Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Games)

Post autor: adalbert »

No, to zapowiada się interesująco.
Wklejam link do wywiadu z autorem gry: https://theplayersaid.com/2018/07/23/in ... ass-games/
Nawet w całości nie przeczytałem (jest długi), ale spodobał mi się m.in. ten tor coraz lepszych klas drednotów.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Raleen »

Tor rozwoju okrętów (ten z coraz lepszymi klasami jednostek) rzeczywiście bardzo interesujący :roll: .
U nas niektórzy koledzy figurkowcy dłubali przy systemie morskim kiedyś. Może się zainteresują, bo prędzej chyba zagrają w tę grę niż stworzą pomalowaną flotę okrętów do tego okresu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Samuel »

Po jednej, szybkiej rozgrywce na konwencie trudno wydać jakąś ugruntowaną opinię, niemniej wstępny ogląd gry jest raczej na "plus". Zasady jak "1989" raczej niż TW, ale z prostszym scoringiem, fajnie rozwiązane pola "poza obszarami punktowanych państw" (dają punkty w każdym scoringu państwa sąsiadującego), ciekawe opcjonalne zasady mobilizacji przy wybuchu Wielkiej Wojny - to właściwie wszystkie innowacje. Jeśli ktoś poszukiwałby nowatorskich rozwiązań raczej się zawiedzie, jeśli trzeciej z kolei gry z serii, równie dynamicznej jak poprzednie, to chyba będzie to. Niepokoi trochę, że wszystkie chyba (trzy) konwentowe partie wygrali "demokraci" w połowie gry, może to oznaczać zachwiany balans, ale przecież w TS takie serie bywały regułą.
Co do meritum, to oczywiście samo założenie "obóz republikańsko-liberalno-socjalistyczny versus konserwatywno-monarchistyczny" jest bałamutne, to broni się o tyle, że zasadniczo nie jest to jednak gra o dyplomacji, Wielka Wojna rozpatrywana jest tylko jako dodatkowy czynnik osłabiający wpływy jednej lub obu grających stron - oraz kończący rozgrywkę. Na pewno po pierwszej rozgrywce chce się znów zagrać (deklaracja na przyszłe konwenty :) ).
Aha - duży plus za czarne poczucie humoru: pole intelektualistów w Rosji nazywa się "Syberia".
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: TommyGn »

Raleen pisze:Tor rozwoju okrętów (ten z coraz lepszymi klasami jednostek) rzeczywiście bardzo interesujący :roll:
Choć jeśli chodzi o szczegóły to akurat Revenge były gorsze od Queen Elizabeth. W tym wypadku Anglicy poszli na ilość. Trzeba by zobaczyć czy jego zasady są sensowne, czy raczej tyllko ładnie wyglądają.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: nexus6 »

U mnie na 3 rozgrywki - dwie zostały wygrane przez siły autorytarne
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Herman »

Zakupiłem grę i czekam na dostawę. Z niepokojem dowiedziałem się jednak, że podobno mocno szaleją living rules i gra ma sporo jakiś drobnych kłopotów. Ktoś monitiruje temat lepiej i się pokusi o komemtarz?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: clown »

Chyba gry pomyliłeś :) to szósta edycja Ścieżek Chwały miała osiem kart zepsutych :) tutaj jest pomylone oznaczenie na jednej z kart (numer 104 - powinna być liberalna, zamiast autorytarnej).
Polecam grać z opcjonalną zasadą o mobilizacji.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Herman »

Weź idź zupę zjedz czy coś :mrgreen: Widzę 3 wersję living rules to się zastanawiam co i jak. Niemniej dziś gram pierwszy raz i wydam swoją nieomylną opinię niebawem.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Silver »

Witajcie w krainie alternatywnej rzeczywistości. Kolejna gra (na razie przez Vassala) i niezapomniana rozgrywka gdzie Centralne uzyskały znaczną przewagę w rozwoju flot wojennych i czerpały z niej wielkie korzyści. Dodatkowo ;) Centralne wygrały Wielką Wojnę która zaczęła się (też) od razu po zabójstwie następcy tronu Austro-Wegier. Jednak do wojny nie przystąpiły Państwa Bałkańskie a w związku z tym Austro-Węgry uderzyły skutecznie na Włochy. Niemcy standardowo zastosowały Plan Schlieffena wobec francuskiego Planu XV a Anglia wylądowała sprawnie na kontynencie. Rosja zajęła Wschodnie Prusy. Natomiast Turcja wprawdzie w wojnie ale obezwładniona nie odegrała większej roli w początkowym okresie działań.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Anomander Rake »

