnat. Ludzie jakby zbijali się razem by szukać wsparcia w tych trudnych dniach . Strażnicy obdarzeni ochronnymi talizmanami przez kapłanów Shinto woleli chodzić większymi grupami, a słysząc ową tajemniczą istotę jęczącą i rozświetlającą ciemność pałacu, kierowali się zawsze w przeciwnym kierunku. Oczywiście nie jest tak, że nikt nie wiedział co się dzieje. Byłoby najwyższą zdradą, gdyby wcześniej nie sprawdzono kimże jest owa istota snująca się w nocy po pałacu. Kto wydaje takie odgłosy, jęcząc i zawodząc zarazem. Kto w potarganym i brudnym kimono, zmierzwionym włosem budzi postrach w opowieściach młodszych dam dworu. Niektórzy mówią, że to już na wieki, inni w tym premier Tojo, twierdzą, że wkrótce żałoba się skończy. Że cesarz, bo on jest owym demonem straszącym mieszkańców pałacu, opanuje się i znów w eleganckim i nienagannym mundurze zacznie przyjmować delegacje swych poddanych, że ponownie uchwyci w swe dłonie ster tej wojny. Na razie jednak tak nie było, a światło z lampionu, który niesie ze sobą owa dziwna postać, jakby z legend o Oni, ponownie rozświetliła spokojną noc. Ponownie słychać było jęki i zawodzenia, ale ci którzy mieli bardziej czujne ucho mogli usłyszeć mamrotanie, które czasami przeradzało się w dziki krzyk

"YAMAGUCHI TAMONIE, ODDAJ MOJE LOTNISKOWCE!"

Bitwa, która zmieniła Japonię

Nieudany rajd amerykańskich sił na Baker Island spotkał się z kontrakcją japońskiego dowództwa. Podczas desantu amerykanów, w pobliżu wykryto konwój, który w opinii dowództwa floty zawierał cenne zaopatrzenie, lub wręcz oddziały inżynieryjne, które miały przejąć Baker i rozpocząć wykorzystywanie tamtejszego lotniska, jako bazy dla samolotów zwiadowczych US Navy. Oczywiście wyparcie amerykanów oznaczało, że konwój wycofał się, ale raczej znając kierunek z którego przybył, nie było problemem by rozpoznać, gdzie się udał. W związku z powyższym podjęto dwie decyzje.
1. Stacjonująca na Kwajelin flota nawodna admirała Shimamoto z 3 pancernikami i 2 ciężkimi krążownikami, wykona atak na Canton Island. Jego celem miało być uszkodzenie infrastruktury portu i lotniska oraz ewentualna eliminacja sił nawodnych.
2. Kido Butai stacjonujący w Truk, otrzymał rozkaz niepostrzeżonego przedarcia się w rejon Palmyra - Christmas Island i tam likwidacja konwoju, który wcześnie atakował Baker Island.

Jednocześnie w Truk dokonano zmian na stanowisku dowódcy grupy lotniskowców. Admirała Nagumo, który nie potrafił do tej pory odnotować sukcesu zastąpił Yamaguchi Tamon, który wydawał się lepszym dowódcą i przez wielu polityków w Tokio promowany był na następce Yamamoto.

Bombardowanie wyspy Canton w wykonaniu Shimamoty, było średnio udane. Zadano poważne straty siłom lądowym, uszkodzono lotniska i port, ale nie wykryto żadnych okrętów. Najprawdopodobniej również samoloty zostały wycofane ze względu na wykrycie japońskiej eskadry.

Inaczej sprawa miała się z Kido Butai. Dzięki manewrom Yamaguchiego, okręty Kido Butai zostały wykryte gdy wkroczyły do akcji. Ich pierwszą ofiarą, 15 lutego 1942, padł konwój siedmiu okrętów transportowych, który został całkowicie zniszczony. Zadowolony Yamaguchi wykrył również ruch w rejonie pobliskiej Palmyry, zatem wydał rozkaz zbliżenia się do tego portu. 16 lutego siły japońskie zaatakowały tą amerykańską bazę.

Raid detected at 118 NM, estimated altitude 15,000 feet.
Estimated time to target is 44 minutes

Japanese aircraft
A6M2 Zero x 64
B5N2 Kate x 103
D3A1 Val x 66

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 73

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 15 destroyed
B5N2 Kate: 8 damaged
D3A1 Val: 5 damaged

Allied aircraft losses
P-40E Warhawk: 6 destroyed

Allied Ships
APD Talbot, Bomb hits 2, on fire
AR Medusa, Bomb hits 5, Torpedo hits 2, on fire, heavy damage
ACM Colonel Niles, Bomb hits 2, Torpedo hits 3, and is sunk
APD Humphreys
APD King, Bomb hits 2
APD Crosby
APD Rathburne
APD Litchfield
APD Crane, Bomb hits 5, heavy fires, heavy damage
AR Vestal, Torpedo hits 3, and is sunk
DM Sicard, Bomb hits 4, heavy fires, heavy damage
AV Wright, Torpedo hits 2, and is sunk
AE Mauna Loa, Bomb hits 4, heavy fires
APD Lawrence, Bomb hits 2, Torpedo hits 1, and is sunk
AVD Williamson, Bomb hits 4, heavy fires, heavy damage
ACM Planter, Bomb hits 4, heavy fires, heavy damage
APD Ward, Bomb hits 1
APD Schley
APD Sands, Torpedo hits 1, and is sunk
ACM YP-74, Bomb hits 5, heavy fires, heavy damage
DM Pruitt
APD Kane, Bomb hits 3, on fire
DM Montgomery
AP U.S. Grant, Torpedo hits 2, on fire, heavy damage


Warto zwrócić uwagę, że przeciwnik tym razem był gotowy i przygotował mocny CAP, ale jego słaba synchronizacja de facto spowodowała mniejsze straty wśród pilotów myśliwców niż można było oczekiwać. Japończycy stracili łącznie 26 myśliwców Zero, a amerykanie około 12 Warhawków.

