Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: clown »

"Wojny Osmanów 1700-1870", Virginia H. Aksan, tłum. Miłosz Młynarz, wydawnictwo Napoleon V, wyd. 2019r.
Ujęcie wojskowości osmańskiej w tym okresie zawsze postrzegałem przez pryzmat innych mocarstw (Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, czy Austrii), a dzięki tej książce mogłem poznać je od strony osmańskiej. Autorka wykonała świetną pracę, czego efektem jest niezwykle zajmująca książka. Mamy tu i opisy kampanii, ze szczególnym uwzględnieniem logistyki (czasem człowiek się zastanawia, jak w ogóle można było prowadzić wojny czy kampanie w danych warunkach aprowizacyjnych), mamy opisany bardzo szczegółowo proces zmian i próby "wpasowania" się Osmanów w geopolitykę opisywanego okresu.
Ciekawe jest też ujęcie przyczyn wybuchu wojny krymskiej, która w zasadzie do tej pory (a tak przynajmniej mi się wydaje), postrzegana była bardziej pod kątem religii, a nie imperialnych dążeń Rosji. Ogólnie rzecz biorąc w książce dużo miejsca poświęca się przyczynom konfliktów.
Lektura nie należy do łatwych (przynajmniej dla mnie) - dużo nazwisk, funkcji, określeń. Bardzo przydatny jest zamieszczony na końcu słowniczek. Kopalnia wiedzy.
Brakuje większej liczby map, i to map bardziej przejrzystych.
Polecam gorąco.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Ostatnio, trochę przypadkiem, miałem okazję przejrzeć solidną, rzekłbym nawet monumentalną pracę:

Adam Jońca „Leksykon pojazdów mechanicznych Wojska Polskiego 1918-1939” wyd. Editpresse Polska, 2018 rok

Nie jestem pasjonatem tego okresu historycznego i tej tematyki, ale naprawdę robi wrażenie. Mnóstwo zdjęć sprzętu często mało znanego. Są także rysunki, tych najpopularniejszych pojazdów z różnych stron. Autor zajmuje się tego rodzaju tematyką od lat, więc to nie pierwsza jego książka. Z praktycznych rzeczy zwróciła moją uwagę taka twardo-miękka okładka. Niby się wygina jakby była miękka, ale jest bardzo solidna.

Interesującym się kampanią wrześniową i okresem międzywojennym polecam (na tyle, na ile można ocenić po przekartkowaniu).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: clown »

"Zwierzęta w okopach. Zapomniane historie", Eric Baratay, tłum. Barbara Brzezicka, wydawnictwo W Podwórku, wyd. 2017r.
Pierwsza wojna światowa w nietypowym jak dotychczas ujęciu, z punktu widzenia uczestniczących w niej zwierząt. Tematycznie książka opisuje losy zarówno zwierząt uczestniczących w działaniach wojskowych jako szeroko pojęci "kombatanci" (konie i zwierzęta koniowate, psy, gołębie), jak również los zwierząt na terenach bezpośrednio lub pośrednio objętych owymi działaniami (zwierzęta gospodarskie, dzikie, tzw. "beneficjenci wojny", czyli szczury, itp.). Moje zaskoczenie wzbudził fakt, że materiału badawczego jest w tym zakresie sporo, aczkolwiek autor podkreśla, że dostępne dane są uboższe, niż w przypadku czynnika "ludzkiego", a i sama kwerenda to iście benedyktyńskie zadanie.
Poszczególne rozdziały opisują chronologicznie przebieg służby, czy sytuację danego gatunku, przydatność w działaniach bojowych, stosunek żołnierzy oraz decydentów wojskowych, metody leczenia, przyczyny chorób i ich rodzaje, jak również sytuację po wojnie. Ciekawą według mnie tezą jest kwestia przejścia od wojny manewrowej do wojny okopowej na froncie zachodnim, w części wynikająca z niewłaściwego wykorzystania koni i zwierząt koniowatych w działaniach manewrowych.
W kwestii tłumaczenia nie mam specjalnych zastrzeżeń, poza niefortunnym użyciem słowa "bombardowanie", odnoszącym się do ostrzału artyleryjskiego. Podejrzewam, że chodzi tu o francuski zwrot "bombardement", które raczej odnosi się do zrzucania bomb.
Polecam wszystkim, nie tylko zainteresowanym Wielką Wojną.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Recenzja wydanej niedawno książki o turbolechitach, analizującej to zjawisko:

