O serii i systemie "Wrzesień 1939"

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Sarmor pisze:To ja się upewnię: chodziło o to, że za 100 zł dostaniemy podręcznik i 2 talie kart, czy że talie kart będą osobno?
O to mi właśnie chodziło, że mają być razem. Inaczej to co pisałem wcześniej o cenie nie miałoby sensu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ShVagYeR
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 22 września 2016, 07:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: ShVagYeR »

Hm. Może to dlatego, że doświadczenie z wargamingiem mam praktycznie zerowe (chyba że liczymy WH40k ale to zupełnie inna "historia"), ale w ogóle mi nie przeszkadza taki plan wydania zasad. Wsadzę sobie w segregator albo dam do oprawienia te 5 zeszytów i też będzie dobrze. Wydaje mi się, że ważniejszy jest szybki dostęp do zasad w czasie rozgrywki i ogólna "poręczność" rulebooka, niż wspaniałe wydanie w twardej oprawie. :)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Przemos19 »

Jakby GW wydało rulebook (nie mówie o dexach) w ten sposób, to hejt byłby niesamowity :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Mnie się wydaje ogólnie, że oczekiwania doświadczonych graczy mogą się w ocenach rozmijać z oczekiwaniami tych, którzy zbyt wiele nie grali i do których w znacznej mierze jest adresowany ten system. Zobaczymy jak to będzie. Na pewno występuje też naturalne zmęczenie tematem, tzn. tym, że ten system tak długo wychodzi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Jarek »

To, że już dawno mam za sobą stan irytacji systemem wydawania tej gry, pozwala mi dostrzec zalety.
Kilka gazetek w segregatorze ułatwi "obsługę" zasad w trakcie gry.

Odnoszę to np. do podręcznika Ogniem i Mieczem Wargamera. Wielka księga, którą aż żal taszczyć i wertować w zazwyczaj trudnych warunkach w trakcie gry. Strasznie się niszczyła, na szczęście dokupiłem drugi egzemplarz z demobilu, już trochę zniszczony, ale przynajmniej ten z dedykacjami autorów bezpiecznie siedzi na półce.

Druga sprawa - zakup na raty, czasem ciężko wysupłać jednorazowo 150 zeta na książkę.

Czy to strzał w stopę? Po wielu opiniach przeczytanych w recenzjach - powinni już mieć odstrzelone obie nogi. Na szczęście wydają dalej.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Sarmor »

Raleen pisze:Inaczej to co pisałem wcześniej o cenie nie miałoby sensu.
Mnie też wcześniej chodziło o kwestię ceny. ;)
2 talie kart to zawsze jakiś plus, ale po pierwsze nie da się bez nich grać, po drugie 75 stron + 2 talie za 100 zł to nie jakaś wyjątkowo atrakcyjna cena (ale też nie szczególnie wysoka, dość standardowa jak na grę bitewną, choć przy innym formacie wydania).
ShVagYeR pisze:Wydaje mi się, że ważniejszy jest szybki dostęp do zasad w czasie rozgrywki i ogólna "poręczność" rulebooka, niż wspaniałe wydanie w twardej oprawie. :)
Kłopot w tym, że poręczny podręcznik do konkurencyjnego Battlegroup (tylko chyba bez list armii) to 50 zł, w przypadku Bolt Action też jakoś podobnie (+/-20 zł, bo jest dodatkiem do startera i trzeba go kupić z drugiej ręki). I nic nie trzeba oprawiać. ;)

Zaletami Września pozostają język i dostępność w sklepach nie-branżowych (choć w dobie internetu to drugie nie wydaje mi się bardzo istotne).
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Sarmor pisze:dostępność w sklepach nie-branżowych (choć w dobie internetu to drugie nie wydaje mi się bardzo istotne)
Tutaj znów, jak dla kogo, dla kogoś kto już bawi się w gry bitewne jakiś czas - pewnie jest tak jak piszesz, a dla zielonych w temacie może być istotne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: GRZ »

Niby tak, ale wystarczy krótkie googlanie nawet nie żeby znaleźć sklep a jakieś forum i bardziej doświadczeni bitewniakowcy pomogą.

Kwestia ceny jest dość zabawna. Dla jednego to nic, drugi musi zbierać na podręcznik. Zanim jednak zasady nie wyjdą ciężko oceniać czy są warte takiej kwoty. Zarówno zawartość jak i wydanie. Jeśli jednak jakość będzie taka jak zeszyty dorzucane do modeli żeby można było płacić mniejszy podatek to nie wróżę temu projektowi szczęścia poza zupełnie zielonymi zbieraczami.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Jako prowadzący forum chciałbym, żeby tak było, że wszyscy zainteresowani a niewiedzący jaką grę wybrać przychodzą do nas na forum po radę. To bardzo miła perspektywa. I w jakiejś części to jest prawda, ale w jakiejś (pewnie znacznej) części nie jest.
GRZ pisze:Zanim jednak zasady nie wyjdą ciężko oceniać czy są warte takiej kwoty.
I tu się z Tobą w pełni zgadzam. Jak zasady okażą się dobre, to wszystko inne zejdzie na daleki plan.

Mało kto już pamięta jak było z "Ogniem i Mieczem". Ja kiedyś w wywiadzie z Sosną za radą kolegów zainteresowanych tematem zadałem mu pytanie o to czy i kiedy w ogóle wyjdzie zapowiadany od kilku lat system "Ogniem i Mieczem"... Wyszedł akurat parę miesięcy po tym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
misiek82
Adjudant-Major
Posty: 323
Rejestracja: wtorek, 26 sierpnia 2014, 11:08
Lokalizacja: Tu i ówdzie

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: misiek82 »

Tyle że było demo OiM, a Wrześniowcy nawet się nie starają, by wypuścić serię zasad na próbę.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Nie wiem czy jak bym był na miejscu wydawców jakiegokolwiek systemu to wypuszczałbym wersję demo, w sensie niedopracowane zasady z błędami, ale to moje zdanie. Swego czasu mi Greebo trochę opowiadał jak to było z tym demo OiM, może jak trafi do tego wątku to zechce napisać, ja tego nie śledziłem wtedy. Z drugiej strony, boję się, że zejdziemy z tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Raleen »

Żeby była natomiast jasność co ja myślę na ten temat, to wydaje mi się, że po prostu First to Fight powinno już dawno wydać wersję ostateczną tego systemu (szkoda dyskutować o jakichś demach), bo jeśli nie trzy lata temu, to powiedzmy dwa lata, a już na pewno rok temu wydaje mi się, że on był w na tyle dobrej formie, że można go było wydać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
misiek82
Adjudant-Major
Posty: 323
Rejestracja: wtorek, 26 sierpnia 2014, 11:08
Lokalizacja: Tu i ówdzie

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: misiek82 »

Tym bardziej, PSC się wstrzeliło i wykorzystując figurki FtF stworzyło rozpiski Battla, wiele osób teraz będzie woleć sprawdzony system niż pakować się w kolejny, który już na starcie strzelił sobie w łeb.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: Przemos19 »

Biorąc pod uwagę, że system będzie w kiosku, to będzie większy zasięg i dostęp do młodych kadr wargamingowych niż Battlegroup. Plus taki, że popularyzuje hobby. Szkoda, że pisałem dokładnie to samo 3 lata temu, licząc że zasady wyjdą po pierwszych 5 numerach i spowoduje to pewien boom.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
misiek82
Adjudant-Major
Posty: 323
Rejestracja: wtorek, 26 sierpnia 2014, 11:08
Lokalizacja: Tu i ówdzie

Re: Ogólnie o serii i systemie "Wrzesień 1939"

Post autor: misiek82 »

Dlatego, jak dla mnie, oni już przegrali na starcie. Szkoda, bo szum był a teraz, gdy poczatkowy szał opadł, nie mają szans. Wiele osób już nie pamięta, że to jeszcze wychodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”