Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Awatar użytkownika
sowabud
Lieutenant
Posty: 574
Rejestracja: wtorek, 10 listopada 2009, 18:50
Lokalizacja: Budapeszt-Warszawa na zmianę
Been thanked: 1 time

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: sowabud »

U la la, ale umiesz podgrzać atmosferę, a dużo stron eee... figurek jeszcze zostało? :)

Dziś rano odbiłem Székesfhérvár. Czyli jestem w połowie, bo to 22 stycznia. Co do figurek, to teraz podmalowałem i przepodstawkowałem stary zestaw strzelców syberyjskich Revela i nowy Italerii w zimowych mundurach oraz armaty ZIS-3 z obsługantami w zimowych mundurach. Na szczęście obrodziło Sowietów i Niemców w zimówkach (Italerii, Pegasus, stary Revel), brakuje mi tylko jeszcze art. rakietowej Italeri (Niemcy) i przynajmniej nie będę musiał nic kupować.

Co do pontonów, to w tej skali w jakiej są BW-N to da to zrobić. Działamy na dużym stopniu ogólności, toteż biorąc pod uwagę, że 1 tura to 30 minut, a most przez rzekę budowało się kilka godzin (nie mówię, że od razu przez wezbrany Dunaj), to powinno dać radę.

W czerwcu HAT ma dać dużo wznowień, więc może będzie i Landwehra. A jak nie, to to czy wystarczy im zamiast czak dać kapelusze z Awangardy Brunszwiku?
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Fromhold »

sowabud pisze:
Co do pontonów, to w tej skali w jakiej są BW-N to da to zrobić. Działamy na dużym stopniu ogólności, toteż biorąc pod uwagę, że 1 tura to 30 minut, a most przez rzekę budowało się kilka godzin (nie mówię, że od razu przez wezbrany Dunaj), to powinno dać radę.
Tak, ale nie wziąłeś pod uwagę skali terenu. W BW-N 1 cm to ok 33 m, czyli tyle co niezła rzeka ;) Niestety podejrzewam, że nie zmieściłby się tam żaden ponton ;) Pomijam już szerokość takiego mostu- podstawki mają po 4 cm - blisko tyle co front rozwiniętego batalionu piechoty - nie ma tak szerokich mostów pontonowych ani żadnych innych. Takie rzeczy są po prostu bardzo trudno grywalne, na w miarę sensownym poziomie.
O landwehrze dyskutujemy tu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 62#p293262
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Gregorus »

Co do pontonów, to w tej skali w jakiej są BW-N to da to zrobić. Działamy na dużym stopniu ogólności, toteż biorąc pod uwagę, że 1 tura to 30 minut, a most przez rzekę budowało się kilka godzin
Chyba rozmawialiśmy o tym na Grenadierze
Tak, ale nie wziąłeś pod uwagę skali terenu. W BW-N 1 cm to ok 33 m, czyli tyle co niezła rzeka ;) Niestety podejrzewam, że nie zmieściłby się tam żaden ponton ;) Pomijam już szerokość takiego mostu- podstawki mają po 4 cm - blisko tyle co front rozwiniętego batalionu piechoty - nie ma tak szerokich mostów pontonowych ani żadnych innych. Takie rzeczy są po prostu bardzo trudno grywalne, na w miarę sensownym poziomie.
I tak i nie :)
Zawsze można przyszykować jakiś scenariusz, w którym budowanie takiego mostu będzie sprawą kluczową i odpowiednio ustawić teren z szerszą rzeką. Wiadomo, że idziemy na pewne umowności bo podstawka odwzorowująca batalion zawsze będzie szersza niż takie elementy terenu jak drogi, strumienie, zagłębienia itp.
Czyli jeżeli ktoś ma fantazję i chce mieć pontonierów to może być pewny, że bracia GM temu przyklasnął bo będzie to służyło urozmaiceniu gry i pewnie wymyślimy coś żeby można było taki most zbudować :)
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Schtrasny »

Fromhold pisze:Jest jeden ogólny warunek- wszelkie ozdoby u szeregowych jakiejkolwiek kawalerii (poza metalowymi jak np cyfra pułkowa na szabeltasie) NIGDY nie były złote ani srebrne.
Złote/ srebrne szamerunki, lampasy kordony, szewrony na czaprakach, szewrony na rękawach oznaczające stopnie etc etc, były tylko dla oficerów.Srebrne i złote nici stosowane do wykonania szamerunków były zbyt kosztowne. Ba, większość huzarów miała tylko mentyki lub tylko dołmany, lub nawet kurtki bez szamerunków jak strzelcy konni tylko w kolorach pułkowych.
Ja stosuję do ozdób dla szeregowych żółty/biały
dla oficerów mieszankę złotej i jasno brązowej ( lub srebrnej i jasnoszarej) farby a rozjaśniam złotem/srebrem( srebro czasem bielą).
Dla elementów metalowych tylko złota/srebrna
Mam Morawskiego "Kawalerię Xięstwa" i tam są ładne rysunki na potwierdzenie tego. Ale wolałem się upewnić.
Dzięki, o to chodziło.
Nie wypada-trzy figurki na podstawce są przeznaczone dla dział 12 f.
Artyleria konna 1813-1815 jest dostępna z HaT. Nie ma potrzeby kombinować, chyba, że ze strzelcami konnymi- jako oficera.
Poza tym figurki żołnierzy pociągów są we wcześniejszych mundurach,używanych do 1812r.
Posiadam obsługę HaTa, ale trochę to dla mnie ubogo na podstawce wygląda - zwłaszcza działa 3/4f z jednym obsługantem... No cóż, rozumiem, że to także odwzorowanie liczby żołnierzy.
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: kadrinazi »

Jak to właściwie jest z płaszczami noszonymi przez francuską piechotę? Co ilustracja, to inny kolor: od szarości do brązów. Jak rozumiem od 1812 próbowano wprowadzić standardowy 'beż', ale pewnie w praktyce wyglądało to różnie. Biorąc pod uwagę, że gros mojej francuskiej piechoty będzie właśnie w płaszczach, mam pytanie, jaka paleta kolorów jest dopuszczalna.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Fromhold »

Różna Michale. I to jest w tym najfajniesze. ;)
Kolorow plaszczy nigdy nie ujednolicono.
Moga byc od szarosci przez beże do brązów.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: kadrinazi »

Tak sadzilem, super :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: stelker »

Jakiego koloru powinny być czaka huzarów ? Zamierzam zrobić swój pułk w barwach 6 regimentu z tej strony wynika iż czerwone ale mam pewne wątpliwości http://centjours.mont-saint-jean.com/unitesFR.php . Przy okazji jakiego koloru powinny być lawety francuskich armat ? Byłbym też wdzięczny za jakiś dobry wzór malowania generalicji francuskiej
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Schtrasny »

W ślad za pytaniem Stelkera wrzucę ciekawy link: http://nacekomie.ru/forum/viewtopic.php ... &start=580 z pytaniem o wiarygodność.
I jeszcze pytanie: Czaka, które są na wypraskach Italeri to czaka starszego typu, a nie te ze strony Mt. St. Jean. O ile pozycja Emil Bukhari "Napoleońscy Huzarzy" (przedruk z Ospreya) nie łże, to wydaje mi się, że są to czaka wz. 1806/1810 (różnica między 1806 a 1810 to teoretyczny brak kordonów). Shako rouleau, które przedstawione jest na stronie Mt. St. Jean pojawiło się w 6 i 8 pułku huzarów w czasie kampanii rosyjskiej, a następnie stało się popularniejsze od dzwonowatego.
Czy moje wywody są poprawne i czy z powodzeniem używano jeszcze czaka dzwonowatego w 1813, a nawet w 1815 roku?
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Torgill »

