Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Rzeczywiście, chodziło o docenta Wolańskiego.
Twoja kolej.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Strategos »

Jakże aktualne, w różnych kontekstach, również współczesnych...

"Jestem Rosjaninem, ale nie jednym z tych którzy sądzą, że Rosjanom wszystko wolno a innym nic. Jedyna ścisła nauka matematyka wskazuje, że jeśli założenie jest błędne wywody są również błędnymi. Otóż wszyscy w Polsce wiedzę, że kraj ich został złupiony w czasie pokoju, nie zawojowany, złupiony przy pomocy środków, przed użyciem których wzdrygnąłby się każdy człowiek uczciwy. Kara za zbrodnie prędzej czy później spadnie na głowę złoczyńcy. Rozbiory Polski były naruszeniem prawa międzynarodowego, jakobinizmem."

Pytanie brzmi: kto do kogo tak pisał :?:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Naturalnie, moja ulubiona postać ;) wielki książę Konstanty Pawłowicz do swego brata cesarza Mikołaja I. Wypowiedź datowana na 1827 rok.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Strategos »

Oczywiście :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Darth Stalin »

San Jacinto ;)

Na USS San Jacinto bazował dywizjon VT-51, w którym służył George Herbert Walker Bush.
Okręt ten został nazwany na cześć bitwy nad San Jacinto (21 kwietnia 1836), w której armia meksykańska dowodzona przez Antonio Lópeza de Santa Anna została pobita przez wojska Teksasu dowodzone przez Sama Houstona.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Tak jest.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Strategos »

Darth w trybie pilnym prosimy o pytanie!
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Darth Stalin »

Oddaję.
Niech ktoś inny wymyśla, bo ja nie mam jakoś weny...
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Petru Rares »

Intelektualista: orientalista i teatrolog, autor sztuk teatralnych a jednocześnie przestępca skazywany min. za napady na banki i konwoje. Sporą część życia przesiedział z różnych więzieniach. W swoim czasie doszedł do dużego znaczenia w swoim rodzimym kraju. Stworzył też organizację paramilitarną, która finansowała sie z w duzej mierze z działalności przestepczej, a przy okazji walczyła z różnymi wrogami wewnętzrnymi i zewnetrznymi. Członkami formacji byli często przestępcy ale także studenci, np. filozofii, teatrologii i innych "pokojowych" kierunków. Kim była ta barwna postać i jak nazywała sie stworzona przez niego organizacja.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Dżaba Joseliani. Mchedrioni.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Petru Rares »

Oczywiście! Mchedrioni czyli jeźdźcy. Jeśli to nie tajemnica powiedz proszę, czymTy się cdc9 zajmujesz/interesujesz, że na moje zagadki odpowiadasz własciwie tylko Ty i Leliwa?
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

W wielu źródłach znajdziemy ciekawe podsumowanie postawy tego króla Polski: był nielubiany, z nikim się nie spoufalał, ale równocześnie traktowany był z prawdziwym, niekłamanym szacunkiem. Często spotkałem się z opiniami, że był to ostatni prawdziwy król Polski; prawdziwy, bo nie wybierany (chociaż oczywiście był "elekcyjny"), ale właściwie dynasta, bo nie "brat łata", bo otaczał go prawdziwy majestat.
Chodzi mi naturalnie o Zygmunta III.
I oto przed tym władcą postawiono dzieciaka, który dalibóg zachować się nie potrafił.
Chłopak miał zostać przedstawiony królowi, a że był sierotą, tedy wuja miał słuchać, aby dobrze się zaprezentować. Wuj, chociaż w tym miejscu użyłbym innego słowa, ale byłoby za łatwo odgadnąć, nakazał dziewięciolatkowi paść do nóg królewskich, ale ten dzieciuch nie posłuchał i ... po prostu podał królowi rękę na powitanie wyjaśniając, że:
- Wszak ci i król jest człowiek do mnie podobny.
Zygmunt znalazł się w tej sytuacji, tak jak na władcę przystało, podsumowując:
- Dajcie mu pokój. Rokoszanin jest.
Poproszę o odpowiedź:
- kim był dzieciak,
- kim był dzieciaka ojciec,
- kim był dzieciaka wuj.
Nazwisko będące odpowiedzią zna każdy historią się interesujący, dzieciaka - już jako dorosłego każdy widział w filmie będącym żelaznym elementem Świąt Bożego Narodzenia ;) , wuj był znakomitym dowódcą.

PS. @ Petru.
Interesuję się po prostu historią .....
A czy ona rumuńska, gruzińska, czy babilońska znaczenia większego dla mnie nie ma - zmieniają się tylko narzędzia, a namiętności zawsze takie same.
Przez te lata tu na Forum odpowiadałem lub próbowałem odpowiadać na wszelkie tematy. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: cdc9 »

Pierwsza podpowiedź i mam nadzieję, że jedyna. Proszę jednak pamiętać, że jest ona trochę nie wprost.
Najłatwiej będzie chyba zidentyfikować dzieciaka.
W filmie, który oglądamy w Boże Narodzenie nasz bohater jest już dorosły. Gra go aktor, którego naturalnie kojarzymy z tym serialem:
http://www.prenumerata.de/img/newspaper ... goraco.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=9Y1mI0BGpRw
:)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (IX edycja)

Post autor: Darth Stalin »

"Wuj" nie był "wujem", lecz stryjem, albowiem opiekunem chłopca był brat jego ojca, a nie matki.

Odpowiedzi brzmią:
1. dziecko - Bogusław Radziwiłł (ur. 3 maja 1620 w Gdańsku, zm. 31 grudnia 1669 pod Królewcem) – książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, starosta barski, koniuszy wielki litewski od 1646, chorąży wielki litewski od 1638, etc. -w "Potopie" Hoffmana zagrany przez Leszka Teleszyńskiego czyli redaktora Maja z serialu "Życie na gorąco"

2. ojciec dziecka - Janusz Radziwiłł (ur. 22 lipca 1579 w Wilnie, zm. 6/7 listopada 1620 w Czarlinie) – książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, kasztelan wileński od 1619, podczaszy wielki litewski od 1599, starosta borysowski, pan na Dubinkach, Lichtenbergu, Słucku i Kopylu.

3. "wuj" (czyli stryj) - Krzysztof Radziwiłł (ur. 22 marca 1585, zm. 19 listopada 1640 w Świadości) – książę z birżańskiej linii Radziwiłłów, hetman polny litewski od 1615, kasztelan i wojewoda wileński od 1633, hetman wielki litewski od 1635 - z sukcesami walczył przeciwko Szwedom (chociaż Rygi obronić nie zdołał) i Moskalom (dopomógł obronić Smoleńsk i przyczynił się do klęski wojsk moskiewskich, którym nie udało się twierdzy zdobyć, same zaś potem zostały pobite przez polską odsiecz).
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”