Chain of Command i inne gry TFL

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Sarmor »

Masz na myśli "List One", "List Two" itd. w tabelce Supportu? Wybierasz z całej tabelki, a numer listy określa koszt punktowy danego wsparcia.
Sprawa wygląda następująco: każdy pluton ma swój Rating (dodatni lub ujemny; im wyższy, tym pluton jest silniejszy). Po wybraniu scenariusza oblicza się różnicę między Ratingami walczących plutonów i na jej podstawie określa liczbę punktów do wydania na wsparcie (na te punkty ma też wpływ wybrany scenariusz). Następnie każdy gracz wydaje te punkty na wsparcie, przy czym koszt danego wsparcia jest równy numerowi listy.
Np. jeśli po porównaniu Ratingów i dodaniu punktów ze scenariusza masz 4 punkty na wsparcie, możesz za nie wziąć:
- 4 jednostki z List One
- 2 jednostki z List Two
- 1 jednostkę z List Four
- 1 jednostkę z List Three i 1 z List One
- 2 jednostki z List One i 1 z List Two
(to chyba wszystkie możliwe kombinacje)
TheNode.pl – zapraszam!
Snols
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 14:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Snols »

O, temat żywy! A już chciałem złotą łopatę

Również przymierzam się do CoC. Czy jest szansa złapać kogoś z Warszawy na wspólne granie/naukę początkującego?
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Mordred79 »

A jaka armię przygotowujesz? Ja w Wawie raczej bywam rzadko i już jestem umówiony na grę przy najbliższej bytności. Jestem pewien, że w Warszawie jest dużo graczy z gotowymi armiami. Na razie oglądaj na YT gry z Richardem Clarke, gdzie bardzo szczegółowo omawiane są zasady.
Snols
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 14:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Snols »

Oglądam, oglądam, te nowe filmiki z bitew są dużo lepsze niż te pierwsze :) Zasady - mam podręcznik i nawet go kilka razy przeczytałem jednak zawsze jest wątpliwość czy daną regułę się dobrze interpretuje... dlatego szukam kogoś kto już je dobrze ogarnia.

Co do armii - 28mm (gram też w BA) DAK i polska 1.DPanc.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Mordred79 »

Myślę, że jak masz podręcznik i figurki to w tej skali nie będziesz miał problemu ze znalezieniem współgraczy :) Popytaj w klubach i sklepach, ew. zostaw tam ogłoszenie. Ja bym w każdym razie tak zrobił. Powodzenia - i liczę na raporty z bitew :)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Sarmor »

Nie bardzo mogę pomóc - miałem sporą przerwę w graniu, gram w 15mm... no i dalej nie mam gotowego plutonu. :oops:
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: nexus6 »

Jeżeli scenariusz mówi, że atakujący rzuca 2d6 na support i wyszło mu np. 8 a rating z różnicy wyszkolenia plutonów wynosi -2, to dobiera sobie support z 10 listy?
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Mordred79 »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie - Chodzi Ci o to, że jak wylosowałeś 10 np. Sowietami, to musisz wybrać jeden z dostępnych supportów z listy 10 (czyli w tym przypadku ISU-152 with Junior Leader lub SU-100 with Junior Leader)?

To nie tak. 10 to taka jakby łączna liczba punktów supportu. A numery list to takie jakby "cenniki". Też na początku było to dla mnie niejasne - dlaczego jakieś listy a nie po prostu tabelka z kosztami punktowymi?
Tak, że za te 10 pkt. Sowieci mogą przykładowo wybrać:

Opcja 1
3 x Entrenchments for one Team (z listy 1)
1 x 50mm mortar Team (z listy 2)
1 x 57mm Zis 2 anti‐tank gun, 5 crew (z listy 5)
Łącznie 10 punktów

Opcja 2
1 x T34/85 with Junior Leader (z listy 8)
1 x Engineer Flamethrower Team, 3 men (z listy 2)
Łącznie 10 pkt.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: nexus6 »

To co napisałeś to akurat było dla mnie jasne. Chodzi mi o modyfikowanie rzutu w zależności od różnicy w jakości plutonów. Np. jeden gracz ma pluton green -4, drugi regular +1. różnica jest -5. Czyli np regular wyrzucił 8 to odejmuje sobie 5, a green rzucił 5 to dodaje sobie 5. Tak to działa?
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Sarmor »

Punkty Supportu losuje się dla obu plutonów jednocześnie. Zazwyczaj albo wynik rzutu jest taki sam dla obu stron, albo atakujący dostaje cały wynik, a obrońca - zaokrągloną połowę.
Różnica wpływa tylko na wynik słabszego plutonu (jest dodawana do wyniku). Nic nie odejmujemy od wyniku lepszego plutonu.

