Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszawskim

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszawskim

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43369
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3935 times
Been thanked: 2506 times
Kontakt:

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: Raleen »

Generalnie o grach komputerowych nie piszemy na portalu, ale ze względu na tematykę (powstanie warszawskie) i fakt, że jest to rodzima polska produkcja, postanowiliśmy zrobić wyjątek. Inna sprawa, że SPIDI napisał moim zdaniem świetny tekst, a zbliża się też powoli kolejna rocznica powstania.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kosma
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 13 czerwca 2014, 23:57

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: Kosma »

Czekamy na recenzję nowego modelu Fiata wydanego z okazji rocznicy powstania warszawskiego! :D
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43369
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3935 times
Been thanked: 2506 times
Kontakt:

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: Raleen »

Kosma pisze:Czekamy na recenzję nowego modelu Fiata wydanego z okazji rocznicy powstania warszawskiego! :D
No tak, nie ma to jak merytoryczny komentarz w stylu Onetu! :)

Jak przeczytasz i będziesz miał jakieś uwagi do tekstu, zapraszam do podzielenia się nimi, inaczej chyba szkoda zaśmiecać temat.

Gwoli ścisłości, nawiązanie do rocznicy powstania warszawskiego było wyłącznie ode mnie, recenzent nie pisał tekstu "pod rocznicę". Zresztą każdy kto się z nim zapozna, nie powinien mieć moim zdaniem co do tego wątpliwości.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: Radosław Kotowski »

Troszkę mnie zaskoczyła recenzja FPS-a na portalu, mimo że tematyka gry jest historyczna. Nie mam nic przeciwko wysypowi okolicznościowych recenzji, jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe. Sam przypominając sobie o jakimś wydarzeniu mam ochotę coś o nim przeczytać. Swoją drogą czy jest jakaś dobra strategia o Powstaniu Warszawskim?
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43369
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3935 times
Been thanked: 2506 times
Kontakt:

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: Raleen »

Co do gry i samego tekstu, ja już nie grywam w tego typu produkcje (właściwie nigdy specjalnie nie grywałem), więc w stosunku do mnie ten tekst ze wszech miar spełnił rolę edukacyjną :). Natomiast to co poruszyłeś Radosław wydaje mi się bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze: ciężko zrobić dobrą grę na temat Powstania, pytanie czy twórcy gier komputerowych w ogóle powinni się za to zabierać jeśli nie mają dobrego pomysłu jak do tego podejść. Niestety z racji nieobeznania z obecnym rynkiem gier nie potrafię nic powiedzieć o alternatywach. Recenzent na pewno będzie tu bardziej kompetentny.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: wheeski »

Myślę że przy odpowiednim podejściu Powstanie by się mogło sprawdzić jako temat gry solo z cyklu States of Siege.. Ale to taki OT...
Vassal projects:
Facelifting: Rallyman, Outlaws:Adventures in the old west, SpeedCircuit (TransAmMOD), Formula Motor Racing
Finished: Down in Flames (DVG), DieCastTableRacing, Orly i Rakiety, We Must Tell the Emperor, Wings of Glory, The Barbarossa Campaign.

In plan: Red Storm Rising; Guderian's Best
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Nie kojarzę niestety żadnej strategii, gdzie firmowo znajdowałby się chociażby scenariusz o powstaniu warszawskim. Ogólnie Polacy są rzadkim gościem takich gier... często kontrowersyjnym, jak to było w Codename: Panzers Phase One lub Blitzkriegu 1 (choć w tym drugim przynajmniej bronili się mężnie). Oczywiście, środowiska fanów różnych produkcji tworzyły własne, amatorskie mody, scenariusze, skórki i tak dalej, jedynie opierające się na oryginale. Nawet mój ojciec w dawnych czasach robił powstańcze scenariusze do Combat Mission: Operation Overlord (niestety, ale zamiast zdobycznych Panter musiał być sprzęt amerykański). To była gra!

Jednym z wciąż popularnych RTSów jest Company of Heores, części 1 i 2 i tutaj wyszło coś takiego:
http://steamcommunity.com/sharedfiles/f ... =263133395

Jak dla mnie to wszystko nie wyczerpuje tematu, wątki polskie to nadal trochę takie ciekawostki w RTSach czy strategiach turowych. Nie liczę tutaj oczywiście kampanii niemieckich, gdzie po prostu pierwsze misje (niejako szkoleniowe) to kampania wrześniowa, gdzie spuszcza się łomot biednym Polakom. Choć ... jak pamiętam, to w Panzer Generalu III nie było to wcale aż takie proste.

PS: a i tak, potwierdzam, że recenzja była raczej wyjątkową okazją i wracamy do planszówek. Nie wyluczam takiego skoku w bok w przyszłości, ale na pewno nie teraz. I nie, rocznica powstania nie miała nic do rzeczy. Po prostu Enemy Front pojawił się w czerwcoym CDA i miałem okazję go tanio kupić.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: runnersan »

Nie jest tak źle.

Tam gdzie się da, to pewne wątki polskie się pojawiają. Ja akurat częściej grywam w turówki i wszędzie gdzie gra powinna Polaków zawierać, tam ich znajduję. W grach AGEOD, pojawiają się Polacy i generałowie w armiach Napoleona, w grze o rewolucji w Rosji mamy Polskę i możliwość wciągnięcia jej w wojnę domową, a i scenariusz o wojnie 1920 jest. Z tego co kojarzę, teraz będzie gra, w których jeden ze scenariuszy obejmować będzie Wielką Wojnę Północną i chyba Wojnę o Sukcesje Polską.

W Pike&Musket możemy w polu dowodzić Polakami gdy na polu bitwy króluje husaria. No i oczywiście jest też seria Europa Universalis, Crusader Kings, gdzie również Polska często bywa jednym z głównych graczy.

W klimatach II wojny, jest oczywiście Hearts of Iron, w grach Garego Grisby o bombardowaniu Brytanii i drugiej części o bombardowaniu Niemiec, występują Polskie eskadry z pilotami o Polskich nazwiskach (często historycznych). W War in the West możemy dowodzić II Korpusem, czy 1 dywizją pancerną, a w wspomnianym Beyond Overlord występuje Polska armia. Jest jeszcze Close Combat 2, Steel Panthers i wiele jeszcze innych.

O Civilization itp to już nie wspominam, ale jednak na szczęście nasza nacja nie jest aż tak ignorowana, jak mogłoby się wydawać. Natomiast rzeczywiście sam temat Powstania nie doczekał się, za bardzo porządnej gry (choć były próby mocno nie udane), a i Enemy Front tylko z growego punktu widzenia, nie został zbyt wysoko oceniony, jak widać.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: Telamon »

Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Enemy Front czyli rodzima strzelanka o powstaniu warszaw

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Aaa... zapomniałem o ToWie :) W sumie to trochę rozwinięcie idei Combat Mission, o ile pamiętam, choć przez innych twórców.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”