V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 196 times
Been thanked: 122 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

A jednak będę w piątek, więc jakby ktoś miał ochotę na coś lżejszego od 17:30, typu "Dwie Bretanie", Au fil d'epee albo coś w tym guście (może być i "Gra o tron", jeśli będą chętni) to służę!
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Silver »

To ja jako kontrę do Gry o tron (na 5-6 osób) zaproponowałbym raczej bardziej miodne wg mnie Fief lub Warrior knights (tylko nie na ostatnia chwilę).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Raleen »

Co do eurogier, to w piątek i tak będzie zwykłe spotkanie klubowe eurograczy, które w naturalny sposób łączy się z konwentem, więc jak chcecie grać w eurogry tego dnia to śmiało. Ogólnie jesteśmy coraz bardziej elastyczni, chciałbym jedynie, żeby chociaż w sobotę i w niedzielę zachować charakter imprezy. Jest to też dobra okazja by zachęcić naszych kolegów od eurogier, by spróbowali czegoś z tego w co my zwykle gramy. To była jedna z idei konwentu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 196 times
Been thanked: 122 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Grałem w Fiefa i moim zdaniem "Gra o tron" jest dużo lepsza - w niej mamy naprawdę sporo myślenia i strategii, mechanika ukrytych rozkazów jest bardzo wargemowa. Fief to zaś ordynarne rzucanie kostkami. Warrior knights nie znam, mogę o tym poczytać.

Uwaga do Raleena - to raczej ameritrashe niż eurogry i "Gra o tron" jest moim zdaniem bardzo bliska lekkim wargemom. Oczywiście, nie jest historyczna, ale czy każdy wargame musi być?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Silver »

GoT jest wg mnie bardziej „suchy” (jak w większości eurogier) i brak w nim jakiejkolwiek losowości (i rzucania kośćmi lub modyfikacji z kart jak w Orle i Gwieździe) tak potrzebnej i obecnej w wielu wojennych ale nawiązuje bezpośrednio do popularnego serialu. No chyba żeby grać z dodatkiem to chyba coś się w na tym polu zmienia. A Fief to nie bezmyślne rzucanie kostkami a w tej grze, a szczególnie z dodatkami, jest więcej płaszczyzn na których można operować (np. rodzenie się dziedziców obu płci i decyzje co do przyszłości – kariera świecka czy kościelna i idące za tym ograniczenia co do dalszych tytułów które mogą przyjąć a także małżeństw cementujących sojusze oraz dziedziczenie, głosowania, odgórne wydarzenia dotyczące sytuacji na mapie, a z dodatków to: bardziej różnorodne składy wojsk, indywidualne cechy lordów, możliwość kariery jako teutoni lub templariusze i wyprawy krzyżowe). Ale jak i GoT to najlepiej zagrać w 5 lub więcej osób.
Lecz Warrior knight z dodatkiem i ze swoim „światem równoległym” zakorzenionym jakby w Średniowieczu jest jeszcze bardziej soczysty. Gra ma bardzo dużo elementów a szczególnie kart (wynalazki, misje, ustawy, wydarzenia, wyprawy). Można zagrać już od 3 osób.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 196 times
Been thanked: 122 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Przepraszam za mały offtop ale jednak muszę się odnieść.
1. w GOT jak najbardziej mamy losowość: a) losowych wydarzeń, b) mgły wojny w postaci rozkazów kładzionych w ciemno i zgrywanych w ciemno dowódców, c) w 2 ed - kart "losów wojny", działających w zasadzie tak samo jak choćby karty bitwy z Semper Fidelis. Pod względem więc walki nie powiedziałbym że jest szczególnie suchy, a nawet bywa bardziej strategiczny niż szereg poważniejszych gier wojennych, ze względu na mechanikę rozkazu "wsparcie". Wada natomiast może być skupienie się niemal tylko na aspekcie militarnym, ale raz, że dzięki temu jest o prostu grą prostszą i bardziej przystępną a dwa, że wiele wargemów przecież tez do tego się tylko ogranicza.
Poza tym jak najbardziej warto grać w GOT w 4 osoby - w scenariusz "Uczta dla wron", zmieniający zupełnie zasady punktowania - zamiast zdobywania zamków i fortec trzeba realizować losowe misje.
Swoją drogą GOT jest starsza niż serial i to znacznie i nie opiera się na nim, lecz na książce.
2. Mimo wszystko nie mogę się przekonać do Fiefa. Niby jest parę opcji, ale walka to nadal ordynarne turlanie kostek, ekonomia to wyścig po młyny i okrutny snowball, zaś nawet ten pozornie najciekawszy element z mariażami i tytułami jest bardzo prosty. Dodając jeszcze kwestie takie jak szybkie tworzenie się właściwie niezbywalnych sojuszu i bardzo śladowy klimat uważam, że już GOT jest dużo bardziej klimatyczny, a na pewno bardziej ekscytujący i dynamiczniejszy. Dla mnie to Fief z tych dwóch jest dużo bardziej euro. Może dodatki coś zmieniają, ale ja grałem tylko w podstawkę.
3. Jak pisałem - w WK nie grałem, w sumie chętnie bym kiedyś spróbował.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: RAJ »

