War in the Pacific AE

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Alf
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: środa, 13 lutego 2019, 18:48
Been thanked: 5 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Alf »

Połowa grudnia 1942 r.
Tak jak napisał mój szacowny przeciwnik ciężar działań przeniósł się do Birmy. Moje dywizje zdobyły najpierw Myitkyine. Operacja została poprzedzona desantem chinditów na wioskę Bhamo co wyciągnęło z obrony 53 dywizję piechoty japońskiej. W międzyczasie drugie zgrupowanie wojsk przeszło z Imphal do Katha odcinając tym samym jednostki broniące Myitkyinę od zapasów. Obecnie trwają dożynki 53 dywizji piechoty w dżungli nieopodal Bhamo. Wojska z Katha zajęły w międzyczasie Szwebo i stanęły na północ od rzeki Irawadi i szykując się do dalszego zwycięskiego marszu na południe Birmy.

Tymczasem na Pacyfiku zapanował nienaturalny wprost spokój :)
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: runnersan »

Połowa stycznia 1943

W sztabie nerwowo przeglądane są listy oficerów do awansu oraz poszukiwani są piloci. Logistycy mają również kupę roboty, bo trzeba przerzucić ogromną ilość sprzętu do oddalonych baz, a wszystko to za sprawą operacji: Kwiat Lotosu Kołyszący się Na Falach Ocenu Delikatnie Muskany Północno-Zachodnim Wiatrem.

Plan wydawał się prosty. Niemal każde pojawienie się grupy lotniskowców cesarstwa w odpowiedzi na operację amerykańskich lotniskowców spotykało się z paniczną ucieczką amerykanów. Wiadomo też, że ilość okrętów i sprzętu po stronie amerykanów powinna raczej rosnąć niż maleć, zatem czas grał na niekorzyść Japonii. Coś trzeba było zrobić. Najlepsi analitycy ocenili, że szansą na zadanie przeciwnikowi strat byłby kolejny atak na Pearl Harbor, gdzie wydedukowano powinna znajdować się flota amerykańskich lotniskowców.
Do zadania wydzielono KB oraz kilka lotniskowców pomocniczych pod ogólnym dowództwem admirała Nagumo.

Plan opierał się na konieczności uzyskania całkowitego zaskoczenia, więc gdy początkiem miesiąca eskadry wypłynęły z portów, niezwykle ostrożnie poruszały się na wschód by nie zostać wykrytym. W razie wykrycia operacja musiała zostać anulowana.
Początkowo wszystko przebiegało pomyślnie, choć nieco ciśnienia podniosło wykrycie przez okręty podwodne tankowców pod Midway, które zaatakowane spaliłyby cały efekt zaskoczenia. Na ograniczenie działania samolotów nie można sobie było pozwolić gdyż w każdej chwili na drodze cesarskich lotniskowców mogły pojawić się amerykańskie lotniskowce.

Ostatecznie jednak udało się uniknąć wykrycia. 7 stycznia 1943 Pearl Harbor ponownie znalazło się w zasięgu lotniskowców. I w tym momencie też podjęto błędną decyzję, która może zaważyć na losach wojny.
Nagumo nie wiedział, czy lotniskowce amerykańskie będą zacumowane w porcie czy też zakotwiczą poza jego obszarem. Bał się również, że podzielenie sił osłabi siłę uderzenia w sytuacji gdy okręty wroga nie będą w porcie. Ostatecznie zdecydował, pierwszym celem będą okręty poza portem, a celem drugorzędnym port Pearl Harbor.

Ranek zaczął się zgodnie z przewidywaniami. Amerykańska latająca łódź wykryła eskadrę Nagumo, ale ten nie przejmował się gdyż czekał na kolejne raporty od jego zwiadowców, które powoli spływały do centrum dowodzenia na lotniskowcu Kaga. Wkrótce analitycy i dowódcy eskadr opracowali plany ataku i w kolejnych minutach samoloty wystartowały.

Pozostało czekać, ale niestety spokój oczekiwania przerwały alarmy na flagowcu. CAP wykrył samoloty wroga. Nagumo oczywiście brał to pod uwagę. Gdy zidentyfikowano samoloty jako maszyny typu Martlet i Albacore, Nagumo trochę się ucieszył bo potwierdziło to teorie, że lotniskowce są, a przynajmniej te brytyjskie. Cap bez trudu poradził sobie z wrogiem i około 20 samolotów spadło do morza.

Tymczasem nad Hawajami doszło do potężnej bitwy powietrznej. Zgodnie z przewidywaniami przeciwnik był zaskoczony i większość maszyn odbywała loty szkoleniowe (a było ich grubo koło 200-300). Bombowce zatem przystąpiły do ataku, ale ku przerażeniu Nagumo nie przeprowadziły one ataku na żaden amerykański lotniskowiec. Te były w porcie.
Japanese aircraft
A6M2 Zero x 14
A6M3a Zero x 20
B5N2 Kate x 18
D3A2 Val x 8

Allied aircraft
Martlet II x 6

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed
A6M3a Zero: 1 destroyed
B5N2 Kate: 4 damaged

Allied aircraft losses
Martlet II: 1 destroyed

Allied Ships
DD Gillespie
DD Hughes
TK Esso Richmond, Bomb hits 2, heavy fires
AKV Doryssa
AKV Hammondsport
DD Meade

Japanese aircraft
A6M2 Zero x 73
A6M3a Zero x 8
B5N2 Kate x 34
D3A1 Val x 41
D3A2 Val x 21

Allied aircraft
Martlet II x 3

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed
B5N2 Kate: 1 damaged
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak
D3A1 Val: 2 damaged
D3A1 Val: 1 destroyed by flak
D3A2 Val: 2 damaged

Allied aircraft losses
Martlet II: 1 destroyed

Allied Ships
AK Libra, Bomb hits 2, on fire
AK Crater, Bomb hits 1, Torpedo hits 3, and is sunk
AK Mercury, Bomb hits 2, on fire
AK Arided
DD Balch, Bomb hits 2, on fire
AK Almaack, Torpedo hits 2, and is sunk
DD Conyngham, Bomb hits 3, heavy fires, heavy damage
DD Mahan
DD Phelps
DD Shaw, Bomb hits 3, heavy fires
AK Castor, Bomb hits 4, heavy fires
AK Procyon, Bomb hits 3, heavy fires, heavy damage
AK Titania, Bomb hits 4, heavy fires, heavy damage

Allied ground losses:
Guns lost 40 (25 destroyed, 15 disabled)
Vehicles lost 53 (19 destroyed, 34 disabled)

Japanese aircraft
A6M2 Zero x 24
B5N2 Kate x 24
D3A1 Val x 26

Allied aircraft
no flights

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 6 destroyed
B5N2 Kate: 1 destroyed by flak
D3A1 Val: 1 destroyed, 7 damaged
D3A1 Val: 2 destroyed by flak

Allied aircraft losses
P-40B Warhawk: 2 destroyed
P-26A: 1 destroyed
P-40E Warhawk: 1 destroyed

Allied Ships
DD Meade, Bomb hits 1, heavy fires
AKV Kittyhawk, Torpedo hits 2, and is sunk
AKV Athene, Bomb hits 1, Torpedo hits 1, heavy damage
DD Gillespie
AKV Doryssa
AKV Malancha, Bomb hits 3, heavy fires
DD Hughes

Japanese aircraft
A6M2 Zero x 60
A6M3a Zero x 8
D3A1 Val x 26
D3A2 Val x 18

Allied aircraft
no flights

Japanese aircraft losses
D3A1 Val: 4 damaged

Allied aircraft losses
P-26A: 1 destroyed

Allied Ships
AKV Doryssa, Bomb hits 2, heavy fires
DD Gillespie, Bomb hits 3, on fire, heavy damage
AKV Hammondsport, Bomb hits 4, heavy fires, heavy damage

apanese aircraft
A6M2 Zero x 14
A6M3a Zero x 26
B5N2 Kate x 9

Allied aircraft
P-26A x 2

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 1 destroyed
B5N2 Kate: 1 damaged

Allied aircraft losses
P-26A: 1 destroyed

Allied Ships
TK Gulfhawk, Torpedo hits 2, and is sunk
TK Esso Durban

Japanese aircraft
A6M3a Zero x 6
B5N2 Kate x 9

Japanese aircraft losses
B5N2 Kate: 3 damaged

Allied Ships
xAK Ohioan, Bomb hits 1, heavy fires
xAK Trento, Bomb hits 3, on fire, heavy damage

Straty przeciwnika okazały się mizerne. Dowództwo połączonej floty nakazał odwrót.

8 stycznia 1943

Siły Nagumo składały się z dwóch zespołów szybszego ciężkich lotniskowców i mniejszego/wolniejszego składającego się z lotniskowców lekkich. Niestety rozkaz szybkiego odwrotu wykonała tylko wolniejsza eskadra. Główne siły postanowił się ociągnąć by pozostać w zasięgu Pearl Harbor dodatkowy dzień. Tylko, że teraz amerykanie byli gotowi. Ich lotniskowce wyszły z portów, a osłona myśliwska znalazła się w powietrzu. Szalony Nagumo nakazał atak na flotę lotniskowców tym razem osłanianych przez 300 gotowych do boju maszyn. Japończycy wprawdzie dysponowali podobną siłą, ale były to głównie bombowce. Wróg w swej desperacji uznał, że wszystkie myśliwce podejmą się zadania ochrony lotniskowców.

Dla pilotów japońskich oznaczało to śmierć. 200 bombowców nie wróciło tego dnia do portu. A zysk był minimalny.
Morning Air attack on TF, near Pearl Harbor at 180,107

Weather in hex: Moderate rain

Raid detected at 120 NM, estimated altitude 14,000 feet.
Estimated time to target is 45 minutes

Japanese aircraft
A6M2 Zero x 83
A6M3a Zero x 8
B5N2 Kate x 102
D3A1 Val x 113

Allied aircraft
P-26A x 1
P-36A Mohawk x 27
P-40B Warhawk x 25
P-40E Warhawk x 2
F2A-3 Buffalo x 18
F4F-4 Wildcat x 251

Japanese aircraft losses
A6M2 Zero: 9 destroyed
B5N2 Kate: 41 destroyed, 29 damaged
B5N2 Kate: 4 destroyed by flak
D3A1 Val: 32 destroyed, 14 damaged
D3A1 Val: 7 destroyed by flak

Allied aircraft losses
F4F-4 Wildcat: 5 destroyed

Allied Ships
CVE Suwannee, Torpedo hits 1, on fire, heavy damage
CVE Chenango, Bomb hits 2
CVE Altamaha
BB Mississippi
CVE Copahee, Bomb hits 1, on fire
CV Saratoga
BB Washington
CV Wasp, Torpedo hits 1
DD Grayson
CVE Long Island
CVE Prince William, Bomb hits 5, heavy fires, heavy damage
BB South Dakota
CV Lexington
Marnym pocieszeniem na koniec dnia był atak samolotów nurkujących startujących z amerykańskich lotniskowców. Utrata 50 Dountlesów, pozbawionych eskorty myśliwskiej, to marne pocieszenie.

OPERACJA: Kwiat Lotosu Kołyszący się Na Falach Ocenu Delikatnie Muskany Północno-Zachodnim Wiatrem.
WYNIK: Porażka strategiczna i taktyczna
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Alf
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: środa, 13 lutego 2019, 18:48
Been thanked: 5 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Alf »

Sytuacja w Birmie połowa stycznia 1943
Wstępnie ofensywa miała objąć swym zasięgiem bazy w Myitkyina i Katha ale po szybkim zajęciu w/w baz postanowiłem iść za ciosem i ruszyć na południe.
Obrazek
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Anomander Rake »

Operacja prosta jak jej nazwa to chyba jednak taktycznie i strategicznie coś koło remisu. Tzn. nic się specjalnie nie zmieniło, a jedynie oczekiwania była większe.
Swoją drogą złapać tak nieprzygotowane lotniskowce w PH to była naprawdę wielka okazja. Coś admirałowie USNavy nieźle zapili. Nawet CAP był chyba mniejszy niż 7 grudnia 1941...
Co do Birmy to ewidentnie gracze Japońscy próbują tam walczyć siłami zdecydowanie niewystraczającymi, i to jest raczej standard. A Brytyjczycy plus Hindusi są w stanie zebrać naprawdę pokaźne siły, a do tego często dochodzą jeszcze Amerykanie i Australijczycy plus oczywiście Chińczycy.
Dla przykładu, w mojej ostatniej grze miałem na froncie Indyjskim około 30 dywizji, w tym 3 pancerne (stan na koniec 1943). Wymuszone to było po prawdzie sytuacja strategiczną i działaniami przeciwnika, który nawet Kanadyjczyków tam wysłał.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: czarek0402 »

Pytanie do Japończyka. ;) Czy prowadziłeś rozpoznanie lotnicze lotnictwem bazowym w misjach np. Recon/Naval Search, morskie za pomocą OP i ich wodnosamolotów też? Rutynowo, regularnie, raz na jakiś czas, aby npl nie zorientował się? Czy akurat wzmogłeś rozpoznanie przed atakiem nad PH? Jakieś informacje wywiadu, depesze radiowe były na temat CV?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Telamon »

