Książki o wojnach francuskich: w Indochinach i fr.-indiańska

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Adjudant
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 29 sierpnia 2009, 22:27
Lokalizacja: Ziemia
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Książki o wojnach francuskich: w Indochinach i fr.-indiańska

Post autor: Smerf Maruda »

Czołem.

Szukam książek o:

- Pierwszej Wojnie Indochińskiej (Francja vs. Wietnam);

- wojnie francusko-indiańskiej.

Mam Den Bien Phu Brodeckiego--jeśli chodzi o ten pierwszym temat, ale ta pozycja jest skażona epoką, w której powstała i nie obejmuje całości wojny. Aha, i jescze Ospreya po angielsku.

W przypadku tego drugiego konfliktu interesuje mnie stricte konflikt w Ameryce Północnej, wolałbym nie czytać książki o Wojnie Siedmioletniej, w której na temat jest tylko jeden rozdział.

Czy Szanowni Panowie mogą coś polecić? Język polski, proszę bardzo.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Książki o wojnach francuskich: w Indochinach i fr.-india

Post autor: Raleen »

HBeki poświęcone walkom w koloniach uchodzą za dobre. Mam na myśli głównie pisarstwo Grzegorza Swobody (będącego autorem również książeczki o bitwie pod Gettysburgiem).
Piszę to na podstawie opinii osoby obeznanej w temacie, sam nie potrafię ocenić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Janio
Caporal-Fourrier
Posty: 76
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Książki o wojnach francuskich: w Indochinach i fr.-india

Post autor: Janio »

Co do pierwszego konfliktu to się nie wypowiem bo dla mnie historia kończy się na 1945 r. ;-) Natomiast co do drugiego to w zasadzie po polsku jest chyba tylko Hb-ek "Quebec 1759" J. Wojtczaka oraz jego chronologiczna kontynuacja tj. "Detroit 1763" A. Sudaka (choć ten drugi opisuje wydarzenia bezpośrednio po wojnie z Francuzami i Indianami). Oba całkiem niezłe. Jest jeszcze opis tej wojny w książce "Tomahawki i Muszkiety Z dziejów Ameryki Północnej XV - XVIII w." S. Grzybowskiego oraz w historii USA np.: "Historia Cywilizacji Amerykańskiej" Z. Lewickiego ale są to jedynie rozdziały.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Adjudant
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 29 sierpnia 2009, 22:27
Lokalizacja: Ziemia
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Książki o wojnach francuskich: w Indochinach i fr.-india

Post autor: Smerf Maruda »

Czyli średnio. Podziękowania.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Książki o wojnach francuskich: w Indochinach i fr.-india

Post autor: Raleen »

Może Osprey'e jakieś powychodziły... Jeśli nie szukasz czegoś bardzo naukowego i szczegółowego, w bardziej przystępnej formie, to jest najlepsza seria, gdzie takie publikacje się ukazują. Obecnie na polski tłumaczy Osprey'e wydawnictwo Napoleon V. Jak nie będzie niczego w wersji polskiej pozostaje angielska.
Np. coś takiego o Apaczach znalazłem:
http://napoleonv.pl/p/2/666/taktyka-apa ... sprey.html
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Adjudant
Posty: 216
Rejestracja: sobota, 29 sierpnia 2009, 22:27
Lokalizacja: Ziemia
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Książki o wojnach francuskich: w Indochinach i fr.-india

Post autor: Smerf Maruda »

O, fajnie. Ale zagram z Tobą i bez pożyczania :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”