Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Lampka »

Nie myślałem o konwersji, bardziej o porównaniu zasad jak już. Systemy wydały mi sie zbliżone, ale patrzyłem pobieżnie na żetony więc mogłem się pomylić. Taniej mi wyszło kupno Arnhem niż Starter kita, plus temat ciekawy. Aż ostatnio rozegrałem ten scenariusz w WestFrocie od Talosofta :)
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: renald »

Chodziło mi o to, że do ewentualnego zagrania rekwizytami z Arnhem bardziej pasowałyby zasady SK, aniżeli pełnego ASL.

Tak czy inaczej, pomimo podobnych informacji na żetonach te dwa systemy są całkowicie inne.

Nie wiem które wydanie Arnhem do Ciebie jedzie, ale nawiasem mówiąc sprawdź jaka wersja zasad będzie w pudełku. Warto stosować 3.09 i wyżej. Ewentualnie fanowskie condensed rules.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Lampka »

Z tego co mi się udało sprawdzić, to do mnie jedzie edycja z 2003 roku. Wiesz może gdzie te condensed rules można zdobyć?
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: renald »

Jak 2003 rok, to będą stare zasady. Ale condensed rules załatwią sprawę.

Była taka strona ATS on table, gdzie było mnóstwo materiałów do gry, ale teraz jej nie mogę znaleźć. Podaj maila, to wyślę Ci wieczorem.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Lampka »

renald pisze:Jak 2003 rok, to będą stare zasady. Ale condensed rules załatwią sprawę.

Była taka strona ATS on table, gdzie było mnóstwo materiałów do gry, ale teraz jej nie mogę znaleźć. Podaj maila, to wyślę Ci wieczorem.
Dobrze, dzięki wielkie :) A powiedz mi, skoro były konwersje ASL na ATS to rozumiem, ze z jakiegoś powodu ATS jest uznawany za system lepszy. Przynajmniej dla konwertujących. Wiesz z jakiego powodu?
I orientujesz się na ile jest ATS kompatybilny z Squad Leaderem? Pytam, bo mam polską edycję tego drugiego.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: renald »

Wysłałem.

W mojej skromnej opinii wszystkie gry taktyczne na szczeblu drużyny mają mniej lub więcej wad i dlatego wskazywanie, że jedna jest lepsza od drugiej jest mało sensowne. Bardziej to kwestia gustu.
W przypadku ATS wśród przewag nad ASL najczęściej wymieniano prostsze zasady, szybszą rozgrywkę i znacznie lepiej „zrobione” pojazdy pancerne.
Chciałoby się też napisać przystępniejsze zasady, ale niestety te są napisane pardon do dupy. Zresztą sam ocenisz.

Co do SL, to nie nazwałbym tego kompatybilnością. Niemniej jednak tego typu gry taktyczne, pomimo często znaczących różnic mają też wspólne cechy. Myślę że taki Kontratak Gwardii przy niewielkim nakładzie pracy w trymiga skonwertujesz na ATS, czy LnL.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Lampka »

Rozumiem, dziękuję Ci bardzo za pomoc. Jak już dojdzie do mnie gra, to będę kombinował i ogarniał :)
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: renald »

No i tak. Po ponad 15 latach nawróciłem się na ASL.
Myślę, że to dobry czas na włączenie w bieżące życie profilaktyki alzheimera. Zacznę od zasad human wave :)
No i Red Factories. Jest piękna, mądra i sexowna. Po otworzeniu pudełka została moją nową kochanką, pania renaldową :)

P.S.
Jakby kogoś szerzej interesowały starcia na terenie Czerwonych Fabryk, to polecam dwa dobre filmy zrobione przez US army. Co prawda pomylone są tam mg42 z mg34, ale całość ma doskonałe wizualizacje i bardzo szczegółowy opis przebiegu starć.
https://www.youtube.com/watch?v=1K0SFr2gPbc
https://www.youtube.com/watch?v=deXzTPe_TF4
McNab
Carabinier
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 9 września 2016, 12:59
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: McNab »

A mnie irytuje ASL, ze 20 lat temu poznałem SL, niedawno poduczyłem się z gemplayów ASL i uważam ten system za mocno przekombinowany, próbuje nie być grą tylko wiernym matematycznym odzwierciedleniem wojny, trochę tak jakby grać w ASG i mówić, że wie się coś o prawdziwym boju.
Niemniej doceniam system i rozumiem jego zwolenników, lecz sam odkupiłem SL (i przerobiłem go w coś między SL a ASL tzn. dodałem zasady z rozszerzeń).
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: renald »

McNab pisze: piątek, 9 sierpnia 2019, 20:49 A mnie irytuje ASL, ze 20 lat temu poznałem SL, niedawno poduczyłem się z gemplayów ASL i uważam ten system za mocno przekombinowany, próbuje nie być grą tylko wiernym matematycznym odzwierciedleniem wojny, trochę tak jakby grać w ASG i mówić, że wie się coś o prawdziwym boju.
Niemniej doceniam system i rozumiem jego zwolenników, lecz sam odkupiłem SL (i przerobiłem go w coś między SL a ASL tzn. dodałem zasady z rozszerzeń).
Tak, ASL jest przekombinowany. Do tego brzydki. I do tego drogi.
Ale ma w sobie to coś. Coś co niektórych przyciąga. Nazwałbym to może historią i imersją. Historią zarówno opowiadaną podczas gry, jak i historią konfliktu. I imersją która przenosi gracza w świat gry. Tak mi się przynajmniej wydaje kiedy sięgam pamięcią do tych kilku rozgrywek sprzed wielu lat i kiedy oglądam i czytam karty scenariuszy.

