Memoir '44 (Days of Wonder)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Grałem z bratem - rozegraliśmy prawie wszystkie scenariusze. Muszę powiedziec, że ASL SK jest duuużo lepszy :cool: Jednak ma troche więcej możliwości i jest niezwykle i niebanalnie prosty :]
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Wojpajek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Na stronie Games of Wonder ukazały się rulsy do nowego dodatku - Pacific Theater:

http://static.memoir44.com/lang/english ... fic_en.pdf
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Wojpajek, łącznie zmieniany 2 razy.
Larry
Carabinier
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 13:10
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Larry »

Zapraszam na forum specjalnie o Memoir '44.

[link usunięty z powodu likwidacji forum]

Raleen
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Larry, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Autorem recenzji jest Paweł Lisiecki.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lutego 2011, 12:43 przez Arteusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Czy można usunąć link z postu larry2903 gdyż prowadzi w niepożądane miejsce?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Usunięty z adnotacją w poście Larry'ego. W sumie nawet zdążyłem się zarejestrować na tym jego forum, ale niewiele postów tam było, coś koło 500 i sam Larry usiłował je rozwijać, a poza nim prawie nikt nie pisał. Jednak gra mimo dużej popularności i masowości na zachodzie u nas aż tak nie chwyciła.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
skwercio
Caporal
Posty: 63
Rejestracja: środa, 27 października 2010, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: skwercio »

M44 jest fajne! ;D
Ale figurki postanowiłem pomalować - brzydkie są ;D
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

A ja do Memoria polecam jakieś fajne figurki :) Może GHQ?
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Memoir '44 (Days of Wonder)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Oczywiście, że Memoir 44 nie jest realistyczną i wierną historii rekonstrukcją. Nie jest też jakaś bardzo strategiczna... raczej taktyczna, gdyż prowadzimy wyłącznie działania bojowe, nie interesując się np. łącznością czy zaopatrzeniem. Ale to szybka, dynamiczna i dająca mnóstwo frajdy gra, która ma niezwykłą żywotność dzięki samodzielnie budowanej planszy oraz jednostkom. Nowe zasady można wymyślać bez przeszkód i strachu, że równowaga jakoś strasznie ucierpi. Oto parę moich przykładów:
-Artyleria samobieżna. 2 jednostki pancerne. Zasady jednostek pancernych, ale działa prowadzą ogień jak artyleria;
-CKM. 4 jednostki piechoty. Zasady piechoty, ale prowadząc ogień przeciwko piechocie zawsze używają 3 kostek. Współczynniki terenowe nadal działają;
-Niszczyciele czołgów. 3 jednostki pancerne. Zasady jednostek pancernych. Prowadząc ogień przeciwko wrogim jednostkom pancernym, dodają sobie kostkę;
-Artyleria p-panc. 2 jednostki artylerii. Zasady artylerii, ale nie mogą ignorować linii widzenia ani współczynników terenowych. Atakując wrogie jednostki pancerne zawsze mają dodatkową kostkę, a zasięg jak zwykła artyleria.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Memoir '44 (Days of Wonder)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Rozpoczynam pisanie recenzji do dodatku śródziemnomorskiego i ostfrontowego. Tradycyjnie zapraszam do podzielenia się ze mną jakimiś swoimi uwagami, jak je macie :)
PzKpfw II

Re: Memoir '44 (Days of Wonder)

Post autor: PzKpfw II »

Swego czasu miałem wszystko, z airpackiem i torbą, ale upchnąłem na Allegroszu. I dobrze, jakoś nie leży mi w II WŚ podział na skrzydła i centrum :lol: Za to w GMTowych C&C ten system sprawdza się świetnie, lepsze dostosowanie do realiów epok wyłazi niestety. Stopień komplikacji podobny jak w produkcji Days of Wonder, ale miodność dużo lepsza, dzięki temu co napisałem powyżej.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Memoir '44 (Days of Wonder)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... pment-pack nowy dodatek! Cena wysoka (ok. 200 zł), ale zawartość jest zdecydowanie warta zakupu... a przynajmniej taką się zdaje. mamy tutaj 108 figurek piechoty (w tym nareszcie polski akcent w serii: 24 kawalerzystów!), mnóstwo armat, czołgów i samochodów. 11 nowych scenariuszy, w tym także do wersji Overlord.
Całość wydaje się być bardzo atrakcyjna. Niedługo to kupię i zdam Wam relację jakie się okaże w rzeczywistości. Jakby co, to będę miał w Rebelu zniżkę 25%, chętnych zapraszam na PW.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Memoir '44 (Days of Wonder)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Nowy dodatek ciężko ocenić...

