Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: Raleen »

Gra o walkach czołgów. Nawiązuje do Duel in the Dark (autor jest ten sam):

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... the-giants

Dostępne są do ściągnięcia zasady:

http://www.zmangames.com/boardgames/fil ... lebook.pdf

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
gagacek
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: środa, 29 sierpnia 2007, 23:05

Post autor: gagacek »

Jestem fanem "Duel in the Dark".
Mam nadzieje że znajdzie się jakaś dobra dusza i przetłumaczy całość w wyniku czego wyjdzie polskie wydanie.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Czy ktoś grał tutaj w Duel of Giants?

http://www.rebel.pl/product.php/1,728/1 ... iants.html

Chciałbym to kupić, bo wygląda zachęcająco... ale dość drogo, więc boję się ryzyka.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: Andy »

Zdebalansowanie gry na korzyść Rosjan można uznać po prostu za historyczne ;)

Ale jeśli to problem dla graczy, może warto zaeksperymentować, dać po prostu Rosjanom 7 czołgów i zobaczyć co się będzie działo?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Pomysł do rozważenia. Chciałbym też zaeksperymentować, dając im zamiast teciaków Su-76. Większa siła ognia, ale brak możliwości obracania wieżyczki w czasie fazy walki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: Raleen »

Ja jestem ciekaw ile ta gra ma wspólnego z Duel in the Dark, bo skala jest, jak by to powiedzieć, zupełnie inna. Z drugiej strony autorowi, przynajmniej na tyle, na ile wnoszę z recenzji, udało się utrzymać swój styl i pewną specyficzną mechanikę gry. SPIDI, czuj się wywołany do tablicy ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

W DiD'a nie grałem, więc będę opierał się na Twojej recenzji paru innych opiniach. Gry są bardzo podobne, tzn. obie polegają na blefowaniu, podobne są też objectivy: tutaj jedna nieliczna grupa musi przedrzeć się przez słabą, ale liczną obronę przeciwnika, w DoGu jest odwrotnie: słaba, ale mnoga grupa musi przedrzeć się przez nieliczną, ale silną obronę. Choć jakby uznać wszystkie miny i działa Niemców w DoGu to taka nieliczna ta obrona już nie jest.
Gra polega na zdobywaniu punktów, ale możliwe jest zdobycie fraga.
Bardzo podobny multiplayer, mapa i elementy terenu.

Jednak DoG jest jakby wersją 2.0, pozbawioną kilku błędów. Bardziej zadbano o realizm (przynajmniej w aspektach skuteczności dział), wyłączono element losowy, dano figurki, a także środek ciężkości planowania przesunięto z okresu pre-game na samą grę.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: Raleen »

W sumie, patrząc z perspektywy czasu, Duel in the Dark było całkiem całkiem :). Bardzo trafnie wychwyciłeś ten element przeciwstawiania licznej grupy drugiej, bardzo nielicznej. To chyba najbardziej upodabnia obie gry i także widzę tu ten sam zamysł po stronie autora. Blefowanie - też się zgadza, ale to akurat najprostsze do zauważenia ;). Co do automatyzmu - to w tamtej grze on jak najbardziej występował. Więcej natomiast było planowania.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Postanowiłem pomalować swoje figurki, dzięki czemu gra nabrała nowego wymiaru. Nie wiem czy wyszło dobrze, bo to moje pierwsze spotkanie z taką skalą...

Ale chyba wyszło lepiej niż było. Ten goły, jaskrawy plastik nie budził zaufania.

Obrazek

Obrazek

Stukas:
ObrazekObrazekObrazek
Malowanie wzorowane na szbalonach, które mi podesłaliście w temacie o malowaniu Junkersów pod Kurskiem. Niestety, farbka nieco się zbuntowała i zamiast ciemnej wyszła jasna :/ Nie pierwszy raz, kiedy Humbrol wyciął mi numer. Z tego powodu kontrast między polami ciemnymi, a jasnymi jest niemalże niezauważalny, zwłaszcza na zdjęciach.
Na spodzie widać, że w paru miejscach żółty akryl Pactry wyżarł do gołego plastiku Humbrola o_O Chyba zaszła jakaś reakcja, bo w kilku miejscach Humbrol schodził płatami i musiałem poprawiać.
Swastyka powinna być mniejsza, w innym miejscu i czarno-biała, ale nie mam tak małej kalkomanii.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Tygrysy dostały losowy kamuflaż i numery, specjalnie ułożone w jeden pluton, aby w grze było wygodnie nimi dowodzić. Karty broni dla obu czołgów są identyczne, więc by przestały się mylić ze sobą, dostały właśnie swoje miejsce w plutonie.
Jednostka: 1 DPanc SS "Leibstandarte Adolf Hitler", godło spod Kurska.

ObrazekObrazek
I Sowieci na koniec: osiem czołgów bez numerów i kamuflaży, za to z nieco przesadnie dużą czerwoną gwiazdą. Cóż, mniejszej nie umiałem :)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: Andy »

Jak widać, wersja przeciwczołgowa Stukasa uzbrojona jest w dwa działa kalibru 88 mm. Co najmniej! ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Haha xD Ograniczenia skali. I tak te figurki jak na grę planszową są bardzo dobre.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: Raleen »

Ja też przyznam, że jak z daleka patrzyłem na te plastikowe figurki czołgów, zachodziłem w głowę jak ludzie są w stanie dawać za coś takiego 200 czy ponad 200 złotych. Ani to ładne, ani nic specjalnego nie wnosi do gry. Jeszcze jak przeczytałem o tym, że te figurki trzeba moczyć w gorącej wodzie i takie porady dają dopiero jak ich się zapyta (tzn. pewnie część ludzi gra bez tego)... Teraz to chociaż jakoś wygląda jak pomalowałeś, nawet mimo że z bliska gwiazdka krzywa itd.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Duel of the Giants (Z-Man Games/Pilot Games)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Pomyliłeś Memoir'a 44 z DoGiem :) To w M44 są krzywe figurki. Te tutaj były od początku poprawne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”