"Napoleonic Warfare" Newbury Rules

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

"Napoleonic Warfare" Newbury Rules

Post autor: Kiedryn »

Jeżeli o tym nie słyszeliście to polecam dokładny opis http://wargaming.bellerofont.net/zasadygry1.php?z=31

Jest to system figurkowy, wykorzystujące skalę 1:72. Z jednego zestawu który kosztuje około 17 zł można zrobić 2 bataliony. Miałem jakiś czas temu niekłamaną przyjemność sprawdzić sie w boju. Wprawdzie nie był to specjalnie błyskotliwy początek kariery, ale grało się wyśmienicie.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

A ileż to tych batalionów jest potrzebnych do ciekawej bitwy oraz jaka powierzchnia stołu nam jest wymagana :?:
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

Najlepiej sie gra jak jest przynajmniej dwóch na dwóch. Każdy po 3-4 bataliony piechoty do podziału między graczy jednej strony regiment kawalerii i bateria. Oczywiście wszystko zależy od przyjentego scenariusza.
Co do wielkości stołu to podejrzewam ze 1,5 na 2,0 to świat i ludzie. oczywiście nie jest wymagany tak wielki. Taki daje poprostu dużo miejsca na manewry kawalerii :)
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Wiec ile by to kasay kosztowalo ?

4 bataliony piechoty
bateria artyleri
i regiment kawalerii

chodzi mi o same figorki, bez kosztow malowania etc. ( wogole jakiej firmy sa one i z czego ? )
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Jeden zestaw figurków to ok. 19 zł w firmie Italieri- bez znaczenia czy jest to piechota kawaleria czy działa. Oczywiście dział jest najmniej, potem kawaleria no a piechoty to może być tak z 50 sztuk. A co z zasadami: kupuje się je czy ściąga z internetu?
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

4 bataliony piechoty to 2x17 zł
regiment kawalerii licze 2x17 zł (przeważnie starcza 1 pudełko ale...)
bateria artylerii 1x17 zł + zaprzęg 17zł
około 100 zł same figurki i masz już pełnosprawną i sporą armie...
Co do firm to najlepsze jakościowo są Italeri, Zvezda i Revel to jeśli chodzi o plastikowe.

Z figurkami metalowymi jest już gorzej bo 100 kosztuja 2 Bataliony. (Newline Designs)

Co do przepisów do ściągnięcia to w necie ich nie widziałem. Możecie się popytać ludzi z http://wargaming.bellerofont.net/ oni przetłumaczyli przepisy angielskie i dodali trochę poprawek (może udostępnią).

Chyba są gdzieś do kupienia ale sprowadzane z anglii tyle że bez poprawek.
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

O dzieki wielkie :) A na wargamingu, napewno udostepnia, im wkoncu chodzi o popularyzacje tego hobby. Czytalem tam opis kampanii, eh plakac sie chce ze nie ma z kim pograc w takie cos :(

100 zl armia, to faktycznie niewiele jesli wziasc pod uwage koszty WFB czyu 40.000. Moze kiedys mnie bedzie stac :)
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

Nie musisz od razu kupować wszystkiego. Poza tym tak jak w WFB jest też aspekt kolekcjonerski. Niedawno skończyłem brytyjskich dragonów, jak będę miał chwile to walne parę fotek i zamieszczę gdzieś w necie.
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Tak, masz racje, fajnie jest miec na poleczce ladnie pomalowane fihurki :)
jesli mi sie polepszy finansowo to z pewnoscia albo bede tworzyl sobie armie napoleonskie, albo kupie jakies armie do DBA.
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

Udało mi się pare razy zagrać. Moja pierwsza sarża, strzelcami konnymi na kozaków (którzy uciekli i wciągneli mnie w pulapkę), skończyła się wzięciem do niewoli jedynych moich dwóch szwadronów jazdy.

Co do realizmu to moim zdaniem jest na wysokim poziomie (ale ten klimat :D). Szczególnie jak jest po kilku dowodzących po każdej ze stron.
MMM
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:47
Lokalizacja: Miastko

Post autor: MMM »

a jak jest z artylerią ?? jest możliwość strzelania kartaczami ?? :twisted:
„Studiowanie historii nauczyło mnie, że elekcja głowy państwa lub rady rządzącej niesie w sobie zaród upadku lub zgoła niewoli dla ludów...” - Napoleon Bonaparte
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Czy jedna figurka to jeden człowiek?
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

Artylerie: można strzelać kartaczami... szrapnelami, granatami i kulami pełnymi. Mamy rozróżnienie pod względem wagomym dział + haubice.

Jeden batalion piechoty to w zależności od nacji średnio 20 figurek. Jedna figurka to 20 ludzi. Bataliony są podzielone na kompanie dzięki czemu są obecne kompanie wyborcze jak grenadierzy czy strzelcy. Szwadron kawalerii to od 2 do 4 figurek (jedna figurka kawalerzysty to też 20 ludzi).

Co do zasad to nie wprowadzają jakiś sztucznych współczynników, raczej operują na ilości ludzi i ich wyszkoleniu/morale. Ciekawie jest rozwiązane dowodzenie. Przed bitwą każdy oddział musi dostać od głównodowodzącego rozkazy na czas gry. Jednak można podjechać dowódcą i przejąc dowodzenie nad jednostką lub wysłać gońca z nowymi rozkazami.

Formować można czworoboki zwykłe/pełne, masy batalionowe, linie, tyraliery, pół tyraliery bla bla bla...

Bitwa to około 200 figurek
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

A jak wygląda tam sprawa z rozmiarami podstawek?
Czy można nabyć w Polszcze zasady w rodzimym języku? :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Kiedryn
Sergent
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:59
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Kiedryn »

Podstawki dla:
piechoty 15x20mm
jazdy 20x40mm
bateria 60x80mm
i zaprzęgi 60x(120/160/200)mm w zależności od rodzaju.

Przepisy te są po polsku i właśnie podejmowane są próby do wydania ich jako darmowy plik PFD. Więcej informacji tu http://wargaming.pl/index.php?mode=news ... rticle=206
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”