Decisive Campaigns: Barbarossa

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Strategos »

Bardzo ciekawa zaskakująco oryginalna koncepcja. Decisive Campaigns w trzeciej odsłonie różni się w sposób istotny od "dwójki" rozgrywającej się w Polsce i we Francji (przy zachowaniu podobnej grafiki, dużej części interfejsu, kart "bitewnych", systemu obrazowania walk, punktów politycznych - ale nie nowych sposobów ich wykorzystania i innych zagadnień kapitalnie dostosowanych do tematyki gry o czym dalej).

Grając po brunatnej stronie mocy wcielamy się w szefa Sztabu Generalnego wojsk lądowych Franza Haldera (nie bez powodu jego wizerunek jest eksponowany na okładce gry), czerwona zaraza reprezentowana jest przez samego Stalina i jego paranoję. Zupełny brak symetrii z jednej strony poplątana sieć powiązań decyzyjnych z drugiej dominująca postać wszechwładnego dyktatora któremu właśnie wali się grunt pod nogami.

"Zarządzanie" stronami konfliktu jest w sposób wybitnie ponadprzeciętny jak na gry niesymetryczne, również z uwagi na podkreślony wątek polityczny.
W obu przypadkach mamy w zasadzie dwa równoległe wątki: militarny i w przypadku 3R (Poniższe dalsze wstępne uwagi odnoszą się do zapoznawania się grą Niemcami), zawierający rozgrywki personalne wewnątrz najwyższej rangi kadry politycznej i dowódczej w tym odpowiedzialnej za strategiczna zagadnienia logistyczne oraz relacje tego dowództwa z Fuhrerem i Halderem czyli nami. Odpowiednie ikony (8 + 4) przedstawiają na bieżąco nastawienie do Szefa Sztabu. Zmienia się ono (jak również innych nie monitorowanych na bieżąco ale bardzo wpływowych postaci) w miarę podejmowanych przez nas decyzji.
Współzależność zagadnień politycznych i wojskowych jest widoczna w systemie tzw punktów politycznych, których wydawanie służy zażegnywaniu kryzysów mogących uniemożliwić realizację założonych celów kampanii.

I tu mamy do czynieni ze zjawiskiem nie występującym do tej pory w grach tego typu.

Otóż w wersji najbardziej "hardkorowej" gryod od pierwszego etapu określającego zasadnicze cele strategiczne kampanii podejmujemy coraz częściej za cenę punktów politycznych - których pula zależy od naszych sukcesów - etap po etapie kilka ważnych decyzji/na etap, z których każda może mieć prędzej czy później wpływ na przebieg kampanii. Cena wyrażona w punktach politycznych nie jest stała i zależy w związku z rodzajem zagadnienia, które rozwiązujemy od nastawienia osoby odpowiedzialnej za dany "resort" .
Np decyzja w sprawie priorytetu kierunku przebudowy sieci kolejowej {w etapie wstępnym czyli zerowym tracąc wiele autorytetu w oczach Hitlera ujawniliśmy ,że wbrew Dyrektywie 21 zrobimy wszystko aby zdobyć Moskwę) preferująca Grupę Armii Środek (plusy u Bocka kosztem Leeba i Rundstedta) będzie zależeć od tego czy mamy zaufanie generała Gercke odpowiedzialnego za transport.
Jeśli narazimy się przełożonemu czyli Brauchitschowi - będzie nas "wizytował i próbował narzucać swoje decyzje (oznaczać to będzie pojawianie się problemów decyzyjnych z korzystnymi dla naszych planów koncepcjami za cenę punktów politycznych) podobnie zresztą jak Hitler zwołując narady. Nawet zgoda na sfilmowanie postępów armii niemieckiej na froncie ma prośbę Ministra Propagandy ma znaczenie podobnie ma nastawienie Goebbelsa do nas będzie miało wpływ racjonowanie benzyny do użytku prywatnego. Spierać można się zresztą o sprawy zasadnicze jak stosunek do działań SS na terenach okupowanych, traktowanie jeńców, przygotowanie oddziałów do zimy - przekonanie do tego Hitlera jest arcytrudne i wydaje się kwadraturą koła gdyż zyskać jego uznanie można aprobując jego ryzykowne koncepcje zakładające sukces zanim spadnie śnieg...