https://historia.org.pl/2019/12/02/fant ... -recenzja/
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Niżej ciekawostka, znaleziona w lokalnej bibliotece. Okazuje się, że w niektórych wydawnictwach książkowych istnieją jeszcze działy zajmujące się korektą wydawanych publikacji i traktuje się to całkiem poważnie:

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Telamon »

Do poduchy czytam książkę pt "Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945" Polita. Po latach zdjąłem z półki i zgłębiam przebieg tego egzotycznego (z naszego punktu widzenia) konfliktu. Dobre pióro choć czasami przydałoby się więcej powściągliwości w doborze słów. Trochę szkoda, że czasami autor popełnia drobne pomyłki w kwestiach sprzętowych. Łatwo można było ich uniknąć... choć pewnie sił zabrakło. Książka liczy prawie 1000 stron.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Leo »

"Gorzki triumf" to wyśmienita książka. Otworzyła mi oczy na znaczenie frontu japońsko-chińskiego dla II wojny - skali tamtych zmagań i ich roli w globalnej strategii. Poza tym bardzo ciekawe są rozdziały o kolaboracji i okupacji - i też otwierają oczy na pewne uniwersalne zjawiska.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Telamon »

Cóż... na pewno wypełnia pewną lukę na rynku i faktycznie przyczynia się do przybliżenia kwestii Chin Czanga (jak też roli komunistów Mao).
Brakuje mi przede wszystkim map. Tych jest bardzo mało, są niezbyt szczegółowe i umiejscowione wewnątrz rozdziałów (zamiast na końcu). Nie mówię o mapach poszczególnych kampanii lecz regionów w których toczyły się boje. Bez takowych trudno śledzić przebieg walk (zwłaszcza czytelnikowi polskiemu, który niekoniecznie musi znać geografię Chin). Przy okazji opisywania Birmy też wypadałoby takową mapkę dołączyć do tekstu.
Poza pewnymi wadami (np. literówki) dobrze się ten "Gorzki triumf" czyta.

Żałuję, że jedyne fajne figurki Chińczyków-nacjonalistów są dostępne w USA.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: clown »