Ta strona to istny skarb!
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: stelker »

Pytanie następujące czy francuski generał mógł mieć szable z otwartą rękojeścią ? Pytam bo znalazłem taką figurkę i nie wiem czy tak powinno być czy to niedolewka
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Fromhold »

Ta strona to istny skarb!
Nie zapominajmy również o poszanowaniu praw autorskich. Wrzucanie setek obrazków bez zgody autorów, nie jest utrzymane w dobrym tonie. Obrazki z opracowań mają tę wadę, że czasem dezinformują. Sam się o tym przekonałem przy okazji pracy przy ułanach rosyjskich.
W Ospreyu o huzarach francuskich owszem jest informacja o rzekomym pojawieniu się czak rouleau w 6 i 8 p. ale źródeł na to nie podano żadnych.A źródła te są bardzo kruche. Podobnie rzecz się ma z mundurami wz Bardina w 1812. Owszem są źródła ikonograficzne na czaka 'rouleau', które jakoby miały być w użyciu podczas kampanii 1812, ale jednocześnie są takie, które temu przeczą. Poza tym obok czak rouleau na owym obrazie można też zobaczyć sztandar francuski, ze strefami kolorów w układzie poziomym, więc wiarygodność takiego źródła gwałtownie spada.
To bardzo wątpliwe, żeby czaka typu 'rouleau' były w użyciu masowo już w 1812. Raczej mieli je tylko najbardziej ekstrawaganccy strojnisie.
Co więcej w 1813-1814 również jeszcze masowo używano czak starych, stożkowych.
Kordony po 1812 to już rzadkość, ale jeszcze były używane.
@Stelker- łoża dział francuskich były oliwkowozielone z silnym naciskiem na 'oliwkowe'. Metalowe elementy czarne, lufy -brąz metalik.
Szabla generalska może być bez kabłąka ochronnego - jako tzw mamelucka.
Czaka 6 p. mogą być czerwone, ale mogą też być czarne, przynajmniej u niektórych.
Generalicja :
Obrazek

Obrazek
http://i.imgur.com/wfOAzOi.jpg
Szarfa w pasie dla generałów dywizji była złota przerabiana karmazynem.
Ostatnio zmieniony środa, 10 czerwca 2015, 06:57 przez Fromhold, łącznie zmieniany 1 raz.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: stelker »

Dzięki wielkie krótko rzeczowo i na temat :D Słyszałem własnie coś o szablach tego typu ale nie sądziłem że zdarzyły się u generałów. To chyba jednak niedolewka ale widzę że da się to wybronić
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: Schtrasny »

Wg dedykowanych:
Fromhold pisze:(...)Do piechoty lekkiej, można wykorzystać te same figurki, oczywiście inaczej malowane, a także zestaw HaT (...)
Czy chodzi o http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=632 ?
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
unicorn
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 164 times

Re: Figurki do armii francuskiej 1813-1815

Post autor: unicorn »

Jako, że niedługo czeka mnie malowanie lekkiej piechoty ponowię pytanie z wątku konkursowego:
Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem, to w batalionach lekkich jest również podział 4+2 ale te 4 podstawowe różnią się wyposażeniem od liniowych. Zatem aby było koszernie należy zamontować wszystkie figurki z kompanii wyborczych (aby miały naramienniki z frędzlą, tasaki itp.) ?
Ale jeżeli tak to nie pasuje to do końca z tym co mam na tym obrazku: http://centjours.mont-saint-jean.com/un ... 3&drapeau= (tu 4 podstawowe kompanie mają zwykłe naramieniki, nie mają tasaków i mają inne torby).
Nadal jestem skołowany co i jak ma być (w lekkiej) :?
Domyślam się, że zmieniało się to w czasie i może być skomplikowane do wyjaśnienia w kilku zdaniach - może łatwiej będzie jak zapytam tylko o 1815, bo na ten rok właśnie składam awangardę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie i figurki”