Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Pokazy, turnieje, informacje sklepowe
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Torgill »

Obrazek

Poprawiłem trochę mapę - zgodnie z oryginałem.
1. Zaznaczyłem precyzyjnie strefy rozstawienia wojsk.
2. Dodałem jeden las, którego brakowało na mapie - to duży las na południe od La Giberie.
3. Las, który jest na południe od La Rothiere, w środku austriackiej strefy rozstawienia powinien zostać usunięty, tam nie było drzew.

Zastanawiam się nad przydzieleniem numerka korpusowi Gerarda. Pod La Rothiere te siły nie miały numeru, ale i tak nie trzymamy się ściśle oryginału, a z numerkiem będzie lepiej w relacji brzmiało :)
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Gregorus »

Zastanawiam się nad przydzieleniem numerka korpusowi Gerarda. Pod La Rothiere te siły nie miały numeru, ale i tak nie trzymamy się ściśle oryginału, a z numerkiem będzie lepiej w relacji brzmiało
Niekoniecznie. Nie ma co wprowadzać "symetrii" tak jest właśnie lepiej, korpus Gerarda to korpus Gerarda.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Torgill »

Dobra, to zostaje korpus Gerarda.
Swoją drogą francuskie korpusy mają siłę dywizji i to wcale nie największej... ;)

Co do pojawiania się sił; w historycznej bitwie pod La Rothiere Napoleon czekał w miejscu 2 dni, aż Blucher popełni jakiś błąd, ale co ważniejsze, wycofałby się wcześniej i do bitwy by nie doszło, ale straszliwe warunki pogodowe (1 luty - zima z olbrzymimi opadami mokrego śniegu, który zamieniał się w błoto) unieruchomiły część jego artylerii. Nie chciał jej stracić, nie chciał też demoralizować młodych żołnierzy odwrotem.
W ciągu tych dwóch dni sprzymierzeni sprowadzili na pole bitwy 100.000 żołnierzy. Mieli wszytko do dyspozycji i tak też powinno być u nas.
Ewentualnie, z powodu braku miejsca, można zrobić tak, że koalicja ma prawo mieć oddziały poza planszą, na początku swojej tury powiedzieć "sprowadzam rezerwy" i na początku NASTĘPNEJ tury te rezerwy pojawią się w strefie rozstawienia. Jedna tura opóźnienia to czas dostarczenia rozkazu i przemarszu z pozycji wyjściowych.

Druga kwestia - wszystkie TZ z racji tego, że to Francja, powinny być 2 poziomu.
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Gregorus »

Czyli Prusacy są rozstawieni na początku?
W ciągu tych dwóch dni sprzymierzeni sprowadzili na pole bitwy 100.000 żołnierzy.
Ale my raczej 2 dni nie możemy czekać :D
można zrobić tak, że koalicja ma prawo mieć oddziały poza planszą, na początku swojej tury powiedzieć "sprowadzam rezerwy" i na początku NASTĘPNEJ tury te rezerwy pojawią się w strefie rozstawienia. Jedna tura opóźnienia to czas dostarczenia rozkazu i przemarszu z pozycji wyjściowych.
Jestem za
wszystkie TZ z racji tego, że to Francja, powinny być 2 poziomu
Jestem za
Awatar użytkownika
Geralt
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: niedziela, 15 czerwca 2014, 18:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Geralt »

Takie pytanko bo chyba tego jeszcze nie podałeś. Gdzie odbędzie się bitwa?
"Musket guns and silver slivers
Justice runs in crimson rivers
words of ancient truth we follow
bleed these veins into tomorrow"
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Fromhold »

Breslau, widziałem już na zdjęciach mnóstwo Prusaków którzy tam zjechali :)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Torgill »

Geralt pisze:Takie pytanko bo chyba tego jeszcze nie podałeś. Gdzie odbędzie się bitwa?
Jak to gdzie? Pod La Rothiere :lol:

A na serio to pod samym Wrocławiem, w pruskiej miejscowości Wiese ;)
Joachim von Rudkoff
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 14 grudnia 2014, 13:01
Lokalizacja: Narwa

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Joachim von Rudkoff »

Wiadomo, kto ma lepszych dowódców (oczywiście wewnątrz gry, nie obrażam absolutnie graczy :D ), teren zaś jest fajny na defensywne granie, także nie ma co spisywać Francuzów na straty, może się dużo dziać. Czekam z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Torgill »

Joachim von Rudkoff pisze:Wiadomo, kto ma lepszych dowódców (oczywiście wewnątrz gry, nie obrażam absolutnie graczy :D ), teren zaś jest fajny na defensywne granie, także nie ma co spisywać Francuzów na straty, może się dużo dziać. Czekam z niecierpliwością.
Witamy na forum i witamy w BW-N :)

Teren nadaje się do obrony, owszem, ale jest tam kilka pułapek - nie chcę oczywiście podpowiadać przeciwnikom, którzy czytają też ten wątek ;)

Na pewno wyzwaniem dla strony napoleońskiej jest szeroki front. Jeśli alianci dokonają przełamania w którymś z ważnych punktów, np. w samym La Rothiere, albo na linii Beavuoir - Chaumesnil, to bitwa będzie rozstrzygnięta.
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Gregorus »

widziałem już na zdjęciach mnóstwo Prusaków którzy tam zjechali :)
Jak to mówią Prusaków ci u nas dostatek :)
Wiadomo, kto ma lepszych dowódców
...duch Bluchera zaklął szpetnie, podkręcił wąsa i ręką wskazał kierunek ataku... :)
w pruskiej miejscowości Wiese
W dziwnym tłumaczeniu na trudny polski język - Wisznia Mała (po co to było zmieniać?) ;)

Teren bitwy jest trudny,choć pod Borodino był trudniejszy, ale jak znam jednego z alianckich wodzów to nie da się zaślepić dużą przewagą liczebną tylko teren też wykorzysta :D
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Torgill »

Gregorus pisze: Teren bitwy jest trudny,choć pod Borodino był trudniejszy, ale jak znam jednego z alianckich wodzów to nie da się zaślepić dużą przewagą liczebną tylko teren też wykorzysta :D
Słusznie, stosy prusko-rosyjsko-austriackich trupów będą ciekawiej wyglądały rozrzucone po całym terenie, a nie ścieśnione na jednym, otwartym polu ;)
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Wielka bitwa 27 grudnia (okolice La Rothiere)

Post autor: Gregorus »

Stosy austriackich trupów...hmm...gdzieś to ostatnio widziałem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia, informacje, wydarzenia”