Jaki system? Jaka skala?

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.

Jaki system? Jaka skala?

Postby elmo » Thursday, 13 November 2014, 19:25

Od jakiegoś czasu coś mnie kusi na WWII to tak tytułem wstępu.

Tyle, że w tym temacie rozeznanie mam nikłe.
Szczerze mówiąc nie mam za dużo miejsca ostatnio i skale w którą celuję to chyba 15mm ale nie wiem jak z dostępnościa odpowiednich figur w tej skali (zdaje się są figurki do flames ale chyba niezbyt tanio) rozważam również 1:72 i 28mm.

Ano właśnie jakich figur :) Co mnie aktualnie interesuje to albo Polacy i Niemcy na 39 albo w późniejszych klimatach 1SBS albo 1DP czyli ogolnie Polacy i ewentualnie ich przeciwnicy.

Co do systemów coś mi się obiło o uszy Bolt Action i zastanawiam się jakby to działało w 15mm.
Aha rozmiar rozgrywki ktory mnie interesuje to raczej pare druzyn ze 2-3 pojazdy na stronę.


Coś ktoś może polecić w sensie reguł ewentualnie przekonać mnie że 15mm to beee i wogóle ;)
User avatar
elmo
Carabinier
 
Posts: 20
Joined: Sunday, 22 July 2012, 12:36
Location: Kraków

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby AWu » Thursday, 13 November 2014, 20:05

Bolt Action lepiej działa w 15mm niż w 28..

Natomiast pytanie jest jak chcesz grać.

Akurat chyba fana Bolt Actiona u nas nie ma (BA to taka minimalnie bardziej zaawansowana 40-stka).
Chłopaki namiętnie grywają za to w Battlegroupa (I ktoś chyba w okolicach Krakowa).

Natomiast składaj sobie armie jaką chcesz i będziesz mógł grać w zasadzie każdy system bez różnicy.
A przed wyborem systemu najlepiej zagrać w kilka.
User avatar
AWu
Censor
 
Posts: 18446
Joined: Monday, 16 October 2006, 13:40
Location: Warszawa

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby Warchoł » Thursday, 13 November 2014, 20:14

Skala 1/72 :) i system Battle Group albo Nuts!. Polaków na wrzesień będziemy mieli z FtF za ok. miesiąc, niemiaszki już są. Prócz tego HAT wznawia polską piechotę. W Battle Groupie możesz grać od squadu w górę a w Nuts! do plutonu plus parę pojazdów.

System Two Hour Games (chain reaction też w Nuts!) fajnie sprawdza się w grach solo, ale ilość tabelek jest imho upierdliwa.

Do mniejszych rozgrywek jest Operation Squad, ale w niego nie grałem tylko czytałem podręcznik.

W/g mnie BG jest optymalnym rozwiązaniem, proste i przyjemne zasady.

Co do skali 1/100 fajna jest bo masz wszystko podane na tacy (FOW), ale jak sam zauważyłeś jest dość droga.
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
User avatar
Warchoł
Strażnik wielki koronny
 
Posts: 2024
Joined: Thursday, 19 March 2009, 21:24
Location: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby Sarmor » Thursday, 13 November 2014, 20:55

Flames of War to chyba najpopularniejszy system. Rozgrywki toczone na poziomie kompanii ze wsparciem, przy czym każda podstawka reprezentuje drużynę (na każdej jest kilka figurek). W domyślnej skali 15mm niestety na stole robi się tłoczno. Wybór podręczników i teatrów wojny jest bardzo szeroki (choć są karygodne braki, np. dopiero teraz wychodzi Barbarossa), ale AFAIK w praktyce grywa się głównie na koniec wojny, zaś modele do mniej popularnych nacji są trudno dostępne (poza tym Battlefront miał ostatnio kłopoty finansowe i nie wyrabiał z produkowaniem modeli).

