IX Grenadier (2014)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Warszawie, którą współtworzyliśmy przez pierwszych jedenaście edycji (2006-2016).
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: IX Grenadier (2014)

Post autor: Silver » czwartek, 29 maja 2014, 21:52

Jestem również za tym.
W niedziele nie miałem partnera do gry to tak trochę z ciekawości popatrzyłem na inscenizacje historyczne i nudnawe i powtarzalne to było.
Najpierw niemieccy wojacy z I wojny popędzili ruskich w kierunku wschodnim i było parę wybuchów w określonych rejonach (załatwiła je ekipa pirotechniczna). Obie ekipy poterkotały karabinami maszynowymi i dzieciarnia miała ubaw.
Potem 1939 rok i obie ekipy poterkotały karabinami i Niemcy znów poszli na wschód i znów były identyczne wybuchy z identyczną intensywnością ale tym razem Niemcy zostali powstrzymani i na placu boju pozostał motocykl oraz lekki samochód z karabinem maszynowym.
Już nie zostałem na 3 inscenizację.
W poprzednich latach było ciekawiej i bardziej różnorodnie ale i tak nie chwytało mnie to.
Jak dla mnie to wolałbym bardziej kameralne i dłuższe spotkania gdzie można by spokojnie sprawdzić swoje strategie tocząc papierowo-tekturowe boje z kolegami z innych części Polski.
Ciekawy byłem jak będzie pod namiotem i dobre to było że był przewiew i trawka pod nogami. Tylko zdziwiłem się że było mimo wszystko głośno i ja musiałem wytężać gardło by wytłumaczyć zasady gry.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Kontakt:

Post autor: maciunia » piątek, 30 maja 2014, 11:02

Raleen pisze:Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Szkoda, że informacje o tym kto z autorów będzie były tak trudno dostępne. Jakbym wiedział, że mogę zgarnąć autograf Macieja Szopy na swoim wyeksploatowanym egzemplarzu OiR wpadłbym chociaż na godzinę :|
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 241 times
Been thanked: 152 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » piątek, 30 maja 2014, 11:54

Były trudno dostępne, bo niektórzy autorzy decydowali się dość późno ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine

Post autor: duc de Fort » piątek, 30 maja 2014, 12:19

dobre to było że był przewiew i trawka pod nogami
Trawka może i ładna, ale mocno może utrudnić znalezienie żetonu, który spadł ze stołu.
Dodatkowo, jeśli kto alergik na pyłki, to może aaaaa... kichnąć i że tak powiem, po zawodach ;)
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant-Adjudant-Major
Been thanked: 2 times

Post autor: Herman » piątek, 30 maja 2014, 12:48

I ja coś skrobnę, bo lepiej późno niż wcale. Dziękuję w imieniu naszej ekipy za organizację wydarzenia, było bardzo fajnie wpaśc i zobaczyć kilka dawno niewidzianych osób. Byliśmy tylko w sobotę, w skromniejszym niż zapowiadałem składzie (4 osoby). Na szczęście wsparł nas Franek Strzałą (dzięki za grę, miło było poznać!) i udało nam się odpalić zacne wareuro jakim jest Struggle of Empires. Po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu, że gra działa elegancko nie tylko na 6 i 7 graczy, ale i na 5 również. Walczyliśmy w 5 osób (ja,Ryba,Karol, Franek Strzała i Golum roboczo nazwany przez Pendraka Conchitą Wurst, czy jak to się tam pisze :D ). Rozgrywka była bardzo przyjemna. Myślałem ,że uda mi się zwyciężyć, ale mimo tego, że na koniec gry zdobyłem największą liczbę punktów zwycięstwa, to niepokoje społeczne dały się we znaki i ostatecznie dwoma punktami zwyciężył Ryba. Na drugą grę nie starczyło już czasu i siły. Pokręciliśmy się jeszcze po imprezie, zjedliśmy grochówkę (tej zeszłorocznej nic nie przebije jednak), odwiedziliśmy stoiska z grami, rekonstruktorskie, zrobiliśmy małe zakupy w tych namiotach z klamotami wojskowymi (pałki teleskopowe po 20 zł tam mieli, a na stoisku Wargamera trafiliśmy Battleline za 35 zł 8) ). Ja z Karolem obejrzeliśmy jeszcze ostatnią rekonstrukcję, a Konczita i Ryba zagrali pokazową rozgrywkę w Ogniem i Mieczem.

Sam nie wiem jak ocenić zmianę lokalizacji. Do Cytadeli mam duży sentyment, bo mieszkam niedaleko i bardzo lubię tę okolicę. Jeśli jednak chodzi o Forty Bema to trzeba przyznać, że daje większe pole do popisu organizatorom takiej imprezy. Miejsca jest znacznie więcej, można się swobodnie przemieszczać, a rekonstruktorzy mają znacznie większe możliwości. O dziwo same rekonstrukcje wydały mi się mniej atrakcyjne niż w ubiegłych latach.