Atak na Palmyrę spowodował, że Yamaguchi otrzymał również raporty o redzie w tej bazie, która była wręcz wypełniona wrogimi transportowcami, zatem mimo iż część lotniskowców meldowała o małych zapasach torped oraz ograniczonej liczbie myśliwców, Yamaguchi zdecydował się na kolejny atak, a spodziewając się panicznego odwrotu wroga, zdecydował na manewr poprowadzenia zespołu na wschód od Palmyry, by odciąć drogę potencjalnym uciekinierom.

Obrazek

17 luty przyniósł efekt zgodny z oczekiwaniem Japończyków. Przeciwnik rozdzielił swoje okręty na liczne mniejsze zespoły i rozpoczął odwrót, choć wtedy japoński admirał nie wiedział, że to pułapka.
Z racji, że celów było wiele tego dnia, poranek rozpoczęto od wyznaczenia sił do ataku na każdy z nich. Pewnym zmartwieniem była słabość osłony myśliwskiej, ale w gruncie rzeczy nie spodziewano się oporu amerykanów tak silnego jak dzień wcześniej. Zatem ataki rozpoczęto od uderzenia na Palmyre, gdzie najprawdopodobniej przeciwnik nakazał wyjście w morze okrętom wojennym, które były tam ukryte. Niestety piloci nie wykazali się zbyt dużymi umiejętnościami w tej walce.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 33
B5N2 Kate x 79
D3A1 Val x 53

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 20

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 3 destroyed
B5N2 Kate: 8 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak
D3A1 Val: 11 damaged
D3A1 Val: 1 destroyed by flak

Allied aircraft losses
P-40E Warhawk: 4 destroyed

Allied Ships
DD Clark
DD Reid
CL Honolulu, Bomb hits 1, on fire
DD Downes
CL Phoenix, Bomb hits 2, on fire
CL Helena, Bomb hits 3, on fire
CL St. Louis, Bomb hits 1
DD Case
DD Drayton
CL Raleigh
CL Detroit
CL Trenton, Bomb hits 2
DD Benham
DD Selfridge
DD Porter, Bomb hits 1
DD Fanning
Na północny wschód od Palmyry wykryto również eskadrę w składzie której zaobserwowano pancernik wroga. Niestety najprawdopodobniej pomylono cel i zamiast wysłać na niego samoloty torpedowe, pojawiły się tam bombowce nurkujące, które niewiele mogły zdziałać w walce z potężnie opancerzonym okrętem.

Japanese aircraft
D3A1 Val x 13

Japanese aircraft losses
D3A1 Val: 9 damaged

Allied Ships
BB Oklahoma, Bomb hits 3
Ostatni przedpołudniowy atak wykonano przeciwko konwojowi tankowców US Navy. Tam całkiem nieźle sprawili się piloci samolotów Kate.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 4
B5N2 Kate x 11

No Japanese losses

Allied Ships
TK Gulfland, Bomb hits 6, heavy fires, heavy damage
PC Morris, Bomb hits 2, heavy fires, heavy damage

Nastroje w dowództwie Kido Butai, były w miarę optymistyczne. Było jasne, że raczej nie dojdzie do wydłużenia operacji i wkrótce zostanie wydany rozkaz powrotu do domu, ale popołudnie miało przynieść olbrzymią niespodziankę. Admirał Yamaguchi nie wierzył własnym oczom, gdy czytał depeszę od samolotu zwiadowczego, że mniej niż 150 mil dzieli go od lotniskowców amerykanów. Gdzie były, skąd przybyły, nie wiedziano. Rozkaz startu samolotów padł natychmiast, ale wróg był świeży, podczas gdy Japończykom brakowało torped i osłony myśliwskiej, która ponosiła coraz większe straty wynikające z uszkodzeń samolotów i zmęczenia pilotów. Pierwszy atak nastąpił chwilę po południu.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 28
B5N2 Kate x 66
D3A1 Val x 51

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 4
F4F-3A Wildcat x 27
F4F-3 Wildcat x 45

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 4 destroyed
B5N2 Kate: 9 destroyed, 8 damaged
D3A1 Val: 12 destroyed, 17 damaged

Allied aircraft losses
P-40E Warhawk: 1 destroyed
F4F-3A Wildcat: 1 destroyed
F4F-3 Wildcat: 1 destroyed

Allied Ships
CV Yorktown, Bomb hits 1, on fire
CV Enterprise, Bomb hits 3, on fire
CV Lexington, Bomb hits 3, on fire
CA Indianapolis
CV Saratoga, Bomb hits 2
CA Portland, Bomb hits 2
CA Pensacola, Bomb hits 1, on fire
DD Ralph Talbot
Zanotowano kilka trafień, ale niestety większość bomb, nawet jeśli przebijały pokłady amerykańskich lotniskowców, nie czyniły im poważnych szkód.

Na kontratak nie trzeba było czekać.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 32

Allied aircraft
F2A-3 Buffalo x 18
F4F-3 Wildcat x 54
SBD-1 Dauntless x 13
SBD-3 Dauntless x 102
TBD-1 Devastator x 45

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 2 destroyed

Allied aircraft losses
F2A-3 Buffalo: 1 destroyed
F4F-3 Wildcat: 2 destroyed
SBD-1 Dauntless: 1 destroyed
SBD-3 Dauntless: 3 destroyed, 10 damaged
TBD-1 Devastator: 1 damaged

Japanese Ships
CV Zuikaku, Bomb hits 2
CV Akagi, Bomb hits 3, heavy fires
BB Kirishima, Bomb hits 4
BB Hiei, Bomb hits 2
CV Hiryu, Bomb hits 2, heavy fires
CV Shokaku, Bomb hits 5, heavy fires
CV Soryu, Bomb hits 3, on fire
DD Kasumi
CV Kaga, Bomb hits 1
CA Chikuma
DD Kagero, Bomb hits 1, heavy fires
DD Urakaze, Bomb hits 1, heavy fires, heavy damage
CL Abukuma
DD Arare, Bomb hits 1, on fire
Shokaku najczęściej trafiany z lotniskowców, ucierpiał najpoważniej, gdyż jedna z bomb wybuchła w jego magazynie z amunicją.
Na domiar złego, zamiast skupić się na ataku przeciwko lotniskowcom wroga, część eskadr posłano naprzeciw innym zespołom wroga, które w obecnej sytuacji nie tyle miały za zadanie uciec, a tak naprawdę zamknąć pułapkę, w której najwyraźniej znalazło się Kido Butai.
Japanese aircraft
B5N2 Kate x 2
D3A1 Val x 25

