[AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

[AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Raleen »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132

Autorem relacji jest Rafał Kondratowicz.

Cieszę się, że udało nam się ostatecznie złożyć relację. Dziękuję Ciszy za kilka dodatkowych zdjęć, choć w sumie z tym co mam też jakoś bym sobie poradził, ale widok na całość pola bitwy i etap rozkładania patroli - tak charakterystyczny dla tego systemu - warto, żeby zostały jakoś pokazane.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: AWu »

Fajny raport.
Przydało by się tylko info o punktach CoC i potencjalnych kostkach. Raleen pisał, że pod koniec gry obie strony je miały.

Na oko mam wrażenie, że Niemcy przegrali przez kilka błędów taktycznych które popełnili więc zasłużone zwycięstwo brytyjskie, wygrywa ten, kto popełni mniej błędów :).

W takim starciu wystawienie na stół Panzershreka nie przeciwko pojazdowi przeciwnika to ryzyko oddania mu łatwych punktów bez praktycznie żadnego zysku. Siła ognia do piechoty jest mizerna, amunicja ograniczona i by w ogóle wystrzelić potrzebny był rozkaz dowódcy plutonu (który lepiej wykorzystać do zdejmowania szoku).

Uwagi co do zasad:
Trudno to stwierdzić na pewno, ale mam wrażenie, że wysunięty team niemiecki blokuje strzelanie większości żołnierzy kryjących się za murami farmy (oddział własny blokuje los na 2 cale w każda stronę chyba, że jest w ciężkiej osłonie okrężnej jak budynek albo pojazd opancerzony).
No i wystawienie go na rzeź to zdaje się druga z niemieckich pomyłek.

Nie wiem też czy koledzy pamiętali o tym, że gdy oba teamy drużyny są w zasięgu 4 cali to liczy się je wspólnie sprawdzając pinowanie.
Generalnie dzielenie szoku na teamy jest specyficzne i wymaga przyzwyczajenia się (ja wciąż o tym zapominam).

Ale w obu przypadkach to teoretyzowanie tylko, bo mogło wszystko być koszernie tylko nie widać tego na zdjęciach po prostu.

Natomiast prawie na pewno błąd wkradł się w kupowanie supportu.
Jak rozumiem wynik w rzucie wyniósł 1 lub 2 - obie strony wybierają coś z listy nr 1.
Rożnica siły wynosiła 0 więc obie strony miały po 1 punkcie.
Medical orderly jest modelem, wystawianym i aktywowanym na stole.
Ale Adiutant niemiecki - nie jest modelem tylko abstrakcyjną funkcjonalnością w grze. Nie można go wystawić i działać nim na polu bitwy, symbolizuje on jedynie adjutanta działającego na tyłach i organizującego oddziały przed wkroczeniem na stół pod nieobecność zaangażowanego wcześniej dowódcy plutonu. Tak więc Adjutant nie mógł wspomagać zdejmowania szoku ani tym bardziej otrzymać rany.
Senior lider, który działa jak w waszej bitwie, znajduje się na liście nr 2.

Brytyjski pluton jest diabelnie silny. Ma integralny granatnik dymny, ma team p-panc i 3 drużyny z zabójczymi Brenami (ale MG42 to najlepszy LMG choć to moim zdaniem nie niweluje lekkiej przewagi faifoclocków ale minimalnej w sumie).
W tak statycznej rozgrywce Niemcom lepiej by służył pluton grenadierski, ale wojna to wojna :)

PS: Jeszcze jedna sprawa. Znacznie korzystniejsze dla zespołu niemieckiego nr 3 byłoby agresywne wystawienie w pełnej dopuszczalnej odległości od punktu (6 cali w przypadku regularsów) co umożliwiłoby przeskok pod osłoną górki dymu w stronę brytyjskiej flanki krótszy o 6 cali (albo tyle ile było do krawędzi lasu by grać bezpiecznie) - nie trzeba się wystawiać bezpośrednio na punkcie a w zasięgu 4-6-9 od punktu. Nawet na tyłach jednostki wroga. Teoretycznie Elita mogłaby się wystawić w zasadzce za wrogiem jeśli byłby on bliżej jumpoff pointa niż 9 cali a dalej niż 4.

Następnym razem polecam scenariusz nr 3 i pokombinowania z elitarnym wsparciem.
Rafii
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 24 października 2013, 09:52

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Rafii »

Witam AWu,

Serdecznie dziękuję ze Twoje uwagi co do CoC. jest to mój pierwszy AAR na FS i co do CoC na początek nie chciałem wpisywać szczegółów takich jak ilości oczek na Cmd Dice jakie zostały wyrzucone. W planie mam przedstawić bardziej szczegółowy AAR jaki na forum TooFatLardies inn pokazują.

Na początek aby zachęcić nowych graczy do systemu CoC postanowiłem tak go pokazać.