Mam wątpliwości czy istniała realna możliwość by Państwa Centralna uzyskały jakąkolwiek przewagę w rozwoju floty (albo chociaż równowagę), a co dopiero znaczną przewagę. W tym zakresie gra wydaje się zupełną fantazją. Dziwnie brzmi też to, że wojna wybuchła po zamachu na Ferdynanda, a jednak do wojny nie przystąpiły państwa bałkańskie, z dalszego tekstu brzmi (łatwy atak na Włochy), że w tym Serbia. Jak to możliwe? To kto zamordował Ferdynanda? Włosi? Przecież byli w sojuszu z Państwami Centralnymi i na pewne nie mieli gwarancji konkurencji.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Silver »

Wiem że to mało prawdopodobne (bo jest też karta cofająca postępy Centralnych a więcej jest promujących to dzieło dla przeciwnika) ale akurat w tej rozgrywce się zdarzyło - jeśli chodzi o flotę. Pewnie w kolejnych dziesiątkach rozgrywek się nie powtórzy.
Jeśli chodzi o inne kwestie to może mój przeciwnik wypowie się bo kontrolował zagrywanie kart i lepiej pamięta - ja jestem zarobiony szeregiem innych gier i nie wyrabiam.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: nexus6 »

Anomander Rake pisze:Mam wątpliwości czy istniała realna możliwość by Państwa Centralna uzyskały jakąkolwiek przewagę w rozwoju floty (albo chociaż równowagę), a co dopiero znaczną przewagę. W tym zakresie gra wydaje się zupełną fantazją. Dziwnie brzmi też to, że wojna wybuchła po zamachu na Ferdynanda, a jednak do wojny nie przystąpiły państwa bałkańskie, z dalszego tekstu brzmi (łatwy atak na Włochy), że w tym Serbia. Jak to możliwe? To kto zamordował Ferdynanda? Włosi? Przecież byli w sojuszu z Państwami Centralnymi i na pewne nie mieli gwarancji konkurencji.
To nie jest gra o pierwszej wojnie światowej. Gra oferuje bardzo szeroki wachlarz rozwoju alternatywnych rzeczywistosci, gdyż czasowo zaczyna się na długo przed I wojną światową. Podobnie odnosi się to do wyścigu morskich zbrojeń.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Anomander Rake »

No, ale rzecz w tym, że nie istniała alternatywa pozwalająca Niemcom, czy Państwo Centralnym w ogóle, wyprzedzić Wielką Brytanię w wyścigu zbrojeń morskich.
Nadto nadal nie wiem kto zabił Ferdynanda, skoro Serbom się upiekło, a wojna i to światowa została wywołana.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Silver »

Zabił ten co w naszej rzeczywistości to zrobił.
Przy tym wydarzeniu miał być zrobiony rzut na wojnę i udał się.
Też wojna może wybuchnąć przy każdym punktowaniu danego kraju. Też robi się wtedy rzut kostką.
A że wcześniej zaszły odpowiednie wydarzenia które wpływają na modyfikacje rzutu to w końcu wojna wybuchła.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: nexus6 »

Anomander Rake pisze:No, ale rzecz w tym, że nie istniała alternatywa pozwalająca Niemcom, czy Państwo Centralnym w ogóle, wyprzedzić Wielką Brytanię w wyścigu zbrojeń morskich.
Nadto nadal nie wiem kto zabił Ferdynanda, skoro Serbom się upiekło, a wojna i to światowa została wywołana.
A gdyby UK nie przyjeła 'two power standard' ? W tej grze zagranie tej karty pozwala pojść do przodu z morskim wyścigiem, ale równie dobrze ta karta mogła by nie być zagrana. Tak jak pisałem w grze są możliwe różne alternatywne scenariusze polityczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”