Awans dla Raginisa

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Awans dla Raginisa

Post autor: Raleen »

Legendarny obrońca Wizny z 1939 roku zostanie pośmiertnie majorem.

Więcej:
http://www.rp.pl/artykul/182403,774245- ... jorem.html
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Paweł Sulich »

Nie zapominajmy też o por. Stanisławie Brykalskim.

Zwłoki kpt. Raginisa odnaleziono już kilka miesięcy temu. Słyszałem opinię jednego z poszukiwaczy-rekonstruktorów (człowiek raczej niezwiązany z tematem, więc prywatna opinia, nie wiem na jakiej podstawie), że tak naprawdę to dokładnie nie wiadomo czyje to zwłoki, a skoro miał być Raginis to się mówi że jest Raginis i już, zwłaszcza, że ma się odbyć uroczysty pogrzeb. Tyle że potem (już po pogrzebie) badania DNA potwierdziły, iż niewątpliwie są to doczesne szczątki kapitana, rozwiewając ostatecznie wątpliwości (zob. linki przy powyższym artykule).

Sensacyjnie brzmiały doniesienia dr. Tomasza Wesołowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku (nie mylić z Dr. Andrzejem Wesołowskim z CAWu, autorem wielu opracowań o kampanii, np. "Szczerców - Góry Borowskie 1939" :) )

np. wywiad:
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1, ... &startsz=x

a tutaj, poczynając od postu wojtka k. (25/01/2010, 11:41) polemika z niekórymi tezami dr.Wesołowskiego (zresztą polecam cały wątek, wcześniej jest np. o stratach 10 DPanc.): http://www.historycy.org/index.php?show ... 8293&st=45


Chętnie przeczytałbym zarówno książkę Tomasza Wesołowskiego (ktoś wie, ukazała się już?) jak i źródła, o których mówi w "Rz" Dariusz Szymanowski.


Niedawno oglądałem film o obronie Wizny:
http://www.youtube.com/watch?v=gpZ-07C10yw
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Leyas »

Paweł Sulich pisze:... Tyle że potem (już po pogrzebie) badania DNA potwierdziły, iż niewątpliwie są to doczesne szczątki kapitana, rozwiewając ostatecznie wątpliwości...
Smutne. Bez komentarza.
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Paweł Sulich »

Musiało chodzić o to, żeby pogrzeb odbył się w rocznicę śmierci kpt. Raginisa i por. Brykalskiego.
Mimo braku badań DNA członkowie stowarzyszenia Wizna 1939 mieli inne dowody:
Wśród odnalezionych przez nas kości znaleźliśmy medalik Raginisa, jego portmonetkę, fragmenty oficerskiego płaszcza i innego ekwipunku – wylicza Bogusław Szostkiewicz z Wizny 1939. – A także łyżkę od polskiego granatu obronnego, 11 odłamków oraz pętlę zrobioną z drutu. To dowodziło, że są to szczątki kapitana.
(...)
Po bitwie Niemcy przez kilka dni nie pozwolili ruszać jego ciała. Dopiero gdy było już w zaawansowanym stadium rozkładu, zgodzili się na pogrzeb. Spalone przez Niemców zwłoki leżały w bunkrze, którego wejście było zawalone rozbitym betonem. Miejscowi Polacy zrobili więc drucianą pętlę, którą narzucili na stopę oficera, i tak wydobyli je na zewnątrz. Właśnie dlatego odłamki granatu i druciana pętla były dowodem, że odnalezione szczątki należą do Raginisa.
http://www.rp.pl/artykul/153227,730382- ... inisa.html
Tyle, że póki nie było 100% pewności w postaci wyników badań DNA, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie godziła się na umieszczenie nazwiska Raginisa na pomniku.
Z jednej strony chciano pogrzebu w rocznicę śmierci, z drugiej brakowało tej kropki nad i, no więc wyszło jak wyszło, niezbyt elegancko. Może brzydkie wrażenie zostanie zatarte w przyszłym roku, kiedy w rocznicę śmierci obaj oficerowie zostaną awansowani.

Brak natomiast 100% pewności że drugie ciało to doczesne szczątki por. Brykalskiego.
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Leyas »

Nie rozumiem po co ten pośpiech, aby chować w rocznicę śmierci. Pośpiech jest zawsze zły w takich kwestiach.
Co do dowodów, to ok niby wszystko jasne, ale... Nie takie chocki-klocki bywały. Lepiej mieć 100% pewność. Całkowicie rozumiem decyzję ROPWiM, że nie chcieli umieścić nazwiska dopóki nie będzie 100% pewności kto to jest. Nie przysłania to jednak niesamowitej wtopy jaką ta instytucja zaliczyła nie wysyłając nikogo na uroczystość (wszak było pewne, że są to jacyś żołnierze września '39). Co do finansowania pomnika to chyba też oni powinni o to zadbać.
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: toldo »

Fakt, należy się,, ponadto warto by go odznaczyć VM, ale co mnie dziwi, że dużo zasługi w zainteresowanie Wizną i kpt. Raginisem, przepraszam mjr, wnosi zespół Sabaton i GRH spod Wizny, bo przedtem to jakoś nikt o nich nie mówił. Sucharskiego i "Hubala" awansowano dużo wcześniej....

W jednym z filmów dok., porównano Raginisa i Brykalskiego, do Sienkiewiczowskich Wołodyjowskiego i Ketlinga, którzy złopżyli przysięgę, że obronią się lub zginą. Wiadomo jak zginął Raginis, Brykalski poległ dzień wcześniej. Może ktos potwierdzić moje słowa o tej przysiędze?
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Indar »

Tak dla informacji dodam że wraz z Raginisem awansowany zostanie por. Stanisław Brykalski, który poległ u jego boku.
I oba awanse będą dopiero za rok, w rocznicę bitwy.
K.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: toldo »

Aha, dopiero za rok, a Brykalski na kapitana czy również majora?
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Indar »

http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Match »

Pośmiertne odznaczenie rozumiem. Ale awanse zawsze mnie dziwiły, zwłaszcza ponad 40 lat po śmierci.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: toldo »

Czyli jednak tylko na majora...
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Indar »

A na kogo? Nie ujmując nic Raginisowi, to awans o stopień wystarczy w zupełności, o ile jest w ogóle potrzebny.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: toldo »

Dziwi mnie, że Hubala na pułkownika (dwa stopnie), a Sucharskiego na gen. bryg. (trzy stopnie), a tutaj tylko o 1 stopień.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: Match »

Mnie takie awanse jak już napisałem dziwią jako zasada. Rozumiem awans pośmiertny tuż po śmierci (inna sprawa, że w wypadku ww. nie było takiej możliwości). Ale przede wszystkim po co? Odznaczenie, przeniesienie prochów, ok - ważne wyróżnienie. Awans też jest wyróżnieniem ale dochodzimy do kuriozalnych sytuacji, w której weterani w każdą ważniejszą rocznicę dostają awans - niby nic to nie zmienia, ale moim zdaniem nie jest w porządku.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Re: Awans dla Raginisa

Post autor: toldo »

Znalazłem dzisiaj info o tym, że prezydent Komorowski odznczył w 2010 r. Hubala Polonią Restitutą I kl. Tak, jak już o nim wspomniałem też. Ponadto prezydent Kaczyński masowo awansował w 2007 r. oficerów i żołnierzy z Katynia.
Co o tym sądzisz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”