IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Master Yoda
Caporal
Posty: 53
Rejestracja: środa, 7 września 2016, 21:45

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Master Yoda »

Ja jednak wolę, gdy ktoś tłumaczy zasady. Zapamiętanie wszystkich zasad (czasem bardzo szczegółowych) napisanych na 40-50 stronach instrukcji, w języku angielskim i to dość specjalistycznym, nie jest łatwe, o ile wręcz niemożliwe w kilka dni (przy ograniczonym czasie, który się ma na "studiowanie"). Podobnie jak w przypadku tłumaczenia, też zawsze coś się opuści. Dochodzi do tego jeszcze kwestia interpretacji. Gdy ktoś tłumaczy zasady - niejako tłumaczy ich swoją interpretację, dzięki czemu wszyscy grają tak samo.

W przypadku najbliższego konwentu jest jeszcze ten kłopot, że praktycznie żadna wieloosobówka nie jest jeszcze umówiona. Nawet gdyby Leliwa i Dajmiech chcieli zagrać w Sukcesorów i ja z nimi, to i tak będzie nas jeszcze za mało. A zatem nie wiem co mam czytać, żeby nie zrobić tego na darmo :)
May The Force be with You
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Samuel »

Zauważ, Master Yodo, że wyjaśnienie 40-50 (zazwyczaj to przesada, z reguły jakieś 25 ;) ) stron zasad w ciągu pół godziny w hałaśliwej sali też ma swoje mankamenty. Owszem, daje z grubsza orientację w zasadach gry, zwłaszcza graczom doświadczonym w grach danego typu, jednak zawsze pozostaje ogromne pole do pretensji, że "zagrałem tak a tak, bo nie powiedziałeś, że jest taka zasada" - i próżno tłumaczyć, że po pierwsze wszystkich bez wyjątku zasad z 25 stron w pół godziny podać nie sposób, a po drugie na ogół dana zasada została wyjaśniona, tyle że dany gracz akurat nie zapamiętał tego fragmentu tłumaczenia (a rozstrzygnąć się już nie da, chyba, że ktoś tłumaczącego nagrywał).
Natomiast oczywiście masz rację, nie sposób czytać przed manewrami iluś tam instrukcji, stąd nasze umawianie się na rozgrywki. Jeśli chodzi o te wieloosobowe, "Sukcesorzy" udają się najczęściej, więc przeczytanie instrukcji długofalowo nie będzie czasem straconym :) (ha - pisze to gracz, który nigdy nie przeczytał instrukcji do "Sukcesorów" :oops: ). Ja nabywam na konwencie "Quartermaster General 1914" i zamierzam doprowadzić do rozgrywki, to dość prosta gra i myślę, że łatwo ją będzie wytłumaczyć, ale instrukcję postaram się przeczytać przed konwentem, rzecz jasna. Przywiozę też HISa, jeśli uda się zebrać zespół to raczej spośród nowicjuszy i tu oczywiście tłumaczenie zasad będzie, ale to jest rzeczywiście 45 stron Rulebooka i tylko najważniejsze rzeczy uda się streścić w pół godziny. Cóż, ja dopiero za trzecią-czwartą rozgrywką w HISa znałem zasady na tyle, by w pełni korzystać z możliwości w nich zawartych, ale tak jest chyba z każdą bardziej skomplikowaną grą, pierwsze partie należy uznać za szkoleniowe.
W moim konwentowym rozkładzie dnia ciągle zmiany, rozgrywka z Anomanderem niezagrożona, goście zapowiedziani na piątek wieczór przemówili się na sobotę i niedzielę, może więc się zdarzyć, że w te dni będę się bardziej musiał zaangażować społecznie. W tym kontekście myślę np. o wymienionych wyżej QG i HISie, możliwe jednak, że będę się musiał zaangażować w jakieś 2-osobowe gry z młodszymi adeptami naszego hobby albo przynajmniej w tłumaczenie zasad (mam nadzieję na choćby ograniczoną pomoc ze strony innych gości konwentu, z jednej strony Leliwy, który momentami będzie mnie zastępował, z drugiej Pędraka czy Islam Gereja, którzy będą mieli okazję zareklamować swoje gry). Ciągle mam nadzieję, że nie zagrozi to umówionym partiom w NPwS z Konradem ani w HitS z Kapitanem Bombą, acz jeśli któryś z Gości dostrzeże kolizję z innymi swoimi planami, z żalem przełożę te rozgrywki na następną okazję. :(
Z drugiej strony, piątek wieczór mam wolny :)
Wciąż czekam na deklaracje dotyczące zdjęć i relacji. Co prawda w szpitalu mam być tylko przez trzy dni, więc jeśli dobrze pójdzie, do pisania relacji będę mógł się zabrać w środę, ale nie jest to pewne (w grudniu też w szpitalu miałem być 3 dni, a byłem 32 :D ), poza tym pozostaje kwestia zdjęć czyli materiału ilustracyjnego. Proszę, pomóżcie. ;)
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Monthion »

Czołem!
Zapowiadam niniejszym swoją obecność na konwencie (choć Namek już nieco tajemnicy zdradził) na pewno w sobotę i niedzielę. Piątek jest niepewny, więc na nic się nie będę umawiał, jak będę to będę. Natomiast na sobotę od początku do 15.00 i na niedzielę bym się chętnie ugadał, bo na razie mam zaklepaną tylko jedna rozgrywkę, a mianowicie w sobotę po 15.00 w Orła i gwiazdę z wspomnianym wcześniej Namkiem. Co mogę zaproponować ze swojej strony: Twilight Struggle, Sekigahara, Paths of Glory, Labyrinth (GMT), Hannibal: Rome vs. Carthage (Valley) z lżejszych np. Race to Berlin (Leonardo) , The First World War (Phalanx), Orły i rakiety (Mars) lub 2 de Mayo (Gen-X) z klasyki dragonowskiej np. Grunwald 1410, Wiedeń 1683. Miałem prosić Silvera o Smutę w niedzielę ale po tym co przeczytałem na temat rozgrywki na Strategosie odpuszczam na razie ten temat. Natomiast zaciekawiła mnie Maria, na którą bym się pisał, jeśli sobota od rana i niedziela, nie koliduje to Łukaszowi z innymi rozgrywkami. A i jeszcze jedno, będę robił zdjęcia jak zwykle zresztą.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Dajmiech »

Monthion - przypomniałeś mi, żeby do moich tytułów, które oferuję w piątek dołączyć jeszcze Grunwald 1410 Dragona :) Szkoda, że nie jesteś pewny swojej obecności w piątek, bo reflektowałbym wtedy właśnie na Grunwald lub na Ścieżki Chwały.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Leliwa »

Panowie. Czas na wiążące decyzje. Proponuję wam: Monthionie, Dajmiechu, tudzież Mistrzu Yodo najpierw wspólne zapoznanie się z Bohaterami Limanowej pod czułą i troskliwą opieką Łukasza Wrony (podobno można grać w 4 osoby), zaś po tym Sukcesorów z małym kawaleryjskim urozmaiceniem . Czas - piątek od początku konwentu.
Co do tłumaczenia zasad Sukcesorów. Zapewne lepiej na początku przeczytać instrukcję zwłaszcza, że Sukcesorzy mają pewnie gdzieś ją zawieszoną po polsku. Gdy chodzi o jej obszerność, to tu bez przykładu rozgrywki zajmuje ona około 20 stron. Ale jeśli ktoś nie przeczyta, to niech się nie martwi. Zwykle prawie każdą rozgrywkę w Sukcesorów zaczynam od tłumaczenia zasad nowicjuszom, opracowałem więc już pewien dobrze funkcjonujący schemat, który raczej mnie nie zawodzi przy pewnej wprawie dydaktycznej, którą posiadam.
Co wy na to? Szkoda by mi był nie zagrać w Sukcesorów na konwencie (ostatnio na Reymonta niestety się nie udało).
PS. Mała uwaga. Sukcesorzy są grą, która korzysta z wielu rozwiązań Hannibala: Rzym przeciw Kartaginie. Stąd znajomość tego drugiego tytułu jest pomocna.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Dajmiech »

Jestem za Sukcesorami, jeśli tylko istnieje spora szansa, że zbierze się odpowiednia liczba graczy (pytanie czy wystarczy nam trzech, czy chcemy czterech). Polska instrukcja jest tutaj (nie wiem czy będziemy grali w tę edycję, ale różnice w regułach nie są chyba zbyt drastyczne): http://ladownia.strategie.net.pl/Main/G ... zasady.pdf

Nie należy zrażać się ilością stron, bo reguły są do 26-tej, a w nich sporo miejsca zajmują przykłady, itp.

