Historia wojen i wojskowości w średniowieczu (F. Lot, Napoleon V)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Historia wojen i wojskowości w średniowieczu (F. Lot, Napoleon V)

Post autor: Raleen »

Zacząłem czytać i po jednym rozdziale mogę powiedzieć, że zapowiada się znakomicie. Książka stara się dogłębnie analizować temat, w tekście jest sporo odnośników do literatury, ale przypisy i te odnośniki są w starym stylu - tak żeby łatwo się czytało. Sama książka to klasyczna pozycja, ma już swoje lata. Do tej pory natrafiałem w różnych publikacjach na przypisy do niej, więc cieszę się, że mogę się z nią wreszcie zapoznać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Historia wojen i wojskowości w średniowieczu (F. Lot, Napoleon V)

Post autor: Raleen »

Po przerwie czytam sobie dalej. Jestem przy krucjatach. Druga wyprawa krzyżowa...

Pozostaje co prawda jeszcze piechota, niemniej jednak w opisach starć nie odgrywa ona żadnej roli. Bez wątpienia jest nieliczna i bezwartościowa. Możliwe, że jej kontyngent zmieszał się w większej części z "pielgrzymami", czyli różnorakimi bandami utworzonymi z ludzi pobożnych i przestępców skuszonych papieską obietnicą odpuszczenia ich przyszłych czynów albo i perspektywą popełnienia po drodze nowych, bezkarnych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Historia wojen i wojskowości w średniowieczu (F. Lot, Napoleon V)

Post autor: Dajmiech »

Rozumiem, że cytat dotyczy tylko drugiej krucjaty, bo generalnie w wyprawach krzyżowych rycerze nieraz walczyli i zwyciężali spieszeni.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Historia wojen i wojskowości w średniowieczu (F. Lot, Napoleon V)

Post autor: Raleen »

Tak, dotyczy tylko tej specyficznej sytuacji podczas II krucjaty. Zamieściłem raczej ze względu na końcówkę ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”