[XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

[XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej [GOTOWE]

Post autor: Mordred79 »

Tą edycję poświecę eksperymentom z figurkami firmy Strelets. Ponieważ chcę zbudować też ich pojazd w kategorii figurkowej tym razem oszczędnie: dwie podstawki Cv do DBA czyli 6 figurek konnych. Będą to barbarzyńcy - wg producenta Batawowie. Niestety nie mogę się zgodzić z wysoka oceną 7 jaką te modele dostały w plasticsoldierrewiev za "historyczność". W każdym razie nie będę ich modyfikował (nawet rogów z hełmu nie ucinam). Maluję co fabryka dała - i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 lutego 2020, 22:55 przez Mordred79, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Raleen »

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
demi_morgana
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2016, 07:25
Has thanked: 12 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: demi_morgana »

Czekamy na więcej... :-)
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 157 times

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Malory »

Będę trzymał kciuki :)
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Mordred79 »

Przyznam szczerze, że na początku czarno to widziałem... Zwłaszcza, że czarny Citadel zaczął obłazić...
Obrazek

Figurki nie są zbyt piękne... Nie wszystko też wyszło jak chciałem. Ale w bazowych kolorach już wyglądają o niebo lepiej.
Obrazek
Coś z tego będzie... ale jeszcze raz stwierdzam, że Batawowie to raczej nie są... Niektóre z figurek są dość uniwersalne - mogłyby robić za bandytów od czasów starożytnych po XVII wiek...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Raleen »

Fajnie się rozwija projekt. Z urzędu tylko przypominam o magicznym napisie ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 157 times

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Malory »

Dajesz, dajesz. Jak pójdzie tak jak z Celtami będzie bajer. :)

Ale powiem tak- nie ułatwiłeś sobie roboty wybierając starego Streletsa. Mam jeden zestaw od nich, który robili dla Lineara, i ogólnie tylko obczaiłem z czym mam do czynienia i porzuciłem. :P

Ale w sumie mój matowy, szary Humbrol w sprayu się ich trzymał.
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Mordred79 »

Już się trochę pociemniło i trochę rozjaśniło. Generalnie wiele tu nie poczaruję. Figurki są jakie są... Plastik jest dość trudny w obróbce, pękł w kilku miejscach podczas obróbki, co zakończyło się klejeniem - nieskutecznym i w końcu klejeniem na metalowych prętach wwierconych w nogę jednego z jeźdźców. Na szczęście na modelu tego nie widać. Widać natomiast to, że ze strachu przed powtórką zrezygnowałem z części obróbki mechanicznej. Na pewno przydała by się tu lutownica :)
Faktycznie figurki Streletsa starszych wzorów to ciężki materiał.... Ale te do drugiego projektu wyglądają znacznie lepiej...

Wrzucam zdjęcie z prac zawierające magiczną karteczkę z napisem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Raleen »

Pamiętaj, jeszcze jedna karteczka, zanim ukończysz ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Mordred79 »

Jest jeszcze jedna fotka z napisem. Figurki przygotowane do podstawkowania. Jeszcze kilka drybrushy miało być przed nimi, ale wczoraj... wybiłem sobie palec... dość fatalnie...
W tej chwili próbuję kontynuować projekty i celowo nie idę do lekarza, ale bez tego się nie obejdzie... na razie ratuje mnie altacet i prowizoryczna szyna.
Obrazek

Duże są szanse na to, że nie skończę projektu w terminie :cry:
Awatar użytkownika
de Morney
Adjudant-Major
Posty: 292
Rejestracja: środa, 26 czerwca 2019, 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 71 times

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: de Morney »

Kurczę, współczuję! Pamiętaj zdrowie najważniejsze. Pełen szacunek za to, że ciśniesz pracę do oporu ale przecież na pewno będzie jeszcze kolejna edycja a jak miałoby Ci się to mocniej uszkodzić to może lepiej nie czekać na lekarza tylko iść od razu?
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej

Post autor: Mordred79 »

Bardzo dziękuję za wyrazy współczucia, ale nie jest tak źle. Nic nie jest złamane ani poważnie zwichnięte. Tylko torebka stawowa pękła i rozlało się w środku po paluchu, powodując obrzęk i zasinienie. Unieruchomiłem palec na patyczkach do mieszania farb (pędzli mi było szkoda) i kontynuowałem prace (z przerwą na pomoc medyczną dziś rano - zrobili prześwietlenie i pochwalili fachowy opatrunek). Z unieruchomionym palcem ciężko trzymać pędzel, ale ja się tak łatwo nie poddaję :twisted:
Choć musiałem zrezygnować z pewnych drobnych poprawek, poniżej prezentuję efekt końcowy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podstawki osobno:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Figurki pochodzą z zestawu Strelets'a "Batavian cavalry in Roman service". Ani one historyczne ani ładne - by nie rzec, że wręcz szkaradne. Ale udało się z nich zrobić coś prawie ładnego. Nie przerabiałem ich.
Batawowie byli bardzo cennym sojusznikiem Rzymu. Było to plemię raczej germańskie niż celtyckie, choć z Celtami łączyło ich wiele. Nie za dużo wiemy o ich kulturze materialnej przed romanizacją a ta nastąpiła już na przełomie er. Na pewno wcześniej nie używali takich mieczy hehe (są dłuższe niż pochwy). Całe społeczeństwo uległo totalnej militaryzacji i praktycznie w każdej rodzinie jeden lub dwóch synów służyło w rzymskiej armii. Batawowie nie musieli płacić trybutu do Rzymu - w zamian dostarczali żołnierzy. A były to zwykłe auxilia - choć rzeczywiście bardzo cenione za bitność. Tylko niewielka część z nich to kawaleria (około pół tysiąca jednocześnie). Używali uzbrojenia i wyposażenia jak Rzymianie - co jest dobrze udokumentowane w źródłach archeologicznych. Szkoda, że Strelets nie "urzymowił" bardziej swoich figurek...

Jeszcze kilka ciekawostek: Kawaleria batawska, choć nieliczna, wsławiła się swymi umiejętnościami przepraw przez rzeki. Potrafili zrobić to znacznie szybciej niż inne oddziały kawalerii w służbie Rzymu a także szybciej niż jego wrogowie :) Nie sądzę by były tu użyteczne głowy zabitych wrogów przytroczone do siodeł....

Z niewielu rzeczy jakie udało mi się znaleźć o Batawach i ich kulturze przed romanizacją ciekawym jest fakt, że golić się mógł tylko wojownik, który zabił wroga w walce. Jeśli twórcy figurek o tym wiedzieli to widoczne powyżej gołowąsy są herosami a znacznie groźniej wyglądający brodacze z długimi brodami są tylko "nieopierzonymi szczylami" hehehe... mnie to bardzo rozbawia...

Batawowie zbuntowali się tylko raz - było to powstanie Cywilisa - prefekta jednej z auxiliów. Mocno dali się we znaki Rzymowi i doprowadzili do utraty praktycznie całego limesu. Nie umieli jednak zjednoczyć okolicznych plemion ostatecznie ułożyli się z Rzymianami (samemu zyskując niebawem prawa obywateli).
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej [GOTOWE]

Post autor: WarHammster »

Modele Strelets wyglądają komicznie, dlatego lubię ich zestawy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 lutego 2020, 10:47 przez WarHammster, łącznie zmieniany 2 razy.
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 157 times

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej [GOTOWE]

Post autor: Malory »

Gratulację. Bardzo fajnie się prezentują. Podobają mi się żywe kolory.
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [XVII] [2] Barbarzyńska kawaleria w służbie rzymskiej [GOTOWE]

Post autor: Telamon »

Lubię ich. Praca ze Streltsem wymaga sporo samozaparcia i odrobiny odwagi więc doceniam włożony w malowanie wysiłek.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”