"Cud nad Potomakiem. Amerykańskie zwycięstwo w wojnie o niepodległość", John Ferling, tłum. Maciej Balicki, wydawnictwo Napoleon V, wyd. 2019r.
Gdybym miał podsumować tę książkę jednym zdaniem, to jest to najlepsza jednotomowa praca poświęcona wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Rozwijając wątek, należy wskazać, że lektura książki Ferlinga dawała mi odczuć, że autor wie o czym pisze, widać jego specjalizację w tym konkretnym wycinku historii. Zarówno opis przyczyn konfliktu, jego przebieg oraz konsekwencje są drobiazgowo przedstawione, jednocześnie na tyle przystępnie, że 730 stron tekstu czyta się praktycznie jednym tchem. Konstrukcja książki jest ciekawa, gdyż rozdziały podzielono na kolejne lata wojny, gdzie przedstawiono kampanie i bitwy tego okresu, a na końcu każdego roku umieszczony jest rozdział dotyczący politycznych decyzji danego roku. Dzięki temu zabiegowi nasza wiedza jest usystematyzowana i łatwiej było mi się poruszać między aspektami politycznymi i wojskowymi.
Książka przedstawia ujęcie polityczne konfliktu, wojskowe, ekonomiczne, społeczne. Mamy i spojrzenie na prowadzenie wojny ze strony Londynu, jak i trudy żołnierskiego życia szeregowca Armii Kontynentalnej. Opisy życia cywilów na terenach objętych wojną przeplatają się z punktem widzenia Indian, czy mieszkańców innych państw. Sporo miejsca poświęcono ekonomii, zarówno w zakresie kosztów prowadzenia wojny, jak i jej wpływu na warunki życia poszczególnych warstw ludności.
Obrazy kampanii kładą nacisk na logistyczne udręki związane z prowadzeniem działań wojskowych w XVIII wieku, z kolei opisy bitew są niezbyt długie, aczkolwiek dają czytelnikowi wystarczające pojęcie na temat wojskowości danej epoki. Część z opisów bitew może też posłużyć jako dobry argument w dyskusji o skuteczności broni palnej tej epoki, stosowanej taktyce poszczególnych rodzajów broni, wpływu dowodzenia, wyszkolenia i czynnika losowego na wyniki bitew.
Książka jest świetnie napisana, w czym na pewno dużą rolę odegrał tłumacz. Mogę jedynie przyczepić się do określenia "harcownicy", które raczej nie pasuje do wojskowości tej epoki. Redakcja książki bardzo dobra, trafiłem na jedynie kilka potknięć wyrazowych.
Polecam gorąco.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Telamon »

Po "Gorzkim Triumfie" zacząłem czytać "Bataliony karne i oddziały zaporowe Armii Czerwonej" Dajnesa (Rosjanin). Mam dość nieprzychylne odczucia (póki co). Autor głównie przytacza w swej książce źródła w postaci raportów, meldunków i rozkazów połączonych z krótkimi relacjami uczestników wydarzeń. W całości je cytuje ale jednocześnie bardzo rzadko podejmuje się krytyki zebranych danych. Brak też przypisów. Czytelnik nie posiadający większej wiedzy o wydarzeniach (bądź naiwny, nie zaznajomiony z sytuacją i "sowiecką manierą") może się nabrać na raporty wysoko postawionych sowieckich dowódców. Natomiast ktoś obyty chwyta się raz za razem za głowę od ilości sowieckiego "dupochronizmu", "spychologi", zwyczajnych bzdur wypisywanych w raportach (jak sytuacja 2 armii uderzeniowej przegrywającej na wskutek swego tchórzostwa... w czerwcu 1942, gdy ta była okrążona, wyczerpana i cierpiała na wielkie braki zaopatrzeniowe).

Czytam dalej (z racji małego formatu). Jako alternatywę miałem "Drogę Birmańską" Webstera. Fajnie napisana ale po "Gorzkim Triumfie" nie mam jakoś ochoty czytać laurki sporządzonej ku czci gen. Stilwella.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Szacunek do książki w polskich realiach:
https://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowa ... udzie.html
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Ostatnio jest na Arosie i Bonito przecena na książki wyd. Napoleon V wynosząca 35%.
Za to na stronie wydawnictwa jest przecena na Osprey'e wynosząca 40%.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Z "okazji" pandemii coronawirusa darmowe publikacje w PDF udostępnił na swojej stronie Osprey:

https://ospreypublishing.com/blog/Free_eBooks_week_1/
https://ospreypublishing.com/blog/Free_eBooks_week_2/

Warto zaglądać na ich stronę, bo może być tego jeszcze więcej :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
iwanniegrozny
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 23:15
Lokalizacja: Ostrołęka
Been thanked: 1 time

Re: Klub interesującej książki

Post autor: iwanniegrozny »

Kod na 1 tydzień już utracił ważność. A szkoda, było tam parę ciekawych tytułów.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

W shoutboxie leciały newsy, tutaj tylko przekleiłem, faktycznie trochę po czasie.
Może będą jeszcze w kolejnych dniach nowe, to ktoś prędzej zajrzy i skorzysta.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”