Co do popełnianych błędów np. Adiutant to masz rację, osoba grająca stroną niemiecką nie doczytała i tak się stało. :shock: ale po rozgrywce wszyscy sięgnęli po podręcznik i poczytali jak powinno być.

Ja też z sanitariuszem i rannym NCO nie do końca dobrze zagrałem (na moją niekorzyść), ale człowiek się uczy i w kolejnych grach stara się błędy eliminować.

Co do wsparcia to wyrzucono 1 na kostce i dlatego tylko Tabela 1 była w użyciu.

Co do prezentacji przepisów przy opisie bitwy to jestem daleki od tego, aby nikt mi nie zarzucił, że rozpowszechniam za darmo zasady, za które trzeba zapłacić.

Tak jak pisałem, CoC jest do IIWŚ i moim zdaniem wypełnia lukę jaka powstała przez FoF po wydaniu wersji nr 2 (w wer. nr 1 była WWII), gdzie gracze domagali się opracowania zasad dla tego okresu.

Następnym razem również będzie scenariusz nr 1 i nauka zasad dla kolejnego nowego gracza a i ja się podszkolę.

Czołgiem
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: AWu »

Nie chodziło mi o prezentację przepisów samych, ale o tą informacje o pełnych kościach CoC jako o zasobach w grze (z których nie korzystaliście - jestem ciekaw czy po prosu nie było z czego czy to decyzja taktyczna)

Patrolu nie polecam do nauki zasad dlatego, że odcina w zasadzie od wsparcia właśnie i Niemcy np: nie mogą protestować moździerza (co prawda ich nie dymi, ale to specyficzna części zasad).

Co do nauki to jak już się człowiek wgra to zasady płyną bardzo intuicyjnie więc nie powinno być problemu.
W sumie największy problem sprawia podręcznik bo kilka rzeczy jest w nim ukrytych, a kilku po protu zapomniało się Richardowi dopisać (Polecam FAQua.

Cieszę się, że gra się spodobała.

Osobiście podoba mi się dużo bardziej od FOF. Jeśli chodzi o rozwiązania i opcje taktyczne na polu bitwy nie ma moim zdaniem konkurencji.
Rafii
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 24 października 2013, 09:52

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Rafii »

Jeśli chodzi o kości Command Dice, czyli punkty dowódcy które się zbiera do 6 i można je użyć, to Niemcy uzyskali jeden cały punkt i na następnej kostce 2 małe. Niemcy nie wykorzystali tego punktu Command Dice na np. przerwanie czy zakończenie tury lub coś innego o czym mówią rulsy.

Jak Ci pisałem następny AAR jaki przygotuję/przygotujemy z CoC będzie zawierał wszystko, czyli wyniki rzutu kości dowodzenia z punktami (Command Dire Green/Regular/Elite 4/5/6) i punktów dowódcy oraz co najważniejsze dokumentację zdjęciową krok po kroku.

Co do scenariusza nr 3 zastanowię się. Może go użyjemy. Ja czy to w FoF WWII czy teraz w CoC gram 15 mm (PP/FoW) a ten AAR był rozegrany 20mm figurami.

Co do gry to musiała się spodobać, bo znam TooFatLardies i ich inne systemy i są SUPER. Co do porównania CoC i FoF to Chain wygrywa również moim zdaniem. Udało się zdobyć z forum lepszy QRS niż oryginalny.

FAQ mamy również oraz wszystkie dodatkowe listy armii np. Polacy/Niemcy 1939, ale wpisanie TK3 z 20mm w tabeli nie jest ciekawe (tego nie było, prototyp wykonaliśmy, były TKS tak uzbrojone). Napisałem im o tym, ale nie poprawili.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: AWu »

Listy polskie to niestety produkt wsparcie Anatoliego.

On ma specyficzny sposób postrzegania polskich sił zbrojnych, ale jest aktywny i popularny na zachodzie..

We wszystkich listach, które robi, pojawiają się w polskich rękach dziwne rzeczy.

Kiedyś próbowałem z nim rozmawiać w związku z jego AARami walk partyzanckich, w których polscy partyzanci byli wyposażeni w czołgi.. Chyba jest to przypadek nie do odratowania ;)

Co do skali.
Ja grywam tylko w 15-stce. Jest pewna różnica w tym, że oddziały zajmują mniej miejsca i teren jest mniejszy przy tym samym obszarze gry.
Z drugiej strony niestety nie mam takiego atrakcyjnego terenu jak używaliście.
W skali 15 mm teren gry jest w całkowitym 1:1 dla skali modeli - co jest dla mnie idealne przy takim poziomie rozgrywek.

Obrazek

Moim zdaniem oddziały wyglądają na polu bitwy korzystniej - choć gorzej je widać zdecydowanie na fotkach całego pola bitwy.
Na tej fotce niewyraźnej widać 4 drużyny piechoty i dwa pojazdy i pole bitwy absolutnie nie jest zatłoczone.

