Ogniem i mieczem (Wargamer)

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Ogniem i mieczem (Wargamer)

Post autor: Jarek »

Na stronie gry "Ogniem i mieczem" Wargamera pokazano pierwsze zdjęcia podręcznika.
Robi wrażenie, mimo że to, jak piszą - wersja korektorska.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Recenzja systemu na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=129
Awatar użytkownika
maly_kapral
Capitaine
Posty: 830
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2007, 14:22
Lokalizacja: Kościan pod Poznaniem

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: maly_kapral »

Jest piękny. Już na niego czekam :)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: xardas12r »

Widziałem dziś na żywo. Straszna cegła.
Obrazek
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: AWu »

Wygląda extra i świetne obrazki, pewnie będzie kosztował tyle co mały kucyk..

Ale ciekawym jak w końcu system wyszedł, bo opinie słyszałem rozmaite...

No i kiedy angielska wersja !
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Jarek »

Na forum OiM Sosna pisał, że 140 zł.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Pablo »

Mam nadzieję, że treść nadąża za piękną oprawą. :P

Cena mnie nie dziwi, takiej się spodziewałem, a nawet nieco droższej.
Czy będzie też wydanie w twardej okładce? Chętnie dopłacę.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: AWu »

Podstawowe będzie w twardej, ten prox w miękkiej dla korektora.

Jarku grałeś w to?
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Jarek »

Grałem. Ale dawno, na PCh dwa lata temu. Podobno od tamtych czasów zasady się sporo pozmieniały, jeśli prawdę mówią, że na lepsze, to to będzie hit :)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Fromhold »

Jarek pisze: Podobno od tamtych czasów zasady się sporo pozmieniały, jeśli prawdę mówią, że na lepsze, to to będzie hit :)
Mówią prawdę ;) , rzeczywiście korekty były spore. Poszły głównie w kierunku uczynienia zasad bardziej historycznymi. W tzw międzyczasie, znacznie wzbogaciły się podstawy źródłowe, stąd zmiany, choćby w składzie podjazdów.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: kadrinazi »

Odpowiednie wsparcie ze strony konsultantów historycznych zapewnia wierne oddanie realiów XVII wiecznej wojskowości ;) A podręcznik faktycznie robi duże wrażenie, mam nadzieje że spodoba się graczom.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: AWu »

Dobra dobra panowie, ale mnie interesuje to czy zasady są dobre i grywalne, a nie czy historycznie oddające epokę.
Tu moje potrzeby ograniczają się do tego by oddawały nieźle wyniki starć (i idealnie by bitwa z góry wyglądała jak wyglądała w epoce).

To czy tam w podjeździe Radziwiłła będą rajtarzy (i czy w hełmach czy bez) czy nie, to przy pytaniu czy będzie się dobrze i emocjonująco grało czy też nie mnie mało obchodzi :>

To są sprawy istotne do ekspertów historycznych a nie dla mnie :>
Awatar użytkownika
Marcin.P
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 14:12
Lokalizacja: Bromberg/Kowalewo

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Marcin.P »

Podręcznik na pewno będzie przepiękny. Byle tylko cena była rozsądna i nie przekroczyła tych 140 zł :twisted:
Wojna jest sztuką wprowadzania wroga w błąd.

Poszukiwani wargamerzy z Bydgoszczy i okolic gg 19483039

Na warsztacie
Sparta V-VI B.C 1:72
Stół do gry.....
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: Fromhold »

AWu pisze:Dobra dobra panowie, ale mnie interesuje to czy zasady są dobre i grywalne, a nie czy historycznie oddające epokę.
Tu moje potrzeby ograniczają się do tego by oddawały nieźle wyniki starć (i idealnie by bitwa z góry wyglądała jak wyglądała w epoce).

To czy tam w podjeździe Radziwiła będą rajtarzy (i czy w hełmach czy bez) czy nie ,
to przy pytaniu czy będzie się dobrze i emocjonująco grało czy tez nie mnie mało obchodzi :>