Na przykład:

Patrol, walczą Panzergrenadierzy (Rating +3*) z brytyjską piechotą (Rating 0). Gracze rzucają k3 na Support, wylosowują 2. W takiej sytuacji Panzergrenadierzy mają 2 punkty na wsparcie, a Brytyjczycy 5.

Attack & Defend, Panzergrenadierzy atakują pozycje brytyjskiej piechoty. Atakujący rzuca 2k6, wypada 9. Panzergrenadierzy dostają 9 punktów na wsparcie. Brytyjscy obrońcy bazowo dostają 5 (wyniku rzutu podzielony przez 2 i zaokrąglony w górę) i bonus 3 za różnicę w Ratingach, co daje łącznie 8.

*Podaję Rating z CoCulatora, w podręczniku podany jest błędny.
TheNode.pl – zapraszam!
Pierzasty
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 22:16

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Pierzasty »

Źli ludzie zainteresowali mnie systemem i jestem mile zaskoczony, że gra się 2 kroki ode mnie.
Czy ktoś z Warszawy miałby zapasową armię (...pluton :P) i chęć zrobić demo kompletnemu noobowi?

(also, da się w jakimś polskim sklepie kupić podręczniki?)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Sarmor »

Ja niestety nie dysponuję dwoma plutonami... Chyba żeby proksować jeden niepomalowanymi modelami.

A jaka armia, front i okres Cię interesują? :)

Podręcznik kupisz tu: https://warband.pl/pl/p/Chain-of-Command/608
Kiedyś był też jeden w Wargamerze na Wilczej, ale chyba sprzedali go podczas którejś wyprzedaży.
TheNode.pl – zapraszam!
Pierzasty
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 22:16

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Pierzasty »

Szczerze jeszcze nie wiem (ja tu bardziej dla taktyki niż z historycznego zacięcia), ale coś z udziałem ZSRR. Barbarossa? Stalingrad?
Kusi mnie 15mm, wtedy nie musiałbym wybierać czy chcę Ruskich, czy Normandię, czy kampanię wrześniową :P
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Sarmor »

15mm to bardzo dobry pomysł, bo gra ładnie wygląda i można korzystać z rynku wtórnego modeli do Flames of War. ;)

Jeśli wybierasz front wschodni, to (nawiązując do postów z Giełdy) polecam zestawy Zvezdy z serii Art of Tactic - bardzo szeroki wybór pojazdów rosyjskich i niemieckich plus trochę amerykańskich i brytyjskich, które używali Rosjanie.
TheNode.pl – zapraszam!
Pierzasty
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 22:16

Re: Chain of Command i inne gry TFL

Post autor: Pierzasty »

Teraz pytanie, jak tu się w ogóle zbiera armię? Punktów w stylu Warhammera rozumiem nie ma i jako podstawową listę po prostu wybieramy jakąś nację/rodzaj plutonu odpowiedni do roku/teatru działań, na razie zgadza się?
Do tego każdy rodzaj plutonu ma swój wskaźnik siły i od niego oraz od opcji scenariusza zależy, ile słabsza strona może sobie dobrać supportu z list, to już "kupujemy za punkty" tej różnicy, czyli każda lista kosztuje tyle pkt ile wynosi jej numer. Dalej się zgadza?

I moje zagwozdki:
- skąd konkretnie bierzemy listę armii? W podstawowym podręczniku mamy np. wojsko niemieckie czy radzieckie "ogólnego stosowania", bez podziału na okresy wojny np. w kwestii supportu. Rozumiem że w tym wypadku należy się po prostu wykazać zdrowym rozsądkiem i nie brać np. Tygrysów na kampanię wrześniową?
- listy armii ciąg dalszy: widzę że jest podręcznik, inne książki dot. różnych teatrów (inwazja na Francję, Stalingrad), a także jakieś dodatkowe listy oznaczone po prostu latami. Dobiera się toto wg rozsądku i/lub upodobania, czy są jakieś wytyczne której listy należy się trzymać?
- wspomniane supporty. Ile w praktyce się bierze rzeczy różnych rodzajów (czołgi, inne pojazdy, specjalistów np. saperów, obiektów nieruchomych np. pól minowych czy zasieków)?
- w supporcie widzę opcje typu "Kubelwagen bez broni ani załogi". Rozumiem że należy to obsadzić żołnierzami z plutonu, jak wygląda procedura przydzielania ludzi do pustych pojazdów z supportu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”