W każdym bądź razie mam w kolekcji ATS, LnL, CCP i mimo wszystko co jakiś czas moje myśli krążyły wokół ASL.

Nie, nie zgodzę się że ASL próbuje być matematycznym odzwierciedleniem wojny. Ani nie matematycznym, ani nie odzwierciedleniem. To po prostu gra o wojnie o bardzo złożonych zasadach. Ma to swoje plusy i minusy.

A Ciebie, skoro grasz i przerabiasz SL też pociąga ta gra ;)
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Advanced Squad Leader - pytania nowicjusza

Post autor: Muszyniak »

Witam.
Ostatnio w czasie przerwy świątecznej po bardzo długim okresie przerwy (ponad 10 lat!) postanowiłem wrócić do dawnej pasji jaką były strategiczne gry planszowe.
Odkurzyłem na półce parę tytułów (w systemach B-35, WB i W-39) i ... nie poczułem tego czegoś co dawniej przyciągało mnie do gier tego typu.
Zacząłem więc rozglądać się po necie za czymś innym. Może jakaś gra zagraniczna? Parę dni kopania w sklepach, na forach i na Youtube.
Moją uwagę zwrócił system Advanced Squad Leader. Po paru dniach wiedziałem, że to jest to czego szukam. Szybka decyzja i zakup - dwa zestawy startowe już były
u mnie. Jestem już po paru rozgrywkach i muszę przyznać, że jestem tym systemem oczarowany. Oczywiście te pierwsze starcia toczyły się bardzo powoli z ciągłym
wertowaniem instrukcji w ręku. Przyznaję, że wiele zasad (przynajmniej w start-setach) jest dość jasnych i prostych do opanowania, wręcz intuicyjnych. Jednak
pojawiło się parę wątpliwości. Dlatego też mam prośbę o wyjaśnienie i pomoc do bardziej doświadczonych kolegów graczy w tym systemie:

1. Czy w fazie Przygotowania Ogniowego (Prep Fire) jednostka wroga może być ostrzelana przez różne jednostki nie tworzące FG, znajdujące się na heksach oddalonych
od siebie o więcej niż jeden? Czy dana jednostka może być ostrzelana tylko raz w tej fazie?
2. Czy jednostka poruszająca się w fazie ruchu (Movement Phase), będąca niewidoczna dla obrońcy gdy kończy ruch na polu, na którym będzie widoczna dla niego
(np. wejdzie do budynku w linii LOS oddziału broniącego się, wyjdzie na skraj lasu itp.) podlega też zasadom Początkowego Ostrzału Obronnego (First Fire i Final Fire)?
Czy jednostka atakującego w takiej sytuacji nie może być ostrzelana przez obrońcę, gdyż heks np. budynku lub skraju lasu jest polem kończącym ruch?

Czekam z niecierpliwością na podpowiedzi.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Advanced Squad Leader - pytania nowicjusza

Post autor: renald »

Cześć,

1. Jednostka może zostać ostrzelana dowolną ilość razy.
2. Jednostka taka może zostać ostrzelana zarówno w MPh jak i w DFPh (przez tych którzy nie strzelali w MPh).
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Advanced Squad Leader - pytania nowicjusza

Post autor: Muszyniak »

Witam.
Dziękuję za wyjaśnienie. Utwierdziło mnie w tym, że moja interpretacja przepisów podążała we właściwym kierunku.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Advanced Squad Leader - pytania nowicjusza

Post autor: Raleen »

Muszyniak pisze: czwartek, 14 stycznia 2021, 07:29 Witam.
Dziękuję za wyjaśnienie. Utwierdziło mnie w tym, że moja interpretacja przepisów podążała we właściwym kierunku.
Pozdrawiam.
Jest trochę rozgrywek instruktażowych i tutoriali na portalu. Mam nadzieję, że pomoże Ci to wejść w ten niełatwy system (przynajmniej w wersji pełnej).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Ciekawa seria wpisów poświęcona ASL popełniona przez doświadczonego gracza RPG, obeznanego także ze starszymi tytułami wojennymi.

Blog Exara na Polterze:

Odcinek 1: https://polter.pl/Planszowy-styl-zycia- ... k-1-b21138
Odcinek 2: https://polter.pl/Naprzod-marsz-czyli-p ... c-2-b21146
Odcinek 3: https://polter.pl/Lornetki-w-dlon-czyli ... c-3-b21148
Odcinek 4.5: https://polter.pl/Na-lewo-patrz-czyli-p ... 4-5-b21178
Odcinek... 5 albo 6: https://polter.pl/Pierwsza-krew-b21179
Odcinek 6.5: https://polter.pl/Du-bist-dran-czyli-w- ... 6-5-b21190
Odcinek 7.5: https://polter.pl/Szmery-bajery-czyli-A ... 7-5-b21199

Mam nadzieję, że wszystko odnalazłem... Zamieszczam po rekomendacji jednego z graczy RPG (i jednocześnie planszówkowca), który polecił mi temat. Jeszcze nie zapoznałem się z całością, ale świeża rzecz i generalnie oferuje spojrzenie na gry wojenne od strony ludzi nie będących typowymi wojennikami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”