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 5

Japanese aircraft losses
D3A1 Val: 3 destroyed, 2 damaged
D3A1 Val: 1 destroyed by flak

No Allied losses

Allied Ships
CL Helena
DD Drayton, Bomb hits 1, heavy fires
CL Detroit
DD Smith
CL Trenton
Japanese aircraft
B5N2 Kate x 7

Japanese aircraft losses
B5N2 Kate: 2 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak

Allied Ships
BB Oklahoma, Torpedo hits 3, on fire, heavy damage
Jedynym większym sukcesem, ale okupionym najwyższą ceną, było poważne uszkodzenie tankowców z paliwem dla US Navy
Japanese aircraft
D3A1 Val x 24

Japanese aircraft losses
D3A1 Val: 2 damaged

Allied Ships
TK William H. Berg, Bomb hits 1, heavy fires
AO Kanawha, Bomb hits 3, heavy fires, heavy damage
TK Gulfking
TK Albertolite, Bomb hits 3, heavy fires, heavy damage
TK Hadnot, Bomb hits 3, heavy fires
TK Emidio, Bomb hits 3, heavy fires, heavy damage
Obrazek

Noc przyniosła wytchnienie i stało się jasne, że Yamaguchi musi wykonać odwrót. W pierwszej kolejności dokonano oceny uszkodzeń. Dwa poważnie uszkodzone niszczyciele natychmiast odłączono od zespołu. Zbudowano nowy zespół z uszkodzonych Shokaku, Soryu i Hiruy, który miał ruszyć na północ i później do Kwajelin oraz drugi zespół z Zuikaku, Akagi i Kagą dowodzony osobiście przez Yamaguchiego, który jak najszybciej miał ruszyć na zachód. Noc jednak była przyjacielem amerykańskich sił nawodnych. W rejonie operowało kilka zespołów krążowników wroga, które blokując niemal ruch obu grup lotniskowców spowodowały, że te niewiele się oddaliły od miejsca bitwy.

Poranne ataki lotnicze 18 lutego to dalsze uszkodzenia Shokaku, który nie był właściwie do uratowania
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 19

Allied aircraft
F2A-3 Buffalo x 6
F4F-3 Wildcat x 9
SBD-3 Dauntless x 19

No Japanese losses

Allied aircraft losses
F2A-3 Buffalo: 1 destroyed
F4F-3 Wildcat: 4 destroyed
SBD-3 Dauntless: 1 destroyed, 4 damaged

Japanese Ships
CV Soryu
CV Hiryu
CV Shokaku, Bomb hits 5, heavy fires, heavy damage
Amerykanie poza tym nie dokonali żadnego innego skutecznego ataku, zatem wciąż tliła się nadzieja. Po południu jednak samoloty pojawiły się nad Akagi i Kagą
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 1

Allied aircraft
TBD-1 Devastator x 6

No Japanese losses

Allied aircraft losses
TBD-1 Devastator: 3 damaged

Japanese Ships
CV Kaga
CV Akagi, Bomb hits 4
To również wtedy swoją szansę wykorzystali piloci bombowi z Kido Butai. Już wtedy było jasne, że trzeba wszystko postawić na jedną kartę, zatem wszystkie myśliwce skierowano do obrony lotniskowców, a bombowce bez osłony atakowały zespoły bojowe wroga.
Japanese aircraft
B5N2 Kate x 18
D3A1 Val x 37

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 11

Japanese aircraft losses
B5N2 Kate: 1 destroyed, 1 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak
D3A1 Val: 1 destroyed, 9 damaged
D3A1 Val: 1 destroyed by flak

No Allied losses

Allied Ships
CV Saratoga, Bomb hits 8, heavy fires, heavy damage
CA Portland, Bomb hits 4, and is sunk
DD Craven, Bomb hits 1, on fire
DD Maury
DD Mugford
DD Ralph Talbot
DD Henley
Japanese aircraft
B5N2 Kate x 16

Allied aircraft
P-40E Warhawk x 8

Japanese aircraft losses
B5N2 Kate: 2 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak

No Allied losses

Allied Ships
CA Indianapolis, Bomb hits 6, on fire, heavy damage
CV Saratoga, Bomb hits 2, heavy fires, heavy damage
Allied aircraft
F2A-3 Buffalo x 18
F4F-3 Wildcat x 19
SBD-3 Dauntless x 32
TBD-1 Devastator x 6

Allied aircraft losses
SBD-3 Dauntless: 3 damaged
TBD-1 Devastator: 1 damaged
TBD-1 Devastator: 1 destroyed by flak

Japanese Ships
CV Kaga, Bomb hits 5, heavy fires
CV Akagi, Bomb hits 5, heavy fires, heavy damage
BB Kirishima, Bomb hits 5, on fire
CV Zuikaku, Bomb hits 1
CA Chikuma
Na Akagi wybuchł magazyn z amunicją, a wróg nie odpuszczał
Allied aircraft
SBD-3 Dauntless x 3

No Allied losses

Japanese Ships
CV Soryu, Bomb hits 3, heavy fires, heavy damage
Allied aircraft
SBD-3 Dauntless x 3

No Allied losses

Japanese Ships
CV Hiryu, Bomb hits 2, on fire, heavy damage
Końcem dnia 18 lutego zatonęła pierwsza japońska ofiara bitwy CV Shokaku.

