Bogowie wojny - Lee wrażenia i uwagi ogólne

Awatar użytkownika
Torgill
General
Has thanked: 139 times
Been thanked: 74 times
Kontakt:

Re: Bogowie wojny - Lee wrażenia i uwagi ogólne

Post autor: Torgill » sobota, 30 września 2017, 01:51

Robakk pisze:Czy macie może jakieś godne polecenia tutoriale odnośnie doboru kolorów?
Rafał, który malował większość naszych figurek już nad takowym pracuje, powinien za kilka dni się ukazać.
skoscianski
Caporal-Fourrier

Post autor: skoscianski » sobota, 30 września 2017, 17:28

Torgill pisze:Niedługo opublikujemy pdf z przykładowym składem takiego korpusu. Wstępnie też mogę powiedzieć że 21.10 powinniśmy być w klubie Inny Wymiar w Katowicach. Zapraszam :)
Super :)
Na pewno przyjadę.
W Niepołomicach nie miałem okazji pograć więc będzie świetna okazja by nadrobić zaległości :)
Ps. Będzie można przy okazji nabyć wasze produkty?
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Kontakt:

Post autor: Khamul » sobota, 30 września 2017, 22:37

Kilka szybkich pytań:
1. Kiedy do pobrania będą dostępne karty?
2. [9.2] - Jak liczymy ruch, w sensie od jakiego miejsca podstawki? Gdzie to jest napisane w podręczniku?
3. [10.1] - *Gracz A (posiadajacy (...) posiadacz inicjatywy. Po tym punkcie, przed punktem *Po wykonaniu (...) nie powinien być "Ruch Gracza A"?

Bardzo brakuje kart pomocy z rozpisanymi m.in. sekwencjami Etapu, modyfikatorami, itp.
Brakuje mi indeksu pod koniec instrukcji.

Przepisy proste, aż za proste jak na bitewniaka się wydają ;). Więcej przemyśleń wkrótce, albo jak zagram kilka razy.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General
Kontakt:

Post autor: Torgill » niedziela, 1 października 2017, 03:08

Khamul pisze:Kilka szybkich pytań:
1. Kiedy do pobrania będą dostępne karty?
Karty są już dostępne do pobrania - wszystko co można pobrać jest na stronie: http://www.gmboardgames.com/pl/Pliki/
2. [9.2] - Jak liczymy ruch, w sensie od jakiego miejsca podstawki? Gdzie to jest napisane w podręczniku?
Ruch liczymy od krawędzi podstawki.
3. [10.1] - *Gracz A (posiadajacy (...) posiadacz inicjatywy. Po tym punkcie, przed punktem *Po wykonaniu (...) nie powinien być "Ruch Gracza A"?
Tak, całościowo jest to opisane w 5.1. W 10.1 nie chciałem opisywać znowu całej sekwencji. Jak wykonasz kanonadę, ataki, walki i ruchy, to rozkaz wydaje gracz B.
Bardzo brakuje kart pomocy z rozpisanymi m.in. sekwencjami Etapu, modyfikatorami, itp.
Brakuje mi indeksu pod koniec instrukcji.
Jutro opublikuję dwie rzeczy:
1. Skrótówkę (zwaną reference sheet'em), czyli najważniejsze tabele i modyfikatory gry. Także sekwencję etapów. Z drugiej strony tejże skrótówki będzie spis treści do podręcznika.
2. Przykładowy skład korpusów Unii i Konfederacji - taki na początek.
Khamul pisze:Przepisy proste, aż za proste jak na bitewniaka się wydają ;)
To jedno z głównych założeń systemu. Wszystko, żeby skupić się na grze, a nie zasadach i modyfikatorach :)
Awatar użytkownika
Torgill
General
Kontakt:

Post autor: Torgill » niedziela, 1 października 2017, 03:09

skoscianski pisze: Na pewno przyjadę.
W Niepołomicach nie miałem okazji pograć więc będzie świetna okazja by nadrobić zaległości :)
Ps. Będzie można przy okazji nabyć wasze produkty?
Bardzo się cieszę :)
Jak najbardziej tak - weźmiemy ze sobą wszystkie zestawy i dodatki.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Kontakt:

Post autor: Khamul » niedziela, 1 października 2017, 09:13

I ja postaram się przybyć, zobaczymy czy dostanę w domu "wychodne"...

Odnośnie plików, to cały czas wchodziłem tylko na tę stronę... https://bogowiewojny.wordpress.com/pliki/ Trochę zagmatwaną macie nawigację / ilość stron

Mam jeszcze pytanie, czy do każdej podstawki można dodać dodatkowego "flagowego" i na takich figurkach naklejać flagi np. z numerami dywizji / kolorami itp. Chyba wolałbym mieć karty poza planszą a nie na niej (psuje to klimat) a tak będzie to można ogarnąć?

Zamiast znaczników korpusów można zrobić podstawkę z jednym żołnierzem a pod spodem numer podstawki? Itp. pomysły...?

