Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Czy zmiany w WP idą w dobrym kierunku?

Tak
31
32%
Nie
49
51%
Nie mam zdania
17
18%
 
Liczba głosów: 97
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

Polska dużo rozmyśla...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1897
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Gdzie zaczyna się wojsko sygnalizuje, że te rozmyślanie może być skierowane w kierunku Włoch, nie Korei...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Rozmyślania nic nie kosztują, a propagandowo zawsze są przydatne... zawsze się znajdzie jakiś głupiec, który weźmie owe 800 czołgów na poważnie. :P
Taki kontrakt to jakieś 30 miliardów. Nawet przy kompetentnym MONie i WP trudno byłoby w to uwierzyć.
IMO przy obecnym rządzie w najlepszym wypadku stanie na Abramsach w starszej wersji, które weźmiemy z półki. Tak z batalion - do służby defiladowej i zamknięcia tematu pancernego na dekadę. Nie wiadomo zresztą czy po wyborach prezydenckich pewien jegomość nie wróci do MON...

Ruszyła kolejna faza analityczno-koncepcyjna. Szukamy śmigłowca dla "Ślązaka" i OHP.

https://www.defence24.pl/kondor-dla-sla ... i-wojennej
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1897
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Przy 800 czołgach trzeba by rozmawiać o zakupie licencji, nie czołgów. Ani Leopard ani Abrams nie wchodzą w grę. Korea, Izrael, Włochy. Może dałoby się ściąć koszty do 20 mld. Przy projekcie rozłożonym na 8-10 lat do udźwignięcia, szczególnie przy założeniu, że 70% inwestowanych środków wraca do budżetu w podatkach, Zusach, etc.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Wszystkie te założenia są baaardzo optymistyczne. :P Produkcję takiego Kraba opanowywaliśmy kilkanaście lat. Jest jeszcze kwestia ile części jesteśmy w stanie wyprodukować w Polsce oraz innych projektów (np. Borsuk).
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1897
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Zakładam 8-10 lat realizacji. "Nie zawiera fazy koncepcyjno-analitycznej" ;)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: RAJ »

To mimo wszystko inne projekty. Krab był od początku robiony w całości w Polsce, później się okazało, że nie da rady i jednak trzeba się posiłkować cudza produkcją.
W tym wypadku całe know how byłoby importowane a konstrukcja podstawowa już istnieje i działa.
Teoretycznie jest to realne, aczkolwiek moim zdaniem bardziej liczone na 15 lat niz 8-10.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1897
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Leopardy w polu bezradności
https://www.defence24.pl/leopardy-w-pol ... __W55F3bPg

Dla mnie wychodzi na to, że są jednak zajechane i to w stopniu, który uniemożliwia wykonanie modernizacji bez wcześniejszego kapitalnego remontu. Trzeba pewnie włożyć w te czołgi kolejne 1-2mld by dało się zakończyć program modernizacji (1-2 mld zakładając, że remonty wykonane zostaną u nas zanim pojazdy trafią do Niemiec. Bo jak trafią w aktualnym stanie, Niemcy chętnie wszytko zrobią, tylko koszt całej imprezy urośnie pewnie o 3-4 mld). No a że pieniędzy nie ma przewidzianych na to zadanie w żadnym wariancie to nasze Leo postoją sobie rozkręcone w kontenerach przez kolejny rok.

Artykuł ujawnia też niestety, czym kończy się próba przejęcia części kompetencji od niemieckich firm. Nie dość, że przepłacamy dwu-trzykrotnie, to jeszcze na koniec i tak z tych kompetencji nic nie ma, bo Niemcy blokują poprzez konieczność certyfikacji wszelkie modyfikacje, które nasze zakłady mogłyby samodzielnie wykonać. Możemy porzucić mrzonki o rozbudowie naszego przemysłu obronnego w oparciu o technologię KMW/RHM. Dla tych firm Bumar/WZM mogą być co najwyżej podwykonawcami najprostszej, czarnej roboty, nie dopuszczą by rozwinęła się im konkurencja.

Gdzie zaczyna się wojsko uzupełnia te informacje na FB:
Do nie dawna żyłem w przeświadczeniu że zawieszenie Leoparda 2 wytrzymuje do 60 ton, a problemy pojawiają się po przekroczeniu tej masy (i taką wersję chyba sprzedało naszemu MONowi Rh), ale o tym za chwilę. Leopard 2 PL miał mieć do 60 ton.