To są sprawy istotne do ekspertów historycznych a nie dla mnie :>
Od samych zasad jestem stosunkowo daleko, ale wiem że i pod kątem wierniejszego oddania bitwy, prawidłowego pod względem historycznym , sporo się zmieniło. Wiem że w okresie 'wieku dziecięcego' systemu mogły się zdarzyć sytuacje niezbyt mieszczące się w realiach XVIIw jak np rozniesienie przez Tatarów na szablach( czy raczej masłakach) regimentu piechoty niemieckiej stojącego w szyku.
Co do wyposażenia i uzbrojenia. To również w kilku przypadkach zostało zmienione. Nie będzie można np. wystawiać zbyt dużej liczby oddziałów z kałkanami czy rohatynami. Takie jednostki automatycznie mają przewagę na stole. W ówczesnych realiach takie gadżety ,śmiem twierdzić występowały raczej rzadko. W jeździe polskiej w większej ilości dopiero za czasów Sobieskiego. Wystawienie zbyt dużej liczby 'mocnych' jednostek wypaczałoby historyczne wyniki.
Czy będzie się dobrze grało? Hm ... jestem na 'TAK' i jestem o tym święcie przekonany :) Na P.CH rozmawiałem z Rafałem, niestety tylko kilka godzin... i rzeczywiście sporo moich wątpliwości zostało rozwianych. ;)
Kwestia rozpisek historycznych to zupełnie inna sprawa.Ja wolę się pomęczyć, poszukać historycznego ODB niż szukać składu armii(w ramach zasad) który będzie dawał największe szanse na stole.Zresztą myślę, że zasady dość skutecznie ograniczają takie zapędy.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
ragozd
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: czwartek, 20 września 2007, 21:56
Lokalizacja: Warszawa, Kielce

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: ragozd »

AWu pisze:Dobra dobra panowie, ale mnie interesuje to czy zasady są dobre i grywalne, a nie czy historycznie oddające epokę.
Jedno i drugie :) Poszczególne nacje bardzo mocno się różnią i wymagają innego stylu grania - to wg mnie duży plus
AWu pisze: Tu moje potrzeby ograniczają się do tego by oddawały nieźle wyniki starć (i idealnie by bitwa z góry wyglądała jak wyglądała w epoce).
To jest - bardzo dużo zależy od dowodzącego - jak wtedy ;)
AWu pisze: to przy pytaniu czy będzie się dobrze i emocjonująco grało czy tez nie mnie mało obchodzi :>
Na razie nikt nie narzekał :)
Fromhold pisze: mogły się zdarzyć sytuacje niezbyt mieszczące się w realiach XVIIw jak np rozniesienie przez Tatarów na szablach( czy raczej masłakach) regimentu piechoty niemieckiej stojącego w szyku.
Są kości i to się zawsze może zdarzyć - ale Tatarów musi być ze 2x więcej mimo tego
Fromhold pisze: Co do wyposażenia i uzbrojenia. To również w kilku przypadkach zostało zmienione. Nie będzie można np. wystawiać zbyt dużej liczby oddziałów z kałkanami czy rohatynami. Takie jednostki automatycznie mają przewagę na stole. W ówczesnych realiach takie gadżety ,śmiem twierdzić występowały raczej rzadko. W jeździe polskiej w większej ilości dopiero za czasów Sobieskiego. Wystawienie zbyt dużej liczby 'mocnych' jednostek wypaczałoby historyczne wyniki.
Rozpiski są w miarę sztywne, nie dają z jednej strony dużego pola manewru dzięki czemu zawsze pozostaną historyczne, z drugiej strony dany pułk można na 2-3 gówne warianty wyszykować z większą ilością drobnych szczegółów.
Fromhold pisze: Kwestia rozpisek historycznych to zupełnie inna sprawa.Ja wolę się pomęczyć, poszukać historycznego ODB niż szukać składu armii(w ramach zasad) który będzie dawał największe szanse na stole.Zresztą myślę, że zasady dość skutecznie ograniczają takie zapędy.
Tutaj smaczek jest w czym innym - system dobiera się na skalę potyczek - podjazdy czy dywizja, w tej samej skali można wystawić maleńki podjeździk za 4 pkt przeciw wielkiemu 17 pkt - i mieć szansę wygrać :)
W skrócie - słabszy różnice w punktach przeznacza na wybór dogodnego scenariusza, elementy terenu i dodatkowe efekty. W praktyce sprowadza się to do tego, że sama decyzja o wielkości podjazdu już determinuje dalsze poczynania :)
Świetny i znakomicie się sprawdzający pomysł :)
Wg mnie to będzie światowy hit :)

I żeby nie było - znam autorów gry i swoje 3 grosze doń wtrąciłem :P
Żeby życie miało smaczek, raz planszówka, raz bitewniaczek
Walcząc "klimatycznie", II WS trwałaby do dziś. A tak - wygrali powergamerzy!
ragozd
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: czwartek, 20 września 2007, 21:56
Lokalizacja: Warszawa, Kielce

Re: Podręcznik do OiM

Post autor: ragozd »

Wszystko wskazuje na to że będzie do nabycia na targach książki historycznej
Żeby życie miało smaczek, raz planszówka, raz bitewniaczek
Walcząc "klimatycznie", II WS trwałaby do dziś. A tak - wygrali powergamerzy!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”