Co do samej idei naszej obecności na tym wydarzeniu pozwolę się nie zgodzić z przedmówcami. Dla mnie to takie fajne połączenie imprezy plenerowej z graniem. Klimatycznie się walczy kiedy w tle słychać wybuchy, a dokoła kręcą się przebierańcy. Fajnie jest między rundami wyskoczyć na grochówkę czy zobaczyć rekonstrukcję. Spotkać się w szerszym gronie można w każdy inny dzień w roku. Mi tam warunki polowe nie przeszkadzają i uważam, że wręcz nadają imprezie dodatkowego klimatu. Zamiast debatować czy wynieść się z Grenadiera możemy po prostu strworzyć jakąś dodatkową imprezę w kalendarzu. Od przybytku głowa nie boli :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » niedziela, 1 czerwca 2014, 09:26

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry bitewne:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=135
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » niedziela, 1 czerwca 2014, 19:37

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – rekonstrukcja walk z I wojny św. i rekonstrukcje historyczne ogólnie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=148

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 09:16

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – rekonstrukcja walk z kampanii wrześniowej 1939 roku:

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 10:40

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – rekonstrukcja walk z Powstania Warszawskiego:

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 10:58

Na koniec relacji z rekonstrukcji jeszcze bonusowo jedno zdjęcie japońskiego rekonstruktora (zwłaszcza jabu powinien być zainteresowany). Z tego co mi wiadomo, była na imprezie grupa rekonstrukcyjna japońska, niestety obawiam się, że jednoosobowa (ale to są informacje do potwierdzenia, jak widać nasi koledzy z grupy REKO mieli po sąsiedzku stanowisko, więc można sprawdzić).

Obrazek

Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Been thanked: 7 times

Post autor: Petru Rares » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 11:03

Japończyków było co najmniej dwóch. Oprócz Pana uwiecznionego na zdjęciu był też pewien młody żołnierz japoński. Wydaje mi się, że wzbudzali duże zainteresowanie i mieli sporo roboty z pozowaniem do zdjęć.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post autor: clown » poniedziałek, 2 czerwca 2014, 14:06

Był i był ostro musztrowany przez tego starszego :) to chyba jedyny klimatyczny obrazek jaki zapamiętałem z części przebierankowej Grenadiera :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Sergent-Major

Post autor: Franek Strzała » wtorek, 3 czerwca 2014, 08:33

Chcialem bardzo podziekowac Organizatorom a w szczegolnosci Raleenowi za organizacje Grenadiera. Bylem tylko w sobote ale ubawilem sie po pachy przy grze Struggle of Empire. Dzieki Panowie za udana rozgrywke i juz mi sie morda usmiecha na przyszle rozgrywki :)
Dla Sylwka specjalne podziekowania za przytrzymanie stolika na ktorym potem moglismy grac :) Potem sam juz pilnowalem i musilem odganiac innych jak 'muchy od g...'.
Osobiscie forma Grenadiera bardzo mi sie podoba i obecnosc figorkowcow, grup rekonstrukcyjnych, sklepow i ludzi odwiedzajacych odbieram jako cos pozytywnego i w moich oczach zwieksza to atrakcyjnosc grania przynajmniej dla mnie :)
Jestem jak najbardziej za obecna forma konwentu. Dobrym pomyslem byloby spotykac sie czesciej w tak duzym jak na wargaming gronie :)
pozdrawiam
Franek
Profes79
General

Post autor: Profes79 » środa, 24 czerwca 2015, 13:40

Raleen pisze:Na koniec relacji z rekonstrukcji jeszcze bonusowo jedno zdjęcie japońskiego rekonstruktora (zwłaszcza jabu powinien być zainteresowany). Z tego co mi wiadomo, była na imprezie grupa rekonstrukcyjna japońska, niestety obawiam się, że jednoosobowa (ale to są informacje do potwierdzenia, jak widać nasi koledzy z grupy REKO mieli po sąsiedzku stanowisko, więc można sprawdzić).

Obrazek
Czy ktoś ma namiar na owych rekonstruktorów, wie gdzie ich szukać etc? Zwrócono się do mnie ostatnio z prośbą o kontakt z takowymi; gdyby nie to zdjęcie, to nawet bym nie wiedział, że taka "grupka" reko jest w Polsce.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » środa, 24 czerwca 2015, 14:36

Na Facebooku - grupa nazywa się Banzai Marines. Byli także na Grenadierze w tym roku (2015).

Zablokowany

Wróć do „Konwent GRENADIER”