Samurai (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Samurai (GMT)

Post autor: Itagaki »

Przeczytałem recenzję jednego gracza o tej grze w nieistniejących już 'Grach Wojennych' i z opisu bardzo mi się spodobała tak, że zacząłem szukać trochę informacji o niej. Niestety na stronie GMT jest wyjątkowo mało informacji...
Czy może ktoś z Was ma, grał w nią, albo widział jak ktoś gra i mógłby coś więcej o niej napisać?
http://www.gmtgames.com/gbsa/gmtgbsa0.htm

Temat w razie czego może posłużyć wszystkim grom traktującym o dalekim wschodzie...

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

http://www.boardgamegeek.com/game/3061
http://patriot.net/~townsend/GBoH/gboh.html <---- ogólnie i szczegółowo o wszystkich grach z serii Great Battles of History
Dużo mapek - w sumie można na podstawie powyższej strony samemu wykonać sobie te gry.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Doskonała strona a system ostatnio zafascynował mnie i kilku przyjaciół z dawnego Forum Ścieżek Chwały.
Przy okazji, czy ktoś ma linki do modułów cyberboardów systemu? Znalazłem kilka, ale nie wszystkie prawidłowo działają. Np czy jest gamebox do Samurai?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Strategosie ja Ci mogę zaproponować VASSALA do Aleksandra - jest specjalny moduł, połączony z Diadochami...
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

No tak, długo oczekiwana nowa edycja.

Gdybym mieszkał w Warszawie to już bym zaczął studiować instrukcję.

Pamiętam barwny opis gry zaprezentowany przez Grzegorza w Grach Wojennych. Zadaje się, że dochodzi tam czasami do wyzwania na pojedynek samuraja. Można wylosować do takiej walki kogoś w rodzaju Musashi albo jakiegoś znacznie mniej utalentowanego rzeźnika :wink: . Poza tym chyba nieudany atak może skończyć się szybkim seppuku naszego wodza.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 332
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 300 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

A czy może gdzieś w necie jest instrukcja? :)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Po co instrukcja w necie skoro nie mając obecnie netu łączysz się z netem przy pomocy siły woli :wink:

Na stronie GMT rzeczywiście jeszcze nie ma.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 332
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 300 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Oj tam, czepiasz się :P. Przecież i tak to wszystko to matrix!

[zapomniałem updatować podpis]
dezerter
Sergent
Posty: 134
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2006, 09:26

Post autor: dezerter »

No proszę, ktoś przypomniał moją starożytną recenzję z "GW"...
Gra "Samurai" GMT była wówczas warta dobrej recenzji, a obecnie warta jest wspomnienia i zagrania od czasu do czasu. O ile pamiętam, w swoim czasie rozegrałem kilka razy Kawanakajima, raz Mikata-ga-hara, raz Anegawa i raz rozstawiłem Sekigahara (bo na granie czasu nie starczyło...). Gdyby więc, ktoś przyniósł grę i chciał się spotkać pod kwitnąca wiśnią, nieco tylko krwią zachlapaną, to służę. Odkurzę zbroję, wyczyszczę miecz, odszukam konia i się stawię. Kiedy i gdzie - nie wiem, pewnie w tym roku w klubie...
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Obok drugiej edycji wychodzi także RAN - czyli pełnowymiarowa kontynuacja Samuraja. Fajnie że skupili się na małych, szybkich bitwach rozgrywanych na połowach mapy.

Okładka pudełka - moim zdaniem jedna z najlepszych w GMT:

Obrazek
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Moje serce krwawi...
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Jasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Ciekawe - gry GBoH z serii japońskiej (Samurai, RAN) są o cały poziom 'trudniejsze' w skali GMT od innych gier serii (poza Lion of the North). Ktoś porównywał zasady, są jakieś istotne komplikacje i różnice?
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Warto poprosić Dezertera o wyjaśnienie tych różnic, kiedyś barwnie opisał Samurai GMT w piśmie Gry Wojenne.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
tommyray
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2012, 16:40

Re: Samurai (GMT)

Post autor: tommyray »

Witam serdecznie, mój pierwszy post tutaj. Temat jakby trochę kurzem obrósł zupełnie jak "Samurai", który przeleżał u mnie grubo ponad rok w kartonie, ale ostatnio dwukrotnie dane było mi w niego zagrać i mam coś specjalnego dla szacownego grona strategów. Dwa tygodnie temu rozegrałem ze znajomym bitwę nad Anegawą i postanowiłem uwiecznić to w formie, która odpowiadałaby samurajskiemu duchowi.
Powstał raport, a jako że inspirowany i podparty pewnymi materiałami książkowymi to pewnie, jak to w piosence "(...) krzykną zaraz mądre gremia, Która skąd fraza jest ściągnięta" - przyznaję się zatem bez bicia, podkradłem tu i tam kilka fraz.
Oto link do raportu, mam nadzieję, że się wam spodoba: http://cadrach.blogspot.com/?zx=fe07f60d8ee1aa9f
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Samurai (GMT)

Post autor: Raleen »

Witaj na Forum!

Kapitalny raport! O źródło, z którego "zaczerpnąłeś niektóre frazy", nie pytam, choć mogę się domyślać. Przyznam, że na szybko zajrzałem z ciekawości zaraz po tym jak zamieściłeś poprzedni post z linkiem, ale dałem sobie trochę czasu, żeby się rozczytać 8-) . Polecam zajrzeć każdemu, nawet jeśli nie miał wcześniej do czynienia z tą grą. Akurat przede mną partie w Sekigaharę, więc mam nadzieję, że Twoja poetycka opowieść będzie dla mnie inspiracją :geek: .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”