Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Yeti

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Yeti »

Telamon

Bo takie osiołkowi w żłoby dano.

Z jednej strony budżet i wielka niewiadoma, czy Szkodniki będą chciały.

Z drugiej strony takie a nie inne zainteresowania, choćby wczesne średniowiecze.

A z trzeciej micha sama się cieszy, gdy ogląda człowiek czyjeś pięknie zrobione armie. A później zgrzyta zębami, bo takiego poziomu malowania nie osiągnie nigdy. I nie mówię o modelarskich dioramach czy popiersiach lub pojedynczych postaciach.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Jak szkodniki nie będą chciały będziesz mógł zawsze odsprzedać 28mm.
Wczesne średniowiecze - SAGA. Ok. 200-300zł na figurki (plastikowi Wikingowie, Sasi, Goci, Późni Rzymianie, Normanowie). Trzeba jednak dokupić kości i podręczniki. Nie ma ich w internecie jeszcze więc nie przetestujesz, a są tam ważne tabele.
A z trzeciej micha sama się cieszy, gdy ogląda człowiek czyjeś pięknie zrobione armie. A później zgrzyta zębami, bo takiego poziomu malowania nie osiągnie nigdy. I nie mówię o modelarskich dioramach czy popiersiach lub pojedynczych postaciach.
Dlatego zacznij od 28mm.

https://vaevictis15mm.blogspot.com/2017 ... -28mm.html

Pomalowana przeze mnie na zamówienie armia zakonna. Najprostszy poziom. Bazowe kolory pociągnięte 2-3 podstawowymi washami. Można o wiele lepiej ale początkujący powinien czuć się zadowolony. Wielu maluje gorzej (co jest nie tyle winą małych umiejętności co klepania masowego kolejnych armii).

Jak dasz dziecku 1/72 do malowania raczej je zniechęcisz niż namówisz na hobby. Mała skala wymaga więcej uwagi i poznania kilku technik.
Yeti

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Yeti »

"Najprostszy poziom."

Oplułem właśnie szarlotką monitor...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Starannie położona biel, czerń, czerwień itd. potraktowana brązowym bądź czarnym washem. ;) Gotowe.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Mordred79 »

@Yeti

Ja też zaczynałem ponad 20 lat temu. Nawet część figsów z tamtego czasu teraz przepodstawkowałem i używam. Wtedy nawet nie słyszałem o washu, rozjaśnieniach itp (nadal się tego uczę) teraz się maluje zupełnie inaczej niż wtedy (poprzestawało się na kolorach bazowych). Czasem stare figurki wystarczy potraktować washem by nabrały charakteru, który 20 lat temu wydawał się nieosiągalny!

Do hobby wróciłem w listopadzie zeszłego roku. Nie mam ani za dużo środków na hobby ani czasu ale udało mi się zrobić cztery armie papierowe do DBA 15 mm z terenami (to akurat łatwizna - jedna armia w trzy wieczory, jeden budynek w dwa), dwa bataliony do I wojny światowej (rosyjski i austro-węgierski) po sporym kawałku dwóch armii do DBA 20 mm i niemal kompletną awangardę do Bogowie Wojny: Napoleon. Widzę po blogach kolegów a także po tempie powstawania prac na konkurs modelarski, że inni modelarze mają dużo większą wprawę i szybkość malowania ale póki co jestem zadowolony z efektów. W każdym razie rodzina mnie z powodu hobby nie przepędza z domu a nawet chyba jest zadowolona.

Nie malowałem jeszcze 28 mm. Muszę się przyznać, że trochę się boję tej skali. Chodzi o miejsce do przechowywania. Taki pojazd w 1/56 zajmuje sporo miejsca... Stół do gry też trzeba mieć większy... Nie ukrywam, że mocno mnie to studzi. Wydaje mi się jednak, że Telamon ma rację co do wdzięczności malowania tej skali ale i w 1/72 można czasem poszaleć. Dziś już jednak nie mam takiego wzroku jak 20 lat temu i muszę się posiłkować lupami.