OPERACJA: Kwiat Lotosu Kołyszący się Na Falach Ocenu Delikatnie Muskany Północno-Zachodnim Wiatrem.
WYNIK: Porażka strategiczna i taktyczna
Innymi słowy Twoje Midway bowiem niebawem Alianci zaleją Ciebie grupami lotniskowców. Nówek... :P
Ciekawe czy nadążasz ze szkoleniem pilotów...
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: runnersan »

czarek0402 pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 00:20 Pytanie do Japończyka. ;) Czy prowadziłeś rozpoznanie lotnicze lotnictwem bazowym w misjach np. Recon/Naval Search, morskie za pomocą OP i ich wodnosamolotów też? Rutynowo, regularnie, raz na jakiś czas, aby npl nie zorientował się? Czy akurat wzmogłeś rozpoznanie przed atakiem nad PH? Jakieś informacje wywiadu, depesze radiowe były na temat CV?
Japonia ma sympatyczne samoloty na pokładach okrętów podwodnych. Więc cały czas coś tam się kręciło. Natomiast nie miałem pewności co i jak. Zapewne z pełnym rozpoznaniem podjąłbym lepszą decyzję. Co do lotniskowców wiedziałem w jakim kierunku ostatnio uciekały. Raz też nadział się na nie mój okręt podwodny gdy wyruszały na misję. Na tą chwilę, moje siły działają aż po wyspę Canton, więc całkowicie PH to była jedyna rozwinięta baza poza oczywiście bazami w USA, w której można trzymać CV.

Południe odrzuciłem. Z Australii mój przeciwnik miałby za daleko by wyruszyć na operacje, które realizował wcześniej. Suva i całe Fiji mam nieco na oku, choć nigdy nie wiadomo. Moim zdaniem one musiały tam być i były....
Innymi słowy Twoje Midway bowiem niebawem Alianci zaleją Ciebie grupami lotniskowców. Nówek... :P
Ciekawe czy nadążasz ze szkoleniem pilotów...
Z pilotami nie ma tragedii. Lotniskowca nie straciłem. Troszkę kasiek i innych w rezerwie mam. Najbardziej żal zmarnowanej szansy no i jednak te 200 pilotów, dobrych pilotów szkoda.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Telamon »

Mi by najbardziej było żal utraty szansy na zlinczowanie amerykańskiej floty. :P

https://www.youtube.com/watch?v=wl6WmNM ... hbG3EGEiS4

Nie znam gry ale zgaduję iż teraz zaczną schodzić z pochylni lotniskowce klasy "Essex". Taśmowo. Plus coś od Wlk. Brytanii. Plus lotniskowce eskortowe.
Zniszczenie amerykańskiej grupy lotniskowców pozwalałoby odsunąć kontrofensywę o jakieś pół roku, a zapewne także unieszkodliwienie na amen wszystkich za bardzo wysuniętych amerykańskich baz. Przesunięcie linii obrony do przodu dzięki czemu przeciwnik dłużej by się przez nią przebijał.
Teraz pojawi się kilka grup lotniskowców, zapewne działających na różnych odcinkach. Nie wiem ile masz w rezerwie ale wątpię aby Japonia zdołała dogonić materialnie rozpędzone USA...
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Anomander Rake »

Innymi słowy Twoje Midway...
Aż sprawdziłem czy czegoś nie doczytałem w raporcie. Ale nie strat bezzwrotnych nie było. Dla mnie zatem remis z dużym żalem, bo aliant się wystawił.
Zwykle lotniskowce nie stacjonują w PH, a jeśli już to pod naprawdę silnym parasolem.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Telamon »

Dla mnie to natomiast taktyczny remis i strategiczna klęska. Nie udało się spacyfikować amerykańsko-brytyjskiej eskadry lotniskowców. Tym samym do nich dołączą niebawem kolejne, a wojna sprowadzi się do konfliktu na ilość i wyczerpanie zasobów. To już styczeń 1943, przemysł amerykański się właśnie rozkręca. Mym zdaniem gracze właśnie doszli do punktu zwrotnego.
Dobrze, że Japonia zachowała swe okręty w całości bo pozwoli to hamować postępy aliantów ale szans na przejęcie inicjatywy nie widzę. O ile nie nastąpi jakaś naprawdę ogromna klęska i rzeź alianckiej floty.

