Zmiany regulaminowe & XVII edycja konkursu

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Zmiany regulaminowe & XVII edycja konkursu

Post autor: Raleen »

Podczas ostatniej (XVI) edycji pojawiło się kilka wątpliwości i spraw, które warto by zawrzeć w regulaminie konkursu, doprecyzowując go albo uzupełniając. Trochę czasu minęło od kiedy ostatni raz zastanawialiśmy się nad tym na ile dobrze regulamin konkursu spełnia swoją rolę, więc myślę, że teraz jest dobra pora, żeby się temu przyjrzeć. Do rozpoczęcia kolejnej (XVII) edycji zostały 2-3 tygodnie. W sam raz tyle czasu, żeby pewne rzeczy przedyskutować.

Z mojej strony na pewno jedna kwestia - zdjęcia do galerii portalowej, musimy wpisać jakoś, żeby nie było wątpliwości co do tego jak te zdjęcia powinny wyglądać i że na zdjęciu powinna być cała praca, żeby nie było roboczego tła, jak to się zdarzyło ostatnio. Bo później jest dużo zamieszania z uzupełnianiem tego, modyfikowaniem itp.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

XX

Post autor: Umpapa »

Na razie jest w Regulaminie:
4. Konkurs obejmuje wyłącznie figurki historyczne bądź osadzone w realiach współczesnych konfliktów zbrojnych (wykluczone są figurki osadzone w klimatach fantasy i science fiction oraz inne niemające odniesienia do realnej rzeczywistości) i polega na pomalowaniu określonej figurki bądź figurek zgodnie z realiami historycznymi epoki czy też konfliktu zbrojnego, do którego się odnoszą, oraz wykonaniu w trakcie malowania zdjęć ukazujących: początek prac (minimum 1 zdjęcie), przebieg prac (minimum 2 zdjęcia) i efekt końcowy malowania (i innych prac modelarskich z nim związanych - minimum 1 zdjęcie). Figurki powinny być w skali nadającej się do wykorzystania w wargamingu – w razie wątpliwości należy się skonsultować z organizatorem, którego rozstrzygnięcia są w tym zakresie ostateczne. Zdjęcia swoich figurek uczestnicy zamieszczają na Forum Strategie, w dziale konkursu, tak by były widoczne dla wszystkich.
Uszczegółowiłbym:
(...)początek prac (minimum 1 zdjęcie figurek bez podkładu lub zapodkładowanych maksymalnie jednym kolorem),(...)

Dodałbym też punkt wyjaśniający powtarzające się w dosłownie każdej edycji pytanie:
6a. Uczestnik może wystawić pracę będącą jednocześnie pojazdem lub sprzętem (takim jak wóz bojowy, zaprzęg, armata, działo, katapulta, rydwan, sanie, słoń bojowy, pancerne działo samobieżne, samolot, samochód, drezyna, sterowiec, okręt etc.) i grupą modeli-załogantów wybierając czy wystawi ją w kategorii "Oddział/Modele" czy "Pojazd i sprzęt", a wybór ten determinuje również, na co jury ma zwracać większą uwagę: na załogantów czy na pojazd/sprzęt.

Dalej:
1) Oddział (co najmniej 8 modeli postaci) w skali do 15 mm
2) Oddział (co najmniej 5 modeli postaci) w skali 20 mm
3) Modele (co najmniej 3 modele postaci) w skali 28 mm
4) Pojazdy i sprzęt wojskowy (1-4 modele) w skali do 20 mm
5) Pojazdy i sprzęt wojskowy (1-4 modele) w skali do 28 mm
doprecyzowałbym
1) Oddział (co najmniej 8 modeli postaci) w skali do 18 mm
2) Oddział (co najmniej 5 modeli postaci) w skali 20 mm (1:72 i 1:76)
3) Modele (co najmniej 3 modele postaci) w skali od 25 mm (w tym 28 mm)
4) Pojazdy i sprzęt wojskowy (1-4 modele) w skali do 20 mm
5) Pojazdy i sprzęt wojskowy (1-4 modele) w skali do 28 mm
IMVHO 25 mm z racji grubaśnych proporcji bardziej pasuje do 28 mm niż 1:72.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: sgr »

Rozumiem, że jeśli w konkursie będę chciał wystawić objective do Flames of War w skali 15mm na którym będzie czołg i kilku ludzików + jakieś elementy terenu jak to na podstawce to mogę to zrobić w kategorii pojazdowej lub figurowej jeśli zmieszczę tam conajmniej 8 ludzików? Wystawienie objectivu, które de facto nie jest oddziałem, choć w grze jest niezbędny jest ok?