Obrazek

19 lutego 1942 zaczął się najgorszy dzień dla admirała Yamaguchi. Zespół z okrętami, które były najmniej uszkodzone został złapany przez flotę amerykańskich ciężkich krążowników. Zwyczajowo eskorta poradziłaby sobie z takim atakiem umożliwiając ucieczkę japońskim lotniskowcom, jednak tym razem krążowniki podeszły niepostrzeżenie.
Japanese Ships
CV Kaga, Shell hits 3, on fire, heavy damage
CV Zuikaku, Shell hits 2
BB Hiei, Shell hits 3, on fire
CA Tone
CA Chikuma
CL Abukuma, Shell hits 2
DD Akigumo
DD Isokaze
DD Shiranui

Allied Ships
CA New Orleans, Shell hits 3, on fire
CA Astoria
CA Minneapolis
CA San Francisco
DD Sims
DD Hughes
DD Anderson
DD Hammann
DD Russell
DD O'Brien
DD Walke
DD Dunlap

Allies open fire on surprised Japanese ships at 7,000 yards
Gdy wreszcie Japończykom udało się oderwać, wróg ponownie ich dopadł i ponownie ZASKOCZYŁ
Japanese aircraft
no flights

Japanese aircraft losses
F1M2 Pete: 1 destroyed
E13A1 Jake: 2 destroyed

Japanese Ships
CV Kaga, Shell hits 7, on fire, heavy damage
CV Zuikaku, on fire
BB Hiei, on fire
CA Tone, Shell hits 3, on fire
CA Chikuma, Shell hits 7, and is sunk
CL Abukuma
DD Akigumo
DD Isokaze, Shell hits 7, heavy fires, heavy damage
DD Shiranui

Allied Ships
CA New Orleans, on fire
CA Astoria
CA Minneapolis
CA San Francisco
DD Sims
DD Hughes
DD Anderson
DD Hammann
DD Russell
DD O'Brien
DD Walke
DD Dunlap
O nieudolności Yamaguchiego niech świadczy fakt, że podczas tej bitwy doszło do kolizji niszczyciela Iskokaze z krążownikiem Tone, a na domiar złego na Chikumie doszło do wybuchu w magazynie z amunicją i okręt w jednej chwili zmienił się w płonącą flarę na wodzie, by po chwili zatonąć.
Ponownie Yamaguchi Tamon zdecydował się podzielić w tym momencie swoje siły. Lotniskowce z dwoma niszczycielami ruszyły same, a pancerniki z krążownikami miały za zadanie zatrzymać zespół ciężkich krążowników amerykanów.
Night Time Surface Combat, near Palmyra at 167,129, Range 6,000 Yards

Japanese Ships
BB Hiei, Shell hits 10, heavy fires
CA Tone, heavy fires
CL Abukuma, Shell hits 1, heavy fires
DD Akigumo, Shell hits 2, on fire

Allied Ships
CA New Orleans, Shell hits 2, heavy fires
CA Astoria, Shell hits 1
CA Minneapolis
CA San Francisco, Shell hits 2
DD Sims
DD Hughes, Shell hits 1, on fire
DD Anderson
DD Hammann
DD Russell
DD O'Brien, Shell hits 1, on fire
DD Walke, Shell hits 1
DD Dunlap, Shell hits 1
Yamaguchi jednak nie radził sobie zbyt dobrze w dowodzeniu flotą nawodną, zatem wkrótce doszło do kolejnych starć, w tym oczywiście trzeciego w tym starciu ataku z ZASKOCZENIA.
Japanese Ships
BB Hiei, Shell hits 10, Torpedo hits 1, heavy fires, heavy damage
CA Tone, Shell hits 2, heavy fires
CL Abukuma, Shell hits 4, heavy fires
DD Akigumo, Shell hits 7, heavy fires, heavy damage

Allied Ships
CA Astoria
CA Minneapolis, Shell hits 1
CA San Francisco
DD Sims
DD Hughes, on fire
DD Anderson
DD Hammann
DD Russell
DD Walke
DD Dunlap
Trafienie torpedą pancernika Hiei przypieczętowało jego los, a jeden z pocisków, który przebił wieżę sterówki, zakończył karierę wielu oficerów sztabu admirała Yamaguchi. Sam admirał zmarł kilka godzin później w wyniku ran od odłamków.

Tymczasem uciekający zespół lotniskowców został namierzony przez zespół lekkich krążowników. Bitwa była jednostronna, a lotniskowiec Kaga został niemal rozstrzelany przez przeciwnika.
Day Time Surface Combat, near Palmyra at 171,129, Range 22,000 Yards

Japanese Ships
CV Kaga, Shell hits 22, heavy fires, heavy damage
CV Zuikaku, Shell hits 2, on fire
DD Isokaze, Shell hits 20, and is sunk
DD Shiranui, Shell hits 4, on fire

Allied Ships
CL Raleigh, Shell hits 1
CL Detroit
CL Trenton
DD Fanning
DD Mahan
DD Smith
DD Preston
DD Cummings
DD Lamson, Shell hits 1
DD Case, Shell hits 1
Gdy nadszedł dzień i samoloty wznowiły swoją działalność, zaczęły dokańczać dzieło floty nawodnej
Allied aircraft
F2A-3 Buffalo x 12
F4F-3A Wildcat x 3
F4F-3 Wildcat x 15
SBD-3 Dauntless x 25

No Allied losses

Japanese Ships
CV Zuikaku, Bomb hits 1, heavy fires, heavy damage
CV Kaga, Bomb hits 4, heavy fires, heavy damage
DD Shiranui, Bomb hits 1, heavy fires, heavy damage
Allied aircraft
TBD-1 Devastator x 8

No Japanese losses

Allied aircraft losses
TBD-1 Devastator: 1 damaged

Japanese Ships
CV Kaga, Bomb hits 3, and is sunk
CV Zuikaku, heavy fires, heavy damage
Allied aircraft
TBD-1 Devastator x 6

Allied aircraft losses
TBD-1 Devastator: 1 damaged

Japanese Ships
CV Zuikaku, Bomb hits 7, heavy fires, heavy damage
19 lutego zatonęło niemal całe Kido Butai, w stronę bezpieczeństwa gnał jedynie pancernik Kirishima i niszczyciel Arare. Bezpieczeństwo było jednak złudne. Już następnego dnia, oba okręty zostały dopadnięte przez zespół lekkiego krażownika St. Louis i choć ten nie przebił pancerza Kirishimy, ogień, który rozpętał się na pokładzie pancernika doprowadził do jego zagłady. Wkrótce na dno poszedł również niszczyciel Arare.