Bolt Action przypomina nieco łorhamera, jest chyba najprostszy i najbardziej rozrywkowy (także gracze wykazują najluźniejsze podejście). W pierwotnym zamierzeniu armie miały się składać z kilku oddziałów piechoty i pojazdu czy dwóch wsparcia, ale już system się rozrasta i wychodzi podręcznik do starć czołgów. Nacji opisano już wiele; USA, ZSRR, Wlk. Brytania, Niemcy i Japonia mają własne podręczniki, reszta krajów została zebrana w dwóch książkach ("Francja i reszta" oraz "Włochy i reszta"...). System jest silnie promowany przez Warchimerę, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy przynosi to jakieś skutki poza Warszawą.

Battlegroup jest chyba najbardziej lubiany na naszym forum. Skala rozgrywek to coś około plutonu czy dwóch ze wsparciem (ale dość licznym i nierzadko bardzo ciężkim). Gra przyjemna, nie nazbyt uproszczona, ale i niezbyt trudna. Listy armii są zawarte w kilku książkach opisujących konkretne teatry wojny: bitwę pod Kurskiem, lądowanie w Normandii, działania na terenie III Rzeszy i początek operacji Barbarossa. W przygotowaniu podręcznik o inwazji na Polskę, kraje Beneluxu i Francję.

W Chain of Command grają chyba tylko dwie grupy w Warszawie, ale że bardzo lubię ten system, więc go wspomnę. ;) Chyba najbliżej mu do symulacji, jest najbardziej pokręcony i losowy, przez co nie nadaje się dla graczy lubiących turnieje i balans. Dowodzimy plutonem piechoty o stałym składzie, któremu może towarzyszyć wsparcie (ale może też się nie pojawić). W podręczniku opisano siły niemieckie, radzieckie, amerykańskie i brytyjskie z końca wojny, ale do systemu wydawane są darmowe materiały. Opisano już frakcje walczące w: Hiszpanii 1936-39, Polsce 1939, na froncie zachodnim 1940, w Finlandii 1939-40, Płn. Afryce 1941 i na Dalekim Wschodzie 1941.

Wrzesień 1939, który ma wyjść wraz z gazetką o tym samym tytule, ale nadal nie wychodzi, skupia się na interesującym Ciebie okresie. System jest całkiem prosty i przyjemny. Każdy z graczy dowodzi wojskami w sile kompanii. Oddziały aktywowane są kartami, które mogą nam pozwolić także na nietypowe działania. Tylko nadal nie wiadomo, kiedy zasady w końcu się ukażą.

Wojska polskie i niemieckie z 1939 roku są najłatwiej dostępne w 1/72 (dzięki wspomnianej serii), zaś w 15 i 28mm mogą być z nimi problemy. Z kolei wojsko polskie na froncie zachodnim i wschodnim nie wymaga zazwyczaj specjalnych modeli, ale też nie jest opisane w zasadach - trzeba po prostu wziąć najlepiej pasujące zasady i trzymać się faktycznie używanego sprzętu.

Jeśli chodzi o skale modeli, to:
- w 1/72 jest najtańsza piechota, z pojazdami jest już różnie - bardziej popularne kupić można łatwo i tanio, ale już mniej powszechne potrafią sporo kosztować (no i będą to skomplikowane modele); z dostępnością nie powinno być problemu, zazwyczaj wystarczy przeszukać sklepy Martola, Jadar Hobby i Moje Hobby (chyba że chcesz jakichś egzotycznych modeli, które są tylko w metalu/żywicy),
- w 15mm łatwo dostać to, co oferuje Battlefront (twórcy FoW), ale istnieje też niezła konkurencja (Plastic Soldier Company, Zvezda, Forged in Battle - ci ostatni oferują wojsko polskie z 1939 roku, dostępne w sklepie Battle Models) i rynek wtórny, na którym czasem da się znaleźć siły mniej popularnych nacji za całkiem miłą cenę; mogłoby się wydawać, że jest drożej niż 1/72, ale to zależy od tego, na jaką armię się zdecydujesz: dzięki piechocie od PSC (czy wyprzedażom ;) ) oraz taniutkim pojazdom od Zvezdy można zebrać spore siły za niewielkie pieniądze;
- 28mm zdecydowanie wyjdzie najdrożej, a z zamiennikami jest słabo - w sumie jedyny plus jest taki, że przyciąga wzrok.

