System współczesny

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.

Re: System współczesny

Postby Umpapa » Sunday, 11 February 2018, 13:44

Świetne scenariusze. Zwłaszcza 3 nietypowy, ciekawy.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Umpapa
Général de Division
 
Posts: 3081
Joined: Thursday, 10 September 2009, 01:58
Location: Szczecin

Re: System współczesny

Postby xardas12r » Sunday, 11 March 2018, 10:55

Bitwa WDW vs GB

Połowa lat osiemdziesiątych. Natarcie wojsk NATO na linii Grójec-Góra Kalwaria. Prawa flanka NATO, wioska Edwardów, rzeczywisty teren rozstawiony przez Filipa. 2 kompanie brytyjskiej piechoty mają za zadanie odnaleźć i związać walką zgrupowanie radzieckiej piechoty desantowej, którą mogła by zagrozić linią zaopatrzenia głównych wojsk NATO.

Image

Główna oś walki to lokalna droga otoczona lasem. Wzdłuż drogi znajdują się pojedyncze zabudowania. Na południowy-wschód od drogi płynie niewielka rzeka. Za rzeką znajdują się pola uprawne, pomiędzy nimi są rozrzucone zabudowania.

Image

Rosjanie zajęli pozycję po obu stronach drogi. Całkowite siły rosyjskie to dwie kompanie elitarnej piechoty, 20 BMD-1, 10 BTR-D, 3 BRDM-2. Piechota miała na wyposażeniu CKM, RPG-7, PPK i pluton Strzał-2. Zgrupowanie wspierały śmigłowce Mi-24D.

Image

Siły brytyjskie to dwie kompanie piechoty dysponujące 15 transporterami FV-432, 10 transporterami Spartan, 5 czołgami lekkimi Scorpion i 3 czołgami lekkimi Scymitar. Piechota miała granatniki CG, PPK, moździerze 81 mm (część na transporterach) i rakiety p-lot. Wsparcia udzielały dwie baterie lekkich haubic.

Image

Wojska brytyjskie rozstawily się w dwóch kolumnach, osłaniane przez wcześniej spieszone sekcje PPK i przeciwlotnicze.

Image
Image

Jedna z kompanii zajęła las w centrum. Jej prawa flanka oparła się o drogę, która była pod kontrolą ogniową plutonu czołgów Scorpion i PPK Milan.

Image

Piechota drugiej kompanii spieszyla się w terenie podmokły na lewej flance. Transportery odskoczyly do tyłu w celu wejścia z zasięgu RPG radzieckiej piechoty.

Image

Na ten moment największe zagrożenie stanowiła kompania na prawej flance, jednak Filip zdecydował się na głęboki rajd, zamiast szturmu.

Image
Image

Nad polem walki pojawił się śmigłowiec Mi-24. Jednak zamiast zaatakować zmech brytyjski, błędnie rozpoznał cel. Spadochroniarzy uratowała rakieta brytyjska. Zmusiła śmigłowiec do przerwania ataku.

Image
Image

Ostatecznie brytyjskie czołgi zwiadowcze rozpoznały pozycję w lesie. Salwa haubic poprzedziła szturm piechoty, która rozbiła przygnieciona kompanie. Dzień dla NATO.

Straty rosyjskie:
- 10 BMD
- 40 Rannych, zabitych, zaginionych i wziętych do niewoli

Straty brytyjskie:
- 5 FV-432
- 10 zabitych, rannych i zaginionych
Image
User avatar
xardas12r
Generalleutnant
 
Posts: 3881
Joined: Monday, 27 November 2006, 14:05
Location: Olsztyn/Warszawa

Previous

Return to Systemy historyczne - od początku XX w.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest