Historia Roja

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Historia Roja

Post autor: WarHammster »

Obrazek
Plakat świetny a pasek mam taki sam :).

Jest data premiery filmu „Historia Roja” - marzec 2016.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim "Rój", traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować "wroga władzy ludowej".

http://www.filmweb.pl/film/Historia+Roja-2015-537558
http://niezalezna.pl/71002-znamy-date-p ... szy-plakat
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Historia Roja

Post autor: Torgill »

Jednak udało się dokończyć projekt! Fantastycznie!
Pozycja obowiązkowa do zobaczenia!
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Historia Roja

Post autor: adalbert »

No, bardzo ciekawe. Oglądałem fragmenty (kiedy to było? 6 lat temu?). Moje wrażenie, z tego, co pamiętam, było takie, że nie ma jakoś bardzo dużo klimatów bogoojczyźnianych, za to pokazane są problemy: rosnące osaczenie, opuszczenie, desperacja. Również zamierzam się wybrać do kina.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Historia Roja

Post autor: Darth Stalin »

Torgill pisze:Jednak udało się dokończyć projekt! Fantastycznie!
Pozycja obowiązkowa do zobaczenia!
A to już zależy, co kto lubi... 8-)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Historia Roja

Post autor: clown »

Darth Stalin: +1
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Historia Roja

Post autor: cdc9 »

To pewnie zaczątek nowej fali w polskim kinie.
Gdy zobaczyłem na plakacie naszywkę na rękawie z napisem: Śmierć wrogom ... (reszty nie doczytałem), to od razu skojarzyłem ją z napisem na kurtce "napakowanego", łysego patrioty z kibolskiego zaciągu, który to napis: Śmierć wrogom Polski, zobaczyłem na rzeczonym w moim parafialnym kościele podczas mszy świętej.
Z pewnością więc widzowie będą.
Sprawdziłem na wikipedii :oops: spis osiągnięć bojowych "Roja" ...
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Historia Roja

Post autor: Torgill »

Oj świerzbiły mnie paluszki, żeby odpisać, zwłaszcza na tą światłą demaskację "łysych patriotów" ale...

Nie chciałbym, żeby ten temat przerodził się w ideologiczną ujadankę na temat żołnierzy wyklętych i bieżącej polityki, o tym można sobie porozmawiać gdzie indziej. Przynajmniej do czasu premiery filmu, kiedy będzie można sobie porozmawiać "w odniesieniu do". Podobnież to nie miejsce na licytację pójdę/nie pójdę (i nic więcej do dodania).
Dziękuję Adalbertowi - na razie jedynej osobie, która widziała fragmenty filmu i coś o nim napisała.



Co do Roja. Zalewski nie ma niestety aż tak dużego doświadczenia z fabułami, choć nakręcił trochę ciekawych dokumentów (w tym o Roju), to także uczeń W. Hassa, co jest dobrą rekomendacją.
Jak patrzę na aktorów to widzę same nowe twarze, co może być zaletą i się sprawdzić (jest kilka takich przykładów udanych debiutów nawet zbiorowo - vide Miasto 44), ale może też być problemem. Duża rola reżysera.

Co do reszty ekipy - tych ważniejszych osób.
Muzyka - Michała Lorenza reklamować nie trzeba. To jeden z lepszych naszych twórców muzyki filmowej.
Scenariuszem zajmuje się również Zalewski. Plusem jest to, że miał mnóstwo czasu na projekt. Tu nie było pośpiechu. Przy pisaniu scenariusza możliwość zrobienia 60 wersji jest bardzo istotna. Nie zawsze jest ten komfort.
Zdjęcia - Tomasz Dobrowolski. Tutaj znowu mamy bardzo dobrego specjalistę, wielokrotnie nagradzanego. Dobrowolski ma na koncie m.in. zdjęcia do Małej Moskwy, ale także Yumy, Och Karol itd. Zdjęcia będą na pewno dobre.
Kostiumy - odpowiedzialna za nie Elżbieta Radke zgarnęła także kilka nagród, była nawet nominowana do Orłów (m.in. za Duże zwierzę). Pomaga jej Julita Kiryluk. Radke nie pracowała chyba jednak przy projekcie historycznym więc jest pytanie jaka będzie historyczna jakość (w sensie zgodności) tych kostiumów.
Odpowiedzialny za produkcję Tomasz Miernowski to stary wyga, który pracował nawet przy Liście Schindlera (kostiumy), a także przy kilku projektach historycznych (m.in. serial Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, a także Noce i dnie). Facet ma doświadczenie zatem i wiedzę na temat filmów historycznych. Dobry prognostyk.

Na koniec trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=1Iz2YS19IEQ
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Historia Roja

Post autor: cdc9 »

Żadna "światła". :oops:
Po prostu nie rozumiem jak można wejść do kościoła z takim napisem na plecach.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Historia Roja

Post autor: Darth Stalin »

cdc9 pisze:Żadna "światła". :oops:
Po prostu nie rozumiem jak można wejść do kościoła z takim napisem na plecach.
Co się dziwisz?
Katolicyzm w Polsce jest pomimo ~1000 lat mało zinternalizowany i w większości sprowadza się do sformalizowanych rytuałów pozbawionych głębszej refleksji.

EDIT: Ad rem poproszę.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Historia Roja

Post autor: adalbert »

No, tu też są fragmenty Roja:
https://www.youtube.com/watch?v=qiRzZNJjcO0
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Historia Roja

Post autor: Teufel »

Bardzo dobrze, że powstał film. Obejrzę na pewno.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Historia Roja

Post autor: Telamon »

Jedni obejrzą, inni (jak ja) raczej nie. Grunt, że film sfinansowany z naszej podatkowej krwawicy powstał - może nawet trochę zarobi jak "szkoły pójdą", z pewnością napięcie wokół tego dzieła się rozładuje. Niezadowoleni powinni się cieszyć, że to nie kolejna "Ida". :P
Howa
Tambour
Posty: 6
Rejestracja: środa, 4 listopada 2015, 20:36

Re: Historia Roja

Post autor: Howa »

Zobaczymy jakie treści będzie niósł film, ale moim zdaniem dobrze, że powstaje film, bo wzbudza dyskusje nie tylko w mediach, ale także chociażby w Internecie - tak jak my teraz dyskutujemy. Można wymienić się poglądami i przyjąć je lub nie, lecz każda dyskusja poszerza horyzonty.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Historia Roja

Post autor: cdc9 »

Howa pisze:Zobaczymy jakie treści będzie niósł film, ale moim zdaniem dobrze, że powstaje film, bo wzbudza dyskusje nie tylko w mediach, ale także chociażby w Internecie - tak jak my teraz dyskutujemy. Można wymienić się poglądami i przyjąć je lub nie, lecz każda dyskusja poszerza horyzonty.
Zapraszam do Konkursu Strategosa: jeden z uczestników szkoli nas regularnie z dziejów "żołnierzy wyklętych", ze szczególnym uwzględnieniem NSZ. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Historia Roja

Post autor: Leliwa »

cdc9 pisze:To pewnie zaczątek nowej fali w polskim kinie.
Gdy zobaczyłem na plakacie naszywkę na rękawie z napisem: Śmierć wrogom ... (reszty nie doczytałem), to od razu skojarzyłem ją z napisem na kurtce "napakowanego", łysego patrioty z kibolskiego zaciągu, który to napis: Śmierć wrogom Polski, zobaczyłem na rzeczonym w moim parafialnym kościele podczas mszy świętej.
Z pewnością więc widzowie będą.
Sprawdziłem na wikipedii :oops: spis osiągnięć bojowych "Roja" ...
"Śmierć Wrogom Ojczyzny" tak brzmi napis. Żołnierze NZW nosili takie naszywki. I ryngraf. Oraz coś takiego.
Obrazek

I cóż, na filmie jest pokazane, że nie było to puste hasło. Film obejrzałem już parę ładnych lat temu (wersja sprzed postprodukcji w kinie w Zamościu), gdy jeszcze nie było wiadomo, czy w ogóle powstanie, bo PISF cofnął swój udział finansowy. Nagle po wyborach okazało się że jednak film powstanie. Gdzieś o tym pisałem, więc tylko powtórzę. Znakomity pod względem wizualnym. Gra dużo naturszczyków przez co czasami gra aktorska wygląda chropawo, ale za to ci ludzi mają bardzo świeże podejście do swoich postaci. Nie widać tu zmanierowania aktorskiego.
Ja rozumiem, że niektórzy mogą nie lubić, że na filmie jest pokazane, że głównymi wrogami są okupanci sowieccy, a największą kanalią człowiek, który przetrwał wojnę w szeregach NSZ, a potem zdradził ich i powydawał. Ten człowiek sam na filmie przyznaje się do swego żydowskiego pochodzenia, a potem okazuje się, że przed wstąpieniem do oddziału NSZ wydawał swych współbraci Niemcom. Prawda boli.
Na filmie żołnierze Roja wchodzą do kościoła w pełnym umundurowaniu (nawiązanie do "Hubala", zresztą nie jedyne, bo również sceny końcowe nawiązują o tamtego filmu) z owym napisem "Śmierć Wrogom Ojczyzny". Czy to też uważasz za niestosowne? Ten napis nie oznacza, że będzie się mordować, kogoś kogo tylko uzna się za wroga, tylko walczyć na śmierć i życie przeciwko okupantowi i jego poplecznikom, którzy są owymi wrogami. Dla mnie bardziej niestosowne jest zdecydowanie założenie do kościoła koszulki z Che Guevarą, czy emblematami satanistycznymi (najczęściej bezrefleksyjne).

Co do Roja to Zalewski nakręcił też wcześniej dokument pokazujący o tym, jak żyje pamięć o tym człowieku.

https://www.youtube.com/watch?v=49_52ez0Hcw
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”