Co do Bohaterów Limanowej - będę dopiero koło 17.00, więc nie wiem czy się załapię. Nie mam pojęcia co to za gra, ale przyznam, że jak widzę figurki, i bardzo kolorową planszę z dużymi heksami, jestem dość sceptyczny. Krótko mówiąc - chętnie bym poznał, ale wątpię, żebym chciał poświęcać na nią cały piątkowy wieczór.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Leliwa »

Trochę trzeba będzie jednak wyjaśnić, bo pewne rzeczy w III edycji się różnią, choćby wpływ garnizonów na obleganie miast i inne działanie karty Rozruchy. Niestety nie będzie chyba Piotra Wodtke, a szkoda, bo chciałbym mu zwrócić polskie tłumaczenie instrukcji do III edycji tej gry, która nieco się różni od polskiego wydania Gołębiewskiego opartego na II edycji. Pobrał ją gdzieś od Falangistów, ale ja nie mogę tego teraz znaleźć. Dodatkowo jeszcze parę słów trzeba powiedzieć o kawalerii. Zobaczymy może nieco zapoznam się z Bohaterami Limanowej a potem jak przyjdziesz, to zagramy w Sukcesorów.

Zatem koło 17.00 Dajmiech i Master Yoda. Jak nie przybędzie Monthion, to spróbujemy jakąś zbłąkaną dusze przygarnąć. Jak przybędzie to też, bo mam też żetony dla 5 gracza.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Anomander Rake »

Jakbyście później zaczęli to nie wykluczam swojej osoby. W końcu UKCh to gra dosyć szybka.
Master Yoda
Caporal
Posty: 53
Rejestracja: środa, 7 września 2016, 21:45

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Master Yoda »

Ja ze swojej strony potwierdzam uczestnictwo i gotowość do gry w Sukcesorów. Samuelu, a może Ty dołączyłbyś się do Sukcesorów? Z tego co piszesz piątkowy wieczór masz wolny. Chyba kiedyś mówiłeś, że nie jest to Twoja ulubiona gra, ale zawsze lepsi Sukcesorzy niż nic :) Postaram się też zaznajomić z instrukcją. Jeszcze moje pytanie w związku z tym. Czy polecacie video-prezentacje dotyczące gry? Np. stąd: https://boardgamegeek.com/boardgame/264 ... videos/all
May The Force be with You
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Raubritter »

Samuel pisze:Ja nabywam na konwencie "Quartermaster General 1914"
Czy na pewno? Sam mam egzemplarz, miałem targać do Stolicy Smogu, ale skoro i tak będzie egzemplarz, to może nie muszę.

I jeszcze pytanie do Umiłowanego Przywódcy, pardon, Szanownego Gospodarza, bo może wie - Ścieżki Chałwy będą?
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Leliwa »

Master Yoda pisze:Ja ze swojej strony potwierdzam uczestnictwo i gotowość do gry w Sukcesorów. Samuelu, a może Ty dołączyłbyś się do Sukcesorów? Z tego co piszesz piątkowy wieczór masz wolny. Chyba kiedyś mówiłeś, że nie jest to Twoja ulubiona gra, ale zawsze lepsi Sukcesorzy niż nic :) Postaram się też zaznajomić z instrukcją. Jeszcze moje pytanie w związku z tym. Czy polecacie video-prezentacje dotyczące gry? Np. stąd: https://boardgamegeek.com/boardgame/264 ... videos/all
Nie znam ale się przyjrzę.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Samuel »

Master Yodo,
zobaczymy, jak rzecz się w piątkowy wieczór ułoży, bo jak na razie na "Sukcesorów" to raczej za dużo niż za mało chętnych (by powtórzyć mój dawny, a zatem już zużyty bon mot: zupełnie jak po śmierci Aleksandra ;) ).

Raubritterze,
QG 1914 kupuję na pewno, więc jeśli tylko Konrad przywiezie, będę miał. Czy "Ścieżki Chałwy" to turecka wersja "Ścieżek Chwały", czyli "Pursuit of Glory"? Jeśli tak, grę pożyczyłem Wally'emu i oczywiście on mógłby ją przywieźć. :)
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Wally »

Niestety potrzebne są "Paths", chodzi o grubszy zakład ;)

A "Pursuit" przywiozę tak czy siak, choćby celem zwrotu.
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Raubritter »

Zgadza się, chodzi o nasze ukochane Ścieżki, które lata temu, tak wielu z nas otworzyły oczy na świat naprawdę dobrych gier wojennych :D

Swoją drogą, Pursuit of Glory też fajne.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: IX Konwent Krakowski (17-19 marca 2017)

Post autor: Herman »

Ja biorę Ścieżki. W piątek gram rewanżyk za zeszłoroczny bój z Pędrakiem. Jak skończymy to mogę użyczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”