@Telamon

Może Sagę dałoby się w 28 mm taniej zrobić? Nie znam tego systemu ale widziałem jakieś "armie" za 4 punkty i jak sobie obliczałem ich koszt (figurki plastikowe plis metalowy "wódz") to dało się to zmontować w 60 zł na stronę. To zawsze coś na początek. Zweryfikuj proszę czy się mylę.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dl początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

@Telamon

Może Sagę dałoby się w 28 mm taniej zrobić? Nie znam tego systemu ale widziałem jakieś "armie" za 4 punkty i jak sobie obliczałem ich koszt (figurki plastikowe plis metalowy "wódz") to dało się to zmontować w 60 zł na stronę. To zawsze coś na początek. Zweryfikuj proszę czy się mylę.
Pewnie. Można zapytać się w sklepie Battle-Models o pojedyncze ramki, dać ogłoszenie na forum / fb o takowe. Można kupić pudełko Rzymian, które da dwie malutkie armie bądź dwa Wikingów i łuczników. Opcji nie brakuje. Większe koszta pochłonie podręcznik i dodatkowy zestaw kości dla drugiej armii.

Standardowy stół do Bolt Action na duże punkty ma rozmiar 72x48 cali. Często grywa się na 48x48. Ten rozmiar jest typowy i narzucił go przed laty warhammer (tak jak skalę 28mm).
Yeti

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Yeti »

Właśnie o Sadze zacząłem z Mordred79 plotkować...

Muszę się wgryźć, jaką skalą i producentem najlepiej to to ugryźć.
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Biały Vilk »

Pakujcie się w SAGĘ, pakujcie. Tak sobie jednym okiem was czytam a drugim pilnuję skrobania łuczników :D
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Yeti

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Yeti »

Zanim Mod się odpali i zwróci nam uwagę, że Saga to w innym miejscu.
Się właśnie zdziwiłem, jak minimalny jest dostęp do 1:28 na dwóch znanych portalach :cry:
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Pakujcie się w SAGĘ, pakujcie. Tak sobie jednym okiem was czytam a drugim pilnuję skrobania łuczników :D
SAGA w Krakowie?

https://battle-models.com/

Sklepów mających figurki do Sagi jest mnóstwo.
Yeti

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Yeti »

"Sklepów mających figurki do Sagi jest mnóstwo."

Zgadza się- łudziłem się, że znajdę coś używanego i później, tfu tfu, nie będę musiał się tłumaczyć dlaczego wydałem tyle a nie mniej. Na szczęście tłumaczenie przede wszystkim sobie samemu.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Używek musisz szukać na Facebooku w grupie SAGA PL. Tylko my tu mówimy o figurkach historycznych, które kosztują 2-3zł za sztukę. ;) Tanio w porównaniu z Warhammerami.
Yeti

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Yeti »

"Tanio w porównaniu z Warhammerami."

Tanio?

Za darmo, w zasadzie.


PS Mimo, że z różnych powodów, kilka komputerów działa w domu niemal 24/7/365 nie dorobiłem się F. I nie chciałbym tego zmieniać.
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 156 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Malory »

Jak lubisz II Wojnę Światową to już wygrałeś moim zdaniem- bo budżetowo możesz sobie za niewielką kasę kupić gotową grę z dwiema armiami od Zvezdy i potem w miarę czasu i kasy dokupić nowe zestawy i przejść płynnie do Flames of War i Battlegroup.

Ja tak mam z Zimną Wojną - kupiłem od Zvezdy Battle for oil i mam potencjalnie figurki do Team Yankee i Battlegroup Northag o ile wyjdzie jeszcze w tym stuleciu.
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Jak lubisz II Wojnę Światową to już wygrałeś moim zdaniem - bo budżetowo możesz sobie za niewielką kasę kupić gotową grę z dwiema armiami od Zvezdy i potem w miarę czasu i kasy dokupić nowe zestawy i przejść płynnie do Flames of War i Battlegroup.
Flamesy to skala 15mm i taka jest najczęściej spotykana na stołach. Battlegroup nie ma wielu graczy, ale potrzebuje sporej ilości modeli. Koszty wyrównają się z Bolt Action, malowania więcej. Lepiej przeskoczyć do Bolta... nawet używek nie brakuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”