Mgła wojny to nie jest losowość. Równie dobrze można by powiedzieć, że losowością jest ogólny nastrój i zdrowie przeciwnika. Może akurat ma zły dzień.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Herman »

Co będzie Rebel miał? W sensie stoisko czy jakieś pokazy nowych gier?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Raleen »

Pokazy tzn. będzie można zagrać, ale czy nowe rzeczy to chyba w większości nie.
Zależało mi głównie, żeby to były gry w klimatach historycznych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Eryk_Wiking
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: wtorek, 23 września 2014, 07:10
Been thanked: 1 time

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Eryk_Wiking »

Udało nam się zgromadzić czteroosobowy skład na Asyrian War w sobotę od 10. Jakby ktoś chciał dołączyć jako piaty gracz proszę o kontakt. Osoby nie znające tytułu informuję, że jest to gra oparta na podobnej mechanice jak Napoleonic Wars, tylko bardziej rozbudowana w zakresie ekonomii, dyplomacji i ze zróżnicowanymi typami jednostek.

Odnośnie piątku Gra o tron jest raczej zbyt długa na jedno popołudnie. Żeby w nią zagrać, zwłaszcza z bardzo dobrym dodatkiem Matka Smoków, minimum to 6 godzin. Stąd bardziej rozsądne wydaje się rozłożenie Warriors Knight, w których też chętnie zagram.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Silver »

Jak ktoś się waha to mogę przesłać odpowiednio ułożone materiały do gier w języku polskim by je przybliżyć.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Raleen »

Informuję, że REBEL będzie w piątek i w sobotę (12 i 13 kwietnia).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Raleen »

Marek Domański z grą "Kampania wrześniowa 1939" zapowiedział się na niedzielę (14 kwietnia).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Szary »

Jeśli jest jeszcze miejsce przy Assyrian Wars, to ja z wielką chęcią. Mam, znam instrukcję, ale jeszcze nieograłem. Jesli ktoś jest chętny na coś lekkiego w sobotę wieczór lub piątek, to mogę przynieść i wytłumaczyć kilka prostszych i szybkich rzeczy operacyjnych (głównie tematyka wojen napoleońskich i wojny secesyjnej, ale też kilka innych tytułów - listę mogę wrzucić za parę godzin).
Eryk_Wiking
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: wtorek, 23 września 2014, 07:10
Been thanked: 1 time

Re: V Strategos (12-14 kwietnia 2019)

Post autor: Eryk_Wiking »

Małe sprostowanie - Egipt jest na początku względnie najnudniejszym a przy agresywnej Asyrii zarazem dość trudnym państwem do grania (zdarzyło nam się w jednej rozgrywce, że przez I turę nawet nie był w stanie wyjść ze swoich granic). Lepiej by więc było więc było jakbym ja zagrał Egiptem, a kolega Szary przejął Babilon. W ten sposób na pewno się nie będzie nudził.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”