Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
jatoja007
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 31 grudnia 2019, 15:22
Lokalizacja: Tanowo
Been thanked: 2 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: jatoja007 »

Zatem, które żetony były tymi spoza magazynu dokupowane osobno?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Raleen »

Właśnie YAF 1, czyli te, o których cały czas mówimy, ale one ukazały się razem z nr 2 i to był "nieobowiązkowy" dodatek do nr 2 - płaciło się za nie osobno.
Poprzednio nieściśle się wyraziłem pisząc "dołączony", ale to w tym sensie były dołączone.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: DT »

Raleen pisze: poniedziałek, 13 stycznia 2020, 08:03 Właśnie YAF 1, czyli te, o których cały czas mówimy, ale one ukazały się razem z nr 2 i to był "nieobowiązkowy" dodatek do nr 2 - płaciło się za nie osobno.
Mozna było również kupić tylko sam dodatek YaF1. A tak wygląda w ramkach.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/379e9aeb09abf828
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Raleen »

Darku, zeskanuj całość jak masz w ramkach. Nie żeby tu zamieszczać tylko czasem ludzie się dopytują które żetony tam dokładnie były i można im pomóc zidentyfikować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
jatoja007
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 31 grudnia 2019, 15:22
Lokalizacja: Tanowo
Been thanked: 2 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: jatoja007 »

Jeżeli są bez ramek to też warto zeskanować :)
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: DT »

Raleen pisze: wtorek, 14 stycznia 2020, 08:38 Darku, zeskanuj całość jak masz w ramkach. Nie żeby tu zamieszczać tylko czasem ludzie się dopytują które żetony tam dokładnie były i można im pomóc zidentyfikować.
W ramkach to mi się ostał YAF1, bo mam dwa.... ale jak wykopię (bo będę kopał za Waterloo) to zeskanuję.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Bormac »

Panowie, mieszacie niemiłosiernie. ;)

Razem z numerem 2/96 były żetony mniej więcej te: https://www.fotosik.pl/zdjecie/3e90bdeb037d977a
Amerykańskie 3. DPM, 96 DP, pododdziały korpuśne III Korpusu + flota i lotnictwo
Japońskie 15 DP, 18 DP i chyba 33 DP, dwa bataliony pancerne, sztab 4 Armii + trochę floty i lotnictwa.

Dodatkowy pakiet do dokupienia osobno (jeny, jak ja się cieszyłem jak złapałem ostatni, cudem odnaleziony, egzemplarz) to były dwie kolejne dywizje marines (4 i 5 DPM), dodatkowa dywizja piechoty (77 DP), rangersi, baterie nadbrzeżne, kanadyjskie oddziały z Włoch (1 DP, 5 DPanc, oddziały korpuśne) + reszta Japończyków (24DP (albo 33DP, tu nie kojarzę która z nich była jako trzecia w podstawowej paczce), artyleria, flota i lotnictwo). I jako bonus jaskinie oraz partyzantka filipińska.

Czyli z grubsza ta druga fotka to pakiet do dokupienia osobno.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/83f255a5aa9eee82
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Raleen »

Czyli rozumiem, że były dwie wypraski, jedna jako wkładka standardowa, druga do dokupienia dodatkowo, obie do numeru Dragona 2/96?

Ja wiedziałem, że obie były razem, natomiast wydawało mi się, że obie składały się na pakiet YAF 1. Swoją drogą, nawet jeśli tak było jak piszesz, jaki sens miałoby rozdzielanie tego samego zestawu żetonów na dwie części, skoro pewnie w scenariuszach z "Yafry" występują żetony z obu wyprasek (oczywiście można to zweryfikować sprawdzając dokładnie każdy po kolei).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Bormac »

Dokładnie tak. "Podstawowe" żetony do scenariuszy z Yafry były z Dragonem 2/96, a te dodatkowe, używane w dalszych dodatkowych scenariuszach były do dokupienia osobno. Podejrzewam, że wyszły w tym samym czasie. Ja osobiście dokupiłem je dużo później w gdańskim Empiku - leżały schowane pomiędzy pudełkowymi wydaniami gier Dragona.

