[XVII/XVIII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż [Gotowe]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

[XVII/XVIII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż [Gotowe]

Post autor: Ogmios »

Jakaś stara, chyba pierwszoedycyjna wręcz armia do DBA kupiona bardzo okazyjnie na Allegro. Po szczerości to najbrzydsze figurki jakie mam w 15mm i straszny plastelinowy metal. Cóż, darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Jakoś specjalnie wysilać się nie będę, docelowo w tydzień, góra trzy do pomalowania, tak aby była do grania - to już będę miał szóstą :twisted: W końcu będzie BBDBA w normalnym trybie. Zależy jak mi research materiałów pójdzie.
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 września 2020, 00:45 przez Ogmios, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Raleen »

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Jarek »

Dobrym malowaniem można dużo nadrobić. Kobiety dawno temu to odkryły. ;)

Powodzenia
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Oj, zobaczymy jak to wyjdzie z malowaniem. Z tego co przejrzałem internety temat jest bardzo obszerny i nieźle zbadany, też lotny wargamingowo, bo Wojna Róż to inspiracja Gry o Tron. Niestety do mojego projektu kampanii DBA czasoprzestrzeni Grunwaldu Anglicy mają się bardzo słabo; w rozpiskach DBMowych u Krzyżaków chyba gościnnie ze 2 elementy łuczników występują :roll:
Tak więc nie będę się zagłębiał w temat, malowanie będzie wg "rule of cool" 8-) , aby tylko nie przemieszać obu stron na jednym elemencie.

A dziś już zapodkładowałem całość oprócz modelu wyznaczonego na generała (pewnie dolepię jakąś koronę na hełm i trochę pancerza na konia). Będzie z obstawą czarnych rycerzy :lol: - na niektórych obrazach takich widać i mi się podobają, generalski element będzie fajnie się wyróżniał. Reszta knajtów stalowa.Też jak widać jeden billman (?) jest goły - próbowałem wycinać nadmiar ze zgięcia łokcia (każdy ma tam błonkę z metalu) i się połamał - schnie po klejeniu.
Tak więc z obróbki skrajaniem to tylko zdecydowałem się na usunięcie największych bubli. Nawet nie szlifowałem linii podziału, bo na 100% ten metal z ołowiem i szkoda zdrowia :mrgreen: . Sądząc z opisu pudełka to naprawdę staroć z początków DBA: Miniature Figurines Limited1 Wars of the Roses English DBA 179 ( :shock: ).
Obrazek
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Umpapa »

Ogmios pisze: poniedziałek, 25 listopada 2019, 00:22 Tak więc nie będę się zagłębiał w temat, malowanie będzie wg "rule of cool" 8-) , aby tylko nie przemieszać obu stron na jednym elemencie.
I słusznie. :)
Ogmios pisze: poniedziałek, 25 listopada 2019, 00:22 Tak więc z obróbki skrajaniem to tylko zdecydowałem się na usunięcie największych bubli. Nawet nie szlifowałem linii podziału, bo na 100% ten metal z ołowiem i szkoda zdrowia :mrgreen:
Po pierwsze BHP. Bardzo dobrze.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Progres cd. Kolory mam w zasadzie dobrane, za wyjątkiem gości z włóczniami. Generalski element raczej trzeba będzie cały dopancerzyć, zatem będzie na końcu robiony. Billmeni niewyrośnięci i jacyś tacy nieopancerzeni, słabo wyglądają. Za to jestem zadowolony z łuczników - długie łuki, strzały na cięciwach (ewenement w moich figurkach), ciekawa faktura, no i paliki!
Obrazek

Jak widać nawet nie bawię się w przylepianie do tymczasowych uchwytów, czyste łapki i uwaga przy trzymaniu za samą podstawkę na speed painting do grania starcza.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Słaby dzień w porównaniu z ostatnim, tylko maźnięte większość stalowych elementów. Billmeni w luźnych T-shirtach z kolczugi trochę lepiej wyglądają; w tych charakterystycznych hełmach jak małe Robocopy. Ale w końcu Bd są od robienia porządków w mieście (BUA) :lol:
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Dzień taki sobie, głównie mało widoczne szczególiki jak dłonie, twarze, buty (blee, jak u stonogi :x ), niektóre skórzane elementy; poza tym quickshade na stalowych Kn. Za to jutro mam większość dnia wolnego, to podgonię.
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

A jednak nie - dzień spędziłem na kichaniu, smarkaniu i researchu. Przybędzie mi pokaźna ilość figurek, może da się upgrejdować tą armię z rozpiski pierwszoedycyjnej. A przynajmniej dodać po chorążym do niektórych pieszych dla efektu wizualnego. Przeliczymy, pomyślimy i wznowimy malowanie po piątku. W każdym razie zdecyduję się na okres pierwszej bitwy pod St. Albans.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Torgill »

Powodzenia!
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Obrazek
Nabyte figurki przejrzane, po namyśle dodaję z nich po man-at-armie (a przynajmniej podobnym) do każdego Bd, będą trzymać flagi. Dzięki temu +1x4Bd. Dwóch łuczników pierwotnie w Ps z dodanymi świeżymi sześcioma da +2x4Lb; w ich miejsce będą handgunnerzy z bronią ze stuffa.

