Seria "Historyczne Bitwy"

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Allegro :wink:
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Nie znalazłem :(
Może źle szukałem?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Aldarus pisze:Wietnam - bardzo dobry. Choć oczywiście macie rację, że nie pasuje do serii. Odnośnie bitew w wojnie Wietnamskiej jest dobra książka zatytułowana bodajże Wietnam :wink: (wydane w ramach serii o bitwach, wodzach itd. - niestety nie pamiętam teraz jak zatytułowanej - sprawdzę w domu). Kupiłem kiedyś okazyjnie - opisane chronologicznie kilkanaście bitew (np. Ia Driang) - kampani (np. ofensywa Tet). Przystępnie, z mapkami, niezłymi zdjęciami i w miarę obiektywnie. Reasumując niezłe kompedium wiedzy o militarnej stronie konfliktu - polecam jako uzupełnienie do powyższej.

Chodzi Ci zapewne o Wojnę w Wietnamie Johna Pimlotta Agencja Wydawnicza Morex Warszawa 1993 seria Wojny Bitwy Dowódcy .
(chyba najlepsza z tej serii)
Kupiłem bez wahania dawno choć nadal odczuwam niedosyt jeśli chodzi o w miarę wyczerpujący opis strony militarnej tego konfliktu w książkach dostępnych w naszym kraju w rodzimym języku.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Hurra!

Poszedłem wczoraj do antykwariatu na Wilczej i udało mi się kupić tę książkę!
Moja radość jest wielka :) :) :)
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Poszukuję pozycji dotyczących starożytności. Sczególnie Kynoskefalaj i Maraton. Może ktoś mógłby pomóc??
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Obie były w serii bitew historycznych Bellony. Być może nadal do kupienia w sklepie internetowym.
Maraton świetny (Kuleszy??), natomisat Kynoksefalaj trochę tendencyjne bo napisane przez chorobliwego wroga Rzymian ;-).
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Maraton podobno słaby :?:

Kynoskefalaj bardzo dobre - wbrew pozorom Kęciek nie jest wrogiem Rzymu tylko raczej "odbrązawiaczem" z lukru nałożonego przez Diodora i annalistów. Pokazuje, jak było - drapieżne państwo ukierunkowane na podbój, z "misją dziejową" i przekonaniem o własnej wyższości. Można tylko załamać ręce nad krótkowzrocznością jego przeciwników...
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Rzym drapieżny i ukierunkowany na podbój. Ok, zgoda, ale to nie znaczy, że trzeba co chwila nad Grekami płakać (Panathinaikos sucks). Albo ze wszytskich możliwych wariantów porównania liczebności stale wybiera te przy których dokonania Rzymian wyglądają najmniej okazale. Generalnie w jego ksiązkach Rzymianie to źli farciarze, którzy zasypują wrogów tłumami rządnych krwi wojowników. Dla mnie Kęciek nie jest "odbrązawiaczem" - jest tendencyjny.
Napiszę nawet, ze gdyby np. o Pyrusie pisał ksiązkę ktoś inny to pewnie spodobałaby mi się ta postać i być moze jemu bym "kibicował" (choć znałem oczywiście tą historię). Natomiast nie przepadam za autorami książek historycznych, którzy aż tak bardzo trzymają za swymi ulubieńcami (albo raczej tak mocno nienawidzą swoich "wrogów").
Jeżeli Maraton był napisany przez Kuleszę to z pewnością jest dobry, bo kojarzę to nazwisko z tą serią (i z Maratonem właśnie - ale tu niepewnie) jako gwarancję dobrej jakości.
p.s.
Bardzo lubię państwa helenistyczne i ten okres w ogóle, żeby nie było wątpliwości. :wink:
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

W serii ukazało się podobno Solferino.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Znow biednych Austriakow pobili ;) , a czy z tej serii wyszlo Midway? Z pacyfiku kojarze tylko pozycje o bitwie pod Leyte.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Wyszło. Podobno całkiem niezłe (nie mam i nie czytałem). Leyte oczywiście niezawodnego Flisowskiego :!:

Akurat w "Benewencie" Kęciek traktuje Pyrrusa z wielką rewerencją, jako gościa niesłusznie posądzanego o idiotyzm i słynne słowa o zwycięstwie "pyrrusowym". Natomiast Rzym to wcale nie farciarze, tylko państwo, które dzięki swojej strukturze mogło wiele przetrwać i pobić wroga - różnymi sposobami. Pyrrus dwa razy wygrał, raz zremisował, zadając zresztą Rzymianom ciężkie straty - po czym skończyła mu się kasa na wojsko i musiał wrócić. Natonmiast Rzymianie mobilizowali kolejne legiony...
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Darth Stalin pisze:Wyszło. Podobno całkiem niezłe (nie mam i nie czytałem). Leyte oczywiście niezawodnego Flisowskiego :!:
Mam Midway -Nico i Darth bliblioteka" Manhattanu" zaprasza :)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Strategos pisze:
Darth Stalin pisze:Wyszło. Podobno całkiem niezłe (nie mam i nie czytałem). Leyte oczywiście niezawodnego Flisowskiego :!:
Mam Midway -Nico i Darth bliblioteka" Manhattanu" zaprasza :)
Ja się chyba też zapiszę do tej biblioteki.
Z tym, że bibliotekarz będzie musiał dla mnie zmienic regulamin: wypożyczanie książek na 6 miesięcy. :lol:

Jest Solferino, ale szkoda raczej kasy.
Opisy bitew bez sensu, strasznie skrotowe, OdB uproszczone (bez numeracji pułków), opis taktyki zerowy (poza wynikającym z tekstu wiodącego opisem działań żuawów, którzy podobno pod ogniem austriackim trochę przeskoczyli, trochę się przeczołgali.
Coś jak infanterie legere.
Opisy uzbrojenia do bani.
Mapy do bani.

Gdyby porównać ze zbliżoną nieco realiami "Szypką i Plewną", to dzieło Brodeckiego jest poza mankamentami, arcydziełem.
Czyta się to jednym tchem, opisy bitew są plastyczne.
"Gettysburg" Swobody to arcydzieło nad arcydziełami, chyba tylko Waterloo Malarskiego jest lepsze.

Autor Solferino korzysta za to z polskiego przedwojennego dzieła dwoch autorów pt. Wojna 1859 oraz dośc często, o zgrozo, z pracy Fryderyka Engelsa, która może niegłupia, ale wiadome jak podbarwiona.
No i ze wspomnień Henri Dunanta, Szwajcara, obserwatora starć, który był jednym z założycieli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Gettysburg jest najlepszy, a co do Malarskiego duzy minus, ze korzystal w wiekszosci z zrodel angielskich, ktore wypaczaja obraz tej bitwy. Np. w ksiazce opisana jest scena jak to oddzialy niderlandzkie pod ogniem francuskim uciekaja i sa wtracone negatywne komentarze poprzez cytaty oficerow angielskich.

Tutaj mozna sie dowiedziec nieco innej wersji - http://web2.airmail.net/napoleon/Waterloo_Cowards.html

Tak to jest jak sie korzysta tylko z zrodel angielskich ;).

Ja polecam najbardziej Wagram 1809 i Marengo 1800. Szczegolnie pierwsza ksiazka pozwala spojrzec lepiej na bitwe pod Wagram, ktore czesto w 'ogolnych' ksiazkach jest opisywana jako kryzys dowodzenia Napoleon itd. Jest to wlasnie jedna z najlepszych bitwe Cesarza :twisted: :!: Rowniez Arcyksiaze Karol nie okazuje sie tak 'wielkim' przeciwnikiem jak go kreowano.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Midway dobre. Leyte - ogromny zawód: to po prostu fragment Burzy nad Pacyfikiem. Podobnie jak Bitwa Jutlandzka - powtórzenie wydania z serii Wojny Morskie Wydawnictwa Morskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”