Zagadnienia decyzyjne aczkolwiek dające się przewidzieć z uwagi na nasza wiedzę historyczną są generowane "tu i teraz "również z uwzględnieniem sytuacji na mapie co wpływa również na nieliniowy przebieg polityczno - logistycznych procesów rozkazodawczych.
W każdej turze oprócz nowego zestawu do decyzji (ich podjęcie możemy zlecić AI) mamy cały szereg raportów sygnalizujących problemy i będących wyrazem oceny aktualnej sytuacji na Froncie np. może się pojawić informacja,że 1 Grupa Pancerna zmniejszyła tempo brania jeńców i do tego niepokojąco wzrosły ponoszone przez nią straty albo przypomnienie ,że konkretna dywizja pancerna (bez zagrania specjalnej karty zmieniającej tymczasowo przydział terytorialny macierzystej Grupy Pancernej) działa w pasie działania przypisanym AGN zamiast AGC co kosztuje nas kilka "punktów politycznych".

Gospodarka punktami politycznymi powinna być przemyślana, podporządkowana założonych przez nas koncepcjom. Choćbyśmy się nie wiem jak starali wszystkich kryzysom nie zapobiegniemy. Zbliżenie do jednego decydenta powoduje niechęć innego a to oznacza wygórowaną cenę wyrażoną w PP korzystania z jego pomocy w rozwiązywaniu problemów.

Krótko o aspekcie militarnym bazującym na silniku znanym z poprzedniego "odcinka" Decydujących Kampanii.

Skala jest dywizyjna przy czym w wyniku głębokich przemyśleń zrezygnowano z kilku stosowanych do tej pory rozwiązań np. z bezpośredniego dowodzenia atakami Luftwaffe (zamiast tego mamy wybór "doktryny" zastosowania sił powietrznych a właściwie stosownych proporcji zaangażowania, przesuwanie "wirtualnych" baz lotniczych (z poparciem Goeringa "kosztuje " to taniej) bliżej działań wojennych, rozwiązywanie problemów zaopatrzeniowych przy pomocy lotnictwa.

W przeciwieństwie do DC 2 oczywiście skoro nie ma szczebla pułkowego nie zarządzamy atakami artyleryjskimi (i dobrze !).

Dla wielu graczy kontrowersyjnym pomysłem jest zrezygnowanie ze szczebla korpusu. Chcąc zapewne uprościć rozgrywkę mającą miejsce na wielkiej mapie, obarczoną sporą ilością pasjonujących decyzji uwolniono nas od prozy operowania wieloszczeblowymi łańcuchami dowodzenia.
Mamy więc swobodę w operowania dywizjami w ramach armii i przypisanego jednego z 3 teatrów działań. (Wstępnie: dobry bardzo istotnie przyspieszający rozgrywkę pozwalający na skupienie się na ważniejszych problemach pomysł).

Eksponowani są za to dowódcy Grup Pancernych z ich problemami zaopatrzenia w tym w paliwo i ciężarówki.
Do gry dołączona jest szczegółowa instrukcja w formie książki liczącej około 310 stron w ślicznej szacie graficznej. Wbrew pozorom nie świadczy to o skomplikowaniu gry nie tylko dlatego, że są tam zawarte uwagi historyczne i koncepcyjne. Kiedyś tak wydawano gry - choć nigdy tak pięknie się nie prezentowały (vide instrukcje do legendarnych gier "ze stajni " Microprose).
Sklep internetowy Matrxa potrafi przesłać grę (z wytłoczonym imieniem i nazwiskiem nabywcy) do Polski w 5-6 dni.

http://www.matrixgames.com/products/558 ... Barbarossa

https://www.youtube.com/watch?v=WDmzvgvwT3M
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1007
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany

Re: Decisive Campaigns ; Barbarossa

Post autor: Aldarus »

Ciekaw jestem Twoich wrażeń z rozgrywki.