PS. Z ciekawości daliście komuś kto kompletnie nie znał zasad przepisy do zapoznania się z nimi tak, aby samodzielnie bez niczyjej pomocy spróbował zagrać?
Awatar użytkownika
Torgill
General
Kontakt:

Post autor: Torgill » niedziela, 1 października 2017, 11:09

Khamul pisze:I ja postaram się przybyć, zobaczymy czy dostanę w domu "wychodne"...
Super, mam nadzieję, że się zobaczymy i zagramy.
Khamul pisze:Odnośnie plików, to cały czas wchodziłem tylko na tę stronę... https://bogowiewojny.wordpress.com/pliki/ Trochę zagmatwaną macie nawigację / ilość stron
Ja bym to nazwał nawet bałaganem :) Niestety jesteśmy w trakcie przeprowadzki i zmiany strony bogowiewojny.wordpress.com, to jeszcze chwilę potrwa. Pliki będą na gmboardgames.
Khamul pisze:Mam jeszcze pytanie, czy do każdej podstawki można dodać dodatkowego "flagowego" i na takich figurkach naklejać flagi np. z numerami dywizji / kolorami itp. Chyba wolałbym mieć karty poza planszą a nie na niej (psuje to klimat) a tak będzie to można ogarnąć?
Bez problemu, tu panuje dowolność. My będziemy stosować coś takiego, tylko kartki (naklejki) nie będą wystawać poza obrys podstawki:
Obrazek
Khamul pisze:Zamiast znaczników korpusów można zrobić podstawkę z jednym żołnierzem a pod spodem numer podstawki? Itp. pomysły...?
Na grupie beta testerów była wielka dyskusja o tym i każdy miał inny pomysł. My opublikujemy plik do wydruku na naklejki, ale każdy może oznaczać jak mu się podoba.
Khamul pisze:PS. Z ciekawości daliście komuś kto kompletnie nie znał zasad przepisy do zapoznania się z nimi tak, aby samodzielnie bez niczyjej pomocy spróbował zagrać?
Funkcjonowało to trochę inaczej. Na FB jest licząca kilkanaście osób grupa beta testerów. Oni mieli dostęp od początku do podręcznika i grali od pierwszej wersji zasad i przesyłało wszelkie swoje uwagi po grach testowych.
We Wrocławiu natomiast były osoby, które dostawały zasady i grały, z tym że pierwsza rozgrywka zawsze była z nami - oni też mówili czego nie rozumieli i to było poprawiane.

Na 100% będą nieścisłości, bo nie ma podręcznika bitewnego, żeby ich nie było, a ten jest w dodatku bardzo krótki i nie opisuje wszystkiego szczegółowo (tak też miało być).

Aha ogromna prośba - posty dotyczące samych zasad piszcie proszę w dziale FAQ.
spitamenes
Carabinier

Post autor: spitamenes » wtorek, 3 października 2017, 20:14

Witam mam kilka pytań?
1. czy można szarżować konnicą na piechotę wroga.
2. czy będą oddziały marines?
3. czy możliwe będzie przygwożdżenie ogniem snajperów,baterii artylerii?(bo gdzieś czytałem że unioniści kiedyś tak wyeliminowali z walki baterię konfederatów.
4. gdzieś pisało że unia od początku tworzyła oddziały sniperów a konfederaci od 1863 czy będzie mieć to odzwierciedlenie w grze.
5. czy zastanawialiście się nad promocją tej gry w jednostkach armii USA stacjonujących u nas(była by to super promocja systemu i Polski :) ).
Pozdrawiam
Profes79
Lieutenant General

Post autor: Profes79 » wtorek, 3 października 2017, 21:00

Szarża kawalerii - patrz punkt 10.4 instrukcji. Generalnie kiepski pomysł ale wykonalny.

Co do pozostałych punktów się nie wypowiem autorytatywnie (bo nie wiem, co autorzy wymyślą ;) ) ale:
3: w skali brygadowej, gdzie podstawka to nie bateria a brygada/batalion (czyli max 24 działa) takie niuanse raczej będą zbędne i będą spowalniać tylko rozgrywkę.
2: marines w okresie wojny secesyjnej nie odegrali praktycznie żadnej znaczącej roli - wydaje mi się, że tworzenie odrębnych oddziałów Marines aby pokazać ich udział w jednej czy dwóch bitwach będzie mijał się z celem...
4: obie strony formowały jednostki strzelców wyborowych prawie od początku wojny i obie strony w okolicach 1863 doszły do wniosku, że formowanie pułków strzelców wyborowych mija się z celem i zaczęli je rozpraszać pomiędzy jednostkami. W grze masz Strzelców Berdana po stronie Unii jako elitarną jednostkę lekkiej piechoty.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Kontakt:

Post autor: Khamul » wtorek, 3 października 2017, 21:37

Profes79 pisze:Szarża kawalerii - patrz punkt 10.4 instrukcji. Generalnie kiepski pomysł ale wykonalny.
Jak się uda wygrać, to się opłaca, chyba 2x straty są przy wycofaniu(?). Także trzeba ćwiczyć rzucanie kostką ;)
Profes79 pisze:Co do pozostałych punktów się nie wypowiem autorytatywnie (bo nie wiem, co autorzy wymyślą ;) ) ale:
3: w skali brygadowej, gdzie podstawka to nie bateria a brygada/batalion (czyli max 24 działa) takie niuanse raczej będą zbędne i będą spowalniać tylko rozgrywkę.
4: obie strony formowały jednostki strzelców wyborowych prawie od początku wojny i obie strony w okolicach 1863 doszły do wniosku, że formowanie pułków strzelców wyborowych mija się z celem i zaczęli je rozpraszać pomiędzy jednostkami. W grze masz Strzelców Berdana po stronie Unii jako elitarną jednostkę lekkiej piechoty.
Lekka piechota jest i to chyba w skali brygadowej aż za dużo...
Awatar użytkownika
Torgill
General
Kontakt:

Post autor: Torgill » wtorek, 3 października 2017, 21:51

Witam mam kilka pytań?
Czołem, z przyjemnością odpowiadam. Dziękuję też kolegom za wcześniejsze odpowiedzi :)

1.czy można szarżować konnicą na piechotę wroga.
Jak najbardziej tak. To takie same oddziały, tylko jeden porusza się szybciej i ma kilka zasad specjalnych.
2.czy będą oddziały marines?
W brygadowej skali raczej nie mają racji bytu, chociaż jedno "przegięcie" i tak robimy, bo są brygady żuawów (chociaż figurki są na całej podstawce, to można to sobie wytłumaczyć jako brygadę, w której są regimenty żuawów).
3.czy możliwe będzie przygwożdżenie ogniem snajperów,baterii artylerii?(bo gdzieś czytałem że unionisci kiedyś tak wyeliminowali z walki baterię konfederatów.
Nie w tej skali. Lekka piechota w grze musi być zawsze dołączona do brygad - nie działa samodzielnie. Niektóre brygady i spieszona kawaleria również mają taką cechę. Posiadanie lekkiej piechoty zwiększa prawdopodobieństwo dezorganizacji wrogiej jednostki. Dodatkowo zwiększa też limity na liczbę artylerii w rozpisce.
4.gdzieś pisało że unia od początku tworzyła oddziały sniperów a konfederaci od 1863 czy będzie mieć to odzwierciedlenie w grze.
Lekka piechota i strzelcy wyborowi występowali w obu armiach. Unia odznaczyła się pod tym względem, iż posiadała słynnych "strzelców Berdana" (zielone mundury). Ta jednostka występuje w grze i ma ciekawe właściwości.
Natomiast zwykłe regimenty lekkiej piechoty mogą dokupić obie strony.
5.czy zastanawialiście się nad promocją tej gry w jedostkach armii usa stacjonujących u nas(była by to super promocja systemu i Polski :) ).
Oczywiście, choć nie jest to łatwo zrobić. To jednak dopiero jak będzie angielska wersja systemu.
Khamul pisze:Jak się uda wygrać, to się opłaca, chyba 2x straty są przy wycofaniu(?). Także trzeba ćwiczyć rzucanie kostką ;)
Dokładnie, chociaż 10.4 mówi, iż można wrócić na koniki po spieszeniu jednostki i tak przeprowadzić pościg, więc szarżowanie na broń białą praktycznie się nie opłaca.
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major

Post autor: Robakk » czwartek, 5 października 2017, 08:39

Póki nie powstaną oficjalne poradniki do BW-R. L, może macie na podorędziu jakieś poradniki odnośnie kolorów strojów? ;)
Coś tam udało mi się znaleźć ale póki co bez konkretnych numerów kolorów (preferowane Vallejo) :)
Profes79
Lieutenant General

Post autor: Profes79 » czwartek, 5 października 2017, 08:48

USA - góra granatowa; spodnie navy blue
CSA - kolor szarobrązowy, w różnych odcieniach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major

Post autor: Robakk » czwartek, 5 października 2017, 20:48

Dzięki Profes79!
Znalazłem też:
http://theminiaturespage.com/boards/msg.mv?id=145450
Może się komuś przyda :)

Dzisiaj przyszły do mnie modele i podręcznik. Zacząłem analizować co i jak i uświadomiłem sobie że nie mam generałów i dowódców. Odnośnie modeli to polecacie wziąć modele z blisterókw piechoty? Jeśli tak to zostanie masa modeli nie wykorzystana, z tego co widzę nie ma osobnych blisterków dla dowódców w sklepie, myślałem naiwnie że będą w blisterku z piechotą ;)
Szary
Sous-lieutenant
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Szary » czwartek, 5 października 2017, 22:25

Dowódcy mają być na dniach, odlewają się już podobno, więc spokojnie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bogowie wojny: Lee”