Pytanie kolejne - objective będzie mocno konwertowany, konwersję zacząłem, tzn zrobilem dwa zbiorniki, które umieszczę na czołgu. Nic nie jest jeszcze sklejone, pomalowane, itp. ot, ulepilem z miliputu zbiorniki. Czy są jakieś wytyczne w którym miejscu trzeba zacząć konwersję, żeby się liczylo, czy jeśli model nie jest pomalowany więcej niż jednym kolorem to jest ok bez znaczenia jak zaawansowane sa pracę nad konwersja?
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Umpapa »

sgr pisze: wtorek, 29 października 2019, 12:17 Rozumiem, że jeśli w konkursie będę chciał wystawić objective do Flames of War w skali 15mm na którym będzie czołg i kilku ludzików + jakieś elementy terenu jak to na podstawce to mogę to zrobić w kategorii pojazdowej lub figurowej jeśli zmieszczę tam conajmniej 8 ludzików? Wystawienie objectivu, które de facto nie jest oddziałem, choć w grze jest niezbędny jest ok?
Tak.

Właśnie z powodu takich pytań postuluję dodanie punktu 6a Regulaminu.
sgr pisze: wtorek, 29 października 2019, 12:17Pytanie kolejne - objective będzie mocno konwertowany, konwersję zacząłem, tzn zrobilem dwa zbiorniki, które umieszczę na czołgu. Nic nie jest jeszcze sklejone, pomalowane, itp. ot, ulepilem z miliputu zbiorniki. Czy są jakieś wytyczne w którym miejscu trzeba zacząć konwersję, żeby się liczylo, czy jeśli model nie jest pomalowany więcej niż jednym kolorem to jest ok bez znaczenia jak zaawansowane sa pracę nad konwersja?
Prace nad konwersjami, rzeźbieniem, przeróbkami można zacząć dużo wcześniej. A przynajmniej tak było do tej pory.
Uważam że tak być powinno dalej, ale chętnie wysłucham przeciwnych opinii.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Raleen »

Czas biegnie powoli, a mieliśmy przedyskutować ewentualne zmiany regulaminu. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi, spostrzeżenia itp. lepiej teraz niż tuż przed rozpoczęciem kolejnej edycji konkursu albo w trakcie.

Najlepiej byłoby to zamknąć mniej więcej do połowy listopada.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Telamon »

W tej edycji chyba największe wątpliwości wzbudziły zdjęcia pewnego użytkownika (nie pamiętam już którego), którego prace nie zostały dopuszczone do konkursu ze względu na zbytnie zaawansowanie w chwili rozpoczęcia. Dodam iż warto sprecyzować kwestie odnośnie zdjęć finałowych. Nie powinny zawierać nie tylko elementów dioram (modele wyłącznie na jednolitym tle) ale także modeli / figurek, które nie biorą udziału w konkursie. W zeszłej edycji był to chyba pluton 15mm piechoty do Team Yankee, której towarzyszyły transportery opancerzone. Takie "bogactwo" może wpływać na odbiór prac w równym stopniu co dioramy.

W tym wątku było coś jeszcze... ale zapomniałem. :(
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Raleen »

Dzięki, bardzo słuszne uwagi. Rozejrzyj się, ja też to zrobię na dniach, czy coś jeszcze przydałoby się dopisać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: anonim »

A ja mam uwagi do nagród chociaż wiem że w każdej edycji mogą być inne. W tej edycji dziwnie były przydzielane nagrody od Tankmodels. W pierwszej kategorii gdzie mamy figurki 15mm za trzecie miejsce osoba otrzymywała pojazd pasujący do figurek 20mm. Za to w czwartej gdzie są pojazdy do 20mm mamy tereny i akurat wypadły budynki 15mm. Wydaje mi się że ten samochód bardziej pasował by do czwartej kategorii.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Raleen »

Co do samochodu - zgadzam się, nie pomyślałem. To była moja czysto uznaniowa decyzja co pójdzie na nagrodę za 3 miejsce do tej kategorii.
Natomiast co do nagród od Terenów do Gier, w chwili układania wykazu nagród w ogóle nie wiedziałem co to będzie, więc nic nie mogłem zaplanować. A robią makiety w różnych skalach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: anonim »

Na szczęście z Terenami się dogadałem i nie czuję się poszkodowany ale tym samochodem też bym nie pogardził.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Raleen »

Jeśli Tank Models zasponsoruje to pewnie będą i w tej edycji. Myślę, że jest spora szansa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: sgr »

Telamon pisze: poniedziałek, 4 listopada 2019, 20:33 W tej edycji chyba największe wątpliwości wzbudziły zdjęcia pewnego użytkownika (nie pamiętam już którego), którego prace nie zostały dopuszczone do konkursu ze względu na zbytnie zaawansowanie w chwili rozpoczęcia. Dodam iż warto sprecyzować kwestie odnośnie zdjęć finałowych. Nie powinny zawierać nie tylko elementów dioram (modele wyłącznie na jednolitym tle) ale także modeli / figurek, które nie biorą udziału w konkursie. W zeszłej edycji był to chyba pluton 15mm piechoty do Team Yankee, której towarzyszyły transportery opancerzone. Takie "bogactwo" może wpływać na odbiór prac w równym stopniu co dioramy.

W tym wątku było coś jeszcze... ale zapomniałem. :(
Ale pozwalacie na mieszanie pojazdow i figurek pod warunkiem, ze wystawiajacy zdecyduje w jakiej kategorii taki oddzial wystawia. To byl pluton zmechu i transport stanowi jego integralna czesc (zeby bylo jasne, to nie byl moj pluton :) ).
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Telamon »

Mym zdaniem nie powinno się czynić takiego wyjątku. Z prozaicznego powodu - będzie to prowokować ludzi do wystawiania takich prac (np. panzergrenadierzy i hanomag), a ucierpią ludzie preferujący inne epoki. Nie mający takiej opcji. Wyjątek uczyniono jedynie dla dział. Można wybrać kategorie i w zależności od niej jury bierze pod uwagę coś innego. Działa same w sobie rzadko są spektakularne, a poza tym w każdej epoce istnieje taka artyleria toteż nikt nie jest poszkodowany.

Piechota osobno, a transportery osobno. Przynajmniej gdy mowa o zdjęciu finałowym bo w konkursie mogą wziąć udział obydwie te rzeczy.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: sgr »

Masz racje, ale z drugiej strony w innych epokach masz zazwyczaj fajny i roznorodny kolor na mundurach, sztandary i kawalerie, a modele XX-wieczne sa szarobure i wszystkie jednakowe. Zawsze beda nierownosci. Fakt jednak, ze warto by to doprecyzowac w regulaminie.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Kretus »

Ostatni konkurs (mimo że byłem tylko widzem) skłonił mnie do napisania tej uwagi.
Moje wątpliwości od jakiegoś czasu powodują pojawiające się jak królik z kapelusza prace od razu z całą dokumentacją zdjęciową. Nikt nie będzie grzebał się w plikach aby sprawdzać daty zdjęć zatem możliwe jest wstawianie prac dawno ukończonych poza konkursem (np. zdjęcia z rozpakowania paczki a potem w dowolnej chwili zdjęcie etapu końcowego). Zapewne dochodzi tu do głosu moja zawodowa podejrzliwość, nie chcę nikogo personalnie urazić, jest to tylko zabawa i musimy mieć do siebie spora dozę zaufania. Sprawę w mojej ocenie załatwiłby wymóg pierwszego zdjęcia (przed rozpoczęciem prac) z "dowodem życia", choćby odręcznie napisaną karteczką z datą i oznaczeniem konkursu/egzemplarzem gazety/itp.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”