Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak » wtorek, 28 lutego 2017, 15:07

JanWolakPL pisze:Poprosilibyśmy kolegę Grisznaka w imieniu naszej małej społeczności graczy ASL (2 osoby grające+jedna też grająca ale zastraszona przez nas) o wyjaśnienie zasad tych małych znaczków "?" - Concealment, Searching, Mopping Up. Czytamy sobie te przepisy na głos, z podziałem na role, z podkładem baletowym ale... ani w ząb.
Nie dziwię się, Concealment jest, obok OBA czy walki w nocy, jedną z bardziej złożonych części mechaniki ASL. Ale tak, Concealment jako taki jest po polsku omówiony tutaj: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Czyszczenie budynków, czyli mopping, opisałem tutaj: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Poza tym polecam gorąco ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=OuWeivgqKsw

W razie dalszych pytań, jestem do dyspozycji. Acz polecam też facebookową grupę fanów tej gry.

Z ciekawości, skąd jesteście? Może gdzieś blisko?
Awatar użytkownika
JanWolakPL
Chasseur

Post autor: JanWolakPL » wtorek, 28 lutego 2017, 20:22

Walczymy na froncie świdnickim (Dolny Śląsk). Dzięki za informacje.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier

Post autor: Grisznak » wtorek, 28 lutego 2017, 21:01

Ech, szkoda. Jak się mieszka w centrum Polski, to wszędzie niby tak samo blisko, ale przez to - tak samo daleko.

Przy okazji, za dwa tygodnie w sobotę w Toruniu będzie impreza poświęcona planszówkom, wpadnę na nią z ASL: Starter Kit #1 uczyć znajomego, więc jak ktoś z okolicy też ma ochotę, to zapraszam: https://absolwent.umk.pl/grawitacja-2017

No i powoli ogarniam Vassala do gier online, więc po wcześniejszym umówieniu się można załatwić sobie jakąś rozgrywkę któregoś wieczora.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier

Post autor: Grisznak » poniedziałek, 13 marca 2017, 10:51

Advanced Squad Leader - Ruch pojazdów i transport oraz holowanie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Profes79
General

Post autor: Profes79 » wtorek, 26 września 2017, 07:01

Z dedykacją dla Grisznaka - przykłady gier strategicznych w muzeum w Munster ;)

https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A49CE49
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier

Post autor: Grisznak » wtorek, 26 września 2017, 09:56

Ha, nie dziwi mnie to.
Co ciekawe, oryginalny SL ma wciąż swój fandom i aktywnych graczy.
Lampka
Chasseur
Kontakt:

Post autor: Lampka » wtorek, 21 maja 2019, 15:15

Grisznak pisze:Dziękuję. Rulebook w wersji elektronicznej istnieje, stworzony przez graczy, całkowicie interaktywny i uaktualniany o kolejne moduły, także te autorstwa innych wydawnictw, a także tłumaczenia. W razie czego służę linkami.
Witam, można prosić o te linki do rulebooka?
Czekam na przesyłkę Arnhem: Defiant Stand i chciałbym zobaczyć zasady. Zdaję sobie sprawę że są to zasady do ASL a do mnie jedzie ATS, ale podejrzewam, że powinna gra być grywalna na ASL.
"I AM READY MAN, READY TO GET IT ON!"
renald
Adjudant-Major

Post autor: renald » środa, 22 maja 2019, 10:32

Skąd taki pomysł, jeśli można zapytać?

Spotkałem się z konwersjami ASL->ATS, ale nigdy w odwrotną stronę. Chyba bardziej pasowałyby Starter Kity.
Lampka
Chasseur
Kontakt:

Post autor: Lampka » środa, 22 maja 2019, 14:16

Nie myślałem o konwersji, bardziej o porównaniu zasad jak już. Systemy wydały mi sie zbliżone, ale patrzyłem pobieżnie na żetony więc mogłem się pomylić. Taniej mi wyszło kupno Arnhem niż Starter kita, plus temat ciekawy. Aż ostatnio rozegrałem ten scenariusz w WestFrocie od Talosofta :)
renald
Adjudant-Major

Post autor: renald » środa, 22 maja 2019, 15:03

Chodziło mi o to, że do ewentualnego zagrania rekwizytami z Arnhem bardziej pasowałyby zasady SK, aniżeli pełnego ASL.

Tak czy inaczej, pomimo podobnych informacji na żetonach te dwa systemy są całkowicie inne.

Nie wiem które wydanie Arnhem do Ciebie jedzie, ale nawiasem mówiąc sprawdź jaka wersja zasad będzie w pudełku. Warto stosować 3.09 i wyżej. Ewentualnie fanowskie condensed rules.
Lampka
Chasseur
Kontakt:

Post autor: Lampka » środa, 22 maja 2019, 15:42

Z tego co mi się udało sprawdzić, to do mnie jedzie edycja z 2003 roku. Wiesz może gdzie te condensed rules można zdobyć?
renald
Adjudant-Major

Post autor: renald » środa, 22 maja 2019, 17:24

Jak 2003 rok, to będą stare zasady. Ale condensed rules załatwią sprawę.

Była taka strona ATS on table, gdzie było mnóstwo materiałów do gry, ale teraz jej nie mogę znaleźć. Podaj maila, to wyślę Ci wieczorem.
Lampka
Chasseur
Kontakt:

Post autor: Lampka » środa, 22 maja 2019, 18:22

renald pisze:Jak 2003 rok, to będą stare zasady. Ale condensed rules załatwią sprawę.

Była taka strona ATS on table, gdzie było mnóstwo materiałów do gry, ale teraz jej nie mogę znaleźć. Podaj maila, to wyślę Ci wieczorem.
Dobrze, dzięki wielkie :) A powiedz mi, skoro były konwersje ASL na ATS to rozumiem, ze z jakiegoś powodu ATS jest uznawany za system lepszy. Przynajmniej dla konwertujących. Wiesz z jakiego powodu?
I orientujesz się na ile jest ATS kompatybilny z Squad Leaderem? Pytam, bo mam polską edycję tego drugiego.
renald
Adjudant-Major

Post autor: renald » środa, 22 maja 2019, 22:02

Wysłałem.

W mojej skromnej opinii wszystkie gry taktyczne na szczeblu drużyny mają mniej lub więcej wad i dlatego wskazywanie, że jedna jest lepsza od drugiej jest mało sensowne. Bardziej to kwestia gustu.
W przypadku ATS wśród przewag nad ASL najczęściej wymieniano prostsze zasady, szybszą rozgrywkę i znacznie lepiej „zrobione” pojazdy pancerne.
Chciałoby się też napisać przystępniejsze zasady, ale niestety te są napisane pardon do dupy. Zresztą sam ocenisz.

Co do SL, to nie nazwałbym tego kompatybilnością. Niemniej jednak tego typu gry taktyczne, pomimo często znaczących różnic mają też wspólne cechy. Myślę że taki Kontratak Gwardii przy niewielkim nakładzie pracy w trymiga skonwertujesz na ATS, czy LnL.
Lampka
Chasseur
Kontakt:

Post autor: Lampka » środa, 22 maja 2019, 22:12

Rozumiem, dziękuję Ci bardzo za pomoc. Jak już dojdzie do mnie gra, to będę kombinował i ogarniał :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”