Spływały do mnie informacje o problemach z zawieszeniem jednak byłem przekonany że to jest tak jak napisałem wyżej i je lekceważyłem lub zastanawiałem się czy nie jest to efekt przekroczenia masy modernizacji.

W rzeczywistości jest o wiele gorzej... otóż wedle świeżych informacji problem pękania wanny kadłuba w miejscach mocowania wałków skrętnych jest na naszych Leopardach 2 A4 (nie modernizowanych) powszechny, i coś trzeba z tym zrobić - nawet jeśli wozów nie zmodernizujemy, a tym bardziej jeśli chcemy zwiększyć ich masę.

Wozy niemieckie nowszych wersji modernizowane przez KMW przechodzą dość głęboką przebudowę kadłuba polegającą na odcięciu jego spodniej części (dna i burt do wysokości miejsc montażu układu jezdnego) i wykonania tej części na nowo (oczywiści skutkiem ubocznym tego jest fakt że taki wóz ma zwiększoną DMC i lepszą ochronę od strony spodu kadłuba, a także np zmniejszony zapas amunicji w kadłubie).
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Szczęście w tym nieszczęściu :roll:
Obrazek
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Telamon »

Komitet Offsetowy przyjął rekomendację Ministerstwa Obrony Narodowej, dotyczącą rezygnacji z zastosowania offsetu przy pozyskaniu myśliwca F-35 – dowiedział się Defence24.pl. „Amerykańskie propozycje nie były dla nas satysfakcjonujące. Dotyczyły głównie niepełnych zdolności serwisowych samolotów F-16 i C-130, a ich koszt to ponad miliard dolarów. Relacja koszt-efekt była po prostu nieopłacalna, tym bardziej, że zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne programy modernizacyjne (…) Program F-35 jest całkowicie zamknięty” – mówią w rozmowie z Defence24.pl przedstawiciele MON. Dodają, że Polska będzie chciała przystąpić do programu Loyal Wingman na wcześniejszym etapie, właśnie po to by uzyskać korzyści przemysłowe.
https://www.defence24.pl/f-35-bez-offse ... zzalogowca

Tak jak kiedyś pisałem - klucz defiladowy, a reszta jako magazyn części zamiennych.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

A po necie sobie chodzi o 2-letnim przeszkoleniu Błaszczaka w ZSRR :shock:
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
jimmor
Adjudant Commandant
Posty: 1897
Rejestracja: sobota, 3 marca 2007, 18:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: jimmor »

Tia... wzięli go na szkolenie jak miał 20 lat... i jeszcze kazali wypisać oficjalny wniosek na wyjazd naukowo-turystyczny do ZSSR w lokalnej delegaturze wojewódzkiego MSW :P
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

jimmor pisze: poniedziałek, 13 stycznia 2020, 18:58 Tia... wzięli go na szkolenie jak miał 20 lat... i jeszcze kazali wypisać oficjalny wniosek na wyjazd naukowo-turystyczny do ZSSR w lokalnej delegaturze wojewódzkiego MSW :P
Najpierw poszedł wniosek na krótki wyjazd, ale może na ups, Krymie, było fajnie, to sobie przedłużył wyjazd. Ładna pogoda, fajne laski, alternatywne Rio de Janeiro, czy Buenos Aires z różnych powodów akurat nie wchodziło w grę. Serial "Życie na gorąco" nie miał sequelu, więc nie było się do czego załapać. 20 lat, morze, tanie wino... Każdy, kto czytał V część Tytusa wie, że najfajniej na świecie było w Arteku :) Jakby nie spojrzeć na kalendarze, to idąc na studia zaraz po maturze, skończyłby je w `93.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Yeti

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Yeti »

"najfajniej na świecie było w Arteku"

Było - miałem okazję w połowie lat osiemdziesiątych spędzić tam prawie dwa miesiące wakacji :-)
Jednym minusem był dojazd - trwał trzy dni. Ale za to kawior dawali na śniadanie, obiad, kolację - trasę obsługiwały radzieckie linie kolejowe.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Wojsko Polskie - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Yeti pisze: poniedziałek, 13 stycznia 2020, 21:26 "najfajniej na świecie było w Arteku"

Było - miałem okazję w połowie lat osiemdziesiątych spędzić tam prawie dwa miesiące wakacji :-)
Jednym minusem był dojazd - trwał trzy dni. Ale za to kawior dawali na śniadanie, obiad, kolację - trasę obsługiwały radzieckie linie kolejowe.
Ooo! A ja tylko przejeżdżałem autokarem obok :D
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”