W zasadzie nie rozważałem zakupu gry, ale ostatnio otrzymałem od nich kupon rabatowy (ach ten marketing) i zastanawiam się, czy nie spożytkować go właśnie na Barbarossę. W szczególności interesuje mnie, na ile jest to już skończony produkt (generalnie staram się nie kupować gier przed upływem roku od ich wydania) i jak czasochłonna jest rozgrywka (skala dywizji, tura to cztery dni budzi moje obawy), np. ile czasu zajmuje Ci przeciętnie tura ?
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Decisive Campaigns ; Barbarossa

Post autor: Strategos »

Aldarusie chętnie porozmawiam o grze na Skypie wysłałem priva.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Decisive Campaigns ; Barbarossa

Post autor: Strategos »

Z całą pewnością cena będzie znacznie niższa z uwagi na brak instrukcji w formie ponad 300 stronicowej kolorowej książki drukowanej na wysokiej klasie papieru w twardej oprawie.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Nico »

Kupilem gre po namowie Strategosa i dawno tak dobrze sie nie bawilem.

Teraz prosze autorow gry o rabat za ta darmowa reklame :P
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Luminarz
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

Siema,
jestem tu nowy i właśnie zamierzam popykać w wyczekiwaną przeze mnie strategię DC, nawet czytam Dziennik Wojenny Generalobersta Franza Haldera, aby odtworzyć rozgrywkę z kampanii niemieckiej zgodnie z jego wspomnieniami, by jak najautentyczniej zrekonstruować historię Drang nach Osten Hitlera, dlatego prosiłbym o zaproponowanie dobrych publikacji podających rezultaty niemieckiej Operacji Barbarossa z dnia na dzień i dokładnymi mapami postępów Werhmachtu (najlepiej artykułów online), btw gdzie w dokumentach jest ta spora instrukcja, bo znalazłem tylko briefing na 31 stron ?

p.s. Jeśli znacie jakieś ważne tipy lub błędy gry DC to poproszę o podanie :D

Pozdr 8-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 38493
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1202 times
Been thanked: 702 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Raleen »

Bardzo dobrą publikacją, kto wie czy nie jedną z najlepszych, dotyczących początków Barbarossy są książki Marka Sołonina:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Polecam także książki Bieszanowa, chociaż nie wiem czy znajdziesz tam dokładne informacje na temat postępów Wehrmachtu na wschód. Bardziej całościową analizę całej operacji, która przez lata była zakłamywana przez Sowietów, stanowi bowiem jedną z największych klęsk w dziejach. Armia mająca pod względem ilościowym przygniatającą przewagę, została kompletnie rozbita. Do tego sprzęt tej armii wcale nie był zacofany technicznie w stosunku do niemieckiego, jak przez lata usiłowano ludziom wmawiać, ale wręcz go przewyższał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Luminarz
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

Dzięki, rosyjska perspektywa jest ważna, ale bardziej interesuje mnie właśnie niemiecka, o której jest sporo publikacji, ale ciężko wybrać :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 38493
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1202 times
Been thanked: 702 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Raleen »

To nie do końca są książki, do których pasuje określenie "rosyjska perspektywa", ale oczywiście napisane przez autorów z obszarów byłego ZSRR (Sołonin jest Rosjaninem, Bieszanow - Białorusinem). Raczej pozwalające ogólnie zrozumieć co się działo i rzucające zupełnie nowe światło na całokształt.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Luminarz
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

To rosyjska perspektywa, btw może jakieś monografie działań Grupy Armii Środek, Północ i Południe?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6253
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 443 times
Been thanked: 222 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Telamon »

Zachodni autorzy przede wszystkim bazują na źródłach niemieckich (słaba znajomość i dostęp do rosyjskich). Jak już to polecam "Wojnę Pancerną na Froncie Wschodnim" Forczyka. Zapewne też znajdą się bardziej dokładne książki (a raczej pozycje wielotomowe). Dobrze sięgnąć po pozycje dedykowane konkretnej bitwie... o ile autorzy zachodni raczyli ją zauważyć. ;) Do tego "Barbarossa 1941", wydawnictwa Militaria, 4-5 tomów.
Luminarz
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