Po dorobieniu poza konkursem szóstego elementu 4Lb z paskud i dodaniu działa z innej kategorii będzie grywalna armia z 2ed. Do grywalnej trzecioedycyjnej brakuje mi 3Cv/Lh/7Hd; od biedy mogę wziąć od Krzyżaków każdy z tych elementów.

Nawiasem mówiąc po kalkulacjach z reszty figurek dam radę zrobić włoskich kondotierów (z krzyżackimi wzorami rycerzy ;) ), pogańskich Prusów (co prawda tymczasowo z muzułmańskimi Cv-ami :lol: ) i coś przypominającego Spartan (ich mix z róznych epok, zwykłych hoplitów, Traków i Tebańczyków :shock: ) .

Pracowity koniec roku się szykuje ;)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Przejrzałem dokładniej resztę figurek i trochę koncepcja mi się zmieniła. Okazało się, że mam nadmiar pikinierów i niedobór łuczników angielskich w armii włoskich condottierów. Po przeliczeniu rozpisek Anglików z każdej edycji i wczytaniu się kto tam walczył pod St Albans będzie tak:
- 3x3Kn do tego 3x4Bd jako opcja spieszenia (niepodobni będą, ale przynajmniej najlepiej opancerzeni; może coś na hełmy podolepiam, zobaczymy)
- po dodaniu figurek jako men-at-arms/chorążych mam 5x4Bd (w tym trzy "lepsiejsze")
- bez zmian są 2x3Pk/3Ax/3Sp wielofuncyjne dwa elementy, bo podstawki na szczęście te same; na środku obrazka
- dodałem po chorążym do łuczników, nadmiarowych dwóch z nich przeszło do condottierów; dzieki temu mam 6x3/4Bw/Lb. Podstawki jw. W razie potrzeby można łatwo odróżnić 2 el. Bw. od 4 el. Lb, też można przyjąć czy to 4 czy 3 łuki
- Ps jako handgunnerzy

Trochę jeszcze się zastanawiam nad malowaniem, czy dodać dowódców, którzy zdradzą za niedługo i proporcjami kto co miał. Optymalnie to trzeba by każdą figurkę rycerzy magnetyzować z osobna, taka była rotacja spowodowana zdradą/śmiercią.
Na ile ustaliłem, to Vipów starczy aby Kn każdy był inny (tj. długa chorągiew na kopię, być może kropierz albo tarcze), w innych oddziałach chorągiew kwadratowa. Plus personalne na obóz. Tym samym projekt zrobił się pełnokrwisty.
Obrazek
A tu fragment dioramy bitwy pod Bosworth Field z końca tego okresu, pokolenie po początkowej bitwie pod St. Albans. Przyda się na wzór, bo nie byłem pewien, czy kropierze i tarcze dla konnych jeszcze stosowano przy tak zaawansowanych pancerzach.
Obrazek
Awatar użytkownika
demi_morgana
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2016, 07:25
Has thanked: 12 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: demi_morgana »

Brawo za wytrwałość, ja bym nie ogarnął takiej masy na raz :-)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Ilość nie przekłada się w jakość, niestety :| Ale zaletą bedzie solidna podstawa 21 elementów z działem licząc do DBM/DBMMa. Zresztą jak się je poustawia w elementy to już na tak dużo nie wyglądają. Dodane figurki zapodkładowane, zdjęcie po przymiarkach broni, nacięciu podstawek i poustawianiu kto gdzie idzie. Trochę wytracam zapał na lepienie kropierzy, zobaczę po upgrejdzie generalskiego elementu, jak to będzie szło.
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: [XVII] [1] Anglicy okresu Wojny Róż

Post autor: Ogmios »

Update z prawie dwóch tygodni codziennego dłubania po trochu (wiadomo, święta idą, czasu niewiele):
- dodane blaszki pod podstawki
- ulepione większość flag, część jak widać pomalowana przynajmniej z jednej strony ;)
- figurki maźnięte miejscami (np. łuki dokupioną specjalnie Vallejo Natural wood grain - strasznie rzadka :?: ), ale głownie robota szła we flagi; tu licentia poetica odnośnie proporców na kopiach rycerzy, bo takie duże to by woził jakiś wyznaczony giermek. Ale skoro figurka to realnie jakieś kilkadziesiąt zbrojnych... No i szkoda nie wykorzystać tych znaków; ba, teoretycznie można było dać i osobiste herby, ale te pójdą na obóz.
- konie poza zdjęciem na warsztacie w malowaniu i dopancerzaniu (ostatecznie, jako że wychodzą mi takie warhammerowe za bardzo, to zrobię je tylko bossom każdego elementu Kn; środkowe figurki jak na zdjęciu)

Trochę mi się już odechciewa szczerze powiedziawszy. Bez konkursu to bym pewnie mógł grać już w zeszły piątek pomalowaną mniejszą armią. Ale widzę, że efektowność będzie dużo większa w obecnej formie, tak więc trzeba dotrwać.
'Close your eyes and think of England' :lol:
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”