Sens tego jest wg mnie jeden - koszty. To był jedyny numer ze sztancowanymi żetonami (wychodzi na to, że eksperymentalny), wszystkie inne wyszły przecież z wycinanymi. Koszt dwóch wyprasek zwiększyłby cenę pisma (co mogłoby odstraszyć klientów), więc drugą wypraskę można było sobie dokupić, jak chciałeś wydać na to więcej. W numerze były z tego co pamiętam formularze do zamówienia listownego gier Dragona i na liście był dodatkowo właśnie "Pakiet YAF1" czyli te dodatkowe żetony, których nie było razem z pismem. Jak dokopię się do numeru 2/96 kiedyś to sfotografuję tą ofertę. W którymś z numerów była nawet lista planowanych kolejnych pakietów dodatkowych (np zapowiadana po wielokroć operacja Linet, która nigdy nie wyszła) ;)

Jaki byłby sens oferowania dokupienia sobie tego pakietu, gdyby on od razu był z pismem?
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: DT »

Bormac pisze: wtorek, 14 stycznia 2020, 20:21... a te dodatkowe, używane w dalszych dodatkowych scenariuszach były do dokupienia osobno. ...
Czyli tak jak napisałem.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Raleen »

Bormac pisze:Jaki byłby sens oferowania dokupienia sobie tego pakietu, gdyby on od razu był z pismem?
Ale przecież te żetony nie wydano ot tak sobie, tylko one były wykorzystywane w scenariuszach, które wyszły w "Dragonie" 2/96. Tam było mnóstwo scenariuszy do walk na Pacyfiku, których później już nie było aż, ale to wiele numerów później, pojawił się dodatek "Kuchazu", ale on miał własne żetony, wycinane.

Tak, że zgadzam się z Tobą, że to był oddzielny pakiet i na pewno była to osobna pozycja w ofercie (nie musisz kserować, mam tą ofertę, nawet w kilku miejscach), ale ukazał się, ujmijmy to tak, w związku z tym "Dragonem" i w tym czasie kiedy wychodził ten "Dragon".

Z kolei żetony Kanadyjczyków wykorzystano w dużym scenariuszu zamieszczonym w "Dragonie" 1/97, czyli w kolejnym numerze. Scenariusz nazywał się "Archus" i naprawdę fajnie wyglądał. Pamiętam, że kiedyś długo go analizowałem. Nie wiem czy potem były te żetony wykorzystywane gdzieś.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Bormac »

Oczywiście - jak najbardziej te żetony były wykorzystywane do scenariuszy z Dragona 2/96. O dziwo nie były jednak "integralną częścią pisma". Dzisiaj byśmy to nazwali płatnym DLC. ;)

Coś mi świta, że jeszcze w drugiej edycji B35 był jakiś hipotetyczny scenariusz o lądowaniu japońskich wojsk w Europie. Tylko nie pamiętam czy to były dywizje z Yafry, czy z Kuchazu.
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: Raleen »

Bormac pisze:O dziwo nie były jednak "integralną częścią pisma". Dzisiaj byśmy to nazwali płatnym DLC. ;)
Dokładnie tak. Wspólnymi siłami jakoś dobrnęliśmy jak to było ;).
Bormac pisze:Coś mi świta, że jeszcze w drugiej edycji B35 był jakiś hipotetyczny scenariusz o lądowaniu japońskich wojsk w Europie. Tylko nie pamiętam czy to były dywizje z Yafry, czy z Kuchazu.
Był taki scenariusz, za sprawą tego połączenia geograficzno-narodowościowego trudno go zapomnieć ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
jatoja007
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 31 grudnia 2019, 15:22
Lokalizacja: Tanowo
Been thanked: 2 times

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: jatoja007 »

No i Bormac wyjaśnił. Właśnie tak mi to pasowało. Teraz już mam pewność, wszystko ułożone w logiczną całość. Dzięki!
miszon1976
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2020, 21:37
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pacyfik 1941-45 (Dragon, Dragon Hobby)

Post autor: miszon1976 »

Były jeszcze żetony amerykańskiej 11 DPD, i ciekawej 72 chyba brygady marynarki Wojsk japońskich. Pierwsze, żetony sztancowane i te w czasopismie i te w zestawie kupowanym oddzielnie (miały być wydawane cale armie) były w wersji bez WO późniejsze już wycinane i sklejane z wartosciami WO.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/3e2bd793ce32a8f2
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 marca 2020, 22:12 przez miszon1976, łącznie zmieniany 5 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”