Jeszcze mam pytanie o to jak rozwiązaliście rozgrywkę dla 4 graczy?
W sobotę planuję w Agresorze pokazać system kolegom forumowym, ale postanowiłem zagrać na 2 plutony na stronę by każdy mógł podejmować decyzje o podziale swoich kości aktywacji.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Pablo »

Zgadzam się 15 dla tego typu systemów to taka skala optymalna pomiędzy rozsądną wielkością pola bitwy i jego wizualnością. Zresztą w terenie dla 15 możesz spokojnie grać figsami 20mm, ale odwrotnie czyli w terenie dedykowanym dla skali 1/72 raczej już nie.
AWu pisze: Jeszcze mam pytanie o to jak rozwiązaliście rozgrywkę dla 4 graczy?
W sobotę planuję w Agresorze pokazać system kolegom forumowym, ale postanowiłem zagrać na 2 plutony na stronę by każdy mógł podejmować decyzje o podziale swoich kości aktywacji.
To jest dobre pytanie, zgodnie z tytułem gry struktura dowodzenia powinna być raczej pionowa niż pozioma ;) .
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: AWu »

Sytuacja idealna byłaby taka, że byłby dowódca i podwładni, ale to.
Ale kluczem jest przydzielanie kości aktywacji, a z drugiej strony utrzymanie struktury tury.
Dlatego planuje 4 graczy, każdy będzie miał swoją pulę kości, i swoje etapy dodatkowe.
Ze wspólną dla obu graczy pulą wsparcia, którą będą musieli się podzielić.

Natomiast myślę czy zostawić kończenie tur w przypadku obu graczy czy tylko jednego z drużyny.

Co prawda tylko raz na 3 gry tura mi się skończyła z kości (a kończą regularnie bo to najsilniejsza opcja dla użycia kości Chain of Command).
Ale jeśli tylko jeden gracz będzie mógł zakończyć turę to przydałoby się by potencjalne trzy 6 ki drugiego dawały mu jakiegoś bonusa poza następną fazą.
Muszę się jeszcze nad tym po zastanawiać.

W świecie najwięcej ludzi grywa w 28mm. Co w zasadzie może być niezłą opcją wizualnie i dać pole do popisu modelarzom, ale wolałbym na większym polu bitwy, bo przy 12 calach zasięgu pistoletu maszynowego to daje 12 długości ciała piechura.
Dlatego zdecydowałem się na 15-stkę i jestem bardzo zadowolony z wizualnej reprezentacji.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: WarHammster »

Bardzo fajny raport, ładne zdjęcia, ładna makieta, i dobrze, że skala 1/72. Może kiedyś sobie zagramy małą krwawą wojenkę.

Pozdrawiam
Sławek
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Raleen »

Niedługo będzie kolejna rozgrywka, tak że możesz zajrzeć do Agresora, dam Ci znać co do szczegółów, albo pytaj Pablo.

Niezależnie od nas gra też AWu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: AWu »

W tą sobotę jak pisałem ja gram z Xardasem, Sarmorem i GRZ. Jakby co to zapraszam. Czwarty ma być Inkub, ale nie potwierdził obecności.

System jest wolny od skali w zasadzie. 15 mm daje reprezentację terenu 1:1, ale na zachodzie głównie grywa się w 28.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: AWu »

Jeszcze taką mam uwagę odnoście przyszłych AARów.
Omawianie każdej tury się trochę mija z celem.

Zapisuje rzuty kości aktywacyjnymi w moich grach i gra trwa średnio koło 30-40 faz (najkrótsza gra trwałą chyba 27 faz, najdłuższa 46)
Po prostu za dużo tego jest.

Zdaje mi się, że ta wasza pierwsza gra byłą stosunkowo krótka.
Rafii
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 24 października 2013, 09:52

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Rafii »

Awu,

ponieważ była to pierwsza gra w CoC w Agresorze i tylko dwóch z nas miało dłuższy czas na zapoznanie rulsów, obaj koledzy byli na poziomie NCO drużyny dowódcami. Nie mieli wpływu kiedy wejdą do gry ale już na walkę mieli i sami podejmowali decyzję.

Ale to co napisałeś, można spróbować zagrać na 2 plutony.

Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem 15mm i tylko w tej skali mam figsy czy to do WWII czy innych okresów.
Rafii
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 24 października 2013, 09:52

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Rafii »

Sławku,

pole bitwy było do skali 15mm. Jedynie figurki były w skali 20mm, ale Ja gram wyłacznie 15kami.

Co do krwawej wojenki to bardzo proszę. Przygotuj proszę co potrzeba i możemy grać.

Rafał
Rafii
Chasseur
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 24 października 2013, 09:52

Re: [AAR] Pierwszy patrol (Chain of Command)

Post autor: Rafii »

Koledzy,

możecie poczytać AAR jaki znalazłem i jest całkiem ciekawy.

http://www.thewargamingaddict.com/chain ... rete-1941/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”