Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica)

Post autor: Raleen »

Niedawno ukazała się nowa praca Martina van Crevelda Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Sharona. Póki co jestem jeszcze w trakcie lektury (mam za sobą dwa pierwsze rozdziały dotyczące najdawniejszych czasów, które nie ukrywam, że mnie najbardziej interesowały). Trzeci rozdział jest o Moltkem, czwarty poświęcony I wojnie św., potem już II wojna św. i tytułowy Sharon. Na końcu coś niecoś o czasach współczesnych i podsumowanie.

Generalnie, na ile mogę coś już powiedzieć, to książka napisana jest bardzo podobnie jak Żywiąc wojnę. Logistyka od Wallensteina do Pattona tego samego autora, tak że komu się tamta książka podobała (a miał ją okazję poczytać), to tą pewnie nie będzie zawiedziony.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica)

Post autor: Pejotl »

W empiku twierdzą że się nie ukazała. Ukaże się 12 listopada.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica)

Post autor: Raleen »

Faktycznie było opóźnienie premiery, ale nie wiedziałem, że aż tak (marketing rulez ;)). W takim razie wychodzi na to, że książkę dostałem mocno przedpremierowo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica)

Post autor: duc de Fort »

Książka dostępna jest od kilku tygodni w wybranych sklepach ;-)
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica/Tetragon)

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica)

Post autor: Raleen »

Jako sumplement do recenzji pozwolę sobie zamieścić cytat, którego z uwagi na tematykę naszego forum nie mogę się oprzeć by nie zamieścić. Zwróćcie uwagę na autora (pod tekstem). Namiary skąd wziąłem: M. van Creveld, Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona, Warszawa 2014, s. 208-209.

Nie pojawi się już otoczony lśniącą świtą Napoleon, by spoglądać na pole bitwy z dominującego nad nim wzgórza. Nawet najlepsza luneta nie pozwoli mu dostrzec zbyt wiele. Jego wierzchowiec stanowiłby zbyt łatwy cel dla niezliczonych baterii. Wódz zajmie stanowisko dalej na tyłach, w domu z przestronnymi biurami, gdzie będzie dysponował wyposażeniem przewodowym i radiowym, telefonem oraz sprzętem łącznościowym. Hordy ciężarówek i pojazdów motorowych, wyposażonych z myślą o dalekich podróżach, czekają tam na rozkazy marszowe. Tam też, zasiadłszy w wygodnym fotelu, przed wielkim biurkiem, nowoczesny Aleksander będzie miał przed oczyma całe pole bitwy na mapie. Stamtąd będzie słał przez telefon porywające słowa, tam będzie przyjmował meldunki dowódców armii i korpusów, balonów na uwięzi i sterowców, które obserwują ruchy wroga i wykrywają jego pozycje na całej długości frontu.

A. von Schlieffen, „Der Krieg in der Gegenwart”, Gesammelte Schriften, t. 2, s. 15-16
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Dowodzenie na wojnie (M. van Creveld, Erica)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”