Obrazek

Nie ocalał ani jeden okręt z Kido Butai.

Wieści o tej klęsce floty nie zostały nawet przyćmione przez upadek Singapuru i wzięcie do niewoli 35 tysięcy jeńców. Stało się jasne, że kierunek Pacyfik, jest dla Japonii na tą chwilę zamknięty.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: RAJ »

Wielki szacunek za to, że w tej sytuacji chcesz kontynuować grę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

W światku War in The Pacific zdiagnozowano taką chorobę, którą przechodzi gracz po utracie swoich lotniskowców:) Jeszcze w sobotę cierpiałem na nią, taka forma PTSD...

Powiem tak, ograniczyło mi to pole manewru, na pewno w tej sytuacji takie Wake jest nie do obrony, jak i ruch na południe w celu zajęcia Nowej Kaledonii... Wciąż trwa ofensywa w Chinach, a sądzę, że atak na DEI też nie będzie problemem. Zastanawiam się czy pchać się na Aleuty. Obawiam się, natomiast o kontratak amerykański... Lotniskowce niezmiernie by się przydały przy walkach o Nową Gwineę oraz w potencjalnej obronie Jawy, jeśli wróg zdecydowałby się na ofensywę z Australii Zachodniej. Przyśpieszyłem produkcję lotniskowców, wczoraj pojawił się Hiyo ( a może Junyo?), kolejne zaczną wchodzić do służby w 1943 (odbyło się to kosztem Musashi i Shimano). Może coś jeszcze pogramy.

Z zabawnych rzeczy, w mojej poprzedniej rozgrywce do roku 1944 nie straciłem żadnego lotniskowca z Kido Butai, a mimo wszystko przeciwnik był w stanie desantować się na wyspy Japońskie (on sam tych lotniskowców stracił wiele). Szkoda, że stało się to tak wcześnie... Kilka dodatkowych miesięcy byłoby na wagę złota.

A co do braku rezygnacji... Forum Matrixa to jedno z niewielu miejsc na którym można znaleźć przeciwnika, bardzo bym nie chciał dostać łatki "Quitera". Trzeba zachować twarz:)
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: RAJ »

Zagrałbym ale boję się, że za dużo czasu codziennie musiałbym poświęcać. No i taki poziom mikrozarządzania to jednak nie dla mnie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Anomander Rake »

Straszliwa bitwa. Trochę na własne życzenie. Zadziałałeś tak jakby kolonialiści nie mieli już lotniskowców. Szkoda, bo gra będzie teraz mocno jednostronna.
Ze strony kolonialistów nie trzeba się spodziewać wielkiego przyśpieszenia, bo sami muszą naprawić okręty, a nadto i tak zaczynają być bardzo mocni dopiero jak wchodzą Essexy z obsadą Hellcatów. Niemniej wychodzi, że i tak będzie szacunkowo co najmniej pół do roku dłużej sporej (choć nie druzgocącej przewagi).
Co do choroby to ostatni raz cierpiałem na nią jak straciłem Soryu i Shokaku gratisowo w jednej grze. Co ciekawe skończyła się niewiele później zatonięciem całej USNavy, no ale przy twoich stratach to raczej nie ma się jak odbić. Z tego co zresztą zauważyłem na samym forum to amerykanie (najczęściej) z forum Matrixa raczej podchodzą do syndromu utraty lotniskowców ze zrozumieniem.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

Generalnie popełniłem błędy, a totalny brak szczęścia nie pozwolił mi na wybrnięcie z nich.
Trochę zadziałała tu psychologia. Od początku wojny nie dorwałem żadnego okrętu o wartości powyżej 10 VP. Kiedy więc takie wreszcie znalazłem zadziałałem irracjonalnie.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

20 luty - 3 marca 1942

Malaje

Upadek Singapuru przyniósł w trudnych dniach porażki floty odrobinę ukojenia i nadziei japońskiemu społeczeństwu na lepsze jutro. Armia odnosząc tak znaczący sukces zyskała nieco większą siłę politycznego przybicia, zatem do jej dyspozycji oddano znacznie większe środki niż było to możliwe, gdy spierano się o zasoby z flotą. Oczywiście w celu dokonania lądowania na Sumatrze i Jawie. Nad całością operacji dowództwo przejął generał Yamashita. Celem Yamashity miało być zajęcie obu wysp, ale najważniejszymi obiektami były bazy Medan i Palembang na Sumatrze oraz Batavia i Soerabaja na Jawie.

Deszcz bębnił o dach Budynku Rządowego w Singapurze, a 31 stopni Celsjusza oraz ponad 80% wilgotności powodowały, że zebrani w sali konferencyjnej oficerowie pocili się niemiłosiernie. Wytchnienia nie dawały, ani wiatraki, ani osobiste wachlarze, którymi jakby od niechcenia, wachlowali się niektórzy z przybyłych. W centralnym miejscu siedział marszałek hrabia Terauchi, a po jego prawej ręce generał Yamashita. Marszałek przybył do Singapuru kilka dni wcześniej, a lada moment spodziewano się przybycia całego jego sztabu, dla którego Singapur miał się stać kwaterą główną. Ludzie pułkownika Tomei, wciąż trudzili się z rozkładaniem map i tablic informacyjnych, tak aby przygotować odprawę dla marszałka, zatem Yamashita, jako jeszcze w tej chwili gospodarz miejsca poczuł się zobowiązany zagaić rozmowę.