AWu wrote:Natomiast składaj sobie armie jaką chcesz i będziesz mógł grać w zasadzie każdy system bez różnicy.

W teorii tak powinno być, w praktyce można się przejechać. W Bolt Action można składać nie do końca przepisowe oddziały, co przy turniejowym podejściu niektórych może źle wróżyć. ;)
Z kolei zestawy piechoty do Flames of War nie zawsze zawierają cały sprzęt potrzebny do złożenia etatowego plutonu (ja miałem taki problem z Finami, choć może to wynika z egzotyczności tych sił).

Ale się rozpisałem...
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
User avatar
Sarmor
Major General
 
Posts: 3958
Joined: Tuesday, 21 September 2010, 14:06
Location: Warszawa

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby Telamon » Thursday, 13 November 2014, 21:03

Chłopaki namiętnie grywają za to w Battlegroupa (I ktoś chyba w okolicach Krakowa).


W Krakowie jest co najmniej dwóch graczy, w Tarnowie jest jeden i jeszcze jeden niedaleko. Poza tym na Śląsku grają i przyjeżdżają na konwenty. Osobiście sam rozważam.

W mieście grają też w Bolt Action ludzie od OiM.
User avatar
Telamon
Général de Division Commandant de place
 
Posts: 4741
Joined: Wednesday, 30 May 2012, 17:27
Location: Kraków/Zakliczyn

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby Icmrg » Thursday, 13 November 2014, 21:26

nie wiem, czy przynosi to jakieś skutki poza Warszawą.


Przynosi, przynosi ;)
User avatar
Icmrg
Sergent-Major
 
Posts: 173
Joined: Saturday, 23 August 2014, 09:25

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby Przemos19 » Thursday, 13 November 2014, 21:58

Jeśli interesuje Cię 1 DPanc to złożysz ją spokojnie w 1/72 na zasadach Battlegroup Normandy. Jest nawet scenariusz historyczny z Polakami pod Falaise w roli głównej. I tak, tutaj autorzy systemu kładą nacisk na historyczne realia rozpisek a nie cuda niewidy jak w FOW (o czym się boleśnie przekonałem próbując czymkolwiek ugryźć IS-2 :D).
Parę drużyn plus 2-3 pojazdy to rozumiem pluton piechoty i pluton czołgów. Zasadniczo do tego jeszcze jakiś recon i masz podstawową armijkę do Battlegroup. Od tego też zaczynałem w skali 1/72 (pluton Grenadierów Panzernych, Pantera, Puma i StuG III G - i wystarczało na pierwsze gry).
Koszty - pudełko piechoty Italeri 25zł, PSC koło 50zł. Pojazdy - Shermany Italeri do 39 zł za 2 sztuki, PSC 67 zł za 3 sztuki.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
User avatar
Przemos19
General der Panzertruppen
 
Posts: 4927
Joined: Saturday, 10 June 2006, 22:46
Location: Zawiercie/Katowice

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby Biały Vilk » Friday, 14 November 2014, 07:59

Ja też tutejszy i też Battlegroup w 1:72.

Póki co, US Army w swoich jeżdżących trumnach, ale na święta zażyczyłem sobie pierwszych chłopaków z Reichu, więc sprawa jest rozwojowa.

Jeśli jakaś kampania wrześniowa, to raczej na podstawie przyszłorocznego Battlegroup Blitzkrieg. Z tym, że nie mam wiele czasu na klejenie i malowanie, więc zobaczymy. Skupię się na tym, co da się wykonać w przewidywalnej przyszłości, bo Rosjan na Barbarossę i Kursk też bym kiedyś chciał.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
User avatar
Biały Vilk
Adjudant-Major
 
Posts: 309
Joined: Monday, 23 March 2009, 23:28
Location: Kraków

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby elmo » Friday, 14 November 2014, 14:54

Dziękuje za taki odzew :)
Odpowiadając po kolei:

AWu: Nie zrozumiałem co masz na myśli pytając jak chce grać? Chodzi Ci o ciężkość przepisów/realność?
A co do składania jak chce to kwestia na razie jest taka że nie chce nakupować czegoś co mi będzie nie potrzebne a np. zostać z połową czegoś co potrzebne będzie.

Warchoł: o Nuts myślałem bo mam troche przepisów z THW (5150 stararmy, fighter commander, star navy, rally round the king) ale raz że ciezko mi sie jednak czyta ich zasady a dwa niektóre uproszczenia mnie wkurzają.
Flamesow jak zasad nie biore pod uwage bo mi nie spasowały tylko battlefront jako producenta figurek
1:72 właśnie brak możliwości tylko HAT i FTF mnie trochę odstręcza jeśli chodzi o 39 zwłaszcza, że niemcy z FTF mi jakoś nie podchodzą (piechota), ale poczekam na Polaków i będę decydował

Sarmor: Bóg zapłać dobry człowieku własnie o tego typu zestawienie mi chodziło. Przez Polaków z forged in battle właśnie rozważam 15mm

Telamon: Popularność systemu w Krakowie jest dla mnie drugorzędna bo grać jakby co z kim będę miał. Chociaż wiadomo w kupie raźniej jak to mówią. Bolt Action w Krakowie to głównie 28mm a dla mnie to za czasochłonna i miejsco chłonna skala jest.

Przemos19: Battlegroup Normandy to jak rozumiem Overloard? Do tego potrzebuje podręcznika do Kurska lub skrócone zasady te mini? Rozumiem ze Battlegroup najbardziej popularny jest jednak w 1:72. Planowane są zasady obejmujące 39?


Biały Vilk: Czyli masz amerykanów na Overloard?
User avatar
elmo
Carabinier
 
Posts: 20
Joined: Sunday, 22 July 2012, 12:36
Location: Kraków

Re: Jaki system? Jaka skala?

Postby Przemos19 » Friday, 14 November 2014, 15:18

Tak, źle się wyraziłem, podręcznik ma tytuł Battlegroup Overlord i zawiera zasady specjalne, scenariusze i listy armii tylko na okres czerwiec-wrzesień 1944 roku we Francji.
Do tego potrzebny jest uniwersalny mini-rulebook do kupienia osobno. Zasady z niego są zawarte w pierwszym podręczniku Battlegroup Kursk (czyli w nim są zasady podstawowe, listy armii i scenariusze na Kursk). Ponadto mamy też podręcznik Fall of the Reich (1945) zawierający zasady specjalne, listy armii i scenariusze na 1945 rok oraz Battlegroup Barbarossa, także z zasadami specjalnyi, scenariuszami i listami armii ale na 1941 rok w ramach operacji Barbarossa.
Odnośnie list armii możesz się trochę w tym temacie zorientowac patrząc na stronę http://battlegroupbuilder.com/ gdzie nieodpłatnie udostępniono army builder do serii Battlegroup ale oczywiście bez statystyk pojazdów. Pomoże Ci wybrać najlepszą konfigurację list. Średnie bitwy to 350-500 punktów i więcej.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
User avatar
Przemos19
General der Panzertruppen
 
Posts: 4927
Joined: Saturday, 10 June 2006, 22:46
Location: Zawiercie/Katowice

Re: Jaki system? / Jaka skala?