To oczywiście morze. Z zapartym tchem śledzę sytuację w Birmie.

Wiem, że marudzę ale ta cała rozgrywka wygląda strasznie interesująco. Aż żałuję, że nie mam czasu na tego typu gry.
Alf
Caporal
Posty: 70
Rejestracja: środa, 13 lutego 2019, 18:48
Been thanked: 5 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Alf »

Panowie spokojnie, do końca wojny i zwycięstwa Aliantów to jeszcze baaardzo daleko.
Ilość błędów jakie popełniłem (i dalej popełniam) jest przeogromna. Straty w marynarce dość skutecznie opóźniają moje przyszłe ofensywy. Po mojej stronie jest zdaje się przewaga w jakości pilotów ale latają oni ciągle na przestarzałych F4F i P-40. Siła mojego lotnictwa opiera się na razie na niezniszczalnych B-24 i 3-4 dywizjonach P-38.
Na front zaczynają napływać F4U ale ich ocena serwisowa 3 nie czyni z nich koni roboczych lotnictwa marynarki, wymagają długiego serwisu po kilku lotach bojowych.
Pierwsze Hellcaty pojawią się w kwietniu 1943 a ta fala nowych lotniskowców o których piszecie będzie miała swój skromny początek dopiero w lipcu 1943 (wcześniejszego Essexa nie liczę).
W Birmie zatrzymałem ofensywę na linii rzeki Irawadi moje wojsko wymaga odpoczynku, żarcia i podciągnięcia jednostek wsparcia. Tutaj wygra ten kto będzie w stanie skuteczniej zaopatrzyć swoje wojska, nie ukrywam, że Japończycy są w lepszej sytuacji poprzez posiadanie dużego portu w Rangoonie (na szczęście każdy port można obrócić w perzynę przy użyciu kilku dywizjonów ciężkich bombowców)
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Anomander Rake »

Grający aliantami ma ten komfort, że kilka błędów może popełnić.
Co do oceny strategicznej operacji to pozwolę dalej się nie zgadzać, czy z tą operacją, czy bez niej sytuacja strategiczna nie uległa zmianie, więc nie można jej oceniać jako czyjkolwiek sukces. Fakt, że amerykanie naprodukują wszystkiego nie wynika z tej operacji, ale z siły ich przemysłu.
Co do Birmy to ja zawsze wolę przesunąć front do Indii. Ma to tę zaletę, że odsuwa wrogie samoloty zarówno od Chin jak i od japońskiej strefy wpływów. Pozwala też na uzyskanie kilku, czasem przydatnych, fabryk zaopatrzenia. Wada jest taka, że parę indyjskich dywizji terytorialnych może dodatkowo powalczyć, ale z drugiej strony dochodzi samomobilizacja z przerzucaniem dodatkowego wojska do Indii i unika się zaniechania, o którym wcześniej pisałem, że na froncie tych dywizji IJA jest po prostu zbyt mało.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: runnersan »

Jeśli spojrzycie na mapkę umieszczoną przez Alfa zobaczycie moje umocnione pozycje, gdzie postanowiłem się bronić w Birmie. Tak informacyjnie, Prome zostało zajęte, a aliancki regiment pancerny poddał się. Zwiadowczy regiment który zmierzał na południe również został pokonany, a gdy to się stało uznałem, że czas na kontrofensywę. Jednostki z Tangoo i Taung Gyi ruszyły w stronę bazy w Meiktila. Rozgorzała bitwa


Ground combat at Meiktila (58,47)

Japanese Deliberate attack

Attacking force 89007 troops, 944 guns, 461 vehicles, Assault Value = 3174

Defending force 62876 troops, 1153 guns, 1402 vehicles, Assault Value = 2042

Japanese adjusted assault: 1270

Allied adjusted defense: 276

Japanese assault odds: 4 to 1 (fort level 0)

Japanese forces CAPTURE Meiktila !!!

Combat modifiers
Defender: preparation(-), experience(-), supply(-)
Attacker: op mode(-)

Japanese ground losses:
3067 casualties reported
Squads: 32 destroyed, 339 disabled
Non Combat: 6 destroyed, 84 disabled
Engineers: 3 destroyed, 49 disabled
Guns lost 28 (1 destroyed, 27 disabled)

Allied ground losses:
12868 casualties reported
Squads: 559 destroyed, 186 disabled
Non Combat: 1473 destroyed, 73 disabled
Engineers: 327 destroyed, 0 disabled
Guns lost 369 (331 destroyed, 38 disabled)
Vehicles lost 1136 (1123 destroyed, 13 disabled)
Units retreated 14

Defeated Allied Units Retreating!

Assaulting units:
21st Division
Imperial Guards Division
48th Division
4th Tank Regiment
148th Infantry Regiment
38th Division
65th Brigade
56th Infantry Regiment
112th Infantry Regiment
55th Engineer Regiment
55th Infantry Regiment
7th Division
15th Army
3rd Ind.Hvy.Art. Battalion
8th Medium Field Artillery Regiment
3rd Medium Field Artillery Regiment
21st Medium Field Artillery Battalion
10th Ind. Mountain Gun Regiment
52nd Field AA Battalion
32nd Field AA Battalion
2nd Ind.Hvy.Art. Battalion
9th Ind.Hvy.Art. Battalion
56th Field Artillery Regiment
55th Mountain Gun Regiment
2nd Field Artillery Regiment

Defending units:
18th British Division
3rd Carabiniers Regiment
23rd British Brigade
17th Indian Division
2nd British Division
11th Indian Division
39th Indian Division
26th Indian Division
8th Medium Regiment
IV Indian Corps
1st Burma Auxiliary AA Regiment
25th Indian Mountain Gun Regiment
77th Heavy AA Regiment
26th Indian Mountain Gun Regiment


Alianci zostali wyparci, a Japończycy ruszają dalej na północ.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: Anomander Rake »

Ojoj. Efektowny sukces. Brytyjskie papierowe czołgi odparowały. Czyli w Birmie sytuacja znowu pod kontrolą.
W sumie ciekawie to wam się toczy.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: War in the Pacific AE

Post autor: runnersan »

Niestety nie jest pod kontrolą. Przeciwnik wycofał się do Mandalay, ale tam niestety z Lashio dotarły niemal 2 świeże australijskie dywizje i kolejne czołgi, regimenty chonditów itd. Próbny ostrzał artyleryjski zakończył się czymś takim:
Ground combat at Mandalay (59,46)

Japanese Bombardment attack

Attacking force 69750 troops, 817 guns, 298 vehicles, Assault Value = 2753

Defending force 80113 troops, 1383 guns, 1272 vehicles, Assault Value = 2856

Japanese ground losses:
987 casualties reported
Squads: 11 destroyed, 93 disabled
Non Combat: 1 destroyed, 7 disabled
Engineers: 0 destroyed, 9 disabled
Guns lost 16 (1 destroyed, 15 disabled)

Allied ground losses:
150 casualties reported
Squads: 7 destroyed, 8 disabled
Non Combat: 0 destroyed, 0 disabled
Engineers: 0 destroyed, 4 disabled
Guns lost 2 (1 destroyed, 1 disabled)

Assaulting units:
48th Division
Imperial Guards Division
55th Infantry Regiment
112th Infantry Regiment
148th Infantry Regiment
55th Engineer Regiment
4th Tank Regiment
56th Infantry Regiment
38th Division
65th Brigade
21st Division
14th Tank Regiment
7th Division
3rd Ind.Hvy.Art. Battalion
2nd Ind.Hvy.Art. Battalion
52nd Field AA Battalion
56th Field Artillery Regiment
9th Ind.Hvy.Art. Battalion
15th Army
32nd Field AA Battalion
3rd Medium Field Artillery Regiment
21st Medium Field Artillery Battalion
8th Medium Field Artillery Regiment
55th Mountain Gun Regiment
10th Ind. Mountain Gun Regiment
2nd Field Artillery Regiment

Defending units:
6th Australian Division
77th Chindit Brigade
17th Indian Division
23rd British Brigade
I Aus Corps Engineer Battalion
2nd British Division
111th Chindit Brigade
39th Indian Division
11th Indian Division
7th Australian Division
18th British Division
254th Armoured Brigade
26th Indian Division
2/11th Field Regiment
1st Indian Light AA Regiment
77th Heavy AA Regiment
26th Indian Mountain Gun Regiment
25th Indian Mountain Gun Regiment
1st Burma Auxiliary AA Regiment
12th Indian Engineer Battalion
RAF 223 Group Base Force
2/13th Field Regiment
2/9th Field Regiment
IV Indian Corps
8th Medium Regiment
118th RAF Base Force
Możnaby zaryzykować, że przeciwnik nawet nie poczuł strat.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”