Ma być zachodnia literatura, to podaje wybór "najnowszych" publikacji o Barbarossie 1941, jeśli ktoś czytał:
Craig W.H. Luther, Barbarossa Unleashed: The German Blitzkrieg through Central Russia to the Gates of Moscow • June-December 1941, May 28, 2014
Craig W.H. Luther, Soldiers of Barbarossa: Combat, Genocide, and Everyday Experiences on the Eastern Front, June–December 1941, November 15, 2020
Craig W.H. Luther, The First Day on the Eastern Front: Germany Invades the Soviet Union, June 22, 1941, November 1, 2018
James Ellman, Hitler's Great Gamble: A New Look at German Strategy, Operation Barbarossa, and the Axis Defeat in World War II, September 20, 2019
Jonathan Dimbleby, Operation Barbarossa: The History of a Cataclysm, June 1, 2021
David Stahel. Operation Barbarossa and Germany's Defeat in the East, May 30, 2011
Anthony Tucker-Jones, Slaughter on the Eastern Front: Hitler and Stalin’s War 1941-1945, September 1, 2017
Stewart Binns, Barbarossa: And the Bloodiest War in History, April 29, 2021
Frank Ellis, Barbarossa 1941: Reframing Hitler’s Invasion of Stalin’s Soviet Empire, December 4, 2015
atlasy:
Robert Kirchubel, Atlas of the Eastern Front: 1941–45, January 19, 2016
Will Fowler, BARBAROSSA: The First Seven Days; Nazi Germany's 1941 Invasion of the Soviet Union, January 1, 2004
Z popularno-naukowych popconiaczków:
Robert Kirchubel Operation Barbarossa 1941 od 3 grup armii z Osprey'a
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6253
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 443 times
Been thanked: 222 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Telamon »

Tą listę należałoby "przebrać" w poszukiwaniu wartościowych pozycji. Np. czytałem "Kiev 1941" Stahela... nie dowiedziałem się wiele o samych walkach, autor niespecjalnie korzystał z sowieckich źródeł (a jak już to nie podchodził do nich krytycznie). Bardzo ogólna praca. Nie mam podstaw uważać, iż inne jego książki są lepsze. Nawiasem mówiąc Forczyk to Amerykanin, były czołgista.
Może poszukaj jakichś niemieckich opracowań jeżeli chcesz odważać dokładne posunięcia każdej dywizji itd.
Luminarz
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Luminarz »

Jak coś proponujesz to podaj własne, skoro ową "listę należałoby "przebrać" w poszukiwaniu wartościowych pozycji", mi ona zajęła minutę.
Awatar użytkownika
Torgill
General
Posty: 5915
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 524 times
Been thanked: 201 times
Kontakt:

Re: Decisive Campaigns: Barbarossa

Post autor: Torgill »

Luminarz pisze: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:50 dlatego prosiłbym o zaproponowanie dobrych publikacji podających rezultaty niemieckiej Operacji Barbarossa z dnia na dzień i dokładnymi mapami postępów Werhmachtu (najlepiej artykułów online), btw gdzie w dokumentach jest ta spora instrukcja, bo znalazłem tylko briefing na 31 stron?
Luminarz pisze: wtorek, 27 lipca 2021, 01:16 Jak coś proponujesz to podaj własne, skoro ową "listę należałoby "przebrać" w poszukiwaniu wartościowych pozycji", mi ona zajęła minutę
Luminarzu, szukasz dobrych pozycji na temat Operacji Barbarossa. Telamon po prostu napisał, że przynajmniej jedna z pozycji, które wymieniłeś, może nie być dobra. Tym samym poświęcił swój czas, aby udzielić Ci informacji i nawet pomocy (żebyś nie korzystał ze słabej - jego zdaniem - książki). Zatem nie ma o co mieć pretensji, warto szukać dalej.

Ze swojej strony mogę polecić kanał "TIK" na YT. Autor korzysta z wielu różnych opracowań i robi naprawdę dobrą robotę o froncie wschodnim. Nie znajdziesz tu szczegółowego opracowania na temat, którego szukasz, ale może poznasz nowe książki, gdzie to będzie, tudzież będziesz miał lepszy ogląd ogólny. Dobry kanał.
https://www.youtube.com/user/TheImperatorKnight
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”