Postby Sarmor » Friday, 14 November 2014, 20:12

elmo wrote:Dziękuje za taki odzew :)
1:72 właśnie brak możliwości tylko HAT i FTF mnie trochę odstręcza jeśli chodzi o 39 zwłaszcza, że niemcy z FTF mi jakoś nie podchodzą (piechota), ale poczekam na Polaków i będę decydował
(...)
Przez Polaków z forged in battle właśnie rozważam 15mm

Jeśli jesteś zdecydowany na 1939 rok, to niestety musisz dokonać wyboru między łatwiej dostępnym 1/72 z nie najpiękniejszą piechotą (chyba że FtF nas zaskoczy), a 15mm z trudno dostępnym wsparciem (bo piechotę jeszcze dostać się da, ale pojazdy trzeba będzie ściągnąć z zagranicy lub - co może okazać się trudne - kupić z drugiej ręki).

elmo wrote:Planowane są zasady obejmujące 39?

Następnym podręcznikiem ma być Battlegroup Blitzkrieg opisujący lata 1939-40.
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
User avatar
Sarmor
Major General
 
Posts: 3958
Joined: Tuesday, 21 September 2010, 14:06
Location: Warszawa

Re: Jaki system? Jaka skala?

Postby Umpapa » Monday, 1 December 2014, 21:15

W 20 mm/1:72 możesz również sobie łatwo i tanio kupić prepainty Amercomu na Allegro, bywa że chodzą po 7-10 PLN za czołg/pojazd. Pojazd pomalowany i gotowy do wystawienia (jesli nie masz za bardzo wygórowanych oczekiwań modelarskich, of course).

1:72 plastiki nieco inaczej sie maluje niż 15 mm.

A makiety/domki/lasy masz w jakiej skali? Kolejka Ho/TT? Często to posiadane makiety decyduja o skali...

Jeśli chcesz się bawić w SF/modern/near future to raczej 15 mm.
jeśli chcesz mieć możliwość pogrywania w skirmisze (wyróżniania pojedynczych bohaterów) to raczej w 20 mm.

Jaką masz przestrzeń? Pamiętaj , ze przyrost skali (15-20-28) wymaga przyrostu kwadratu (15x15- 20x20 - 28x28)skali pojemników na figurki oraz przyrostu sześcianu (15x15x15 etc) skali pojemników na makiety.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Umpapa
Général de Division
 
Posts: 3081
Joined: Thursday, 10 September 2009, 01:58
Location: Szczecin

Re: Jaki system? Jaka skala?

Postby plusman » Tuesday, 2 December 2014, 15:21

A ja chętnie rozszerzył bym pytanie czy jest jakiś dostępny system pod 6mm - na allegro widzę dużo bardzo tanich czołgów i polskiej piechoty pod Mein Panzer ale nigdzie nie mogę znaleźć pod to podręcznika (widziałem skrócone zasady ale tam nie ma jak tworzyć rozpiski).

Może jakiś inny system na 6mm.
na służbie:
OiM: Królestwo Szwecji zalążek dywizjii
WFB: Dark Elves
plusman
Appointé
 
Posts: 30
Joined: Saturday, 13 September 2014, 22:54
Location: Warszawa - Nowe Włochy

Re: Jaki system? Jaka skala?

Postby brathac » Tuesday, 2 December 2014, 16:27

Blitzkrieg Commander lub Spearhead chociażby.
User avatar
brathac
Major
 
Posts: 1167
Joined: Tuesday, 17 October 2006, 12:19
Location: Łódź

Re: Jaki system? Jaka skala?

Postby PawelPawel » Tuesday, 23 December 2014, 20:52

Witam, mam pytanie. Znacie jakiś prosty system, w którym walczyłoby się tylko czołgami? Mam ich kilka z GHQ,którymi grałem kiedyś w Mein Panzer i zastanawiam się czy dałoby się je jakoś wykorzystać.
User avatar
PawelPawel
Adjudant
 
Posts: 210
Joined: Monday, 15 August 2011, 14:27
Location: Wrocław


Return to Systemy historyczne - od początku XX w.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests