Niepodległa

Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Niepodległa

Post autor: sowabud »

Hej

Przez najbliższe 3 lata będziemy mieli kilka, jak nie więcej, bardzo okrągłych, setnych rocznic związanych z odzyskaniem niepodległości i walkami o kształt granic II RP. Niezależnie od wszystkiego uważam, że jako Forum poświęcone tematyce historycznej, powinniśmy to jako społeczność zauważyć. Najlepiej poprzez naszą perspektywę, czyli figurki. Proponuję zatem ten nowy temat do wrzucania figurek, raportów bitewnych itp. związanych z okresem 1918-1920, niezależnie od systemu, skali, producenta itp.

Na dobry początek fotka ode mnie - Błękitna armia, Strelec, skala 1:72, podstawkowanie pod system GreenMiniatures, podstawki 4x3 cm.

Obrazek

Więcej jak zwykle na blogu. http://tuzzelvassal.blogspot.hu/2018/05 ... reg-1.html
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Niepodległa

Post autor: Umpapa »

Dobry pomysł. Jak zwykle świetne wykonanie! :)
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

Obrazek

Teraz przeciwnicy - konnarmia z zestawu Oriona

pozdrawiam

http://tuzzelvassal.blogspot.com/2018/0 ... erege.html
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

Takie cudo zdobyli powstańcy wielkopolscy. Model GreenMiniatures oczywiście w 1:72.

Obrazek

więcej na blogu

http://tuzzelvassal.blogspot.com/2018/0 ... rdt-e.html
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

Jeszcze jeden pokrak od GreenMiniatures - Austin Mk I w malowaniu bolszewickim (postbrytyjskim)

Obrazek

http://tuzzelvassal.blogspot.com/2018/0 ... in-mk.html
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

Strzelcy siczowi

Obrazek

Więcej na blogu.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Niepodległa

Post autor: Mordred79 »

Muszę przyznać, że zacny ten projekt i coraz bardziej mu kibicuję. Czy malujesz tylko kolekcjonerskie "kompanijne zajawki" poszczególnych armii czy większe jednostki? Jaką skalę docelowo tworzysz? Batalion? Pułk?
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

To niby miało być pod system darmowy od Greenminiatures, który moim zdaniem nadaje się do rozgrywek na poziomie wzmocnionego batalionu i walk manewrowych na froncie wschodnim WWI i naszych walk o granice. Z pudełka da się wyciągnąć spokojnie batalion. Ponadto uwielbiam pokraki, czyli ówczesne samochody pancerne. Trzy kolejne czekają na złożenie. Ale to podstawkowanie jest dość uniwersalne i system to rzecz wtórna. Ale najpierw spróbuję Greenminiatures.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Niepodległa

Post autor: Mordred79 »

Ja malowałem pierwszą wojnę światową pod skirmish i mam zapodstawkowane figurki osobno. Oczywiście można nimi zagrać w system Greenminiatures ale postanowiłem zrobić im dodatkowe podstawki zbiorcze. Tylko, że piechota w tej sytuacji wymaga 4x4 cm. Rosyjskie bataliony były liczniejsze - nawet 5 kompanii po 4 plutony, ale figurek pomalowanych mam dość. Trapi mnie brak dostępnej austro-węgierskiej artylerii (znalazłem tylko w USA) i kawalerii.

Obecnie jestem na etapie pisania scenariuszy i tworzenia terenu :) W zasadzie kolekcji do walk 1914-1915 nie planuję rozszerzać ale jak widzę Twoje prace to kusi mnie pomalowanie jakiegoś polskiego i bolszewickiego batalionu. Myślę, że na pułki wielkopolskie do 1920 r. można przerobić piechotę niemiecką. No... ale takie plany to nie szybciej niż za rok.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Niepodległa

Post autor: anonim »

Polska haubica 100mm wz. 14/19 we wczesnej wersji (czyli z błotnikami) firmy FtF powinna pasować do Austriaków tylko lufę trzeba skrócić. W Greenminiatures jedna podstawka to pluton.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Niepodległa

Post autor: Mordred79 »

Dzięki za podpowiedź. Nie zwróciłem wcześniej uwagi na ten model. Do greenminiatures artyleria tego kalibru przyda się jednak tylko sporadycznie. Większość artylerii strzela bowiem spoza stołu. Przydałyby się jakieś lekkie działa...

Rosyjski batalion piechoty to 5 kompanii po 4 plutony a zatem 20 podstawek = 60 figurek + 6 dowództw (następne 18 figurek, chyba, że dowódców kompanii ograniczyć do jednej). Do tego na batalion przypada jeden oddział karabinów maszynowych (jedna podstawka wsparcia) i ewentualnie jedno wsparcie łączności. Niektóre kompanie miały 5 plutonów. Spory tłum na stole.

Nie wiem jak wyglądała organizacja batalionu piechoty w RKKA w latach 1919 - 1920 ale roboczo przyjąłbym organizację z armii rosyjskiej sprzed rewolucji.
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

Obrazek

Pierwsza gra testowa. Trochę przemyśleń i fotek.

http://tuzzelvassal.blogspot.com/2018/1 ... arcie.html
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: Niepodległa

Post autor: Mordred79 »

Domyślam się, że niebawem zobaczymy tu także piechotę bolszewicką. Na razie niestety łatwiej skomponować siły "białej" Rosji niż Wojsko Polskie. O żadnych zapowiedziach dla tego konfliktu na razie nie słyszałem. Masz jakieś pomysły np. na polską "zieloną" piechotę?

Swoją droga pomysł powiązania ilości kostek do ostrzału z Wartością Bojową jakoś mnie nie przekonuje. Obecnie i tak oddział o pełnej sile ma większą (potencjalną) siłę ognia niż oddział, który poniósł straty lub jest gorzej wyszkolony. Nie widzę powodu, żeby w tym grzebać ale ja na razie też grałem tylko jedną potyczkę. Jak nabierzemy więcej doświadczeń to może dla porządku przeniesiemy dyskusje o zasadach do tego wątku?
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

Obrazek

Najpierw artyleria Błękitnej armii - modele i figurki HAT-a.

http://tuzzelvassal.blogspot.com/2018/1 ... mment-form
Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Niepodległa

Post autor: sowabud »

Obrazek

Druga kompania Błękitnej Armii. Ulepiłem z green stuffu 3 rogatywki - pierwsze moje "ulepki" z których jestem dumny.

http://tuzzelvassal.blogspot.com/2018/1 ... reg-2.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”