...z jednej strony mamy beznadziejne figurki. M44 to nie jest Tides of Iron i nie oczekiwałem realistycznych modeli w skali, ale tutaj twórcy przeszli samych siebie. Po pierwsze, wyjęto je zbyt wcześnie z formy i większość z nich jest powyginano, a duża cześć wręcz drastycznie. Do tego stopnia, że żołnierzyki nie chcą samodzielnie stać na planszy, a działa kiwają się w lewo i w prawo. Druga sprawa, to projekt. Działa "Long Tom" nie przypominają niczego, a na pewno dział. Niby-polska kawaleria ma czapki francuskie (a w instrukcji jest wizerunek Niemca), działa Priest są dwukrotnie mniejsze od innych czołgów, co wygląda kuriozalnie. Moździerz wystaje z worków z piaskiem, a karabin maszynowy nie przypomina za bardzo karabinu. Są też dobre przykłady, jak Churchille, a także Finowie.
Nowe zasady są częściowo powielane z poprzednich dodatków, na przykład te dotyczące armii włoskiej.
Dużym plusem są scenariusze. Nie rozegrałem jeszcze wszystkich, ale póki co 1/2 jest bardzo dobra (wiele nowych opcji i zasad), jedna czwarta przeciętna i tylko ostatnia cześć słaba.

Podsumowując, figurki są złe, zasady niektóre dobre, niektóre nudne, scenariusze raczej dobre i bardzo dobre. Aby dobrze wyglądał ten dodatek, trzeba posiadać już ze dwa inne, z nowymi kafelkami i najlepiej nową mapą. Jest to bardzo kosztowna opcja.
Równocześnie duża ilość i różnorodność tych figurek dają spore pole manewru, także dla autorów scenariuszy...

Tylko czemu jest tak zepsuto? To już chińskie figurki z kiosku są lepszej jakości, a kosztują 8 zł.

Wydawca nie chciał wymienić zepsutych części, przesłał za to instrukcję ich naprawy w gorącej wodzie (i zaleceniem, bym się nie oparzył). Kurde... czemu sami tego nie zrobili, zamiast sprzedawać bubel?

Zdjęcia ukazują najgorsze figurki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Memoir '44 (Days of Wonder)

Post autor: ChevalierVernix »

Rzeczywiście wyglądają fatalnie :o
Johnny731
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2012, 21:24

Re: Memoir '44 (Days of Wonder)

Post autor: Johnny731 »

SPIDIvonMARDER pisze: Obrazek
Także zakupiłem ten dodatek i chciałem powiedzieć...
Te figurki, które widać powyżej na zdjęciu kolegi (miałem takie same - wszystkie 6 sztuk Flak 88 były w takim stanie...) i także byłem zły... w końcu człowiek wydaje troszkę pieniędzy na ca 186 figurek... tak więc wrzuciłem je do gorącej wody (szklane naczynie) i widziałem... :shock: jak się same prostują :shock:
Normalnie na początku nie wierzyłem co widzę...
Czyli podsumowując: praktycznie tylko wrzucić do wody gorącej, poczekać i przerzucić do zimnej wody (ewentualnie 'ponastawiać lufy', czasami trzeba ręcznie), następnie wyjąć i wysuszyć, i... na front wyruszyć :)

Pozdrawiam wszystkich...

Dodam jeszcze, że można poprawić wszystkie inne figurki => zielone, szare, żółte :D
A przy figurkach piechoty można naprostować podstawkę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”