- Panie marszałki, ciekawostka. - Terauchi uniósł brew, dając znać tym samym, by Yamashita kontynuował. - Nie wiem czy pan wie, ale Kempeitai doniosła mi, że flagę, która wisiała nad tym budynkiem, podczas okupacji brytyjskich kolonizatorów zdjęli osobiście gubernator sir Thomas i jego żona Daisy. Do ostatniej chwili pozostawali w budynku, a gdy w końcu rozpoczęto ewakuację, zdecydowali się na taki krok. Co ciekawe, jak pan wie pochwyciliśmy gubernatora Thomasa i przetrzymujemy go w więzieniu, ale flagi nie udało nam się znaleźć.
- Tak Yamashita, ciekawa informacja, jak rozumiem zabawiasz mnie rozmową usiłując zamaskować fakt, że twoi ludzie nie są punktualni i wciąż nie są gotowi. - W tym momencie Tomei podszedł do obu rozmawiających oficerów, pokłonił się i zameldował.
- Możemy zaczynać.
- Doskonale - Odpowiedział Yamashita dając tym samym znak do rozpoczęcia odprawy.
- Panowie - zaczął Tomei. - Zdobycie Singapuru po w miarę krótkim oblężeniu jest niewątpliwym sukcesem naszej armii, ale jak powszechnie wiadomo, marynarka wojenna nie stanęła na wysokości zadania i nie zdołała zablokować dostępu do portu wrogiej flocie, ani nie odnotowano poważniejszego osłabienia sił powietrznych wroga. Gdy zatem czołowe siły rozpoczęły oblężenie Singapuru, a na ich zapleczu uruchomiono lotnisko w Mersing, stało się jasne, że ewakuacja dóbr trwa nie tylko z Malajów, ale również wszelkie cenne zasoby wywożone są Sumatry, a dokładnie z portu Palembang. Oczywiście podjęliśmy działania zmierzające do zatrzymania tego procederu. Do zadania oddelegowano pilotów marynarki 3rd Ku S-1. Piloci owi startując z bazy w Kuching wykonali misję wymiatania nad bazą w Palembang, w celu zapewnienia drogi dla bombowców marynarki, ale napotkały nad bazą patrol lotniczy liczący około 70 myśliwców, począwszy od starych Bufflo, poprzez Hurricany i wreszcie amerykańskich P-40E. Myśliwce marynarki poniosły poważne straty i w związku z obniżeniem morale, po konsultacji z dowództwem floty wstrzymaliśmy naloty na tą bazę. Stało się oczywiste, że przeciwnik ewakuował swoje siły powietrzne z Malajów właśnie na Sumatrę. Zdecydowano, że dalsze kroki podjęte zostaną gdy zajęty zostanie Singapur.

Yamashita spojrzał na Terauchiego. Widać było, że nie podobała mu się ta decyzja, ale też nie chciał wchodzić w konflikt z Yamashitą, który choć był jego podwładnym, po udanej kampanii na Malajach był nazywany na Wyspach Macierzystych Tygrysem Malajów.

- Zajęcie Singapuru postawiło przed nami nowe wyzwania i zadania, zatem za wszelką cenę musieliśmy zidentyfikować główne umocnienia wroga jego pozycje i siłę. Zaplanowano następujące działania. Po pierwsze w porozumieniu z flotą postanowiono zablokować cieśniny między Sumatrą, a Jawą za pomocą min i patroli okrętów podwodnych. Niestety, jak się okazało, przeciwnik był szybszy i oba wysłane w tym celu okręty podwodne zatonęły po kontakcie z minami. Po drugie zdecydowano ponownie wysłać 3rd Ku S-1 nad Palembang. Niestety tu sytuacja się nie zmieniła. Wrogi CAP był za silny, a straty pilotów Zer zbyt wysokie. Stało się zatem jasne, że bez znaczących strat w pilotach i maszynach, bitwa powietrzna o Palembang jest nie do wygrania. Po konsultacji z admirałem Ozawą podjęto decyzję o użyciu sił morskich do bombardowania lotniska w Palembang oraz przeprowadzenia serii lotów rozpoznawczych nad bazą. - Pomruk potwierdzenia doszedł z miejsca, gdzie siedział komandor Kenda, oficer łącznikowy Ozawy.
- Komandorze Kenda, chce pan opowiedzieć o morskich operacjach, zanim przejdziemy do planowania dalszych ruchów? - Kenda skłonił się.
- W trosce o życie każdego żołnierza i marynarza pod jego opieką, admirał Ozawa...
- Na przodków Kenda, przejdź do rzeczy. - Terauchi, chyba też znał styl sztabowców Ozawy i szybko ich usadzał, z satysfakcją pomyślał Yamashita.
- Tak, jest. Do wypełnienia zadania osłabienia przeciwnika i wsparcia inwazji na Sumatrę wyznaczono 3 eskadry okrętów bojowych oraz liczne okręty transportowe. Pierwszym zadaniem, które czekało flotę było zabezpieczenie podejścia do portu w Palembang, który jak donosił zwiad osłaniany był przez holenderskie i brytyjskie łodzie torpedowe. Do ich eliminacji wyznaczono eskadrę komandora Tachibany. W skład którego wchodziły lekki krążownik Sendai i 4 niszczyciele. Zespół ten doskonale sobie poradził i utorował drogę dla cięższego zespołu admirała Ishikawy, który dysponując 4 ciężkimi krążownikami, 1 lekkim oraz 7 niszczycielami rozpoczął bombardowanie portu i lotniska. Niestety jeden z niszczycieli wpadł na pole minowe i zatonął, ale cel został osiągnięty. Wiele samolotów, w tym bombowce oraz myśliwce, które najprawdopodobniej czekały na flotę inwazyjną, zostało zniszczonych i uszkodzonych. Na kolejny dzień zaplanowano naloty bombowców i wymiatanie. Tego dnia opór przeciwnika był mniejszy, ale niestety misja wymiatania przyniosła ograniczony sukces, gdyż nalot bombowców Sally napotkał duży opór przeciwnika, a eskadra bombardująca została zdziesiątkowana. W związku z powyższym bombardowania powtórzono jeszcze 5 krotnie, aż przeciwnik został zmuszony do wycofania części myśliwców na sąsiednie lotnisko w głębi lądu. Jednocześnie nasz zwiad wykrył, że garnizon Palembang został znacząco wzmocniony. Zidentyfikowano dywizje brytyjskie, które zdaniem naszych sztabowców - Kenda skłonił się w stronę pułkownika Tomei - całkowicie uniemożliwia dokonanie bezpiecznego desantu w tym miejscu. Opracowaliśmy zatem operację "Wiśniowy Sad". Jej celem jest zajęcie Sumatry i uniknięcie desantu na Palemabng.

Obrazek

Oficerowie omawiali szczegóły, gdy wreszcie głos zabrał Terauchi.
- Ryzykowna operacja. Największe zagrożenie widzę podczas podróży wzdłuż zachodniego wybrzeża Sumatry. Jaka będzie osłona konwoju?
- Mamy eskadrę admirała Daigo z dwoma pancernikami, którą wzmocnimy jeszcze dodatkowym krążownikiem z zespołu admirała Ishikawy.
- Osłona powietrzna? W rejonie mogą operować lotniskowce angielskie. A jedyne lotnisko zdatne do przyjęcia eskorty do Padang
- Rozważamy użycie spadochroniarzy do zdobycia tego lotniska i następnie przerzucenie samolotami inżynierów.
- Zatem ten element jest niepewny i ryzykowny, ale chyba nie mamy wyjścia. Pozostaje mi zatem życzyć powodzenia. Generale Ymashita, powodzenia.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
kolosm
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: sobota, 5 marca 2016, 20:20
Lokalizacja: Rybnik, Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: kolosm »

Ciekaw jestem bardzo jak wyjdą te potrójne desanty na Sumatrę. Czy te opłynięcie wyspy od zachodu nie potrwa zbyt długo? Planujesz wykonać te desanty jednocześnie?
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

Nie. Medan i Sabang muszą być zabezpieczone przed wyruszeniem głównych sił. Chcę mieć osłonę myśliwców w każdej fazie marszu głównego konwoju. Zresztą desant I już wylądował i zajął bazę teraz ruszają na północ do Medan. Desant spadochronowy na Padang będzie na końcu ( o ile nie wykryje tam holendrów), tak żeby wróg najpóźniej się połapał co się dzieje.
W Palembang jest około 17 jednostek wroga 45 tysięcy ludzi około 200 dział i 200 pojazdów. Nie ma mowy, żebym był w stanie tam się desantować, a znów poważnie się boję, że dalsze bombardowania z morza uszkodzą tamtejsze szyby naftowe. to co zauważyłem niepokojącego to fakt, że w Oosthaven dzień temu pojawiły się okręty, a wróg podjął marsz z Palembang na południe. Może to oznaczać kilka rzeczy
1. Rozpoczyna ewakuację (dobrze, bo zależy mi na polach naftowych Sumatry, źle bo po udanym desancie kapitulacja takich sił to łakomy kąsek)
2. Tylko przemieszcza część sił, by nie narażać ich na bombardowanie z morza (może tez przemieszczać jednostki wsparcia lotnictwa, bo np uznał, że są zbyt narażone na bombardowanie)
3. Będzie chciał zabezpieczyć Benkoelen (w zależności od sił, które na to przeznaczy, to zły wariant)

Obecnie desantuje wojska w Bandjermasin, wrogie lotnictwo mnie tam zaatakowało, ale eskorta z Balikpapanu mocno ich przetrzebiała (stracili tego dnia 23 holenderskie bombowce i 6 angielskich), zastanawiałem się zatem nad rajdem przeciw Oosthaven, ale znów trzeba byłoby przejść przez pole minowe, a jeden zatopiony okręt podwodny wpadł tam na 16 min jednocześnie różnych typów. Boję się, że nie przejdę tamtędy,a lotnictwo atakując region musiałoby iść bez eskorty, co przy bliskości Batavi jest proszeniem się nieszczęście.

Czyli opracowałem koncepcję i plan, w którym dzień później zaczęły się pojawiać nowe zmienne. Super...
To chyba von Moltke mawiał, że żaden plan kampanii nie przetrwa pierwszego kontaktu z wrogiem, widać, że Prusak się nie mylił :)
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: runnersan »

13 marca 1942

Witajcie marines i piechociarze kryjący się w dżunglach Pacyfiku. Czy wasze dziewczyny wysłały wam już listy "Dear John..." ?
Zanim zaczniemy grać muuzykę pora na informacje z frontu. Flota Japońska dokonała udanego desantu na Timor. Brygada Gwardii wylądowała w porcie Koepang i wkrótce podejmie się zdobycia tej bazy. Tuż przed desantem doszło do bitwy morskiej, która zakończyła się strategicznym zwycięstwem Japonii. Zestrzelono 77 samolotów wroga, podczas gdy Japonia utraciła jedynie 19 maszyn.
Na Sumatrze zajęto bazy w Medan i Sabang. Holenderskie wojska w odwrocie. Lada dzień spodziewamy się również informacji o upadku Clark Field

A teraz specjalnie dla was australijscy żołnierze kopiący rowy w Port Moresby, piosenka, hit z listopada 1941
https://www.youtube.com/watch?v=BYGyAez5_MI

--------------------------------------

Singapur 13 marca 1942

Pułkownik Tomei wyłączył radio, gdyż akurat ta piosenka niemożliwe go irytowała. Lubił słuchać Sierotkę Ann, nie ze względu na nikłą zawartość informacyjną jej audycji, ale dla możliwości osłuchania się trochę z angielskim. Informacja o bitwie o Koepang byłą bardzo szczątkowa, ale Tomei miał okazję poznać jej szczegóły w sztabie Yamashity. Generalnie flota od dłuższego czasu narzekała na brak wglądu w ruch morski na północnym wybrzeżu Australii, a budowa lotniska w Saumlaki naprzeciw Darwin wlokła się niemiłosiernie. Dodatkowo przesłana tam niedawno grupa wodnosamolotów nie radziła sobie ze względu na wykorzystanie samolotów typu E7K2, Alf jak go nazywali alianci. Samolot ten miał zbyt mały zasięg, zatem palącym stało się przejęcie większego lotniska, a tym najlepszym było Koepang na Timorze.

Do zadania wyznaczono 3 eskadry morskie, Brygadę Gwardii oraz eskadrę samolotów Ki-43-Ic Oscar startującą z Kendari. Plan był prosty transportowce załadują brygadę w Ambon i ruszą bezpośrednio do Koepang. Osłaniać ich będzie zespół nawodny Wiceadmirała Moizumi. Z powietrza osłonę zapewnią Oscary z Kendari oraz eskadra małych lotniskowców dowodzona przez komandora Abe. Właściwie Abe dołączył w ostatniej chwili do wyprawy, gdyż jego celem miało być wsparcie desantu na Sumatrze, ale idąc z Truk, uznano, że może się przydać w razie problemów.

12 marca siły desantowe znalazły się na pozycjach u wybrzeży Timoru i przygotowywały się do desantu, kiedy z maszyny zwiadowczej wysłanej na patrol przyszła wiadomość o wykryciu zespołu bojowego wroga. Abe natychmiast poderwał maszyny i niestety z przerażeniem stwierdził, że ma naprzeciw sobie angielskie lotniskowce. Japończycy bez trudu przebili się przez osłonę powietrzną anglików i przystąpili do ataku odnotowując niestety tylko 1 trafienie torpedą oraz 3 bomb w lekki lotniskowiec Hermes, które nie wyrządziły chyba większych szkód.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 58
B5N1 Kate x 12
B5N2 Kate x 34
D3A1 Val x 7

Allied aircraft
Sea Hurricane Ib x 13

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed
B5N1 Kate: 1 destroyed by flak
B5N2 Kate: 5 damaged
B5N2 Kate: 3 destroyed by flak
D3A1 Val: 3 damaged

Allied aircraft losses
Sea Hurricane Ib: 6 destroyed

Allied Ships
CVL Hermes, Bomb hits 3, Torpedo hits 1
CV Indomitable
CA Dorsetshire
BC Repulse
Kilka chwil później obserwatorzy namierzyli angielskie samoloty.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 41

Allied aircraft
Albacore I x 18
Fulmar II x 12
Swordfish I x 12

No Japanese losses

Allied aircraft losses
Albacore I: 8 destroyed, 2 damaged
Fulmar II: 6 destroyed
Swordfish I: 4 destroyed, 2 damaged

Japanese Ships
CA Myoko
CV Junyo, Torpedo hits 1
CVE Taiyo
CVE Hosho
CVL Zuiho
BB Fuso, Torpedo hits 1
Mając w pamięci los Kido Butai, Abe widząc trafienie swojego największego okrętu zaczął panikować. Panikę pogłębiła informacja o pojawieniu się od strony Koepang bombowców i myśliwców amerykańskich, które na szczęście nie zaatakowały skutecznie.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 30

Allied aircraft
A-24 Banshee x 10
P-40E Warhawk x 21

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed

Allied aircraft losses
A-24 Banshee: 2 destroyed
A-24 Banshee: 1 destroyed by flak
P-40E Warhawk: 1 destroyed

Japanese Ships
CVE Hosho
Kolejne ataki zostały już przeprowadzone przeciwko siłom desantowym
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 20
Ki-43-Ic Oscar x 6

Allied aircraft
A-24 Banshee x 20
P-40E Warhawk x 17

No Japanese losses

Allied aircraft losses
A-24 Banshee: 1 destroyed, 2 damaged
P-40E Warhawk: 1 destroyed

Japanese Ships
BB Mutsu, Bomb hits 1
BB Yamashiro, Bomb hits 1
Gdy nastało południe Abe nieco się opanował i postanowił działać. Straty wrogich samolotów były na tyle duże, że lotniskowce wroga musiały być prawie bezbronne. Problem w tym, że na pokładach okrętów Abe skończyły się niemal torpedy, a bomby przeciwko opancerzonym pokładom lotniskowców angielskich są mało skuteczne. O tym czy atakować ponownie zespół wroga zadecydowała pogoda, która była na tyle zła, że bombowce nie wystartowały. Natomiast wystartowały samoloty z bazy w Koepang, ale na szczęście skupiły się na siłach desantowych.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 17
Ki-43-Ic Oscar x 3

Allied aircraft
A-24 Banshee x 10

No Japanese losses

Allied aircraft losses
A-24 Banshee: 3 destroyed
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 25
Ki-43-Ic Oscar x 1

Allied aircraft
Albacore I x 4
Fulmar II x 3
Swordfish I x 7

No Japanese losses

Allied aircraft losses
Albacore I: 2 destroyed
Fulmar II: 1 destroyed
Swordfish I: 5 destroyed
Okręty bezpiecznie wysadziły Brygadę Gwardii i natychmiast podjęto decyzję o odwrocie do Kendari. Abe nie zdecydował się na pościg ze względu na brak torped i uszkodzenie Junyo. Jednakże wybrał kurs powrotu nieco bardziej zachodni, gdyby alianci nie zdecydowali się na całkowity odwrót na południe i chcieli ponownie zaatakować siły desantowe. 13 marca kontaktu z wrogiem nie nawiązano. 14 marca Koepang upadł.

DODATEK:)

Mapa

Obrazek


Eskadra bojowa komandora Abe

Obrazek

Eskadra osłonowa admirała Moizumi

Obrazek

Straty lotnicze 12 marca 1942

Obrazek
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Anomander Rake »

Bitwa coś koło taktycznego remisu, ale fakt, że Royal Navy straszy Flotę Cesarską to trochę wstyd. :-P
Alf
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: środa, 13 lutego 2019, 18:48
Been thanked: 5 times

Re: War in the Pacific: Studium Porażki :)

Post autor: Alf »

Z tego co pisze przeciwnik wynika, że cesarstwu generalnie "nie idzie" w tej wojnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”