Stół do gier bitewnych

Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Stół do gier bitewnych

Post autor: stelker »

Znalazłem sporą płytę pilśniową więc przymierzam się powoli do zrobienie stołu do DBA . Zależy mi na tym by stół dało się łatwo przenosić i chyba dobrym pomysłem będzie stół składany z zawiasem w środku i tu zaczynają się schody czy taki stół powinien składać się "piaskiem" na zewnątrz czy do wewnątrz ? Słyszałem że żeby się piasek nie zniszczył to potrzebne jest obramowanie brzegów stołu żeby żeby "piasek" się nie zniszczył . No i w zasadzie fundamentalne pytanie czym tą płytę ciąć ?
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: Jarek »

Odradzam ten materiał. Jak potraktujesz go czymś wilgotnym (np będziesz coś na niego kleił) to wypaczy ci się. Przerabiałem ten temat z MDF, a jest chyba gęściejszy nisz płyta pilśniowa.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: stelker »

Nie wiem może to co innego ale już z tej płyty robiłem podstawki pod tereny i po pokryciu wikolem i piaskiem było ok
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: Jarek »

No może miałem inne wyobrażenie tego co nazywasz płytą pilśniową. Ale skoro jest twarde i to ok.
A wracając do zawiasów, to chyba gdybyś chciał składać to "terenem" do środka, to z której strony byś je montował? Są takie żeby je przymocować od spodu a całość zamykała się do wewnątrz? Bo jak nie to na planszy będziesz miał zawiasy.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: stelker »

To chyba zależy, w którą stronę się zawias zgina? (jestem totalnym laikiem w kwestii zawiasów więc może totalne bzdury tu teraz wypisuję)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: Jarek »

No ja też ;)
I sprawdź też na ile trwałe będzie połączenie zawiasów z płytą, żeby się nie wyrwały.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: stelker »

Póki co to muszę wykombinować jak to równo wyciąć, generalnie koncepcja jest tak żeby zrobić 2 płyty 30*60 i dać w środek zawias (a może 2 ?). Zawias powinien być pod spodem to trzeba będzie też dać jakie nóżki jak te od szafek żeby plansza równo leżała. Reszta to już nie problem, piasek, brązowa farba z lenistwa w sprayu, przecierka i trawka.
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: Grodzio »

Jarek pisze:Odradzam ten materiał. Jak potraktujesz go czymś wilgotnym (np będziesz coś na niego kleił) to wypaczy ci się. Przerabiałem ten temat z MDF, a jest chyba gęściejszy nisz płyta pilśniowa.
Popieram, materiał kiepski, wygina się szczególnie przy klejeniu dużych powierzchni. Tereny zajmują mała powierzchnie i dlatego płyta się nie wygina. Może to nie płyta pilśniowa tylko OSB?

Co do zawiasów to niestety ciężki z nimi orzech do zgryzienia. Trudno idzie zamontowanie ich tak żeby stół nie miał luki wielkości miejsca łączenia obu zawiasów i żeby obie części blatu dobrze się składały. Może jakiś
foto-tutorial z tego zrobisz? Ciekaw jestem postępów prac.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: stelker »

Postaram się coś napisać puki co to i tak plany na wielkie wakacje po maturze . Co do samej płyty to tak na prawdę nie mam pojęcia co to za płyta i się na tym nie bardzo znam w sumie to stary szyld narażony na wilgoć więc nie powinien się odkształcać. Widziałem już jeden stół na zawiasie ale z tego co wiem to robił go fachowiec. Narazi zastanawiam się czy jest sens w ogóle bawić się w zawias czy nie lepiej zrobić stół modułowy ale obawiam się że te moduły mogą się "rozjeżdżać" w czasie gry . Może jeśli by wstawić zawias tak by stół składał się "piaskiem" na zewnątrz nie byłoby zbyt dużej szpary . Na razie muszę wykombinować jak to ciąć precyzja mówiąc delikatnie nie jest moją mocną stroną .
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: AWu »

Ja od siebie odradzam piasek.
Na takim stole trawka elektrostatyczna w arkuszach da efekt milion razy lepszy.

I przy stole o wymiarach 60 na 60 (przy 15mm) czy na pewno warto się bawić z zawiasami?
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: stelker »

Stół z samą trawą jest moim zdaniem zbyt monotonny wole piasek i kępki trawy. Co do zawiasów to faktycznie coraz mniej jestem do tego pomysłu przekonany chodzi o to że przeważnie na granie jeżdżę rowerem i złożony stół to wymiarach 30x60 wejdzie do plecaka . Z drugiej strony 4 moduły 30x30 są jeszcze bardziej kompaktowe ale to trzeba by jeszcze wykombinować jakiś sposób łączenia modułów może ktoś kto robił już stół modułowy podzieli się swoimi doświadczeniami ?
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: Grodzio »

Może folia magnetyczna i blaszka na krawędziach modułów? (ewentualnie magnesy) Takiego stołu nie robiłem, ale wydaje mi się to dość uniwersalne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: stelker »

Hymm niezły pomysł używałem już magnesów neodymowych do transportu figurek 28mm ale pytanie czy będą wystarczająco mocne
Awatar użytkownika
Grodzio
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:35
Lokalizacja: Lublin

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: Grodzio »

Myślę że 10-15 odpowiednio dużych magnesów (sugerowałbym magnesy sztabkowe o wymiarach np. 10x5x2mm) da radę. Wszystko tylko zależy jak grubą masz tą płytę.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stół do gier bitewnych

Post autor: AWu »

Magnesy neodymowe 40*15*5 łącza się stroną 40mm tak mocno, że nie dają się rozerwać bez narzędzi albo bardzo silnych palców..
Więc spoko nie rozejdą się, ale będą się pioruńsko czepiać do wszystkiego.

Dobra metoda byłyby jakieś wsuwki, ale nie wyobrażam sobie jak by to można zrobić, moze składane ramki z metalowych kątowników ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele i figurki”